اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

شرایط تاسیس آزمایشگاه – ژنتیک، پاتوبیولوژی، طبی

شرایط تاسیس آزمایشگاه در ایران بسیار واضح و روال مشخصی دارد. نحوه دریافت مجوز تاسیس آزمایشگاه به صورتی است که باید یکسری شرایط عمومی و تخصصی را داشته باشید که موارد مهم را بررسی کرده ایم.

تاسیس آزمایشگاه

در ایران مجوز تاسیس آزمایشگاه در صورت واجد شرایط بودن به افراد حقیقی و حقوقی داده می شود. دسته بندی های مختلفی برای آزمایشگاه ها وجود دارند که در ۴ نوع موجود هستند که مجوز هر کدام که شرایط آن را داشته باشید را می توانید بگیرید.

آزمایشگاه پاتولوژی

آزمایشگاه پاتولوژی به صورت تخصصی به تشخیص و بررسی بیماری‌ ها و تغییرات بیماری‌ زای در نمونه‌ های سلولی و بافتی می پردازد. این آزمایشگاه‌ ها معمولا در مراکز تحقیقات پزشکی، بیمارستان ها و دانشگاه‌ ها قرار دارند و توسط پاتولوژیست ها کنترل و اداره می شوند.

در آزمایشگاه پاتولوژی، نمونه‌ های سلولی و بافتی از بیماران به وسیله‌ عمل جراحی، بیوپسی و روش های دیگر دریافت می شوند. بعد از آن، نمونه‌ ها توسط پاتولوژیست‌ ها مورد بررسی، مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار می‌ گیرند. این موارد شامل بررسی خصوصیات میکروسکوپی و مولکولی بافت و سلول‌ ها، تشخیص بیماری‌ های قابل رویت و غیر قابل رویت، تعیین مراحل و شدت بیماری است.

آزمایشگاه پاتولوژی در بررسی و تشخیص برخی از بیماری ها  از جمله انواع سرطان‌، بیماری‌ های التهابی، بیماری‌ های عفونی، بیماری‌ های خود ایمنی و بسیاری از بیماری‌های دیگر نقش دارد. همچنین، پاتولوژیست‌ ها ممکن است نقش مهمی در بررسی دلایل مرگ و میر، مطالعه تغییرات جنینی دارند.

آزمایشگاه طبی

آزمایشگاه طبی مرکزیست تخصصی که در آن نمونه‌ های بیولوژیکی مانند ادرار، خون، سرم، بافت و سلول‌ ها مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌ گیرند. این آزمایشگاه‌ ها اصولا در مراکز درمانی دانشگاه ها و بیمارستان ها وجود دارند و توسط تکنسین ها و متخصصان آزمایشگاهی اداره می شوند.

در آزمایشگاه طبی، نمونه‌ های بیولوژیکی گرد آوری می‌ شوند و بعد از آن تحت آزمون‌ های مختلف قرار می‌ گیرند. این آزمون‌ ها شامل تجزیه و تحلیل بیو شیمیایی، هماتولوژی (شامل شمارش سلول‌ های خونی و بررسی ویژگی‌ های سلولی خون)، ایمنو شیمیایی، میکروبیولوژی، ژنتیک و سایر آزمون‌ های تشخیصی است. این تست ها به منظور پیش بینی، تشخیص و پیگیری بیماری‌ ها، ارزیابی سلامتی و نظارت بر درمان استفاده می‌ شوند.

آزمایشگاه طبی یکی از قسمت‌های حیاتی در سیستم بهداشتی هر جامعه است.

مدرک مورد نیاز برای تاسیس همچین آزمایشگاهی، مدرک علوم آزمایشگاهی و یا میکروبیولوژی است

آزمایشگاه ژنتیک

آزمایشگاه ژنتیک یک مرکز برای بررسی نمونه‌ های بیولوژیکی و تجزیه و تحلیل ژنتیکی است. این آزمایشگاه با استفاده از تکنولوژی‌ های پیشرفته و روش‌ های گوناگون، مطالعه و تحلیل ساختار و عملکرد ژنوم را انجام می‌ دهند.

در آزمایشگاه ژنتیک، نمونه‌ های بیولوژیکی مانند بافت، خون و سلول‌ ها گرد آوری می‌ شوند این نمونه‌ ها به وسیله روش‌ های مختلف ژنتیکی مورد تست قرار می‌ گیرند. این تست ها شامل تشخیص و بررسی بیماری‌ های ژنتیکی و پیش‌ بینی خطر ابتلا به بیماری‌ های ژنتیکی، تحلیل و تغییرات ژنتیکی است.

