اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

آموزش اولویت بندی انتخاب رشته کنکور – اهمیت و نحوه تاثیر اولویت بندی

اولویت بندی در انتخاب رشته کنکور بسیار مهم است. انتخاب رشته یکی از موارد مهم بعد از کنکور است که از خود کنکور سراسری مهم تر است. برای اینکه در دانشگاه موفق باشید و از رشته و محل تحصیل خود لذت ببرید باید اهمیت و تاثیر اولویت بندی در انتخاب رشته را بدانید و رعایت کنید.

اهمیت و نحوه اولویت بندی بسیار مهم است و باید بنا به شرایط خاص شما اولویت بندی صورت گیرد. اولویت های مهم در انتخاب رشته را به صورت کامل برای شما بررسی کرده ایم.

انتخاب رشته

چیزی که مشخص است این است که انتخاب رشته مهم ترین قسمت زندگی هر فرد است زیرا قرار است وارد مسیری شوید که تا آخر عمر باید آن را ادامه دهید و با آن زندگی کنید. بنابراین نباید تاثیر اولویت بندی در انتخاب رشته را دست کم گرفت.

اولوت بندی در انتخاب رشته بسیار مهم است. باید اولویت های شما به گونه ای باشد که شما می خواهید نه چیزی که برای شما خوب است.

نحوه انتخاب رشته کردن را به صورت های مختلف توضیح داده ایم که می توانید از طریق دکمه زیر صفر تا صد انتخاب رشته را یاد بگیرید.

نحوه انتخاب رشته

اولویت بندی در انتخاب رشته

در اینجا فقط می خواهیم که به شما اولویت بندی را توضیح دهیم و بگوییم که اولویت بندی صحیح چگونه می تواند شما را به یک فرد موفق و خوشبخت در زندگی کاری- مالی و عاطفی تبدیل کند.

در اولویت بندی موارد مهمی دخیل هستند که به بیان آن ها می پردازیم

علاقه در اولویت بندی

اولین و مهم ترین مورد برای انتخاب رشته، علاقه است. شاید این را بار ها و بار ها شنیده باشید اما اگر صد میلیارد بار هم گفته شود کم است.

بسیاری از افراد به این توصیه عمل نمی کنند و بعد از انتخاب رشته و یکسال تحصیل در دانشگاه به این نتیجه می رسند که چه اشتباه بزرگی کرده اند.

اگر هنوز انتخاب رشته نکرده اید و دارید این مقاله را می خوانید، خواهش می کنیم که اولویت بندی شما در درجه اول بر اساس علاقه شما به رشته تحصیلی باشد.

درجه بندی دانشگاه

دانشگاه ها در درجه بندی های مختلف تقسیم بندی می شوند. اگر بخواهیم این موضوع را ساده تر بگوییم، دانشگاه های ایران از درجه یک تا درجه سه هستند( دانشگاه های سراسری) و به ترتیب اولویت مدرک های گرفته شده از این دانشگاه ها دارای اعتبار بیشتری است.

برای مثال دانشگاه شریف دانشگاه درجه یک است و دانشگاه خلیج فارس بوشهر درجه سه است. مشخص است که مدرکی که در دانشگاه شریف بدست می آید بسیار ارزشمند تر از مدرک دانشگاه خلیج فارس یا دانشگاه شیراز است.

بنابراین یکی از اولویت ها در انتخاب رشته کنکور باید براساس درجه بندی دانشگاه ها باشد.

بازار کار فعال

برخی رشته ها بازار کار فعالی در ایران ندارند و به اینگونه است که بعد از تحصیل باید به فکر ساختن یا پیدا کردن بازار کار برای آن باشید.

اما برخی رشته ها اینگونه نیستند و بازار کار گسترده ای در ایران دارند. این بازار کار به علت زیر ساخت گسترده ای است که از قبل ایجاد شده است.

ایران دارای پتروشیمی و شرکت های گازی و نفتی زیادی است به همین خاطر رشته هایی مثل مهندسی شیمی، نفت و سایر رشته های مشابه از وضعیت بازار کار فعال برخوردارند و نیازی نیست بعد از اتمام تحصیل به دنبال ساختن بازار کار آن باشید.

بنابراین یکی از اولویت های مهم در انتخاب رشته، توجه به بازار کار رشته های انتخابی در فرم انتخاب رشته است.

