اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

روش مطالعه pqrst – مطالعه به شیوه PQRST

روش مطالعه pqrst از روش های معتبر جهانی برای مطالعه با کیفیت تر است. مطالعه به شیوه PQRST بسیار ساده است و فقط کافی است به ترتیب پیش روید تا یک مطالعه با کیفیت داشته باشید و یک نتیجه عالی بگیرید. شیوه مطالعه pqrst را به صورت کامل توضیح داده ایم که می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال، در بخش نظرات بپرسید تا با عشق به شما پاسخ دهیم.

سبک های مطالعاتی

شیوه های مطالعه بسیار زیادی وجود دارند که هر کدام به شکل خاصی ایجاد شده اند و برای افراد متفاوتی قابل استفاده هستند. باید بدانید که همه شیوه های مطالعاتی بر روی همه افراد جواب نمی دهند.

ممکن است یک روش مطالعه برای یک فرد عالی باشد اما برای فرد دیگری اصلا مناسب نباشد و جواب ندهد. بنابراین باید شیوه های متفاوتی را امتحان کنید تا در نهایت به بهترین شیوه برسید.(شیوه ای که روی شما خیلی خوب جواب دهد).

یکی از شیوه های مطالعاتی که بسیار عالی است، روش یا شیوه مطالعه pqrst  است. این شیوه بسیار ایده جالبی است و بسیار کاربردی برای افراد است.

روش مطالعه pqrst

سبک مطالعاتی pqrst یک سبک و روش معروف مطالعه در جهان است که افراد بسیار زیادی از آن استفاده کرده اند و هر روز نیز افرادی در حال استفاده از آن هستند.

هر کلمه pqrst یک معنا دارد و ترتیب مطالعه را برای شما مشخص می کند. اگر این ترتیب را با دقت و کیفیت بالا انجام دهید قطعا نتایج خوبی را خواهید گرفت.

PQRST چیست؟

  • PREVIW ( مطالعه اجمالی)

مرور اجمالی اولین قدم در روش مطالعه به سبک PQRST است. فرض کنید می خواهید فصل ژنتیک از زیست را مطالعه کنید، در اولین قدم کل مطالب این فصل را یکبار به صورت اجمالی یا سطحی بخوانید، عناوین را مطالعه کنید، متن های آن را به شکل سریع بخوانید و در کل یک بررسی کلی به همه عناوین و نوشته های بخش ژنتیک داشته باشید.

  • QUESTION (سوال پرسیدن)

دومین قدم، اجرای بخش QUESTION است که باید در این قسمت سوال های زیادی از خودتان بپرسید. باید هر عنوان را در قالب سک سوال در بیاورید و هدف اصلی آن عنوان را برای خود مشخص کنید. سوالاتی نظیر این عنوان چه می خواهد یاد دهد و چه هدفی دارد؟ هر پاراگراف به چه شکلی آمده است و سوال های مشابه برای درک بهتر هدف نویسنده مطلب.

  • READ (خواندن)

بخش سوم یا بخش READ قدم سوم و جز اصلی ترین قدم روش مطالعه pqrst است. در این قدم باید با دقت متن فصل ژنتیک درس زیست را مطالعه کنید. می توانید این بخش را در زمانبندی اختصاصی خود انجام دهید اما چیزی که مهم است این است که با دقت بالا کل متن فصل مورد نظر را بخوانید و آن را به اتمام برسانید.

  • SELF-RECITATION (تکرار)

تکرار و مرور قدم چهارم می باشد. در این بخش باید کل متن را به صورت خلاصه نویسی برای خود در بیاورید. سپس باید این خلاصه نویسی را بارها ترکرا و مرور کنید تا در حافظه بلند مدت شما ثبت شود. نکات مهم متن را هایلایت کنید تا در زمان مطالعه بعدی سرعت بیشتری داشته باشید و مطالب مهم را سریعتر پیدا کنید و مطالعه کنید.

  • TEST (آزمون)

آخرین گام، تست یا آزمون است. باید از خودتان امتحان بگیرید. می توانید از نمونه سوالات در کتب کمک درسی برای آزمون گرفتن از خودتان کمک بگیرید. راه های زیادی برای این قدم وجود دارد، می توانید از بقیه بخواهید از شما سوالات شفاهی بپرسند از متن کتاب. در این قسمت باید ایرادات خود را پیدا کنید و نکات جدید را یادداشت کنید تا موارد را به صورت کلی پوشش دهید و در نهایت در روز آزمون با کمترین اشتباه در آزمون اصلی شرکت کنید و بهترین نمره ممکن را کسب کنید.

روش مطالعه PQRST برای چه کسانی مناسب است؟

یک شیوه و روش مطالعه برای همه افراد مناسب نخواهد بود. روش مطالعه pqrst هم از این قاعده پیروی می کند و برای افرادی مناسب است که مغز آن ها با این روش ارتباط می گیرد.

طبیعی است که باید این روش را تست کنید و نتیجه آن را بررسی کنید تا بدانید این شیوه روی شما جواب می دهد یا خیر. پس نمی توان به صورت مستقیم گفت که این روش برای شما مناسب خواهد بود یا خیر و راهی جز امتحان کردن این روش نخواهید داشت.

به صورت کلی روش مطالعه pqrst برای افرادی مناسب است که زمان خوبی برای مطالعه دارند و می خواهند به صورت اصولی دروس و یا کتاب مورد نظر را فرا بگیرند. این روش قدم به قدم و آرام آرام پیش می رود و به صورت اصولی مطالب را در ذهن شما تثبیت می کند و به حافظه بلند مدت شما انتقال می دهد.

مطالعه به شیوه PQRST

جمع بندی

روش مطالعه pqrst یک شیوه جهانی است که قدمت زیادی دارد. افراد بسیار زیادی می توانند از این شیوه استفاده کنند و مطالب را به راحتی در ذهن تثبیت کنند.

هر شیوه مطالعه را باید در عمل اجرا کرد و در صورت ایجاد و گرفتن نتیجه اولیه، باید آن را ادامه دهید و شخصی سازی کنید. هر فرد باید این روش را برای خود شخصی سازی کند تا بتواند از آن نتیجه بهتری بگیرد. کلیات این روش مطالعه در متن مقاله گفته شد و اگر چند بار آن را اجرا کنید می توانید هر بخش را بهبود دهید و متناسب با نحوه یادگیری خودتان، آن ها را اجرا کنید.

شیوه مطالعه pqrst یک شیوه علمی است که قطعا نواقصی نیز دارد اما کاملا ثابت شده است. افراد زیادی از آن استفاده می کنند و نتایج خوبی از آن نیز گرفته اند. این روش مطالعه توسط ما پیشنهاد می شود و حتما از آن برای مطالعه دروس مدرسه و دانشگاه خود استفاده کنید.


وبسایت دانش پژوه فضایی را فراهم کرده است تا دانش آموزان و کنکوری ها بتوانند مشکلات تحصیلی، مشاوره ای و درسی خود را به سادگی حل کنند.

این فرصت در اختیار مشاوران و معلمان است تا به این سوالات پاسخ دهند و با افراد زیادی در تعامل باشند که سود فراوانی برای این دسته از افراد دارد.

می خواهم از این خدمات آگاه شوم

ارسال یک پاسخ