اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته زبان ایتالیایی | گرایش ها و بازار کار زبان ایتالیایی

رشته زبان ایتالیایی جز رشته هایی است که افراد علاقمند خاص خود را دارد. گرایش های رشته زبان ایتالیایی شامل دو گرایش زبان ایتالیایی و گرایش مترجمی زبان ایتالیایی است. باز کار و آینده شغلی رشته زبان ایتالیایی بسته به مهارت ها و تخصص هر فرد می تواند متفاوت باشد.

ونیز دوس داشتنی!!

یکی از رشته‌ های تحصیلی در زمینه زبان‌ شناسی و ادبیات، رشته زبان ایتالیایی است که به مطالعه و تحلیل زبان ایتالیایی و ادبیات مرتبط با آن می‌ پردازد. این رشته تحصیلی به فرهنگ، ادب و تاریخ‌ نگاری ایتالیا نیز می‌ پردازد. دانشجو ها در این رشته موظف به مطالعه و تحلیل متون ادبی، شعر، مقالات، داستان‌ ها و نمایشنامه ها ایتالیایی هستند.

در دوره تحصیلی رشته زبان ایتالیایی، دانشجویان با موارد زیر آشنا خواهند شد:

 1. زبان ایتالیایی: دانشجویان به عنوان قسمت اصلی این رشته، زبان ایتالیایی را به شکلی دقیق مطالعه می‌ کنند. این موارد شامل تاریخچه زبان، دستور زبان، واژگان، فونولوژی و ساختار زبان ایتالیایی است.

 

 1. ادبیات ایتالیایی: در این بخش، ادبیات ایتالیایی از قرون وسطی تا ادب معاصر به دانشجویان معرفی می شوند. آثار نام‌ آور از نویسندگان معروف ایتالیایی مانند پیراندلو، پترارک، دانته، و کالووینو را مورد مطالعه و تحلیل قرار می‌ دهند.

 

 1. تاریخ و فرهنگ ایتالیا: تاریخ، هنر، فرهنگ و جامعه ایتالیایی مورد تحقیق دانشجویان قرار خواهند گرفت و نقش آن در شکل‌ گیری ادبیات ایتالیایی را خواهند فهمید.

 

 1. ترجمه: ترجمه متون ایتالیایی به زبان مادری و بالعکس یک مهارت مورد نیاز در این رشته است.

 

 1. مطالعات مقایسه‌ ای: برخی از برنامه‌ های تحصیلی در این رشته، فرصت مطالعه و مقایسه ادبیات ایتالیایی با سایر ادبیات جهانی را نیز فراهم می‌ کنند.

افراد فارغ التحصیل در این رشته قادر هستند تا به عنوان متخصصان مطالعات ایتالیایی، مترجمان، مدرسان زبان ایتالیایی، نویسندگان و همچنین در صنایعی مانند هتلداری و گردشگری کار کنند. علاوه بر این، این رشته می‌ تواند در پیگیری تحصیلات تکمیلی در زمینه‌ های مرتبط مانند ادبیات جهانی، تاریخ هنر و مطالعات فرهنگی مفید باشد.

بیشتر بخوانید: رشته هتلداری چیست؟

گرایش های رشته زبان ایتالیایی

گرایش‌ های زبان ایتالیایی و گرایش مترجمی زبان ایتالیایی دو گرایش متفاوت برای تحصیل در مقطع بالاتر در این رشته هستند. در ادامه هر یک از این گرایش ها را مورد بررسی قرار داده ایم تا بتوانید یک انتخاب عاقلانه تر انجام دهید:

گرایش زبان ایتالیایی

مطالعه زبان و ادبیات ایتالیایی: در این گرایش، به تفکیک مطالعاتی عمیق در زمینه زبان ایتالیایی و ادبیات مرتبط با آن پرداخته می شود. این موارد شامل مطالعه و تحلیل کلاسیک‌ ترین آثار ادبیات ایتالیایی مانند آثار بوکاچو، پترارک، دانته و مکیاوللی، است. دانشجو ها به دقت در دستور زبان ایتالیایی، ساختار های زبانی عمیق و واژگان می‌ پردازند.

