اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته هوش مصنوعی چیست | بازار کار و آینده شغلی

رشته هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ غوغا به پا کرده است و سایت ها و اپلیکیشن های زیادی بر پایه هوش مصنوعی منتشر شده اند که باعث شده است نگاه ها به سمت این رشته بیشتر شود. در این مقاله به بررسی این رشته از بازار کار تا مهاجرت با رشته هوش مصنوعی پرداخته ایم.

معرفی آینده جهان

رشته هوش مصنوعی یک زیر مجموعه از رشته علوم کامپیوتر است که به ایجاد و بررسی سیستم ها و رایانه هایی می‌ پردازد که قادرند به تفکر بپردازند و کار ها را به صورت هوشمند انجام دهند. هدف پایه هوش مصنوعی، طراحی و ساخت سایت ها و برنامه های هوشمند است که بتوانند با استفاده از الگوریتم ها و داده ها به هوشمند کردن کار ها بپردازند و انجام دادن کار ها را برای ما ساده تر کنند.

رشته هوش مصنوعی به صورت گسترده در زمنیه های گوناگونی از جمله بینایی ماشین، پردازش زبان طبیعی، رباتیک، پردازش تصویر، تحلیل داده‌ های بزرگ، شبکه های عصبی و یادگیری ماشینی مورد استفاده قرار می گیرد.

تکنیک و روش های گوناگونی در هوش مصنوعی استفاده می‌ شوند که شامل:

یادگیری ماشینی: در این روش برای پیش بینی موارد مختلف، از داده ها و الگوهایی استفاده می شوند که قادر به انجام اینکار باشند.

شبکه‌ های عصبی: این مدل ها بر اساس سیستم عصبی انسان ها ساخته شده اند تا موارد مربوط به این زمینه را با استفاده از این داده ها بررسی کنند.

پردازش زبان طبیعی: درک و تولید زبان انسانی برای ماشین های مختلف. این فرایند شامل مواردی از جمله تحلیل و استخراج اطلاعات از متن‌ ها، ترجمه ماشینی و تولید متن خودکار است.

رباتیک: طراحی و ساخت ربات هایی که قادرند وظایف انسانی را انجام دهند و در امور مختلف باعث بهبود زندگی انسان ها شوند.

استفاده از هوش مصنوعی در تمامی زمینه ها در حال فراگیری است و تا سال های آینده شاهد رشد بسیار زیاد در این صنعت خواهیم بود. رشد این صنعت باعث سریعتر انجام شدن کار ها و راحت تر شدن زندگی برای انسان ها خواهد بود.

بازار کار و آینده شغلی رشته هوش مصنوعی

رشته هوش مصنوعی در سطح جهان و حتی ایران حرف های زیادی برای گفتن دارد و در سال ۲۰۲۳ اوج شروع شگفت انگیز هوش مصنوعی بوده است. با توجه به رشد سریع صنایع و نیاز این صنایع به هوش مصنوعی جهت سرعت در تولید و بهره برداری، این رشته از بازار کار بسیار خوبی برخوردار است و آینده شغلی رشته هوش مصنوعی بسیار روشن است.

در خارج از ایران در کشور های سطح اول جهان، شرکت های بزرگی به بررسی و بکارگیری هوش مصنوعی پرداخته اند. در این کشور ها برنامه‌ ریزی هوشمند، پردازش تصاویر، تحلیل داده‌ های بزرگ، رباتیک و خدمات وابسته بر هوش مصنوعی استفاده زیادی صورت گرفته است.

ایران نیز کم کم در این زمینه شروع به کار کرده است و به پیشرفت های به نسب خوبی نیز رسیده است. اما در ایران این زمینه جای کار بسیار زیادی دارد. خبر خوب این است که ایران نیز در حال کار بر روی موارد مختلفی است که به زودی به نتایح بسیار خوبی نیز خواهند رسید.

برخی از شغل های مرتبط با هوش مصنوعی شامل مهندس هوش مصنوعی، متخصص یادگیری ماشینی، دانشمند داده، متخصص پردازش زبان طبیعی، مهندس تصویر و توسعه دهنده رباتیک است.