تاسیس آزمایشگاه در ایران خوبه؟

نتایج تست های ژنتیکی توسط متخصص های ژنتیکی تجزیه و تحلیل می شوند و در اختیار پزشکان و سایر اعضای تیم درمانی قرار می گیرند. این اطلاعات کمک می کنند تا پزشکان بتوانند تشخیص دقیق‌ تری از بیماری بیماران دهند. بعد از آن برنامه‌ های درمانی شخصی‌ سازی شده‌ طراحی می کنند تا بیماران بتوانند روند بهتری را برای درمان و شناخت بیماری خود داشته باشند.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی

دراین آزمایشگاه ها دستگاه های پیشرفته تری وجود دارند که به عبارتی ترکیبی از آزمایشگاه طبی و پاتولوژی است. در این آزمایشگاه ها، آزمایش های مربوط به موارد طبی و پاتولوژی انجام می شوند.

بیشتر بخوانید: شرایط تاسیس کلینیک کاردرمانی

مجوز تاسیس آزمایشگاه برای افراد حقیقی و حقوقی

مدرک تحصیلی های متفاوتی برای افراد حقیقی مورد تایید هستند که هر کدام از این مدارک را داشته باشید می توانید برای دریافت مجوز تاسیس آزمایشگاه اقدام کنید. این مدارک شامل تخصص علوم آزمایشگاهی بالینی، دکتری در یکی از رشته های علوم آزمایشگاهی، متخصص آسیب شناسی بالینی و تشریحی، دکتری حرفه ای علوم آزمایشگاهی بالینی است.

برای اینکه مجوز حقوقی تاسیس آزمایشگاه را بگیرید باید مدیر عامل واجد شرایط باشد(مدرک مورد نیاز را داشته باشد) تا بتوانید درخواست دهید. در ضمن اگر یکی از اعضای هیئت مدیره هم واجد شرایط باشد می تواند درخواست دهد.

نیروهای فعال در آزمایشگاه باید مدارک مورد نظر را داشته باشند. هر نیرو باید مدرک مورد نیاز را داشته باشد تا بتواند در آزمایشگاه کار کند.

برای مثال، مسئول فنی باید دارای یکی از این مدارک تحصیلی باشد. دکتری تخصصی تک رشته ای علوم آزمایشگاهی بالینی، دکتری حرفه ای علوم آزمایشگاهی، دکتری تخصصی آسیب شناسی بالینی یا تشریحی و یا تخصص علوم آزمایشگاهی.

پرسنل مجموعه آزمایشگاهی باید دارای یکی از مدارک تحصیلی تخصص یا دکترای تخصص مرتبط با علوم آزمایشگاهی یا فارغ التحصیل کاردانی و کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی باشند.

بیشتر بخوانید: شرایط تاسیس مطب مامایی

آیا تاسیس آزمایشگاه در ایران خوبه؟

به صورت کلی تاسیس و ساخت آزمایشگاه در ایران خوب و مفید است. آزمایشگاه‌ ها در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ ها نقش بسیار مهمی دارند. این مراکز ارائه دهنده خدمات آزمایشگاهی جهت تشخیص دقیق بیماری‌ ها، ارزیابی سلامتی، پیگیری درمان و بررسی ارتباط های ژنتیکی و مولکولی هستند.

سیستم بهداشتی و درمانی یک جامعه با تاسیس آزمایشگاه ها صورت می گیرند. آزمایشگاه به متخصص ها و پزشکان بهداشت و درمان امکان می‌ دهند تا نتایج تست ها را بررسی و تحلیل کنند تا بتوانند تشخیص دقیق‌ تری از بیماری ها داشته باشند تا بتوانند درمان های مناسب تری را ارائه دهند.

علاوه بر موارد گفته شده، تاسیس آزمایشگاه‌ در ایران باعث ایجاد اشتغال خواهد شد. این اشتغال برای افراد متخصص در زمینه آزمایشگاهی و تحقیقات پزشکی خواهد بود. تحقیقات در زمینه های پزشکی توسط آزمایشگاه های قدرتمند و نوین نیز انجام می شود.


خدماتی که در وبسایت ارائه داده ایم باعث می شوند تا کنکوری ها و دانشجویان در هر ساعت از شبانه روز بتوانند مشکلات درسی و تحصیلی خود را حل کنند

این خدمات، از علم و تخصص معلمان و مشاوران مشتاق استقبال می کند. بنابراین مشاوران و معلمان می توانند خودشان را در معرض دید قرار دهند و دیده شوند.

این خدمات چگونه توسط ما ارائه می شوند؟

همین حالا می خواهم این خدمات را بشناسم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+