مطالعات فرهنگی و تاریخی: این گرایش به دانشجویان فرصتی را می دهد تا با فرهنگ، تاریخ و جوانب مختلف ایتالیایی آشنا شوند. افراد می‌ توانند به مطالعه هنر های تجسمی ایتالیایی، تاریخ هنر ایتالیا، جامعه‌ شناسی ایتالیا و سایر جنبه‌ های مهم مرتبط با فرهنگ ایتالیایی بپردازند.

بیشتر بخوانید: رشته جامعه شناسی

گرایش مترجمی زبان ایتالیایی

ترجمه زبان ایتالیایی: هدف این گرایش، افزایش توانایی ترجمه متون از زبان ایتالیایی به زبان مادری و بالعکس است. دانشجویان تکنیک‌ های ترجمه،  واژگانی عمیق در دو زبان و مهارت‌ های مفهوم‌ سازی را یاد می گیرند. علاوه بر این، در زمینه‌ های مختلف ترجمه مانند ترجمه رسمی، ترجمه تخصصی (پزشکی، فنی، حقوقی و …) و ترجمه ادبی می توانید فعالیت کنید.

تئوری ترجمه: این گرایش به تحلیل تئوری‌ ها و مفاهیم مرتبط با ترجمه می‌ پردازد. دانشجویان مطالعاتی در مورد روش‌ های ترجمه، مشکلات ترجمه، تاریخچه ترجمه و تاثیرات اجتماعی و فرهنگی ترجمه را انجام می‌ دهند.

ترجمه و فناوری: با پیشرفت تکنولوژی، موارد مختلفی وجود آمده اند که ترجمه را بسیار راحت کرده اند. در این گرایش، دانشجویان به کاربرد ابزار های ترجمه ماشینی و نرم‌ افزارهای مترجمی می‌ پردازند و یاد می‌ گیرند چگونه از آن ها استفاده کنند.

بعد از فارغ التحصیلی می توانید به عنوان مترجم حرفه‌ ای در زمینه های متفاوت کار کنید یا به تدریس و تحقیق در حوزه ترجمه و تئوری ترجمه مشغول شوید. این گرایش فرصت هایی را به شما می دهد تا مهارت‌ های ترجمه‌ ای خود را در اختیار دیگران بگذارید و در میان جامعه‌ بین‌ المللی به تبادل فرهنگی و دیپلماسی نیز کمک کنید.

بازار کار رشته زبان ایتالیایی

آینده شغلی در رشته زبان ایتالیایی و گرایش مترجمی زبان ایتالیایی به شرایط مختلفی از جمله سطح تحصیلات، تجربه، مهارت و شرایط بازار کار بستگی دارد. در ادامه به برخی از فرصت‌ های شغلی و بازار کار رشته زبان ایتالیایی را بررسی کرده ایم:

 1. مترجم حرفه‌ ای: افراد فارغ التحصیل با گرایش مترجمی زبان ایتالیایی، این توانایی را دارند تا به عنوان مترجم حرفه‌ ای در زمینه‌ های مختلفی مانند ترجمه ادبی، ترجمه تخصصی (پزشکی، حقوقی، فنی و …) و ترجمه رسمی (ترجمه اسناد حکومتی و قانونی) کار کنند.

 

 1. مدرس زبان ایتالیایی: یک فرد متخصص می تواند به عنوان مدرس زبان ایتالیایی در مدارس زبان، آموزشگاه های خصوصی و یا در دانشگاه فعالیت کند. آموزش زبان ایتالیایی به سایر افراد، یک منبع درامد خوب خواهد بود.

 

 1. مشاور زبانی و فرهنگی: در این حیطه، متخصصان می‌ توانند به افراد و شرکت‌ ها در ارتباط با فرهنگ و زبان ایتالیایی مشاوره دهند. این مشاوره‌ می‌ توانند به عنوان راهنمایی در مسائل مانند گردشگری، تجارت بین‌ المللی و تبلیغات مفید باشند.

 

 1. تدریس و تحقیق: فارغ‌ التحصیلان با مقاطع تحصیلی بالاتر می‌ توانند در موسسه های عالی آزاد و یا در دانشگاه ها تدریس کنند. همچنین، می‌ توانند تحقیقات در زمینه ادبیات ایتالیایی، زبان‌ شناسی و ترجمه انجام دهند.

