اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته زبان فرانسه – بازار کار و گرایش های رشته فرانسه

رشته زبان فرانسه در دانشگاه های ایران در سه گرایش آموزش زبان فرانسه، زبان و ادبیات فرانسه و مترجمی زبان فرانسه قابل تحصیل است. گرایش های زبان فرانسه در آینده شغلی شما تاثیر زیادی خواهند داشت. بازار کار رشته زبان فرانسه بسته به مهارت ها و تخصص فرد می تواند متفاوت باشد.

فغانسه

رشته زبان فرانسه به مطالعه و یادگیری زبان فرانسه به عنوان زبان دوم یا زبان خارجی می پردازد. این رشته فرصتی را به دانشجویان می دهد تا مهارت‌ های مختلفی را در زمینه زبان فرانسه فرا گیرند و از آن به عنوان ابزاری برای ارتباطات بین‌ المللی، تدریس زبان، ترجمه، مطالعات فرهنگی و ادبی، مسافرت و کار های مرتبط با زبان فرانسه بهره‌ برداری کنند.

در دوره تحصیلی زبان فرانسه، معمولا با موارد زیر آشنایی پیدا خواهید کرد:

 1. گرامر و واژگان: قواعد گرامری و واژگان زبان فرانسه یکی از مواردی است که به دانشجویان این رشته آموزش داده می شود تا بتوانند به درستی نوشته و گفته‌ های زبانی را ترجمه و تفسیر کنند.

 

 1. مکالمه و مهارت‌ های ارتباطی: مکالمه و مهارت‌ های ارتباطی هدف اصلی این رشته تحصیلی است تا دانشجویان بتوانند به خوبی با افراد فرانسوی زبان ارتباط برقرار کنند.

 

 1. ادبیات فرانسه: ادبیات و افکار ادبی فرانسه جز مواردی است که در دوره تحصیلی در این رشته آموزش داده می شود تا دانشجو ها با آن آشنا شوند. اثرات ادبی معروفی مثل آثار ورژینی وو فرانس و آلبر کامی.

 

 1. فرهنگ فرانسه: این رشته به دانش تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم فرانسه نیز می‌ پردازد تا دانشجویان بهترین روش ها برای تعامل با جامعه و فرهنگ فرانسوی زبانان را یاد بگیرند.

 

 1. ترجمه: توانایی ترجمه متون از فارسی به فرانسوی و بالعکس یکی از مهارت‌ های مهم در این رشته است.

یکی از مزایای دیگر انتخاب رشته زبان فرانسه را می توانیم به فرصت‌ های شغلی در حوزه تدریس دیپلماسی، ترجمه، مشاوره مسافرتی، زبان، ادارات دولتی و سازمان‌ های بین‌ المللی اشاره کنیم. علاوه بر این یادگیری این زبان به عنوان زبان دوم، می تواند شما را در امور بین الملل به موفقیت برساند.

گرایش های رشته زبان فرانسه

گرایش های رشته زبان فرانسه به دانشجو ها این فرصت را می‌ دهند تا مهارت‌ های خاصی را در زمینه زبان فرانسه در خود گسترش دهند. در ادامه به بررسی گرایش‌ های آموزش زبان فرانسه، گرایش زبان و ادبیات فرانسه و گرایش مترجمی زبان فرانسه پرداخته ایم:

گرایش آموزش زبان فرانسه

در این گرایش، به تدریس زبان فرانسه به عنوان زبان دوم یا زبان خارجی به دیگران پرداخته می شود. افراد مهارت‌ های تدریس مانند تدریس مکالمه، لغت، گرامر، شنیداری و گفتاری زبان فرانسه را یاد می گیرند.

دانشجو های فارغ التحصیل در این گرایش می توانند به عنوان معلم خارجی و یا داخلی مشغول به تدریس شوند.

گرایش زبان و ادبیات فرانسه

این گرایش به صورت تخصصی به مطالعه عمیق ادبیات فرانسه و تحلیل آثار ادبی و افکار ادبی معتبر فرانسوی پرداخته است. دانشجو ها اصولا با آثار نمایشی، رمان، شعر، نقد ادبی و تاریخ ادبی فرانسه آشنا می شوند.

این گرایش فرصتی را به دانشجو ها می دهد تا به عنوان پژوهشگران ادبی، اساتید دانشگاهی یا نقادان ادبی در زمینه ادبیات فرانسه فعالیت کنند. علاوه بر این ممکن است در حوزه ترجمه ادبی از فرانسه به زبان مقصد نیز فعالیت داشته باشند.

گرایش مترجمی زبان فرانسه

در این گرایش به ترجمه متون از زبان فرانسه به زبان مقصد و بالعکس پرداخته می شود. دانشجویان مهارت‌ های ترجمه متون تخصصی و عمومی را توسعه می‌ دهند.

