اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

چگونه برای کنکور و امتحان نهایی همزمان درس بخوانیم❤️ – دانش پژوه

هر کنکوری در خرداد ماه سال آخر تحصیل خود با این مشکل مواجه است که کنکور و امتحان نهایی را چگونه پیش ببرد.آیا باید روی امتحان نهایی سرمایه گذاری کنید یا روی کنکور؟ باید با توجه به شخصیت خود و شناختی که از خودتان دارید باید تصمیم بگیرید که روی کدام تمرکز بگذارید.با ما همراه باشید تا شما را راهنمایی کنیم که کدام استراتژی را پیش ببرید.

تصمیم سخت

امتحان نهایی و یا امتحانات خرداد ماه در سال آخر یا سال دوازدهم همیشه مانعی برای تمرکز کردن روی کنکور است.باید برای این امتحانات وقت گذاشته شود و چون سبک امتحانات نهایی تشریحی و سبک کنکور تستی است باید به صورت متفاوتی آن دروس را مطالعه کرد.

تاثیر امتحان نهایی در کنکور

تاثیر نمرات و معدل امتحان نهایی در کنکور زیاد است اما این تاثیر به صورت مثبت است.اثر ۴۰ درصدی مثبت(در سال ۱۴۰۱) باعث شده تا افراد دو دل شوند که آیا روی امتحان نهایی وقت بگذارند یا خیر. مثبت بودن تاثیر معدل به این معنا است که اگر نمره شما خوب شود در کنکور تاثیر مثبت می گذارد و اگر نمره شما بد شود، تاثیری در کنکور شما نخواهد داشت.

تاثیر معدل مانند یک سهمیه عمل می کند.اگر معدلتان خوب باشد به شما کمک می کند اما اگر خوب هم نباشد مهم نیست و می توانید بدون داشتن معدل خوب هم نتیجه عالی بگیرید همانند هزاران هزار کنکوری که با معدل پایین رتبه های عالی را کسب کرده اند.

کدام یک را انتخاب کنم، کنکور یا امتحان نهایی؟

از آنجایی که نمی توانید کنکور را رها کنید دو راه پیش روی شما است:

  • رها کردن امتحان نهایی

تاثیر امتحان نهایی در کنکور مثبت است و شما می توانید با کسب نمره قبولی در امتحانات از قید این تاثیر مثبت بگذرید و بیشتر تمرکز خود را روی کنکور بگذارید.

اما ممکن است شما در تست زنی خیلی مهارت نداشته باشید و همین ۴۰ درصد مثبت بتواند شما را به دانشگاه و رشته دلخواهتان ببرد.پس بسته به شناختی که از خود دارید می توانید انتخاب کنید که روی امتحان نهایی وقت بگذارید یا خیر.

  • خواندن همزمان برای امتحان نهایی و کنکور

مطالعه همزمان یکی از دیگر گزینه های روی میز است که می توانید آن را انتخاب کنید اما این روش باید با دقت پیش رود.شما نباید برای امتحانات نهایی خود به صورت تشریحی بخوانید و خواندن برای کنکور را نیز متوقف کنید.

باید همزمان که در حال مطالعه برای امتحان نهایی هستید، آن مطالب را نیز به صورت تستی و حل تست پیش ببرید تا هم برای امتحان نهایی آماده شده باشید و هم کنکور را پیش برده باشید.

اما باید بدانید که وقتی همزمان در حال مطالعه هستید، عملا دارید روی دو موضوع تمرکز می کنید. این باعث می شود نه بتوانید در امتحان نهایی نتیجه عالی بگیرید نه بتوانید درست برای کنکور مطالعه کنید.

کنکور و امتحان نهایی

سوالات متداول:

آیا نتیجه امتحانات نهایی در نتیجه کنکور خیلی اثر گذار است؟

نتیجه امتحان نهایی به صورت مثبت است و اگر شما در امتحانات نهایی قبول هم نشوید، کنکور شما خراب نمی شود و اثر منفی بر نتیجه و رتبه شما در کنکور نخواهد گذاشت.

اما اگر نمرات خوبی بگیرید می تواند رتبه شما را بهبود دهد و در پذیرش دانشگاه و انتخاب رشته نیز ملاک قرار می گیرد و قبولی را برای شما آسان خواهد کرد.

معدل در کنکور تاثیر گذار است یا نمره هر درس؟

نمره یا معدل در کنکور فقط برای دروسی است که امتحان نهایی دارند نه دروسی که توسط معلم شما امتحان گرفته می شود.معدل در کنکور تاثیر ندارد و فقط نمره درس بر روی همان درس در کنکور تاثیر مثبت می گذارد.

برای مثال میانگین نمرات درس دینی شما محاسبه می شود و طبق معیار های سازمان سنجش تاثیر آن حساب می شود.اگر نمره شما خوب باشد تاثیر مثبت در تراز آن درس می گذارد. اگر نمره شما بد باشد تاثیری در تراز آن درس نخواهد گذاشت.