 

 1. کار در صنایع مرتبط با گردشگری و فرهنگ: ایتالیا کشوری است که سالانه گردشگر های زیادی به آن جا می روند، بنابراین فارغ‌ التحصیلان این فرصت را دارند تا در صنایعی مانند تور لیدری، هتلداری، گردشگری و تبلیغات مرتبط با گردشگری و فرهنگ کار کنند.

 

 1. کار در سازمان‌ ها و شرکت‌ های بین‌ المللی: سازمان های مختلف و شرکت های بین المللی نیاز به مترجمان و متخصصان زبان ایتالیایی دارند تا در ارتباطات بین‌ المللی، ترجمه اسناد مختلف و مذاکرات تجاری مشارکت کنند.

به صورت کلی با توجه به گستردگی و تنوع زمینه‌ های کاری مرتبط با زبان ایتالیایی و ترجمه، فرصت‌ های شغلی زیادی برای فارغ‌ التحصیلان این رشته وجود دارد.

رشته زبان ایتالیایی بدون کنکور

تحصیل در رشته زبان ایتالیایی به دو شکل بدون کنکور و با کنکور در دسترس است. می توانید در دانشگاه هایی که این رشته را بدون کنکور و با سوابق تحصیلی ارائه می دهند ثبت نام کنید و در این رشته تحصیل کنید. در سال ۱۴۰۱ در دانشگاه تهران تا رتبه ۱۲ هزار منطقه سه، پذیرش دانشجو در رشته زبان ایتالیایی صورت گرفته است.

معرفی رشته زبان ایتالیایی

بازار کار و گرایش های رشته زبان ایتالیایی

این رشته برای چه کسانی مناسب است؟

رشته زبان ایتالیایی و گرایش مترجمی زبان ایتالیایی برای کسانی مناسب است که به زبان‌ شناسی، فرهنگ، ترجمه و ادبیات علاقه دارند. این رشته برای افراد زیر مناسب تر است:

 • علاقمندان به زبان و فرهنگ ایتالیایی: اگر فردی هستید که به زبان و فرهنگ ایتالیایی علاقه دارید، این رشته به شما به شما فرصت تحقیق و جستجو عمیق در این زبان را می دهد.

 

 • افراد با مهارت‌ های زبانی: داشتن مهارت‌ های زبانی قوی، از جمله تسلط بر تفکیک زبانی، واژگان و دستور زبان برای موفقیت در این رشته ضروری است.

 

 • علاقمندان به ترجمه: اگر به ترجمه متون ایتالیایی علاقه دارید و دوست دارید آن ها را به صورت صحیح به زبان مقصد انتقال دهید، این رشته می‌ تواند برای شما جذاب باشد.

 

 • علاقه به تدریس و آموزش: اگر فردی هستید که به آموزش و تدریس علاقه دارید و می خواهید زبان ایتالیایی را تدریس کنید، این رشته می تواند یک گزینه خوب برای تحصیل باشد.

 

 1. آینده‌ پژوهان: زبان ایتالیایی در صنایع مختلفی از جمله تجارت بین‌ المللی، فرهنگ، گردشگری و همچنین دیپلماسی و روابط بین‌ المللی کاربرد دارد. اگر به این زمینه ها علاقه دارید، این رشته برای شما به وجود آمده است.

 

 1. افراد با توانمندی‌ های ترجمه ماشینی و فناوری: دوره ترجمه به صورت سنتی به پایان رسیده است و دنیا برای افرادی است که از نرم افزار ها ها و ماشین های جدید ترجمه استفاده می کنند.

در آخر، برای انتخاب رشته زبان ایتالیایی و گرایش مترجمی زبان ایتالیایی، اصلی ترین عامل، علاقه است. این رشته اغلب برای افرادی که علاقه زیادی به زبان و فرهنگ ایتالیایی دارند و تمایل به انجام کار های مرتبط با آن دارند، مناسب است.


وبسایت دانش پژوه ایجاد شده است تا مشکلات درسی و تحصیلی محصلان و کنکوری ها را به سادگی حل کند.

با هدف دیده شدن مشاوران و معلمان، وبسایت دانش پژوه ایجاد شد تا مشاوران و معلمان بتوانند علم و تجربه خود را در معرض دید قرار دهند.

خدمات ما چگونه باعث دیده شدن مشاوران و معلمان می شوند؟

همین حالا می خواهم با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+