یک دانشجو به عنوان مترجم حرفه‌ ای در حوزه‌ هایی مانند ترجمه تخصصی (مانند ترجمه علوم پزشکی یا حقوق)، ترجمه رسمی (مثل ترجمه اسناد قانونی) ترجمه ادبی یا ترجمه متون تجاری و اقتصادی می تواند فعالیت کند.

گرایش های معرفی شده، در زمینه آموزش زبان فرانسه و ادبیات آن مهارت‌ ها و فرصت‌ های شغلی متفاوتی را به دانشجو ها ارائه می‌ دهد. انتخاب گرایش مناسب بر اساس علاقه و اهداف شغلی می تواند شما را به موفقیت و تخصص در گرایش انتخاب شده برساند.

بازار کار و آینده شغلی رشته زبان فرانسه

بازار کار و آینده شغلی برای فارغ‌ التحصیلان رشته زبان فرانسه به عوامل گوناگونی از جمله سطح تخصص، مهارت‌ های شغلی، تجربه کاری و شرایط بازار کار بستگی دارد. در ادامه برخی از فرصت های شغلی و بازار کار رتشه زبان فرانسه رو توضیح داده ایم:

 1. تدریس زبان فرانسه: افراد فارغ التحصیل  در این رشته می توانند به عنوان استاد و یا معلم به صورت صورت حضوری و یا آنلاین این زبان را تدریس کنند.

 

 1. ترجمه و مترجمی: افرادی که مسلط به این رشته هستند می توانند در حوزه ترجمه عمومی یا تخصصی (مثل ترجمه پزشکی، علمی، حقوقی، تجاری) فعالیت کنند. ترجمه متون ادبی نیز یک فرصت شغلی دیگر است.

 

 1. مشاوره مسافرتی: دانش فرهنگی و زبانی فرانسه می‌ تواند در حوزه مشاوره مسافرتی و گردشگری مفید باشد. مشاوران مسافرتی می‌ توانند و سفر های تفریحی و تور ها به کشور های فرانسوی زبان را برای مشتریان ارائه دهند.

 

 1. کار در سازمان‌ های بین‌ المللی: شرکت در سازمان‌ ها و ادارات بین‌ المللی مانند سازمان ملل متحد، سازمان‌ های غیرانتفاعی و سفارت‌ خانه‌ ها یک گزینه مناسب است. دانش زبانی و فرهنگی می‌ تواند در ارتباطات بین‌ المللی و کار های دیپلماتیک مفید باشد.

 

 1. رسانه و فرهنگ: افراد فارغ التحصیل قادر هستند تا در صنعت رسانه و فرهنگی، به عنوان روزنامه‌ نگار، ویراستار، منتقدان ادبی یا مدیران فرهنگی فعالیت کنند.

 

 1. کار در صنعت گردشگری: صنعت گردشگری در کشور های فرانسوی زبان از وضعیت خوبی برخوردار است.می توانید به عنوان راهنمایی در گردشگری، مدیریت هتل‌ ها و مدیریت تور های گردشگری فعالیت کنید.

آینده شغلی در رشته فرانسه به عوامل گوناگونی از جمله تقاضا در بازار کار، مهارت‌ های فردی، تجربه کاری و پیشرفت‌ های فردی بستگی دارد. برای موفقیت در این رشته، علاوه بر یادگیری زبان فرانسه، باید تجربه و تخصص خود را افزایش دهید و بروز بمانید.

رشته زبان فرانسه بدون کنکور

تحصیل در رشته زبان فرانسه به صورت بدون کنکور و با کنکور امکانپذیر است. در سال ۱۴۰۱ در دانشگاه اصفهان تا رتبه ۱۵ هزار منطقه ۱، دانشگاه تبریز تا رتبه ۱۹ هزار منطقه ۲ و در دانشگاه شیراز تا رتبه ۱۷ هزار منطقه ۳، دانشجو پذیرش شده است.

دانشگاه های متفاوتی هستند که این رشته را هر ساله به صورت پذیرش با سوابق تحصیلی ارائه می دهند. می توانید در دفترچه کنکور سراسری آن ها را پیدا کنید و در انتخاب رشته، از کد آن استفاده کنید.

رشته زبان فرانسه خوبه؟

بازار کار و گرایش های رشته زبان فرانسه

مهاجرت با رشته زبان فرانسه

مهاجرت با رشته زبان فرانسه یک فرصت بسیار جذاب است. برای موفقیت در مهاجرت و استفاده از این رشته باید مراحل و مهارت‌ های خاصی را دنبال کنید. در ادامه برخی از موارد مورد نیاز را توضیح داده ایم:

تسلط بر زبان فرانسه

اگر قصد مهاجرت با رشته زبان فرانسه را دارید، تسلط بر زبان فرانسه بسیار حیاتی است. باید به اندازه کافی مهارت در شنیدن، نوشتن، مکالمه و خواندن زبان فرانسه داشته باشید تا بتوانید در کشور های فرانسوی‌ زبان با موفقیت زندگی کنید.