چه کسانی می توانند در این رشته موفق شوند؟

موفقیت در رشته هوش مصنوعی نیازمند داشتن یکسری توانایی ها و استعداد ها است. برای اینکه بدانید چه مواردی در روند موفقیت در این رشته موثرند، برخی از این موارد را توضیح داده ایم:

علاقه به فناوری و هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یک مبحث پیچیده است و نیازمند داشتن علاقه زیاد به این حوزه است تا بتوانید در این زمینه تحصیل کنید، کار کنید و نتیجه کسب کنید.

ریاضی و استدلال

ریاضی و استدلال رکن اصلی رشته هوش مصنوعی است. مدل سازی ها و الگوریتم ها در هوش مصنوعی خبر از محاسبات، استدلال و ریاضی قوی را می دهد.

مهارت برنامه‌ نویسی

تسلط بر زبان های برنامه نویسی مرتبط با هوش مصنوعی از موارد اصلی است که باید به صورت حرفه ای یاد بگیرید. برنامه نویسی نیاز به علاقه و عشق زیاد دارد.

تحلیل داده‌

استخراج داده ها از منابع و پایگاه های مختلف از مواردی است که در زمینه هوش مصنوعی باید انجام شوند. بنابراین زمان زیادی را برای جمع آوری و تحلیل داده ها باید صرف کنید.

تفکر خلاق

هوش مصنوعی و مسائل آن بسیار پیچیده است و باید با یک فکر آزاد و یک تفکر خلاق آن ها را حل کنید تا بتوانید یک مورد ایده آل را ارائه دهید.

توانایی همکاری تیمی

هوش مصنوعی نیاز به همکاری و تیم سازی و ارتباط برقرار کردن با افراد مختلف دارد. به این صورت نیست که یک نفر بتواند صفر تا صد موارد را به تنهایی پیش ببرد.

رشته هوش مصنوعی در ایران

مهاجرت تحصیلی و شغلی با رشته هوش مصنوعی

یکی از رشته های پرطرفدار، رشته هوش مصنوعی است. در سراسر دنیا به این رشته و مهندسان این رشته نیاز است. بنابراین فرصت مهاجرت با این رشته بسیار عالی است.

مهاجرت تحصیلی

یکی از گزینه های روی میز برای مهاجرت، مهاجرت تحصیلی است. می توانید در رشته هوش مصنوعی در دانشگاه های ارائه دهنده این رشته تحصیل کنید. به این صورت است که نیازمند مدرک زبان تافل و یا آیلتس با نمره مورد نظر هستید. باید مدارک خود را ترجمه کنید و ارسال کنید برای دانشگاه مورد نظر. سپس بررسی می شوند و به شما اطلاع داده می شود تا برای ثبت نام در دانشگاه اقدام کنید.

مهاجرت کاری

تحصیلات و تخصص: برای اینکه با رشته هوش مصنوعی مهاجرت کاری داشته باشید اول از همه باید دارای مدرک تحصیلی با نمره خوب در این رشته باشید. ارائه رزومه تحصیلی برای کارفرمایان می تواند مهاجرت را برای شما آسان کند.

تجربه کاری: اگر تجربه کاری در زمینه هوش مصنوعی داشته باشید و با شرکت های مختلفی کار کرده باشید، این رزومه می تواند بسیار عالی باشد و پروسه مهاجرت را آسان و آسان تر کند.

آگاهی از بازار کار: برررسی کردن بازار کار قبل از مهاجرت بسیار مهم است. برخی کشور ها پتانسیل کمتر و برخی کشور ها پتانسیل بیشتری برای این رشته دارند. باید این مورد را بررسی کنید و با توجه به سلیقه خود، کشور مورد نظر خود را پیدا کنید.

باید به این توجه داشته باشید که هر کشور شرایط مهاجرتی خاص خود را دارد که قبل از اقدام به مهاجرت باید این قوانین را بررسی کنید و با توجه به شرایط خود دست به مهاجرت تحصیلی و یا کاری بزنید.


وبسایت دانش پژوه با این هدف تاسیس شد تا کنکوری ها و دانش آموزان در هر نقطه ای از کشور که باشند بتوانند مشکلات تحصیلی و درسی خود را با استفاده از آن حل کنند

هدف ما این است که مشاوران و معلمان مشتاق بتوانند علم و دانش خود را در معرض دید قرار دهند و مورد استفاده محصلان و کنکوری ها نیز قرار گیرد.

اما دانش پژوه چگونه فرصت دیده شدن را به شماوران و معلمان می دهد و چگونه مشکل محصلان و کنکوری ها را حل می کند؟

معرفی و نحوه استفاده از خدمات

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+