اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

اگر رشته تجربی را در هدایت تحصیلی نیاوریم چه کنیم؟

دانش آموزانی که قصد انتخاب رشته را دارند باید بدانند که انتخاب رشته به صورت کلی به نتیجه هدایت تحصیلی شما بستگی دارد. سوالی که وجود دارد این است که اگر رشته تجربی را نیاوریم باید چه کنیم و آیا رفتن به رشته تجربی بدون هدایت تحصیلی ممکن است؟

قبولی هر رشته در هدایت تحصیلی نیاز به موارد مختلفی دارد که مهم ترین آن نمرات تحصیلی شما در سه سال تحصیلی متوسطه دوم هستند. این موارد و پاسخ به سوالات شما در صورت قبول نشدن در رشته تجربی در هدایت تحصیلی را در ادامه بررسی کرده ایم.

هدایت تحصیلی رشته تجربی

برای اینکه وارد رشته های تحصیلی در دوره متوسطه دوم شوید باید نمره هدایت تحصیلی لازم برای هر رشته را کسب کنید. برگه هدایت تحصیلی عملکرد شما را بررسی می کند و بهترین حالت را برای انتخاب رشته به دانش آموز پیشنهاد می کند.

در حال حاضر ملاک برای تحصیل و انتخاب رشته در مقطع متوسطه دوم بر مبنای هدایت تحصیلی است. به همین جهت دانش آموز فقط می تواند در رشته ای تحصیل کند که هدایت تحصیلی تعیین می کند.

دانش آموزان همیشه درگیر این موضوع هستند اگر در هدایت تحصیلی رشته تجربی یا را نیاورند باید چه کاری انجام دهند؟

بیشتر بخوانید: هدایت تحصیلی چیست؟

نمره لازم برای رشته تجربی

برای اینکه وارد رشته تجربی شوید باید نمره لازم برای رشته تجربی را کسب کنید تا نتیجه هدایت تحصیلی به شما اجازه ورود به رشته تجربی را دهد.

اولین و مهم ترین مورد، معدل است. اگر معدل شما زیر ۱۴ باشد به هیچ عنوان نتیجه هدایت تحصیلی به شما فرصت ورود به رشته تجربی را نمی دهد. بنابراین در اولین قدم باید معدل شما بالای ۱۴ و یا حداقل ۱۴ باشد. طبیعی است که هرچه معدل شما بالاتر باشد، نتیجه هدایت تحصیلی شما بهتر خواهد بود و با خیال راحت می توانید مطمعن باشید که اجازه ورود به رشته تجربی را خواهید داشت.

دومین مورد برای ورود به رشته تجربی، جمع نمرات دو درس ریاضی و زیست است. جمع نمرات شما در پایه هفتم، هشتم و نهم نباید زیر ۴۲ باشد در غیر این صورت در برگه هدایت تحصیلی رشته تجربی برای شما تیک نخواهد خورد.

بنابراین باید همه تلاش خود را بکنید که در این دو درس، مجموع نمرات خواسته شده را کسب کنید تا با خیال راحت وارد رشته تجربی شوید. طبیعی است که هرچه جمع این نمرات بالاتر از ۴۲ باشد، خیال شما از بابت اجازه ورود به رشته تجربی راحت تر خواهد بود.

اگر رشته تجربی را در هدایت تحصیلی نیاوریم چه کنیم؟

یکی از معضلاتی که دانش آموزان پایه نهم با آن روبرو هستند این است که اگر رشته تجربی را در هدایت تحصیلی نیاوریم باید چه کنیم. این موضوع باعث شده است تا بسیاری از دانش آموزان این ترس را داشته باشند که در رشته تجربی که یکی از رشته های پرطرفدار است قبول نشوند و نتوانند در این رشته تحصیل کنند.

بهترین پاسخی که می توانیم به این سوال دهیم این است که نگران نباشید زیرا دو راه برای حل این مساله وجود دارد.

  • شرکت در امتحانات ترمیم معدل پایه نهم

امتحانات ترمیم معدل فرصتی است برای اینکه بتوانید نمرات خود را بهبود دهید تا بتوانید فرصتی دوباره برای ورود به رشته تجربی را داشته باشید. این امتحانات در شهریور ماه برگزار می شوند که می توانید در آن شرکت کنید و معدل و نمرات خود را بهبود دهید تا بتوانید مجوز ورود به رشته تجربی را کسب کنید.

  • شرکت در مدارس دیگر

مدارسی وجود دارند که بدون در نظر گرفتن نتیجه هدایت تحصیلی، فرصت تحصیل در رشته دلخواه را به شما می دهند. بنابراین یکی از گزینه های روی میز این است که در مدارسی انتخاب رشته کنید که نتیجه هدایت تحصیلی را می توانند در نظر نگیرند.

بیشتر بخوانید: اگر رشته ریاضی را قبول نشویم چه کنیم؟

آیا واقعا رفتن به رشته تجربی بدون هدایت تحصیلی ممکن است؟

اگر با استفاده از دو راه گفته شده نتوانستید وارد رشته تجربی شوید باید بگوییم که چاره ای نخواهید داشت و مجبور هستید تا در رشته پیشنهادی توسط هدایت تحصیلی تحصیل کنید.

پیشنهاد می شود که به نتیجه هدایت تحصیلی اعتماد کنید و در رشته پیشنهاد شده تحصیل کنید زیر عملکرد سه ساله شما در هدایت تحصیلی مورد بررسی دقیق قرار می گیرد و بهترین مسیر پیش پای شما قرار داده می شود.

اگر رشته تجربی را در هدایت تحصیلی نیاوریم چه کنیم؟

رفتن به رشته تجربی بدون هدایت تحصیلی

جمع بندی

در پایان پایه نهم، موظف به انتخاب رشته بر اساس نتیجه هدایت تحصیلی هستید. برخی افراد از نتیجه هدایت تحصیلی خود راضی نیستند زیرا در رشته مورد نظر خود قبول نشده اند. بسیاری از افراد هستند که در رشته تجربی مجاز به تحصیل بر اساس هدایت تحصیلی نیستند.

اگر به دنبال راهی هستید تا در رشته تجربی شرکت کنید می توانید در مدارسی که براساس نتیجه هدایت تحصیلی عمل نمی کنند و دانش آموز را برای انتخاب رشته آزاد می گذارند. دومین راه ممکن شرکت در ترمیم معدل است که باعث بالا رفتن نمرات شما می شود که در نهایت می توانید با کسب نمرات و عملکرد بهتر وارد رشته تجربی شوید و ادامه تحصیل دهید.

اگر دانش آموز پایه هفتم و یا هشتم هستید سعی کنید از همین الان تمرکز خودتان روی درس بگذارید تا در آینده با چنین مشکلاتی روبرو نشوید که نیاز به گذراندن مراحل سخت برای ورود به رشته تجربی باشید. اگر تلاش خود را بیشتر کنید و با تمرکز درس بخوانید قطعا می توانید عملکرد خوبی داشته باشید که نتیجه این عملکرد، نتیجه هدایت تحصیلی دلخواه است که دست شما را برای انتخاب رشته باز می گذارد.


وبسایت دانش پژوه با این هدف ایجاد شده است تا مشکلات تحصیلی و درسی دانش آموزان و دانشجویان و کنکوری ها را برطرف کند.

با هدف دیده شدن مشاوران و معلمان، با هدف آشنایی قشر محصل و مشاور با یکدیگر در یک فضای امن و قابل اطمینان.

چگونه این خدمات توسط ما به صورت رایگان ارائه می شوند؟

می خواهم از این خدمات استفاده کنم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+