اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

موفقیت و قبولی تضمینی در کنکور با پایه ضعیف | پایه درسی قوی برای موفقیت در کنکور

برخی افراد پایه درسی قوی و برخی ضعیف دارند.پایه قوی فقط به موضوع استعداد بر نمی گردد و دلایل متفاوتی در این موضوع دخیل هستند.قوی کردن پایه درسی قلق و روش دارد که ما سعی کرده ایم به صورت اصولی آن را بیان کنیم تا بتوانید از آن استفاده کنید و پایه درسی خود را تقویت کنید.

پایه درسی قوی:

افرادی که پایه درسی قوی دارند نیازی به مطالعه زیاد ندارند فقط کافی است نکات تکمیلی هر مبحث را یاد بگیرند تا از پس عمده سوالات بر بیایند.

همه افراد دنبال این هستند که پایه درسی خود را قوی کنند اما اصولا کسانی پایه درسی قوی دارند که به درس مورد نظر علاقه فراوان داشته باشند.

بسیار افرادی را دیده اید که در درس ریاضی پایه قوی دارند اما در درس شیمی بسیار ضعیف عمل می کنند.

پایه ضعیف:

عمدتا افرادی پایه درسی ضعیف دارند که علاقه ای به درس خواندن ندارند.این باعث می شود افراد مطالب را مفهومی فرا نگیرند.زمانی که شما مطالب و مباحث را حفظ کنید هرگز نمی توانید سوالات تله دار یا سخت آن مبحث را حل کنید زیرا مفاهیم را یاد نگرفته اید و فقط حفظ کرده اید.

کسانی که پایه درسی ضعیف دارند نمی توانند در المپیاد ها و کنکور به خوبی عمل کنند و رتبه خوب بگیرند زیرا حل سوالات کنکور و المپیاد نیاز به درک صحیح و مفهومی آن مطلب دارد.

چگونه پایه درسی خود را تقویت کنم؟

خوشبخاته تبدیل پایه ضعیف به قوی امکانپذیر است و شما با اندکی تلاش می توانید پایه درسی خود را تقویت کنید.

  • آرام بخوانید

ممکن است افراد زیادی را دیده باشید که با سرعت بالا یک متن یا فرمول را می خوانند.شاید شما هم جز این دسته باشید.باید به شما بگوییم که باید مطالب را آرام آرام و پاراگراف به پاراگراف بخوانید و مکث کنید.

با این روش کلمات و متون به آرامی در ذهن شما مرور می شوند که این باعث تداوم و ماندگاری مطلب در ذهن شما می شوند.

باید یک پاراگراف در ذهن شما نقش ببندد سپس سراغ پاراگراف بعدی بروید.

  • بخش بخش بخوانید

افرادی که شب امتحانی می خوانند هیچگاه پایه درسی قوی نخواهند داشت زیرا مطلب در حافظه کوتاه مدت آن ها جای می گیرد و بعد از امتحان هرچه خوانده اند را فراموش می کنند.

باید برای مطالعه زمان بگذارید و باید بخش بخش بخوانید.باید یک فصل را به بخش های جداگانه تبدیل کنید و برای هر کدام زمان بگذارید و آن را مطالعه کنید.

اگر به صورت کلی و به یکباره یک فصل را مطالعه کنید، کل فصل به صورت یکجا در ذهن شما می ماند و به علت گسترده بودن مطالب، به مرور شما ۸۰ درصد مطالب را فراموش خواهید کرد.

اما اگر بخش بخش بخوانید، هر بخش جداگانه در ذهن شما ثبت می شود.همچنین مرور آن برای شما راحت تر و ساده تر خواهد بود.

  • مفهوم را پیدا کنید

وقتی یک متن، بخش یا فصل از درس زیست را مطالعه می کنید باید مفهوم و عصاره کلی آن متن یا فصل را پیدا کنید.

کلمات کلیدی مرتبط را باید پیدا کنید و با استفاده از آن ها به مفهوم برسید.وقتی یک فصل را مفهومی یاد بگیرید و کلمات کلیدی آن را بدانید، هر سوالی با هر درجه از پیچیدگی به شما دهند قادر به حل آن خواهید بود.

  • سوال حل کنید

هر بخش از هر کتاب سوالاتی با تیپ های مختلف دارد.اگر بتوانید از تمامی تیپ های آن مبحث سوال حل کنید می توانید به تسلط یا مهارت برسید.

مانند راننده ای است که در جاده های مختلف رانندگی کرده است و می داند در کدام پیچ باید چه سرعتی را داشته باشد یا در کجا باید دنده را تعویض کند تا بازدهی بهتری را داشته باشید.

قوی کردن پایه درسی ضعیف

قوی کردن پایه درسی

قبولی در کنکور با پایه ضعیف، ممکن است؟

اگر می خواهید جز افراد برتر کنکور شوید باید پایه درسی خود را قوی کنید. مثلا برای حل مباحث مشتق باید تابع را بلد باشید.

برای اینکه بتوانید انتگرال حل کنید باید بر مشتق مسلط باشید.اگر بخواهید تابع را مسلط باشید باید قوانین ضرب و تقسیم و جدول ضرب را بلد باشید، باید اتحاد ها را بلد باشید.

پس باید از ابتدایی ترین قوانین ریاضی شروع کنید و در آن قوی شوید تا بتوانید هر نوع سوال مشتق، انتگرال و … را حل کنید و نگران نباشید که طراح قرار است چگونه سوال را پیچیده کند زیرا شما اصول را بلد هستید.

سوالات متداول

سال آخرم، آیا می توانم پایه ام را قوی کنم؟

در یکسال نمی توانید پایه خود را در تمامی دروس قوی کنید.باید دروسی که در کنکور شما تاثیر بیشتری دارند(بسته به رشته تحصیلی) را پیدا کنید و روی آن ها سرمایه گذاری کنید.

اگر در رشته ریاضی هستید و در فیزیک و شیمی ضعیف هستید، باید روی درس فیزیک سرمایه گذاری کنید. باید سعی کنید مفاهیم را از پایه یاد بگیرید و خود را تقویت کنید.

آیا نفرات برتر کنکور پایه قوی دارند؟

قطعا پاسخ بله است.اما برای رتبه برتر شدن فقط پایه درسی قوی کافی نیست و باید مجموعه ای از ویژگی ها کنار یکدیگر قرار گیرند تا یک رتبه برتر بوجود بیاید.

اگر شما هم می خواهید رتبه برتر شوید یکی از کارهایی که باید انجام دهید قوی کردن پایه درسی خودتان است(به خصوص درس تخصصی رشته تحصیلی خود در دبیرستان)

ممکن است بگویید مصاحبه افرادی را دیده اید که پایه درسی ضعیفی داشته اند ولی رتبه برتر شده اند.متاسفانه اینگونه نیست و اشتباه برداشت می شود.این افراد پایه ضعیف داشته اند و در کنکور اول شکست خورده اند و یا پایه ضعیف خود را در سال کنکور قوی کرده اند و توانسته اند در کنکور بدرخشند.


در دانش پژوه می توانید سوالات درسی و مرتبط با تحصیل خود را بپرسید، واکنش شما به این خبر چیست؟

اگر بگوییم می توانید به عنوان مشاور و معلم به این سوالات پاسخ دهید و به نسبت فعالیتتان در بین کنکوری ها دیده شوید، چه واکنشی دارید؟

اگر بگوییم همه این امکانات رایگان است و این یکی از ویژگی های سایت دانش پژوه است، آن موقع واکنش شما چیست؟

می خواهم راجب این خدمات بیشتر بدانم

ارسال یک پاسخ