اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

موسسه آموزش عالی چیست و چه تفاوتی با دانشگاه دارد

موسسه آموزش عالی در ایران با اهداف متفاوتی تاسیس شد. تفاوت دانشگاه با موسسه آموزش عالی به این صورت است که شما وارد یک دانشگاه شهریه پرداز با سخت گیری به نسبت کمتری می شوید. در ادامه این تفاوت ها را توضیح داده ایم و به بررسی اعتبار مدرک موسسه عالی پرداخته ایم.

موسسه آموزش عالی چیست

در ایران موسسه های آموزش عالی بسیار زیادی هستند که رتبه بندی مختلفی دارند. از دانشگاه های بزرگ تا موسسه های غیرانتفاعی شامل موسسه های عالی هستند. درجه اعتبار این موسسه های با یکدیگر متفاوت است.

موسسه های عالی خصوصی به صورت رسمی در ایران فعال هستند که هر کدام شرایط و قوانین خاص خود را برای پذیرش دانشجو دارند. این موسسه ها خصوصی هستند و باید شهریه پرداخت کنید.

این موسسه ها به دانشگاه غیرانتفاعی نیز معروف هستند که به صورت جداگانه راجب موارد مختلف دانشگاه غیرانتفاعی مقاله تهیه کرده ایم که می توانید آن ها را مطالعه کنید.

تفاوت دانشگاه با موسسه عالی

تفاوت اصلی بین موسسه آموزش عالی و دانشگاه در نحوه عملکرد و ساختار آن ها است. این در حالی است که دانشگاه یک موسسه آموزشی عالی است که به برنامه های تحصیلی را در سطوح مختلف (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) ارائه می‌ دهد و به تحقیقات علمی می‌ پردازد. موسسه آموزش عالی برنامه های تحصیلی محدود تر و کمتری را ارائه  می دهد و اصولا تمرکز خاصی بر روی زمینه‌ های متفاوت از علم و فناوری دارد.

دانشگاه‌ ها به عنوان موسسه های آموزش عالی بزرگتر و کامل تر در نظر گرفته می‌ شوند. آن ها برنامه‌ های تحصیلی گسترده تر و متنوع تری در رشته‌ های مختلف از جمله علوم انسانی و اجتماعی تا علوم طبیعی و مهندسی ارائه می‌ دهند. علاوه بر این دانشگاه‌ ها به صورت معمول دارای تحقیقات علمی هستند و محیطی را برای انجام پژوهش‌ های پیشرفته و تولید دانش جدید در اختیار دانشجو قرار می دهند. آن ها دارای اساتید، دانشجویان، کارکنان و تجهیزات با کیفیت تر برای تحقیقات علمی هستند.

موسسه آموزش عالی اصولا از دانشگاه ها کوچکتر هستند. اصولا بر روی زمینه‌ های خاص تمرکز دارند و فعالیت می کنند. موسسه های زیادی در ایران وجود دارند که به صورت خصوصی به فعالیت می پردازند. می توانید در هر شهری که هستید در یکی از این موسسه ها ثبت نام کنید و ادامه تحصیل دهید.

هزینه تحصیل در موسسه عالی آزاد

تحصیل در موسسه های عالی آزاد همانطور که می دانید شامل دو قسمت است. مورد اول شهریه ثابت و مورد دوم شهریه متغیر است. شهریه ثابت برای همه یکسان است اما شهریه متغیر بسته به رشته تحصیلی و واحد های درسی می تواند بسیار متفاوت باشند.

بیشتر بخوانید: شهریه و هزینه های دانشگاه غیرانتفاعی

اعتبار مدرک موسسه های عالی

موسسه های عالی آزاد که زیر نظر وزارت علوم هستند و تاییدیه از وزارت علوم برای فعالیت را دارند، مدرکشان معتبر است. به این صورت که مهر وزارت علوم در مدرک شما زده می شود که همین موضوع دلیل بر اعتبار مدرک موسسه های عالی است.

برخی از این موسسه ها نیز تاییدیه وزارت علوم را ندارند. بنابرابن این موضوع را برای اعتبار سنجی می توانید ملاک قرار دهید.

موسسه های عالی در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های مختلفی را ارائه می دهند. به صورت محدود و در برخی رشته ها مقطع دکتری را نیز ارائه می دهند.

موسسه های آموزش عالی در ایران

تفاوت دانشگاه با موسسه آموزش عالی چیست

نحوه پذیرش در موسسه های آموزش عالی به چه صورت است؟

در موسسه های عالی آزاد پذیرش به دو صورت انجام می شود. اولین نوع پذیرش به صورت با آزمون است و دومین نوع پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی(بدون کنکور) است.

اگر می خواهید وارد رشته های پرطرفدار و پر رقابت شوید باید در کنکور شرکت کنید و رتبه مناسب را کسب کنید تا بتوانید انتخاب رشته کنید و در رشته مورد نظر به تحصیل بپردازید.

رشته های کم رقابت به صورت بدون کنکور هستند و می توانید با سوابق تحصیلی وارد این رشته ها شوید. به این صورت که نیازی به شرکت در کنکور ندارید و در زمان ثبت نام و بخشنامه ثبت نام، باید به موسسه مورد نظر خود مراجعه کنید و ثبت نام خود را انجام دهید و از ترم مهر یا بهمن تحصیل خود را شروع کنید.

سوالات پرتکرار

آیا با مدرک موسسه آموزش عالی می توان وارد شغل های دولتی شد؟

مدرکی که در پایان به افراد داده می شود مورد تایید وزارت علوم است. این مدرک اعتبار زیادی دارد و می توانید در شغل های دولتی در صورت قبولی در آزمون و قبولی در مصاحبه، وارد شغل دولتی مورد نظر خود شوید.

اگر در موسسه های عالی تحصیل کرده باشیم می توانیم برای ادامه تحصیل مهاجرت کنیم؟

در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی داشته باشید و مدرک خود را در موسسه های عالی گرفته باشید، مشکلی برای مهاجرت و تحصیل در مقطع بالاتر نخواهید داشت. مهاجرت تحصیلی به موارد مختلفی بستگی دارد از جمله مدرک زبان و فاند تحصیلی. بنابراین برای کسب اطلاع از موارد گفته شده می توانید مقاله مهاجرت تحصیلی را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: مهاجرت تحصیلی چیست

جمع بندی

موسسه های آموزش عالی یک سطح از دانشگاه پایین تر هستند اما دارای مدرک معتبر هستند. این موسسه ها به دانشگاه غیرانتفاعی معروف هستند که خصوصی نیز هستند و دارای شهریه نیز هستند. شهریه این موسسه ها به نسبت بالا است.

سخت گیری در این موسسه ها بسیار کمتر از دانشگاه های سطح بالا است و اصولا برای افرادی مناسب است که صرفا قصد تحصیل راحت تر را دارند است.

پایان مقاله موسسه آموزش عالی چیست


در وبسایت دانش پژوه به کنکوری ها و دانشجویان سراسر کشور این فرصت داده شده است تا به راحتی در هر نقطه ای که باشند بتوانند سوالات و مشکلات درسی و تحصیلی خود را بپرسند تا توسط مشاوران و معلمانی که علم و توانایی دارند پاسخ داده شوند.

مشاوران و معلمانی که در سایت فعالیت کنند، این فرصت را دارند که در میان دانش آموزان و کنکوری ها دیده شوند و از این طریق کسب درآمد کنند.

همین حالا می خواهم با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+