مسافت دانشگاه

یکی از موارد مهم در انتخاب رشته، مسافت محل زندگی تا دانشگاه است. ممکن است تجربه زندگی در خوابگاه را نداشته باشید اما یکی از موارد مهم در دانشگاه، خوابگاه دانشجویی است.

شاید نتوانید در خوابگاه زندگی کنید به همین خاطر باید دانشگاهی را انتخاب کنید که در نزدیکترین حالت ممکن به محل زندگی شما باشد. شاید با خوابگاه مشکلی نداشته باشید اما مسافت طولانی باعث می شود که بسیار از خانواده خود دور باشید و نتوانید آن ها را ببینید.

برای مثال اگر تبریزی باشید و دانشگاه شیراز را انتخاب کنید باید بپذیرید که قرار نیست هر ماه به خانواده خود سر بزنید زیرا فاصله دانشگاه شما تا محل زندگی خانواده اتان بسیار دور است.

اگر فرد عاطفی هستید و می خواهید در مدت زمان کوتاه خانواده خود را مرتب ببینید باید دانشگاهی را انتخاب کنید که مسافت طولانی با محل زندگی اتان نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: مقاله تجربه زندگی در خوابگاه دانشجویی

نحوه اولویت بندی انتخاب رشته

تاثیر اولویت بندی در انتخاب رشته

شهر محل احداث دانشگاه

برخی شهر ها دل مرده هستند و برخی شهر ها ادم را شاداب و سرزنده می کنند. تجربه ما این را نشان می دهد که قرار نیست در دانشگاه فقط درس بخوانید و قرار است دوستای خوبی پیدا کنید و شهر جدید را کشف کنید.

بنابراین باید شهری را انتخاب کنید که باعث رشد شما شود و از ان چیز یاد بگیرید. ما قصد نداریم بگوییم که چه شهری خوب است یا بد اما یک شهر مثل شیراز انتخاب بسیار بهتری است تا شهری مثل اهواز.

آب و هوای خوب شیراز باعث سرزنده شدن شما می شود اما اب و هوای شهر های جنوبی شما را افسرده می کند.

یکی از دوستان ما که در رشته مهندسی نفت دانشگاه صنعت نفت اهواز بود گفت در هفته اول دانشگاه گرد و خاک شدید شد و همه مریض شدند و کلاس ها تعطیل شدند در حالی که دوستانم در شیراز داشتن در باغ ارم و مکان های گردشگری شیراز تفریح می کردند.

انتخاب رشته منطقی

ترکیب همه موارد با هم یک انتخاب رشته منطقی را برای شما رقم می زند. بنابراین باید مجموعه ای از نکات را رعایت کنید تا از انتخاب رشته خود راصی باشید.

برخی افراد شرایط خاص خود را دارند که می توانند آن را در انتخاب رشته به همراه مواردی که گفته شد ترکیب کنند و در نهایت یک انتخاب رشته مناسب داشته باشند.

جمع بندی

اولویت بندی انتخاب رشته کنکور، مهم ترین قسمت از موارد بعد از کنکور است که باید دقت کافی را روی آن داشته باشید. سعی کنید اولویت بندی مناسبی را براساس علاقه، مسافت، بازار کار، و … داشته باشید.

هیچ وقت فقط دانشگاه را اولویت قرار ندهید. یا هیچوقت فقط یک رشته را اولویت قرار ندهید. سعی کنید رشته های دانشگاهی را بررسی کنید سپس دست به انتخاب بزنید.

بیشتر بخوانید: معرفی رشته های دانشگاهی


اگر به دنبال فضایی هستید تا مشکلات درسی و تحصیلی خود را بپرسید و حل کنید

دانش پژوه در اختیار شماست تا هم مشکلات خود را حل کنید هم با دیگر افراد محصل و دانشجو و کنکوری تعامل برقرار کنید.

اگر مشاور و معلم هستد و می خواهید با کنکوری ها آشنا شوید و خودتان را معرفی کنید، می توانید در سایت، مشکلات این دسته از افراد را حل کنید و در سایت دیده شوید

سوالی که پیش می آید این است که دانش پژوه چگونه این فضا را در اختیار شما قرار می دهد؟

آشنایی و استفاده از این خدمات

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+