اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته تربیت معلم چیست | مقاله جامع معرفی دانشگاه تربیت معلم و رتبه لازم برای قبولی

شغل تضمین شده از دغدغه اصلی جوانان است.اگر از آن دسته افرادی هستید که به دنبال یک شغل دولتی تضمین شده بعد از تحصیل می گردید، وارد شدن به دانشگاه تربیت معلم پیشنهاد ماست.در این مقاله به بررسی کامل رشته تربیت معلم و رتبه لازم برای قبولی در این رشته پرداخته ایم.تمامی مزایای ورود به رشته تربیت معلم گفته شده است تا با چشمانی باز وارد این مسیر شوید.

معرفی رشته تربیت معلم:

تربیت معلم یکی از رشته های پرطرفدار در بین کنکوری ها است که هر ساله رقابت زیادی در این رشته وجود دارد.دلیل این رقابت امکانات و امنیت شغلی بعد از فارغ التحصیلی است.رشته تربیت معلم در دو دانشگاه ارائه می شوند.در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت معلم شهید رجایی.

قبلا در معرفی دانشگاه های ایران به توضیح راجب دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه فرهنگیان پرداخته ایم اما به صورت کلی دانشگاه فرهنگیان مختص رشته های تربیت معلم از معلم ابتدایی، دبیری و آموزش دروس تخصصی است.هدف دانشگاه فرهنگیان اماده کردن معلم های با کیفیت برای ورود به سیستم آموزش و پرورش کشور است.

کنکور:

برای ورود به رشته تربیت معلم می توانید از کنکور سراسری در رشته های انسانی، تجربی، ریاضی و زبان شرکت کنید و وارد رشته تربیت معلم شوید.

دسته بندی های مختلفی برای رشته تربیت معلم وجود دارند.شما می توانید با معلمی ابتدایی، دبیری دبیرستان، تربیت بدنی و آموزش دروس تخصصی مانند شیمی، فیزیک ریاضی و… وارد زیر شاخه های تربیت معلم شوید و تحصیل کنید.

مصاحبه بعد از قبولی:

بعد از اینکه رتبه مورد نیاز را در کنکور کسب کردید و انتخاب رشته کردید و در مرحله اول قبول شدید باید به دانشگاهی که در آن قبول شده اید بروید و در مصاحبه حضوری شرکت کنید.

اگر شما در مصاحبه رد شوید، قبولی اولیه شما بی اثر خواهید بود و نمی توانید در رشته تربیت معلم تحصیل کنید.

دانشگاه های تربیت معلم:

در ایران فقط دو دانشگاه برای رشته تربیت معلم وجود دارند.دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت معلم شهید رجایی.

دانشگاه تربیت معلم دارای ۶۴ واحد در شهر های مختلف از ایران است که دارای ۱۶ رشته است.

دانشگاه تربیت معلم شهید رجایی فقط در تهران است و درای ۱۹ رشته مختلف برای تربیت معلم است.

دانشگاه فرهنگیان به علت تعداد واحد های زیاد در شهر های مختلف به صورت بومی گزینش می کند.در ضمن دانشگاه فرهنگیان واحد های خواهران و برادران جداگانه دارد و جز دانشگاه های مختلط کشور به حساب نمی آید.

مزایای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان:

اگر در دیگر دانشگاه ها در رشته های مختلف تحصیل کرده باشید نیز می توانید شغل معلمی را انتخاب کنید و در مدارس تدریس کنید اما دانشگاه فرهنگیان مزایای بیشتری برای افرادی که قصد دبیر شدن و تحصیل در رشته تربیت معلم را دارند در نظر گرفته است.

دانشگاه فرهنگیان رشته های گوناگونی دارد که شما در ابتدا می توانید انتخاب کنید که در کدام تحصیل کنید و در آینده بعد از فارغ التحصیلی در کجا کار کنید.

اگر علاقه به مقطع ابتدایی داشته باشید می توانید در همان ابتدا آموزگاری دبستان را انتخاب کنید و بعد از دوره تحصیل در مقطع ابتدایی تدریس کنید.

دانشگاه فرهنگیان به دانشجویان خود حقوق می دهد در حین تحصیل

مدت زمان تحصیل در دانشگاه فرهنگیان جز سابقه کاری شما حساب خواهد شد

افرادی که در این دانشگاه تحصیل می کنند سربازی ندارند و به صورت سرباز معلم می توانند پیش روند.

