اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته علوم مهندسی | گرایش ها و بازار کار علوم مهندسی

رشته علوم مهندسی از رشته های زیر گروه ریاضی است که طرفداران خاص خود را دارد. بازار کار این رشته علوم مهندسی مانند سایر رشته های مهندسی بسته به شرایط و مهارت و سواد افراد دارد. گرایش های رشته علوم مهندسی متنوع هستند و می توانید بسته به سلیقه خود وارد گرایش مورد علاقه خود شوید.

علم مهندسی

یکی از پرطرفدارترین و گسترده‌ ترین رشته‌ های تحصیلی در دنیا، رشته علوم مهندسی است و به صورت گسترده در توسعه و پیشرفت صنایع و فناوری‌ های مختلف نقش مهمی ایفا می‌ کند. علوم مهندسی با توجه به اهداف و نیاز های مختلف می‌ تواند زیر مجموعه‌ های متنوعی داشته باشد، ولی در کل علوم مهندسی به مطالعه و کاربرد علوم ریاضی و تکنولوژی به منظور حل مشکلات عملی و علمی در زمینه‌ های مختلف را دربر می‌گیرد.

در دوره تحصیلی در رشته علوم مهندسی، دانشجو ها با مفاهیم و مبانی اساسی علوم مهندسی آشنا خواهند شد و مهارت‌ های تخصصی و عملی مورد نیاز برای طراحی، ساخت، نگهداری و بهبود سیستم‌ ها و فرآوری‌ های مختلف را توسعه می‌ دهند. برخی از زیر مجموعه های رشته علوم مهندسی شامل:

 1. مهندسی مکانیک: زمینه مهندسی مکانیک به مطالعه و طراحی اجزای سیستم های مکانیکی، ماشین‌ آلات و انتقال نیرو و جنبش می‌ پردازد.
 1. مهندسی برق: مهندسی برق شامل مطالعه و کاربرد الکترونیک و الکتریسیته در ایجاد و توسعه دستگاه‌ های الکتریکی و الکترونیکی می‌ شود.
 1. مهندسی عمران: در رشته مهندسی عمران، به طراحی و ساخت زیرساخت‌ های عمومی و سازه‌ ها مانند سد ها، پل‌ ها، جاده‌ ها و ساختمان‌ ها پرداخته می‌ شود.
 1. مهندسی کامپیوتر: این رشته به توسعه و بهبود سخت‌ افزار ها و نرم‌ افزار های کامپیوتری می‌ پردازد و در دنیای مدرن اطلاعاتی بسیار مهم است.
 1. مهندسی شیمی: مهندسی شیمی به مطالعه فرآیند های شیمیایی، طراحی و بهبود فرآیند های تولید مواد شیمیایی و سایر محصولات مشتق است.
 1. مهندسی مواد: در رشته مهندسی مواد به مطالعه و توسعه مواد جدید و بهبود مواد مصرفی پرداخته می شود. مواردی از جمله مواد مهندسی، پلاستیک ها، فلزات و مواد پیشرفته.
 1. مهندسی محیط زیست: این زمینه به مدیریت و حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی می‌ پردازد و به ارائه راهکار هایی می پردازد که باعث بهبود و گسترش محیط زیست می شوند.
 1. مهندسی هوافضا: رشته مهندسی هوافضا به طراحی و توسعه وسایل پروازی، سیستم‌ های فضایی و ماهواره‌ ها می‌ پردازد.

هر یک از زیر مجموعه های معرفی شده در بالا، دارای تخصص‌ ها و حوزه‌ های مختلفی هستند که دانشجویان می‌ توانند در آن‌ ها تخصص کسب کنند. علوم مهندسی به عنوان یک رشته دانشگاهی چالش‌ برانگیز و مفید، به توسعه فناوری، بهبود کیفیت زندگی انسانی و مشکلات مختلف جامعه کمک زیادی می کند.

گرایش های رشته علوم مهندسی

گرایش‌ های متفاوتی در رشته علوم مهندسی برای دانشجویان وجود دارد تا در حوزه‌ دلخواه خود به تخصص برسند و مهارت‌ های خود را در زمینه مورد علاقه خود پرورش دهند. در ادامه گرایش های رشته علوم مهندسی را بررسی کرده ایم تا با آگاهی کامل دست به انتخاب بزنید.