تحصیلات عالی

مدرک تحصیلی یکی از موارد کمک کننده برای داشتن یک مهاجرت آسانتر است. اصولا دانشجویان با مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری در این رشته به کشور های فرانسوی‌ زبان مهاجرت می‌ کنند.

تجربه کاری

داشتن تجربه و سابقه کاری در این زمینه تحصیلی می تواند به شدت به شما کمک کند. این تجربه ها می‌ توانند شامل تدریس زبان، تحقیقات ادبی، رسانه‌ ها، ترجمه یا کار در سازمان‌ های بین‌ المللی باشد.

ویزا و مقررات مهاجرتی

مقررات ویزا و مهاجرت بسیار مهم است و باید قبل از مهاجرت به کشور مورد نظر، قوانین آن را مطالعه کنید. هر کشور شرایط مهاجرتی و اقامت متفاوتی را ارائه می دهد.

شغل و فرصت‌ های شغلی

باید با توجه به توانایی های خود، بازار کار در کشور مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید. برخی از زمینه های شغلی مرتبط با این رشته شامل تدریس، ترجمه، رسانه ها و ادبیات، صنعت گردشگری و هتلداری، ارتباطات بین‌ المللی است.

مهاجرت موقت یا دائم

باید برای خودتان مشخص که می خواهید به صورت موقت مهاجرت کنید و یا دائم (مثل مهاجرت برای تحصیل یا کار) یا دائمی به کشور مورد نظر خود بروید. هر دو گزینه فرصت های شغلی خاص خود را به شما هدیه می دهند.

باید در نظر داشته باشید که روند مهاجرت کردن اندکی پیچیده است و موارد خاص خود را دارد. بنابراین قبل از مهاجرت، موارد مهم را مورد بررسی قرار دهید و با کارشناسان امور مهاجرتی مشورت کنید و بعد از آن برای مهاجرت اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: فاند تحصیلی چیست؟

این رشته برای چه کسانی مناسب است؟

رشته زبان فرانسه برای افرادی مناسب است که علاقه به یادگیری، مطالعه و کار با زبان فرانسه به عنوان زبان دوم یا زبان خارجی دارند. در ادامه برخی از نکات مهم را مورد بررسی قرار می دهیم تا انتخاب را برای شما راحت تر کنیم:

 1. علاقمندان به زبان و فرهنگ فرانسه: اگر فردی هستید که به زبان فرانسه و فرهنگ کشور های فرانسوی زبان علاقه دارید و دوست دارید با آن ها آمیخته شوید، رشته زبان فرانسه برای شما جذاب خواهد بود.

 

 1. آموزش‌ پذیر و ترجیحا چند‌ زبانه: این رشته برای افرادی مناسب است که توانایی یادگیری زبان‌ های جدید را دارند. اصولا دانشجو های این رشته، این زبان را به عنوان زبان دوم و یا سوم خود انتخاب می کنند.

 

 1. علاقه‌مند به تدریس و انتقال دانش:اگر دوست دارید این زبان را یاد بگیرید و آن را آموزش دهید، تحصیل در این رشته می تواند شما را به این هدف نزدیک کند.

 

 1. علاقمندان به ترجمه و ترجمه ادبی:اگر قصد ترجمه متون و موارد مشابه را دارید، این رشته به شما فرصت انجام این مورد را به خوبی می دهد.

 

 1. افرادی با علاقه به حوزه‌ های فرهنگی و رسانه‌ ها: این رشته برای افرادی مناسب است که به فعالیت در حوزه‌ های رسانه ها، فرهنگی نقد ادبی، یا صنعت گردشگری علاقه دارند.

 

 1. کار در فضا های بین المللی: اگر به کار در سازمان‌ های بین‌ المللی یا در صنایع گردشگری و تجارت بین‌ المللی علاقه دارید، تسلط به زبان فرانسه می‌ تواند به شما کمک کند تا در ارتباطات بین‌ المللی فرد موفق تری باشید.

به صورت کلی رشته زبان فرانسه برای کسانی مناسب است که علاقه به زبان و فرهنگ فرانسه دارند و مایل هستند با تسلط بر این زبان، در عرصه های بین المللی کار کنند.


وبسایت دانش پژوه با این هدف ایجاد شده است تا مشاوران و معلمانی که علم و تجربه کافی دارند را در میان کنکوری ها و دانش آموزان نشان دهد.

این فرصت برای دانشجویان و کنکوری ها فراهم است تا با پرسیدن سوالات خود در سایت، به بهترین پاسخ ممکن برسند.

خدمات این وبسایت چگونه کار می کند؟

همین حالا می خواهم با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+