اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

روش مطالعه زمین شناسی کنکور | بودجه بندی زمین شناسی – دانش پژوه

اگر بخواهیم یک درس بی اهمیت را نام ببریم می توان به صراحت و دقت درس زمین شناسی را نام برد.اما همین زمین شناسی فلفل نبین چه ریزه کنکور است.ضریب درس زمین شناسی در کنکور برای رشته داروسازی از ضریب درس زیست شناسی بیشتر است!! پس باید روش مطالعه زمین شناسی برای کنکور را یاد بگیرید تا بتوانید این درس را تا سر حد ممکن نزدیک به درصد صد بزنید.اما مهم ترین چیز قبل از مطالعه، آشنایی با بودجه بندی زمین شناسی کنکور است که در این مقاله آن را به صورت کامل گفته ایم.

درس زمین شناسی

یکی از دروس رشته تجربی که در کنکور خیلی به آن توجهی نمی شود اما یکی از دروس جذاب با موضوع زمین است که اطلاعات جزئی از زمین و پیدایش آن به شما می دهد.

شاید شما جز افرادی باشید که از زمین شناسی و علم نجوم خوشتان بیاید و با این درس ارتباط بگیرید و در دانشگاه هم در رشته های مرتبط ادامه تحصیل دهید.

زمین شناسی در کنکور

درس زمین در کنکور برای همه مهم نیست.بستگی به رشته شما دارد که در کدام زیر گروه جای دارد.اگر قصد دارید وارد رشته پرستاری شوید یا رشته دندانپزشکی و پزشکی شوید درس زمین هیچ تاثیری در رتبه، تراز و قبولی شما در دانشگاه ندارد.

می توانید از زمان این درس استفاده کنید و در دیگر دروس تخصصی مانند درس شیمی و درس زیست درصد های بالاتر کسب کنید.برای اینکه بتوانید در دروس زیست و شیمی درصد بالایی کسب کنید می توانید روی هر کدام از نوشته های زیر کلیک کنید.

نحوه مطالعه درس زیست برای کنکور

نحوه مطالعه درس شیمی در کنکور

بودجه بندی زمین شناسی  کنکور

اولین درس در دفترچه تخصصی درس زمین شناسی است.۲۵ سوال پیش روی شما قرار دارد که فقط ۲۰ دقیقه وقت پاسخ دهی به این بخش را دارید.

زمین شناسی پایه یازدهم برای کنکور در نظر گرفته شده است و سوالات از هفت فصل پایه یازدهم طرح می شوند.

تفکیک بر اساس فصل:

فصل اول ۵ سوال معادل ۲۰ درصد

فصل دوم ۳ سوال معادل ۱۲ درصد

فصل سوم ۴ سوال معادل ۱۶ درصد

فصل چهارم ۳ سوال معادل ۱۲ درصد

فصل پنحم ۴ سوال معادل ۱۶ درصد

فصل ششم ۳ سوال معادل ۱۲ درصد

فصل هفتم ۳ سوال معادل ۱۲ درصد

در کنکور ۱۴۰۰ هیچ داوطلبی درس زمین را کامل نزده است و فقط ۲ نفر موفق شدند که بالای ۹۰ درصد بزنند.

ضریب زمین در زیر گروه یک برابر صفر است و در زیر گروه دو، چهار و پنج برابر یک است و در زیر گروه ۳ برابر با ضریب چهار است.رشته داروسازی در زیر گروه سوم گروه علوم تجربی قرار دارد.با ضریب چهار زمین متوجه می شویم برای قبولی در رشته دارو، درس زمین بسیار پر اهمیت است.

حالا که با بودجه بندی و اهمیت درس زمین آشنا شدید می رویم سراغ بهترین روش مطالعه زمین شناسی برای کنکور

چگونه زمین را برای کنکور بخوانیم؟

مهم ترین بخش نحوه خواندن است.اگر یک درس را اصولی و درست نخوانید مهم نیست چند ساعت برای آن وقت می گذارید، به هر حال نتیجه مطلوبی از مطالعه ناصحیح نخواهید گرفت.

  • طوطی وار بخوانید!!