گرایش فیزیک مهندسی

گرایش فیزیک مهندسی به ترکیب علوم فیزیک با مهندسی پرداخته است. دانشجو ها در این گرایش با اصول فیزیکی مانند الکتریسیته، مغناطیس، مکانیک، حرارت و انتقال حرارت، اپتیک و سایر زمینه‌ های فیزیکی آشنا می‌ شوند. علاوه بر این، افراد را برای طراحی و توسعه تکنولوژی‌ ها و دستگاه‌ های مختلف آماده می کند.

 • کاربرد ها: این گرایش در صنایع مختلفی از جمله صنایع هوافضا، تکنولوژی نوین، خودرو سازی، تجهیزات پزشکی و دستگاه‌ های اندازه‌گیری و کنترل استفاده می‌ شود.

گرایش ریاضی مهندسی

در این گرایش، دانشجو ها با روش‌ های محاسباتی پیچیده  و ریاضیات پیشرفته در مهندسی آشنا می‌ شوند. آن ها از مدل‌ سازی ریاضی برای حل مسائل مهندسی استفاده می‌ کنند و به توسعه الگوریتم‌ ها و راهکار های عددی می پردازند و مسائل پیچیده ریاضی را حل می‌ کنند.

 • کاربرد ها: این گرایش در حوزه های مختلفی مانند مهندسی نرم‌ افزار، تجزیه و تحلیل داده‌ ها، بهینه‌ سازی، مدل‌ سازی سیستم‌ های پیچیده و حتی در علوم اجتماعی و اقتصادی کاربرد دارد.

گرایش علوم مهندسی محاسباتی

 این گرایش به ترکیب مهندسی با علوم کامپیوتر می‌ پردازد. دانشجویان در این گرایش با مهندسی نرم افزار، پردازش تصویر و سیگنال، یادگیری ماشین، برنامه‌ نویسی، شبکه‌ های کامپیوتری و موارد مشابه آشنا می‌ شوند.

 • کاربرد ها: علوم مهندسی محاسباتی در توسعه نرم‌ افزار های مختلف، تحلیل داده‌ های پیچیده، هوش مصنوعی، طراحی و بهبود سیستم‌ های کامپیوتری امنیت اطلاعات، وب‌ سایت‌ ها و در سایر زمینه‌ های دیگر به کار می‌ رود.

گرایش علوم مهندسی زیست محیطی

این گرایش، دانشجو ها را با ترکیب مهندسی با علوم زیستی و محیطی آشنا می کند. آن ها به توسعه راهکار های محیط‌ زیستی، بهینه سازی فرایند های صنعتی، مدیریت منابع طبیعی با دید حفاظت از محیط زیست می‌ پردازند.

 • کاربردها: این گرایش در صنایع محیط زیستی، بهینه سازی جهت استفاده از منابع طبیعی، مدیریت پسماند، طراحی سیستم‌ های حفاظت از محیط زیست و ارزیابی تاثیرات زیست محیطی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

علاوه بر این، به عنوان یک دانشجو، شما اختیار دارید تا گرایش‌ های دیگری در علوم مهندسی نیز انتخاب کنید، به علاقه و اهداف خود در آینده توجه کنید و با استفاده از این موارد، گرایش خود را انتخاب کنید.

اصولا بعد از گذراندن دو سال از دوره کارشناسی، می توانید گرایش خود را انتخاب کنید.

بازار کار و آینده شغلی رشته علوم مهندسی

بازار کار و آینده شغلی رشته علوم مهندسی به صورت کلی گسترده است و وابسته بع عواملی از جمله مکان جغرافیایی، پیشرفت‌ های تکنولوژی، اقتصاد جهانی و تخصص و مهارت شما در این رشته می‌ باشد. با این وجود، تعدادی از چالش ها و موارد پیش رو در آینده شغلی و بازار کار رشته علوم مهندسی را مورد بررسی قرار داده ایم:

