اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

بهترین روش خواندن و مطالعه درس فیزیک برای کنکور تجربی و ریاضی

قطعا راه های زیادی را برای خواندن درس فیزیک امتحان کرده اید اما همیشه فقط شیوه مطالعه مهم نیست.اول از همه باید بودجه بندی را بدانید سپس اولویت بندی کنید.بعد از این گزینه حالا وقت مطالعه است.بودجه بندی فیزیک کنکور در این مقاله کاملا گفته شده است.اما بهترین روش مطالعه و خواندن درس فیزیک برای کنکور چیست؟ برای اینکه به پاسخ چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم برسید، با ما همراه باشید.

درس فیزیک:

اگر در رشته ریاضی تحصیل کنید قطعا یکی از ممهم ترین دروس اختصاصی شما بعد از درس ریاضی، درس فیزیک است.اگر به ریاضی علاقمند و مسلط باشید قطعا در فیزیک هم می توانید حرفی برای گفتن داشته باشید و برای این فقط کافی است روش خواندن فیزیک برای کنکور را بدانید.

در سه پایه تحصیلی دهم، یازدهم و دوازدهم به صورت پایه با علم فیزیک آشنا می شوید و ادامه بحث را به صورت تخصصی در دانشگاه خواهید خواند.

فیزیک در کنکور:

در هر رشته ای که باشید، فیزیک یک درس تخصصی مهم است.اگر قصد رتبه برتر شدن را دارید حتما باید روی درصد ۶۰ به بالای فیزیک حساب کنید.پس تا این حد درس فیزیک مهم است.

از آنجا که دروس تخصصی میانگین پایینی دارند، اگر شما درصد بالا بزنید تراز و رتبه شما به صورت شگفت انگیزی فوق العاده خواهد شد.

بهترین روش خواندن و مطالعه درس فیزیک و بودجه بندی فیزیک کنکور

بهترین روش مطالعه و خواندن درس فیزیک برای کنکور

فیزیک کنکور ریاضی:

دومین درس تخصصی از دفترچه تخصصی در کنکور ریاضی متعلق به فیزیک است.در این دفترچه ۴۵ سوال برای شما قرار داده شده است که فقط ۵۵ دقیقه فرصت دارید تا این سوالات را پاسخ دهید.

ضریب درس فیزیک برای رشته ریاضی ۳ است.میانگین درصدی در فیزیک بسیار کم است و اگر شما تمرکز روی درس فیزیک بگذارید می توانید رتبه خود را دگرگون کنید.اما مسلط شدن به این درس روش های خاص خود را دارد که در ادامه به صورت مفصل شما را از آن ها آگاه می کنیم.

بیشتر بخوانید:شیمی کنکور را چگونه بخوانیم

بودجه بندی فیزیک رشته ریاضی:

سوالات فیزیک از سه پایه دهم تا دوازدهم طرح می شوند.سهم هر پایه به صورت زیر است:

پایه دهم ۲۷ درصد، پایه یازدهم ۲۹ درصد و پایه آخر ۴۴ درصد از سوالات کنکور ریاضی را شامل می شوند.

بودجه بندی سوالات به تفکیک هر پایه طبق موارد زیر است:

  • پایه دهم

پنج فصل در پایه دهم وجود دارد که به ترتیب فصل یک بدون سوال، فصل دوم ۲ سوال، فصل سوم و چهارم هر کدام ۳ سوال و فصل پنجم نیز ۴ سوال را شامل می شوند.

  • پایه یازدهم

در پایه یازدهم چهار فصل وجود دارد که از فصل اول ۵ سوال، فصل دوم ۴ سوال و فصل سوم و چهارم هر کدام ۲ سوال سهمیه دارند.

  • پایه دوازدهم

مهم ترین پایه و تست خیز ترین پایه، پایه دوازدهم است.شش فصل سنگین و مفهومی که از فصل یک ۴ سوال، فصل دوم ۶ سوال، فصل سوم ۴ سوال و فصل چهارم، پنجم و ششم هر کدام ۲ سوال در کنکور مطرح می شوند.تست خیز ترین فصل پایه دوازدهم فصل دوم می باشد که باید روی آن حساب ویژه ای باز کنید.

فیزیک تجربی در کنکور:

بعد از زیست شناسی و شیمی، فیزیک سومین درس مهم و تخصصی رشته تجربی با ضریب ۲ است.در کنکور تجربی تعداد سوالات فیزیک کمتر از رشته ریاضی است و شما کنکوری ها با ۳۰ سوال روبرو خواهید شد که باید در مدت زمان ۳۷ دقیقه پرونده این درس را ببندید.

