اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته زبان روسی | گرایش های ارشد + بازار کار

رشته زبان روسی در ایران طرفداران خاص خود را دارد. این رشته زیر گروه رشته زبان است و باید در کنکور زبان شرکت کنید. این رشته به دو صورت با کنکور و بدون کنکور قابل تحصیل است. بازار کار رشته زبان روسی در سطح ایران و بین المللی از وضعیت خوبی برخوردار است و وابسته به توانایی شما می تواند فرصت های شغلی متفاوتی را ارائه کند. گرایش های رشته زبان روسی در مقطع ارشد قابل انتخاب هستند.

زبان های تاثیر گذار

رشته زبان روسی به مطالعه و یادگیری زبان روسی می پردازد. یکی از زبان‌ های مهم جهان، زبان روسی است. در کشور های متفاوتی از جمله روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس به عنوان زبان رسمی تا حدودی استفاده می‌ شود. علاوه بر این، روسی به عنوان یکی از زبان‌ های مهم در امور بین‌ المللی، ادبیات، تجاری و علمی جهانی شناخته می‌ شود.

رشته زبان روسی شامل موارد زیر می‌ شود:

 1. یادگیری زبان: در این رشته، دانشجویان زبان روسی را فرا می گیرند. این موارد شامل مهارت‌ های مختلفی مثل گفتار، نوشتن، خواندن و شنیدار می‌ شود. همچنین، واژگان و دستور زبان روسی نیز در این ذوره تحصیلی تدریس می‌ شوند.

 

 1. ادبیات روسی: این قسمت از رشته شامل مطالعه ادبیات روسی است. دانشجویان آثار ادبی معروف روسی را مطالعه کرده و تحلیل می کنند. این شامل آثار نویسندگان بزرگی مانند چخوف، داستایفسکی، تولستوی، گوگول و سوزانین است.

 

 1. تاریخ و فرهنگ روسی: دانشجو ها در این بخش با فرهنگ و تاریخ روسی آشنا خواهند شد. این شامل مواردی مانند تاریخ روسیه، جغرافیای آن، هنر و معماری روسی و فرهنگ مردم می‌ شود.

 

 1. ارتباطات و ترجمه: دانشجویانی که به زبان روسی مسلط شده باشند می توانند در حوزه ترجمه و ارتباطات بین‌ المللی فعالیت کنند. این می‌ تواند شامل ترجمه متون ادبی، علمی، تجاری و دیپلماسی باشد.

رشته زبان روسی از مهمترین رشته‌ های مطالعاتی است که به دانشجویان این فرصت را می‌ دهد تا یک زبان جدید را یاد بگیرند و به عمق ادبیات و فرهنگ یک کشور مهم در جهان مسلط شوند. این رشته افراد را برای فرصت‌ های شغلی فوق العاده در زمینه‌ های مختلفی مانند تدریس زبان، ترجمه، کار های دیپلماسی و تجارت بین‌ المللی آماده می‌ کند.

گرایش های ارشد رشته زبان روسی

گرایش‌ های متفاوتی در زمینه ترجمه زبان روسی و آموزش زبان روسی وجود دارند. افراد می‌ توانند زبان و ادبیات زبان روسی را به عنوان یک دوره تخصصی برای مطالعه انتخاب کنند. در ادامه سه تا از گرایش های ارشد زبان روسی را مورد بررسی قرار داده ایم:

گرایش ترجمه زبان روسی

ترجمه عمومی: در این گرایش، دانشجویان ترجمه متون عمومی و متنوع از زبان روسی به زبان مورد نظر و بالعکس را آموزش می بینند. این موارد شامل ترجمه مقالات، متون خبری، رمان ها، وب‌سایت‌ ها و سایر متون دیگر می‌ شود.

ترجمه تخصصی: این گرایش ترجمه متون تخصصی در زمینه‌ هایی مانند تجارت، حقوق، پزشکی، مهندسی و علوم انسانی را پوشش می‌ دهد. دانشجو ها باید علاوه بر تسلط بر زبان، دانش تخصصی نیز داشته باشند.