 1. پیشرفت تکنولوژی: رشته علوم مهندسی به دلیل پیچیدگی های زیاد و فنی بودنش، پروژه‌ های مهندسی، همواره به نیروهای مهندسی با توانمندی‌ ها و تخصص‌ های به‌ روز نیاز دارد. پیشرفت تکنولوژی در زمینه‌ هایی مانند انرژی پایدار، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و بیو تکنولوژی بازار کار را تحت تاثیر قرار داده و نیاز به مهندسان متخصص در این زمینه های کاری را افزایش داده است.
 1. بازار کار بین‌ المللی: مهندسان با تخصص‌ های متفاوت می‌ توانند در بازار کار های بین‌ المللی فرصت‌ های شغلی خوبی را برای خود رقم بزنند. مهندسی کامپیوتر، برق، مکانیک و مهندسی نفت از جمله رشته‌ هایی هستند که مهندس ها در آن در سطح بین‌ المللی به‌ آسانی مشغول به کار می‌ شوند.
 1. بازار کار مهندسان کامپیوتر: با رشد روز افزون صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهندسان کامپیوتر و علوم مهندسی، از آینده خوبی برخوردار هستند. نیاز به توسعه نرم‌ افزارهای جدید، هوش مصنوعی و امنیت سایبری به بازار کار جذابیت بیشتری افزوده است.
 1. پایداری محیط زیست: این گرایش به حفاظت از محیط زیست و استفاده بهینه از منابع در توسعه محصولات و خدمات، فرصت‌ های شغلی در زمینه علوم مهندسی زیست محیطی و مهندسی بهینه‌ سازی فرآیند های صنعتی را افزایش داده است.
 1. توسعه‌ شهری و عمران: با رشد شهری و نیاز به ایجاد زیر ساخت‌ های نوین در شهر ها، مهندسان برق، مهندسان مکانیک، و مهندسان عمران فرصت‌ های شغلی بسیاری در زمینه ساخت و ساز و بهبود زیرساخت‌ های شهری دارند.
 1. مسائل امنیتی و حفاظتی: با توجه به تهدید های امنیتی در دنیای دیجیتال، تخصص‌ هایی از جمله مهندسی امنیتی و حفاظت اطلاعات به اهمیت بیشتری پیدا کرده اند. این زمینه‌ ها فرصت‌ های شغلی زیادی را بوجود آورده اند.
 1. توسعه انرژی پایدار: افزایش نگرانی ها در مورد تغییرات اقلیمی و نیاز به انرژی پایدار، مهندس ها در زمینه‌ های مرتبط با انرژی خورشیدی، بادی، بیو انرژی و سایر منابع پایدار، فرصت‌ های شغلی زیادی دارند.
مزایا و معایب رشته علوم مهندسی

رشته علوم مهندسی دارای مزایا و معایب گوناگونی است. مزایا و معایب به عواملی مانند علاقه شخصی، توانمندی ها و شرایط فردی و ملی وابسته است. در ادامه برخی از این مزایا و معایب را مورد بررسی قرار داده ایم:

 • مزایا
 1. فرصت‌ های شغلی فراوان: مهندسان همیشه از بازار کار خوبی برخوردار هستند. این رشته به افراد این فرصت را می دهد که در صنایع مختلفی از جمله فناوری اطلاعات، صنعت، محیط زیست، انرژی، علوم پزشکی و حتی در هوافضا فعالیت کنند.
 1. حقوق بالا: به صورت کلی و عمومی، مهندسان به دلیل تخصص‌ های فنی خود حقوق بالایی دریافت می‌ کنند. این مزیت مالی یکی از موارد جذاب برای دانشجویان این رشته است.
 1. تاثیر بر توسعه فناوری: مهندسان به طور مستقیم در فرآیند توسعه و نوآوری فناوری‌ ها و محصولات شرکت می‌ کنند. این امکان را دارند که به تغیر و تحولات در یک جامعه و بهبود کیفیت زندگی انسان‌ ها کمک کنند.
 1. تنوع کاری: در رشته علوم مهندسی، گرایش ها و تخصص های زیادی وجود دارند. این فرصت برای مهندس ها فراهم است تا در زمینه دلخواه خود تخصص بگیرند و مشغول به کار شوند.

معایب

 1. سختی تحصیلی و فنی: رشته علوم مهندسی به دلیل پیچیدگی و تکنیکی بودن پروژه ها و دروس، نیاز به تمرکز و تعهد بسیاری دارد. و این باعث می شود همه نتوانند در این رشته به آسانی تحصیل کنند.
 1. فشار و مسئولیت‌ های بالا: مهندسان ممکن است به عنوان مسئولانی که مسائل ایمنی و امنیت عمومی را در اختیار دارند، با مسئولیت‌ های بالایی روبرو شوند. این مورد باعث ایجاد فشار روحی در افراد می شود.
 1. نیاز به آموزش مداوم: به دلیل تغییرات مداوم در فناوری و صنایع، مهندسان باید دانش و مهارت های خود را مرتب به روز کنند. این مورد نیاز به آموزش مداوم و یادگیری مستمر دارد.
 1. ساعات کاری نامنظم: در برخی موارد این امکان وجود دارد که شیفت های خارج از شیفت های تعیین شده ایجاد شود و این باعث ساعات کاری نامنظم می شود و این باعث می شود که نتوانید به صورت دقیق به زندگی عادی خود برسید.

