اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور | بودجه بندی زیست کنکور | دانش پژوه

تا به امروز هر روشی را برای مطالعه زیست شناسی برای کنکور امتحان کرده اید و نتیجه نگرفته اید را کنار بگذارید.قرار است به شما یاد دهیم که چگونه بخوانید تا بهتر نتیجه بگیرید.تمام سعی ما این است که پاسخ این سوال که زیست شناسی کنکور را چگونه بخوانیم را بدهیم تا خیالتان از این بابت راحت شود.اما قبل از شروع هر درسی باید با بودجه بندی آن آشنا شوید.در این مقاله به بررسی بودجه بندی زیست کنکور نیز پرداخته ایم.

درس زیست شناسی:

بر خلاف بارور ها که می گویند درس زیست حفظی است اصلا اینگونه نیست زیست یک درس کاملا مفهومی است.اگر یکبار زیست را حفظ کنید و کنکور دهید متوجه می شوید که ۹۰ درصد سوالات را نمی توانید پاسخ دهید.

در پایه دهم تا دوازدهم شما با درس زیست سروکار خواهید داشت که باید به صورت مفهومی این درس را فرا بگیرید.

زیست شناسی در کنکور:

وقتی به درس زیست شناسی در کنکور می رسید با یک مفهوم جدیدی آشنا خواهید شد.سوالات بسیار مفهومی و ترکیبی.

طراحان کنکور از ترکیب فصل های مختلف با هم سوالات ترکیبی را می دهند که فقط دانش آموزانی می توانند آن ها را پاسخ دهند که تمامی فصول را مفهومی و دقیق خوانده باشند.

قبل از اینکه شروع به خواندن کنید باید با بودجه بندی زیست در کنکور آشنا شوید

بودجه بندی زیست در کنکور:

در دفترچه اختصاصی ۵۰ سوال زیست تعبیه شده است که فقط ۳۶ دقیقه فرصت دارید تا خودتان را نشان دهید و درصد بالا کسب کنید.

ضریب زیست در زیر گروه یک و دو برابر ۴ است و در الباقی زیر گروه ها دارای ضریب ۲ است.

پایه دهم ۱۷ سوال معادل ۳۴ درصد

یازدهم ۱۷ سوال معادل ۳۴ درصد

پایه دوازدهم ۱۶ سوال معادل ۳۲ درصد

  • مباحث آسان زیست

فصل اول و هفتم زیست پایه دهم

فصول ششم، نهم و چهارم زیست پایه یازدهم

فصل اول، چهارم، پنجم، هفتم و هشتم زیست پایه دوازدهم

روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور:

شیوه های متفاوتی وجود دارند که می توانید به کار بگیرید اما همیشه باید شیوه های مختلف را تست کنید تا متوجه شوید با کدام شیوه بازدهی بیشتری دارید.

بررسی هایی که توسط ما صورت گرفته و روشی که در ادامه مطرح می شود روی کنکوری های زیادی تست شده و جواب گرفته شده.

نحوه صحیح مطالعه:

اول از همه باید فصول مرتبط با هم را پیدا کنید(فصولی که سوالات ترکیبی از آن ها مطرح می شوند).سپس باید خیلی آرام و منظم رو خوانی کنید تا ماهیت کلی و نتیجه گیری فصل را متوجه شوید.

بعد از آن باید یکبار دیگر به صورت دقیق مطالعه کنید و مفهومات جزئی را بفهمید و درک کنید.مرحله بعد باید نت برداری کنید و از تصویر سازی استفاده کنید.تصویر سازی همان خلاصه نویسی به صورت نمودار و اشکال مختلف است.

حالا وقت آن رسیده که تست بزنید.تست های مرتبط را حل کنید و نکات تست ها را یادداشت کنید تا دفعات بعدی آن ها را مطالعه کنید و رفع اشکال شود.

شما باید روزی ۳ ساعت برای این درس وقت بگذارید و به این شیوه مطالعه کنید تا بتوانید درصد قابل توجهی را در کنکور کسب کنید.

