اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

روش مطالعه ریاضی برای کنکور | بودجه بندی ریاضی کنکور

شاید هنوز که هنوزه دانش آموزان از درس ریاضی فراری هستند اما فرار کردن راهکار مناسبی نیست.اغلب به دلیل نحوه غلط مطالعه نتیجه غلطی نیز می گیرید.در اینجا قصد داریم بهترین روش مطالعه ریاضی برای کنکور را برای شما شرح دهیم.اولین موردی که قبل از شروع نیاز است بدانید، آگاهی کامل راجب بودجه بندی ریاضی در کنکور است.بد از بودجه بندی به سوال ریاضی کنکور را چگونه بخوانیم پاسخ می دهیم.

درس ریاضی:

سنگین ترین و سخت ترین درس برای دانش آموزان همیشه ریاضی بوده و خواهد بود.درک مفهوم یک مساله و روش های حل مسئله دو موردی هستند که برای حل مسائل ریاضی نیاز دارید.اگر هر کدام از این موارد را بلد نباشید یا در آن ضعیف باشید، به همان نسبت ریاضی شما قوی و ضعیف خواهد بود.

اما ریاضی در مدرسه آنقدر ها هم سخت نیست و هر دانش آموز می تواند نمره قابل قبولی را بگیرید و از پس آن بر بیاید.مهم ترین بخش ریاضی، ریاضی در کنکور است که بسیار پر اهمیت است.حالا چرا پر اهمیت؟

روش مطالعه ریاضی برای کنکور:

وقتی به میانگین بسیار پایین کنکوری ها در درس ریاضی توجه می کنیم این اهمیتِ زیاد مشخص می شود.طبق آمار های ارائه شده، نصف کنکوری ها ریاضی را در کنکور منفی می زنند!! و جالبه که بدانید فقط دو درصد از کنکوری ها ریاضی را بالای ۵۰ درصد می زنند یعنی ۱۶ سوال را صحیح می زنند.

حالا متوجه شدید که چرا ریاضی در کنکور پر اهمیت است؟

وقتی همه ترمز می گیرند شما باید گاز بدهید، وقتی همه ریاضی را منفی می زنند شما باید درصد بالا کسب کنید تا ترازتان مثل موشک رشد کند.

ریاضی کنکور تجربی:

در کنکور نظام جدید برخی موارد مانند انتگرال حذف شده اند و مباحثی دیگر از رشته ریاضی جایگزین آن شده است.مانند مبحث بهینه سازی.در کنکور تجربی شما با ۳۰ سوال ریاضی روبرو هستید که فقط ۴۷ دقیقه فرصت دارید تا درصد قابل قبولی را در آن کسب کنید.

شاید باور نکنید اما درصد بالا در درس ریاضی می تواند شما را بیشتر جلو بیندازد تا درصد بالا گرفتن در درس زیست.در درس زیست تعداد میانگین درصدی بالاتر است و وقتی میانگین بالا باشد تراز شما کمتر جابجا می شود.اما وقتی در یک درس ۵۰ درصد افراد منفی می زنند به این معنی است که هرچقدر درصد شما بالاتر باشد، با سرعت بیشتری رتبه و ترازتان افزایش پیدا می کند.

روش مطالعه ریاضی برای کنکور و بودجه بندی کنکور

ریاضی کنکور را چگونه بخوانیم

چگونه ریاضی رشته تجربی را برای کنکور بخوانیم؟

خواندن ریاضی مانند خواندن درس دینی یا ادبیات نیست که فصل به فصل از پایه دهم شروع به مطالعه کنید تا پایه دوازدهم.مباحث ریاضی به یکدیگر مرتبط هستند.مثلا باید مثلثات پایه دهم و یازدهم را همزمان بخوانید تا به صورت کامل به مبحث مثلثات مسلط شوید.