اما در نهایت انتخاب رشته علوم مهندسی باید با توجه به علاقه شخصی، اهداف شغلی و استعداد ها و مهارت های شما باشد.

رتبه لازم برای قبولی در علوم مهندسی

برای اینکه در رشته علوم مهندسی تحصیل کنید می توانید به دو صورت بدون کنکور و با کنکور در این رشته ثبت نام و تحصیل کنید. هر ساله با توجه به ظرفیت ها و سهمیه های کنکور، رتبه لازم برای قبولی در رشته علوم مهندسی تغییر می کند. در سال ۱۴۰۱ ، دانشگاه تهران تا رتبه ۳ هزار کشوری با سهمیه منطقه یک، دانشگاه کرمانشاه تا رتبه  62 هزار با سهمیه منطقه دو و دانشگاه اصفهان(محل تحصیل شهرضا) تا رتبه ۴۹ هزار کشوری با سهمیه منطقه سه دانشجو پذیرش کرده اند.

همچنین می توانید در دانشگاه های شهریه پرداز به صورت بدون کنکور ثبت نام کنید و در این رشته تحصیل کنید.(دانشگاه های شهریه پردازی که این رشته را ارائه می دهند)

معرفی رشته علوم مهندسی

بازار کار و گرایش های رشته علوم مهندسی

این رشته برای چه کسانی مناسب است؟

رشته علوم مهندسی برای افرادی مناسب است که علاقه به مباحث این رشته و دارای ویژگی های زیر باشند.

علاقه به حل مسائل

اگر از حل مسائل پیچیده لذت می برید و به دنبال راهکار های خلاقانه و کارآمد برای حل مشکلات هستید، رشته علوم مهندسی یک رشته مناسب برای افرادی با این ویژگی است.

علاقه به تکنولوژی

اگر به تکنولوژی و دستاورد های علمی علاقه دارید و کنجکاو هستید در این زمینه، علوم مهندسی برای شما جذاب خواهد بود.

توجه به جزئیات

مهندسی نیازمند دقت و توجه به جزئیات است. اگر می توانید به خوبی تجزیه و تحلیل کنید و کارتان با اعداد خوب است، این رشته برای شما مناسب است.

علاقه به تعاملات انسانی

مهندسان نیاز به کار کردن به صورت گروهی دارند. اگر توانایی کار در تیم و ارتباط با افراد مختلف را دارید، می توانید این رشته را در اولویت بگذارید.

علاقه به ارتباط علمی و عملی

مهندسی علم عملی است که به ترکیب دقیق علم و تکنولوژی می‌ پردازد. اگر از این ارتباط خوشتان می آید و می‌ خواهید علم را به کار های عملی تبدیل کنید، مهندسی برایتان مناسب است.

پیگیری پروژه‌ ها

اصولا مهندسان باید پروژه های مختلفی را مدیریت و هندل کنند. اگر علاقه به پیگیری پروژه‌ ها و تحت فشار کار کردن دارید، مهندسی می تواند مناسب باشد.

اهتمام به محیط زیست و انرژی پایدار

برخی از گرایش‌ های مهندسی مانند مهندسی زیست محیطی و مهندسی انرژی پایدار به مسائل محیطی و انرژی پایدار اهمیت می‌ دهند. اگر به حفاظت از محیط زیست علاقه دارید، این گرایش‌ ها مناسبتان خواهد بود.


وبسایت دانش پژوه فرصتی را ایجاد کرده است تا به سادگی بتوانید از توانایی های خود استفاده کنید و دیده شوید(ویژه مشاوران و معلمان)

این فرصت در اختیار محصلان و کنکوری ها است تا مشکلات تحصیلی و درسی خودشان را به سادگی پیش ببرند و آن را در سایت حل کنند.

این خدمات چیست و چگونه ارائه می شوند؟

همین حالا می خواهم با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