تست های تالیفی بسیار مهم هستند و از آن ها غافل نشوید زیرا سطحی بالاتر از کنکور دارند و شما باید سطحتان بالاتر از سوالات کنکور باشد تا در روز کنکور غافلگیر نشوید.

روش مطالعه زیست برای کنکور و بودجه بندی زیست کنکور

زیست شناسی کنکور را چگونه بخوانیم

چگونه بخوانم تا فراموش نکنم؟

مهم ترین موضوع فراموش نکردن مطالب خوانده شده است که مشکل اغلب کنکوری هاست مخصوصا در دروس حفظی – مفهومی.برای اینکه مطالب ماندگار شوند باید به صورت فصل فصل جمع بندی کنید و هر هفته مرور کنید.

این مرور باید ادامه یابد تا روز کنکور.مطالب بسیار سنگین هستند و حتما باید جمع بندی شوند و اگر فقط متن درس را بخوانید و تصویر سازی نکنید نمی توانید در روز کنکور بدرخشید.

مهم ترین مساله برای موفق شدن در درس زیست تسلط بر مفهوم و جزئیات است.اکثر سوالاتی که طراحی می شوند مفهومی و از ریزترین نکات هستند.

برای سوالات زیست وقت کم میارم، چه باید کرد؟

اگر قصد دارید در زیر گروه یک انتخاب رشته کنید درس زمین شناسی اهمیتی برای شما نخواهد داشت و می توانید از زمان درس زمین استفاده کنید و در درس زیست شناسی از آن استفاده کنید.

اگر با داشتن وقت زمین نیز زمان کم می آورید باید روی خودتان و سرعت تست زنی خود کار کنید.سرعت تست زنی نه تنها در درس زیست بلکه در کل زمان کنکور یکی از موارد بسیار مهم است.

اگر فقط درس بخوانید و سرعت تست زنی خود را افزایش ندهید هرگر نمی توانید مدیریت زمان داشته باشید و به خودتان می آیید تا زمان آزمون تمام شده است اما هنوز دو درس دیگر دارید که تست های آن را نزده اید.

جمع بندی:

کنکوری های تجربی باید زیست را در اولویت خود قرار دهند زیرا یک درس تخصصی مهم و تاثیرگذار برای ورود به رشته پزشکی و پیراپزشکی است.

هرگز نمی توانید با درصد پایین در درس زیست به رشته پزشکی برسید.اگر از این روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور استفاده کنید به راحتی می توانید نتیجه بگیرید.

اما نباید از دروس تخصصی دیگر مانند ریاضی نیز غافل شد زیرا میانگین کنکوری ها در درس ریاضی بسیار پایین است و اگر شما این درس را خوب تست بزنید به تراز خوبی دست پیدا خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: نحوه مطالعه درس ریاضی برای کنکور

از هیچکدام از اشکال و نمودار ها در درس و کتاب زیست غافل نشوید زیرا سوالات مفهومی از اشکال و تصاویر می آیند.حتی پاورقی را نیز بخوانید تا در روز کنکور هیچ جوره توسط طراحان سوال غافلگیر نشوید.

پایان مقاله زیست شناسی کنکور را چگونه بخوانیم


اگر شما محصلان و کنکوری ها می خواهید فضایی را داشته باشید که در آن سوالات درسی و غیر درسی خودتان را بپرسید

و شما معلمان و مشاوران اگر به دنبال فضایی هستید که در آن کنکوری های زیادی وجود دارند و مشکل دارند، ما یک خبر بسیار خوب داریم.

وبسایت دانش پژوه مهیا شده است تا کنکوری ها و دانشجویان سوال بپرسند تا شما معلمان و مشاوران مشتاق به سوالات آن ها پاسخ دهید.

راستی می دونی کلی مزایا برای ادمایی که سوالات رو پاسخ میدن وجود داره؟ یا اینکه می دونی اگه محصل باشی می تونی کلی معلم و مشاور کاربلد تو سایت دانش پژوه پیدا کنی و با بهترین ها در ارتباط باشی و مشاوره بگیری به جای مشاور های فیک داخل اینستاگرام؟

اگه مشتاقی بیا بهت بگم داستان از چه قراره

مشتاقم تا از این خدمات بیشتر بدانم و استفاده کنم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+