گرایش آموزش زبان روسی

تدریس زبان روسی به عنوان زبان خارجی: در این گرایش، افراد فارغ التحصیل مهارت تدریس زبان روسی به افراد غیر روسی‌ زبان را آموزش می بینند. آموزش زبان روسی به عنوان زبان خارجی یا زبان دوم به دانشجویان و دانش آموزان معمولا در آموزشگله های زبان، دانشگاه‌ ها، مدارس و سایر موسسه های آموزشی انجام می‌ شود.

تدریس زبان روسی به عنوان زبان اول: این گرایش به تدریس زبان روسی به افراد روس‌ زبان یا افرادی که زبان روسی به عنوان زبان اول یا مادری دارند می‌ پردازد. دانشجو ها به عنوان معلم در مدارس روسی یا موسسه آموزش زبان روسی در کشور هایی که این زبان به عنوان زبان رسمی یا زبان کمکی تدریس می‌شود، فعالیت می‌ کنند.

گرایش زبان و ادبیات زبان روسی

مطالعه زبان روسی و ادبیات: در این گرایش به مطالعه عمیق زبان روسی و ادبیات آن پرداخته می شود. دانشجو ها می‌ توانند آثار ادبی بزرگ روسی را مطالعه و تحلیل کنند و به فرهنگ و تاریخ روسی نیز بپردازند و دانش زیادی در این زمینه کسب کنند.

برای اینکه یکی از این گرایش ها را برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد انتخاب کنید، باید اهداف و علاقه را در اولویت قرار دهید و بر اساس آن به انتخاب گرایش دست بزنید.

بازار کار و آینده شغلی رشته زبان روسی

بازار کار و آینده شغلی برای فارغ التحصیلان رشته زبان روسی به تقاضا، فرهنگ و تخصص افراد بستگی دارد. فارغ التحصیلان در رشته زبان روسی می توانند در یکی از سمت های شغلی معرفی شده در زیر فعالیت کنند.

 1. ترجمه و مترجمی: فارغ التحصیلان رشته ترجمه زبان روسی این توانایی را دارند تا به عنوان مترجمان و ترجمه‌ گران مستقل یا در شرکت‌ های ترجمه مشغول به فعالیت شوند. ترجمه متون عتخصصی و یا عمومی، ترجمه ادبیات و فیلم‌ ها و ترجمه متون تجاری از جمله فرصت‌ های شغلی در این زمینه شغلی هستند.

 

 1. تدریس زبان روسی: افراد فارغ التحصیلی که مهارت خوبی در این رشته دارند، به عنوان معلمان زبان روسی در مدارس، دانشگاه‌ ها، آموزشگاه‌ های زبان و موسسه های آموزشی می توانند کار کنند.

 

 1. کار در صنعت گردشگری: اگر فردی هستید که تخصص در زبان روسی و فرهنگ روسی را دارید، می‌ توانید در صنعت گردشگری به عنوان راهنمای گردشگری یا کارمند سرویس مشتری در کشور هایی که گردشگران روسی زیادی جذب می‌ کنند، مشغول به کار شوید.

 

 1. کار در تجارت بین‌ المللی: داشتن مهارت‌ های زبان روسی و تفهیم در مسائل فرهنگی می‌ تواند در تجارت بین‌ المللی تاثیر گذار باشد. شما می‌ توانید به عنوان کارشناسان ارتباطات یا بازاریابی در شرکت‌ هایی که با روسیه و کشور های روسی زبان همکاری می‌ کنند، مشغول به کار شوید.

 

 1. تحقیقات و مطالعات فرهنگی: افرادی که در زمینه ادبیات و زبان روسی تخصص دارند، قادر هستند تا در مطالعات فرهنگی و تحقیقات ادبی فعالیت کنند و به عنوان استاد و پزوهشگر در دانشگاه‌ ها و موسسه های تحقیقاتی مشغول به کار شوند.

 

علاوه بر موارد گفته شده، با توجه به تغییرات در تکنولوژی و ارتباطات، فرصت‌ های شغلی مرتبط با زبان روسی در زمینه هایی مانند ترجمه متون اینترنتی، رسانه‌ های اجتماعی و مدیریت محتوا نیز افزایش یافته است.