بیشتر بخوانید: چگونه دروس عمومی کنکور را بخوانیم

اما همه بخش ها در ریاضی به هم مرتبط نیستند و برخی مباحث تکی هستند که این مباحث عبارتند از

آمار، احتمال، دنباله ها(هندسی و حسابی) و درس هندسه.این موارد را می توانید به صورت تکی بخوانید زیرا هیچ یک از دیگر مباحث ریاضی با این مباحث دخیل نمی شود و برای حل مسائل احتمال نیاز به تسلط بر بخش مشتق ندارید.پس بهترین کار این است که مبحث های وابسته به یکدیگر را با هم استارت بزنید و بخوانید.

برای تست زنی نیز سعی کنید روز بعد از مطالعه تست بزنید تا هم مطلب بهتر در ذهنتان تثبیت شوند هم مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت انتقال پیدا کنند.

ریاضی در کنکور ریاضی:

در دفترچه تخصصی رشته ریاضی با ۵۵ سوال ریاضی طرف هستید که حسابی سر جلسه شما را سرگرم خواهند کرد.قطعا سخت ترین درس تخصصی در رشته ریاضی درس ریاضی است.هر چقدر میانگین درصدی شما در این درس بالاتر باشد به همان مقدار به سمت رتبه برتر شدن نزدیک خواهید شد.

ریاضی کنکور را چگونه بخوانیم؟

همانند ریاضی در رشته تجربی باید مطالب مستقل و وابسته را جدا کنید و با هم بخوانید و موارد غیر وابسته را نیز دسته بندی کنید و بخوانید.

در رشته ریاضی هندسه درس مستقلی است که می توانید آن را جداگانه از پایه دوازدهم، یازدهم تا دهم بخوانید به صورت کتاب به کتاب.

اما درسی مانند گسسته نیازمند آشنایی و تسلط بر بخش احتمال است و حتما باید با بخش احتمال آن را پیش ببرید تا بتوانید مسائل مربوط به این بخش را حل کنید.

بودجه بندی ریاضی کنکور:

ضریب درس ریاضی در زیر گروه ۱ رشته ریاضی چهار است و بسیار تاثیر گذار است.

حسابان ۲۰ سوال معادل ۳۶ درصد

هندسه ۱۸ سوال معادل ۳۳ درصد

گسسته ۱۰ سوال معادل ۱۸ درصد

آمار و احتمال ۷ سوال معادل ۱۳ درصد

تست خیز ترین مباحث شامل مشتق با ۵ سوال، نظریه اعداد با ۴ سوال، ترکیبیات با ۴ سوال و حد با ۴ سوال جز پر سوال ترین مباحث ریاضی در کنکور هستند که باید توجه بیشتری روی این مباحث داشت.

جمع بندی:

علت اینکه افراد در کنکور ریاضی را منفی می زنند و این افراد هم کم نیستند و نصف افراد کنکوری هستند این نیست که این افراد خنگ هستند یا از قصد منفی می زنند.هیچوقت هیچکس دوست ندارد درسی را در کنکور منفی بزند.

اگر این اتفاق رخ می دهد علتش اشتباه در مطالعه است.وقتی یک فرد مباحث ریاضی را از پایه دهم شروع می کند و به ترتیب می خواند نمی تواند یک مبحث ادامه دار را به صورت کامل یاد بگیرد.وقتی یادگیری شما نصفه و نیمه باشد در کنکور و حل سوال هم نصفه و نیمه عمل می کنید و به پاسخ غلط می رسید.

پایان مقاله روش مطالعه ریاضی برای کنکور


وبسایت دانش پژوه ایجاد شده است تا دو قشر معلم، مشاور و کنکوری ها و دانشجویان را با هم آشنا کند.این آشنایی برای هر دو قشر سود فراوانی دارد.کنکوری ها و دانش آموزان می توانند در سایت سوالات و مشکلات درسی خودشان را بپرسند تا مشاوران و معلمان مشتاق و اهل پیشرفت به این سوالات پاسخ دهند

هم مشاوران و معلمان در حین پاسخ دهی دیده می شوند هم کنکوری ها و دانش آموزان رفع اشکال می کنند و می توانند با بهترین معلمان و مشاوران ارتباط داشته باشند و در ادامه مسیر خود از آن ها استفاده مفید کنند و به موفقیت در تحصیل برسند.

می خواهم از این خدمات استفاده کنم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+