بخش پردیس دانشگاه فرهنگیان بدون هزینه است در حالی که بخش پردیس دیگر دانشگاه ها به صورت پردیس خودگردان است که هزینه بسیار بالایی دارد.

بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی می توانید با تنها شرکت در آزمون تعیین کیفیت وارد بازارکار شوید و استخدام رسمی آموزش و پرورش شوید.

اگر در دانشگاه فرهنگیان قصد تحصیل دارید در ابتدا زمینه کاری آینده خود را تعیین کنید زیرا بعد از انتخاب رشته و تحصیل در آن به سختی می توانید رسته فعالیت خود را در آینده تغییر دهید.

سوالات متداول

آیا می توانم با لیسانس شیمی معلم شوم؟

بله شما می توانید با لیسانس شیمی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنید و در صورت قبولی توسط آموزش و پرورش استخدام خواهید شد.

اگر در دانشگاه فرهنگیان آموزگاری ابتدایی بخوانم می توانم در دبیرستان تدریس کنم؟

دانشگاه های تربیت معلم با توجه به حیطه فعالیت کاری شما در آینده به شما آموزش می دهند که با بالاترین کیفیت در مقطع انتخابی خود تدریس کنید.این امکان که تغییر مقطع دهید وجود دارد اما شرایط بسیار خاصی دارد که در مقاله ای جداگانه به توضیح آن پرداخته ایم

مقاله تغییر مقطع از ابتدایی به دبیری

حتما باید برای دانشگاه فرهنگیان مصاحبه داد؟

بله برای پذیرش نهایی شما مستلزم به شرکت در مصاحبه هستید.در صورتی که در مصاحبه رد شوید، مردود حساب می شوید و اگر در مصاحبه قبول شوید باید با در دست داشتن مدارک به دانشگاه قبولی محل خود بروید و مدارک خود را تکمیل کنید تا بتوانید در آن دانشگاه تحصیل کنید.

آیا آزمون استخدامی برای فارغ التحصیلان وجود دارد؟

خیر، افرادی که در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی تحصیل می کنند به صورت مستقیم بعد از اتمام تحصیل به استخدام رسمی آموزش و پرورش در می آیند.تنها آزمونی که برای فارغ التحصیلان وجود دارد آزمون تعیین کیفیت است.

رتبه قبولی مورد نیاز برای تربیت معلم چند است؟

هر ساله رتبه و نوع پذیرش متفاوت است.پذیرش علاوه بر رتبه به تعداد ظرفیت نیز بستگی دارد.دانشگاه های تربیت معلم به صورت بومی پذیرش دارند و شما باید دانشگاه های بومی را بزنید زیرا اولویت پذیرش بر اساس بومی بودن است.وجود سهمیه های مختلف در کنکور باعث شده تا رتبه ثابتی برای پذیرش وجود نداشته باشد.

در سال ۱۴۰۰ رتبه لازم برای قبولی در رشته تربیت معلم در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران در رشته ریاضی تا رتبه ۴ هزار کشوری پذیرش صورت گرفته است.در رشته مهندسی مکانیک با سهمیه منطقه یک تا رتبه ۲۱ هزار کشوری و در رشته مهندسی کامپیوتر تا رتبه ۱۱ هزار کشوری با سهمیه منطقه دو پذیرش صورت گرفته است.

مزایای قبولی در رشته تربیت معلم

رتبه لازم برای قبولی در رشته تربیت معلم

جمع بندی:

اگر قصد دارید در شغل معلمی مشغول به فعالیت شوید از همان ابتدا در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کنید تا از مزایای این دانشگاه و رشته تربیت معلم برخوردار شوید.دانشگاه های تربیت معلم استخدام مستقیم هستند و از حقوق بالایی به نسبت دیگر استخدامی ها برخوردارند.

دانشگاه های تربیت معلم رشته های گوناگون و متنوعی دارند که می توانید بخش مورد علاقه خود را پیدا کنید و تحصیل کنید سپس بعد از آن در زمینه مورد علاقه خود استخدام شوید.


اگر کنکوری باشید و یا دانش آموز، دانش پژوه بهشت شماست.در اینجا می توانید مشکلات درسی خود را بپرسید تا به بهترین پاسخ برسید.

چگونه به پاسخ سوال هایم می رسم؟

مشاوران و معلمان مشتاق می توانند در سایت به سوالات شما پاسخ دهند.دانش پژوه مزایای بسیار زیادی را برای افراد پاسخ دهنده در نظر گرفته است

مزایای پاسخ دهی به سوالا برای پاسخ دهندگان چیست؟

همین الان این مزایا را ببین

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+