به صورت کلی، توانمند بودن در زبان روسی و آشنا بودن با دانش فرهنگ و ادبیات روسی می‌ تواند فرصت های شغلی خوبی را در اختیار شما قرار دهد.

رتبه لازم برای قبولی در زبان روسی

برای اینکه در رشته زبان روسی تحصیل کنید باید رتبه مورد نیاز را کسب کنید. هر ساله بسته به سهمیه ها مختلف در کنکور و ظرفیت دانشگاه ها، پذیرش در این رشته رتبه متفاوتی نیاز دارد. در سال ۱۴۰۱ دردانشگاه اصفهان تا رتبه ۱۸ هزار سهمیه منطقه دو، در دانشگاه شهید بهشتی تا رتبه ۱۱ هزار با سهمیه منطقه سه و در دانشگاه الزهرا تا رتبه ۱۱ هزار منطقه یک پذیرش صورت گرفته است.

همچنین می توانید در دانشگاه هایی که رشته زبان روسی را بدون کنکور و با سوابق تحصیلی ارائه می دهند ثبت نام کنید و در آن تحصیل کنید.

معرفی رشته زبان روسی

بازار کار و گرایش های ارشد رشته زبان روسی

این رشته برای چه کسانی مناسب است؟

رشته زبان روسی برای افرادی مناسب است که علاقه به مطالعه و یادگیری فرهنگ و زبان روسی هستند و مایل هستند تا در حوزه‌ های مختلفی مشغول به کار شوند. این رشته اصولا برای افرادی با ویژگی های زیر مناسب است:

 • علاقه‌مندان به زبان و فرهنگ روسی: اگر فردی هستید که به زبان شناسی و زبان روسی علاقه مند هستید و به مطالعه و یادگیری زبان‌ ها و فرهنگ‌ های جهان اهمیت می دهید، رشته زبان روسی یک گزینه خوب برای شما است.

 

 • آینده‌ پژوهان در حوزه ترجمه و تدریس: اگر تصمیم دارید تا به عنوان مترجم مستقل یا معلم زبان روسی فعالیت کنید، این رشته می تواند شما را به خواسته اتان برساند.

 

 • علاقه‌ مندان به حوزه‌ های تحقیقاتی و ادبیات: اگر به مطالعه و تحلیل ادبیات روسی و مشارکت در تحقیقات فرهنگی و ادبی علاقه دارید، این رشته شما را به تعامل با متون ادبی و تاریخ فرهنگ روسی سوق می دهد.

 

 • اهل مسافرت و تبادل فرهنگی: اگر اهل مسافرت هستید و می خواهید این فرهنگ را در قالب گردشگری به افراد بیاموزید و آموزش دهید، این رشته می توان شما را در این مسیر و اهداف کمک کند.

 

 • آینده‌ پژوهان در حوزه تحقیقات بین‌ المللی و روابط بین‌ الملل: اگر می خواهید در بخش بین المللی فعالیت کنید و با افراد مختلف آشنایی پیدا کنید، این رشته یه گزینه خوب است که شما را به هدفتان می رساند.

 

در آخر رشته زبان روسی برای کسی خوب است که علاقه‌ به یادگیری یک زبان جدید و شناخت یک فرهنگ متنوع و پویا دارد. این رشته فرصت‌ های شغلی زیادی در داخل و خارج از کشور برای افراد ایجاد می کند و می‌ تواند به توسعه توانمندی‌ های شخصی و حرفه‌ ای کمک کند.


دانش آموزان و کنکوری ها فرصتی عالی را در اختیار دارند تا با چند کلیک بتوانند مشکلات درسی و تحصیلی خود را رفع کنند.

این یک فرصت خوب برای مشاوران و معلمان نیز است تا علم و تجربه خودشان را نشان دهند و دیده شوند.

خدمات گفته شده چگونه توسط ما ارائه می شوند؟

می خواهم از این خدمات استفاده کنم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+