معدل دیپلم یا معدل امتحان نهایی شما عملا در کنکور تاثیری ندارد.ممکن است شما درس ادبیات را ۲۰ گرفته باشید و درس ریاضی را ۱۰ و این باعث کاهش معدل شما می شود و سازمان سنجش به همین خاطر معدل را تاثیر نمی دهد.

الان با این نمرات شما دارای تاثیر مثبت در درس ادبیات خواهید بود که این تاثیر روی تراز شما اثر خواهد گذاشت نه چیز دیگر.

جمع بندی را انجام دهیم یا برای امتحان نهایی بخوانیم؟

باید به شما بگوییم جمع بندی باید بعد از عید رخ دهد و در خرداد زمان جمع بندی نیست زیرا یکماه قبل از کنکور زمان مناسبی برای جمع بندی نیست و جمع بندی باید از عید شروع شود و نهایتا در اردیبهشت تمام شود.

چگونه برای کنکور و امتحان نهایی همزمان درس بخوانیم؟

برای آمادگی به صورت همزمان برای کنکور و امتحان نهایی، بهترین راه این است که یک برنامه مطالعاتی موثر بسازید و از استراتژی‌ های مناسب استفاده کنید. در ادامه چند نکته برای کمک به شما در این زمینه گفته شده است:

۱. برنامه‌ ریزی مطالعه

– برنامه‌ ریزی روزانه و هفتگی مختص خود را ایجاد کنید. زمان مخصوص مطالعه برای هر درس و موضوع را به صورت دقیق معین کنید.
– تنوع در مطالعه را رعایت کنید. به میزان لازم از یک رشته درسی به رشته‌ های دیگر منتقل شوید تا همگرایی اطلاعات ایجاد شود.

۲. استفاده از منابع مناسب

– از کتاب‌ ها، جزوات، سوالات تستی و تمرین‌ های مرتبط با هر درس استفاده کنید.
– منابع کنکور و منابع مرتبط با دروس مدرسه خود را به دقت مطالعه و بر آن ها مسلط شوید.

۳. تمرین با سوالات گذشته

– حل سوالات گذشته کنکور در سال های قبل به شما کمک می‌ کند تا با ساختار سوالات و نحوه طراحی سوالات آشنا شوید.

۴. مراجعه به مطالب مهم

– تمرکز بر مباحث و دروس کلیدی بسیار مهم هستند و باید آن ها را در نظر بگیرید.

۵. تعادل بین درس‌ ها

– نباید تمرکز شما بیش از حد بر یک درس باشد. تلاش کنید بین دروس مختلف تعادل ایجاد کنید.

۶. ساخت نمودار و جدول

– در برنامه ریزی خود از نمودار ها و جداول استفاده کنید. این ابزار ها به شما کمک می‌ کنند تا پیشرفت خود را به خوبی ارزیابی کنید.

۷. مدیریت زمان

– زمان‌ بندی مطالعاتی خود را با دقت زیاد انجام دهید و استراحت های کوتاه به خود دهید.

۸. ترکیب مطالعه با تمرینات فیزیکی

– فعالیت‌ های ورزشی کوتاه نیز می‌ تواند انرژی شما را بیشتر کند و تمرکز شما را افزایش دهد.

۹. کمک از مشاوره تحصیلی

– با مشاور تحصیلی یا معلمان خود مشورت کنید تا راهنمایی‌ های اضافی در مورد آموزش و آزمون‌ ها دریافت کنید.

۱۰. خواب به موقع

– حداقل ۷ ساعت خواب در شب برای حفظ تمرکز و حافظه بسیار مهم است.

به یاد داشته باشید که ایجاد تعادل و مدیریت مناسب بین زمان مطالعه و استراحت بسیار حائز اهمیت است.

جمع بندی

طبق مطالب گفته شده و تجربه ما، پیشنهاد ما تمرکز فقط روی یک موضوع است که آن موضوع کنکور است.اگر می خواهید در کنکور نتیجه عالی بگیرید باید صد در صد تمرکز خودتان را روی کنکور بگذارید، نه امتحان نهایی نه ترمیم معدل نه چیز دیگری.

اما اگر در کنکور خیلی ضعیف عمل می کنید امتحانات نهایی و نمرات آن فرصت بسیار خوبی است تا اندکی خود را جلو بیندازید.تاثیر ۴۰ درصد مثبت برای افرادی که در کنکور ضعیف عمل می کنند بسیار عالی و مناسب است. پیشنهاد می شود این دسته از کنکوری ها زمان خود را برای امتحان نهایی بگذارند تا بتوانند نمره مناسب را کسب کنند تا در کنکور تاثیر مثبت شاملشان شود و نتیجه بهتری بگیرند.


دانش پژوه تاسیس شد تا فضایی فراهم کرده باشد برای محصلان و کنکوری ها تا بتوانند با خیال راحت و در فضایی امن مشکلات خود را مطرح کنند تا رفع اشکال کنند.

در دانش پژوه مشاوران و معلمان می توانند به سوالات کنکوری ها و دانش آموزان جواب دهند و از مزایای پاسخ دهی بهره مند شوند.

خبر خوب این است که همه این خدمات به صورات رایگان ارائه می شوند

همین حالا از این خدمات استفاده کن

ارسال یک پاسخ