برای بار اول که هر مبحث از زمین شناسی را می خوانید، طوطی وار و سطحی متن کتاب را بخوانید.این مدل خواندن شما را با مفهوم کلی بخش مطالعه شده آشنا می کند و می دانید که این بخش یا فصل قرار است چه چیزی به شما یاد دهد.

  • بند بند بخوانید

حالا که مفهوم کلی را فهمیدید وقت آن است که بند بند و با دقت متن درس را بخوانید.بعد از اینکه مفهومی مطالعه کردید و به پایان رسیدید کتاب را ببندید و هر آنچه را فهمیده اید به صورت شفاهی برای خودتان توضیح دهید.

می توانید یک نفر که به این مباحث علاقه دارد(دوست، خانواده و …) را پیدا کنید و در مورد مطالب خوانده شده برایش توضیح دهید.

  • خلاصه نویسی کنید

مهم ترین مورد که مطالعه شما را به نتیجه می رساند و در صورت انجام ندادنش فقط وقت خود را تلف کرده اید، خلاصه نویسی است.یک خلاصه نویسی دقیق و منظم می تواند شما را کیلومتر ها جلو بیندازد.

خلاصه نویسی باید هر بار تکمیل تر شود.با مطالعه دوباره و تست زدن و افزودن نکات تستی به آن می توانید خلاصه نویسی خود را تکمیل کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه خلاصه نویسی کنیم

  • جداول و نقشه ها

سوالات مفهومی اصولا از اشکال و نقشه ها و جداول موجود در کتب درسی شما مطرح می شوند.یکی از مهم ترین کارهای شما تجریه و تحلیل این جداول و نقشه ها است.باید وقت زیاد بگذارید و ان ها را تحلیل کنید و تست های مرتبط با آن را بزنید تا از نحوه سوال امدن از این بخش ها آگاه شوید تا بتوانید تحلیل بهتری از آن ها داشته باشید.

روش مطالعه و بودجه بندی زمین شناسی کنکور و ضریب درس زمین شناسی

روش مطالعه زمین شناسی کنکور

اگر زمین را صفر درصد بزنم چه می شود؟

بستگی به رشته ای دارد که شما قصد تحصیل در ان را دارید.اگر قرار است رشته های زیر گروه یک را انتخاب کنید، نه تنها وقت گذاشتن برای درس زمین سودی ندارد بلکه باعث خسته شدن شما نیز می شود زیرا ضریب درس زمین شناسی در زیر گروه یک برابر صفر است(عملا هیچ تاثیری ندارد چه منفی بزنید چه مثبت چه صفر)

اما اگر رشته تحصیلی مورد علاقه شما جز زیر گروه های دو تا پنج باشد، تاثیر زمین در آن مشهود است مخصوصا اگر یکی از رشته های زیر گروه سه را انتخاب کنید زیرا ضریب درس زمین شناسی در زیر گروه سه برابر با ۴ است و این ضریب بسیار زیاد و تاثیرگذار است برای رتبه و تراز.

جمع بندی:

اگر یک برنامه ریزی اصولی برای رشته تحصیلی خود داشته باشید به نتیجه ای می رسید که آیا باید زمین را بخوانید یا خیر.خواندن زمین شناسی بسیار آسان است و تست های آن در کنکور نیز جز دروس تخصصی آسان است.

فقط کافی است کمی با دقت متن کتاب و شکل های کتاب را بررسی کنید و تست بزنید تا با نوع سوالات کنکور درس زمین آشنا شوید.خلاصه نویسی همیشه در دروس حفظی حرف اول را می زند پس برای رستگاری در درس زمین، خلاصه نویسی کامل و دقیقی باید داشته باشید.


همیشه دانش آموزان و کنکوری هایی را مشاهده می کردیم که سوالات درسی و مشکلات تحصیلی خود را نمی دانستند از چه کسی بپرسند تا در سریع ترین زمان ممکن و به بهترین جواب ممکن برسند.

از آن طرف مشاوران و معلمانی را می دیدیم که به دنبال فضایی هستند تا هنر و دانش خود را نشان دهند.به دلیل فضای رقابتی  ناسالم در اینستاگرام تصمیم گرفتیم سایت دانش پژوه را تاسیس کنیم.

دانش پژوه چگونه این مشکل را حل کرده است؟

همین حالا می خواهم بیشتر بدانم

ارسال یک پاسخ