بودجه بندی فیزیک رشته تجربی:

فیزیک پایه دهم ۲۷ درصد، فیزیک پایه یازدهم ۳۰ درصد و فیزیک پایه چهارم ۴۳ درصد است.

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی به تفکیک هر فصل عبارت است از:

  • پایه دهم

فصل یک ۱ سوال، فصل دوم و فصل سوم هر کدام ۲ سوال و فصل چهارم ۳ سوال.

  • پایه یازدهم

این پایه دارای سه فصل است که سهم هر فصل ۳ سوال است و جمعا ۹ سوال از پایه یازدهم طرح می شود.

  • پایه دوازدهم

فصل اول و فصل دوم و چهارم هر کدام ۳ سوال و فصل سوم ۴ سوال سهم دارد.

حالا که با جزئیات و بودجه بندی درس فیزیک آشنا شدید، به سوال “چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم” می رسیم که قرار است به صورت مفصل پاسخ این سوال را دهیم

چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم؟

مفهومی ترین درس در تمامی دروس کنکور، درس فیزیک است.شاید فکر کنید که محاسبات در فیزیک خیلی مهم است اما محاسبات بخش کوچکی از فیزیک است.

اگر مسئله های فیزیک را درک نکنید هرگز قادر به حل آن ها نخواهید بود.فیزیک سال دوازدهم از مفهومی ترین فیزک های سه سال آخر است که بخش عظیمی از سوالات نیز از آن ها طرح می شوند.پس باید با بهترین روش مطالعه، درس فیزیک را بخوانید.

  • فرمول ها

شناخت فرمول ها و نحوه و موارد استفاده از آن ها بسیار مهم است.فقط حفظ کردن فرمول ها کافی نیست و شما باید بدانید از کدام فرمول باید کجا و به چه صورت استفاده کنید تا حل مسئله ساده تر شود.این مهارت فقط با تمرین و تست زیاد بوجود می آید.

پس فرمول ها را حفظ کنید و بعد از آن شروع به حل تمرین کنید تا قلق و نحوه استفاده بهینه از فرمول ها را بدانید.

  • تکنیک های حل، خوب اند یا بد؟

موسسات کنکوری زیادی هستند که به شما وعده حل سوال بدون فرمول را می دهند یا ادعا می کنند تکنیک هایی را ساخته اند که می شود همه سوالات فیزیک کنکور را با آن ها حل کرد.

در واقع وقتی شما می توانید بدون فرمول سوالات را حل کنید که به درک مفهومی از مسائل رسیده باشید.مدرسی که سوالات را بدون فرمول حل می کند به مفاهیم پی برده است.پی بردن به مفاهیم نیازمند تمرین و ممارست زیاد است.

اما هرگز یک فرمول جامع برای حل تمامی مسائل وجود ندارد و این وعده فریبی بیش نیست

  • بهترین روش خواندن هر فصل فیزیک:

یکی از بهترین روش های مطالعه برای هر فصل، مجزا کردن هر فصل است.هر فصل را به بخش های مختلف تبدیل کنید و جدا جدا بخوانید و تست بزنید تا به صورت جزئی و مفهومی با هر بخش آشنا شوید و به مهارت برسید.یک فصل را کلی نخوانید و کلی تست نزنید زیرا مفهومی یاد نمی گیرید.

اگر بخش بخش بخوانید و تست بزنید هم جزئیات را خواهید شناخت هم تست بیشتری نیز حل کرده اید و مهارت تست زنی شما نیز افزایش پیدا کرده است.


در حالی که در فضای اینستاگرام و دیگر شبکه های مجازی رقابت های تقلبی زیادی بین مشاوران و معلمان وجود دارد و تشخیص مشاور و معلم کاربلد از مشاور و معلم با فالور و رزومه فیک و گمراه کننده سخت شده است، دانش پژوه تاسیس شد تا مشاوران و معلمان در آن به رقابت سالم بپردازند و یک عیار واقعی از خودشان نشان دهند

تمامی دانش آموزان و کنکوری ها مجاز هستند در سایت دانش پژوه سوالات و مشکلات درسی خود را بپرسند تا مشاوران و معلمان مشتاق به آن ها پاسخ دهند.

اما این چه سودی برای مشاوران و دانش آموزان دارد؟

همین حالا می خواهم سود استفاده از دانش پژوه را بدانم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+