اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

نحوه برگزاری کنکور الکترونیکی کارشناسی ارشد

کنکور الکترونیکی ارشد یکی از طرح های سازمان سنجش است که قرار است در سال آتی اجرا شود. برگزاری کنکور به صورت الکترونیکی چالش هایی را به همراه دارد اما موضوعی است که دیر یا زود  اتفاق می افتد. بنابراین سعی کرده ایم این موضوع را از نحوه برگزاری کنکور الکترونیکی ارشد تا حالت های برگزاری را کامل توضیح دهیم تا سوالات شما بعد از خواندن این مقاله برطرف شوند.

چالش برگزاری کنکور

چند سالی است که سازمان سنجش پیگیر برگزاری کنکور به صورت الکترونیکی است. تا به امروز احتمال برگزاری این شیوه بسیار کم است زیرا زیر ساخت ها آماده نیست. اما قرار است که برای اولین قدم، کنکور ارشد به صورت الکترونیکی برگزار شود. تا به امروز قدم هایی برای برگزاری کنکور ارشد به صورت الکترونیک برداشته شده است.

این احتمال به نظر می رسد که کنکور ارشد ۱۴۰۳ به صورت الکترونیکی برگزار شود اما هنوز این موضوع قطعی نیست و ممکن است کنکور ارشد در سال آتی همچنان به شیوه سنتی برگزار شود.

بیشتر بخوانید: کنکور الکترونیکی سراسری

نحوه برگزاری کنکور الکترونیکی ارشد

اولین سوالی که ذهن کنکوری های ارشد را درگیر می کند این است که کنکور الکترونیکی کارشناسی ارشد به چه صورت قرار است اجرا شود. نحوه اجرای کنکور ارشد به صورت الکترونیکی بسیار ساده است.

به صورت کلی به این صورت است که قرار است با کاغذ خداحافظی و با سیستم کامپیوتری کار کنید. به این صورت که هر فرد یک سیستم مخصوص به خود را دارد که سوالات و پاسخنامه در آن سیستم در اختیارش قرار گرفته است.

نیاز به خرید سیستم از سمت کنکوری ها نیست و همه توسط سازمان سنجش تهیه و در اختیار کنکوری های ارشد قرار می گیرند.

برای اینکه به صورت الکترونیکی کنکور دهید نیاز به اینترنت با کیفیت دارید بنابراین همه آزمون ها در حال حاضر باید در مراکز استان ها و شهرستان های دارای اینترنت با کیفیت برگزار شوند.

افرادی که در روستا هستند باید به مکان های تعیین شده بروند و در آنجا به صورت الکترونیک کنکور دهند زیرا در حال حاضر زیر ساخت برای روستا ها آماده نیست.

کنکور الکترونیکی در روستا ها

یکی از مشکلاتی که وجود دارد، برگزاری کنکور الکترونیکی در همه نقاط و حوزه های کشور است. برخی حوزه ها واقعا زیر ساخت و آمادگی لازم برای برگزاری کنکور الکترونیکی را ندارند به خصوص حوزه های روستایی که امکانات کمتری دارند.

بنابراین فعلا قصد برگزاری کنکور در روستا ها وجود ندارد و افراد باید به حوزه های گفته شده روند و در آنجا کنکور دهند.این موضوع رفته رفته حل می شود و با تجربه ای که سازمان سنجش کسب می کند و زیر ساخت هایی که در آینده ایجاد می کند، این امکان در روستاها هم ایجاد می شود تا افراد بتوانند به راحتی در حوزه نزدیک به خود کنکور دهند.

کنکور الکترونیکی کارشناسی ارشد

نحوه برگزاری کنکور الکترونیکی ارشد

کنکور الکترونی یعنی کنکور در خانه؟

خیلی از کنکوری ها این تصور را دارند که باید درخانه با کامپیوتر یا لپ تاپ خودشان در کنکور الکترونیکی ارشد شرکت کنند. در واقع همچین چیزی نیست.

اگر کنکور به این شکل برگزار شود که بزرگترین تقلب در قرن رخ خواهد داد😅. بنابراین همچین روشی اصلا امکان ندارد و برگزاری کنکور به این شکل ممکن نیست.

کنکور مهم ترین آزمونی است که هر ساله در کشور برگزار می شود و برای جلوگیری از تقلب در آن تلاش های زیادی شده است. هر ساله باگ های برگزاری کنکور کمتر می شود تا عدالت برای کنکوری ها رعایت شود. کنکور الکترونیکی هم بر همین پایه بوجود آمده است و هدف اصلی سازمان سنجش جلوگیری از تقلب در کنکور است.

هدف از برگزاری کنکور الکترونیکی ارشد چیست

دلایل برگزاری کنکور ارشد به صورت الکترونیکی بسیار زیاد است اما یکسری دلایل اصلی را نام می بریم تا هدف اصلی را بدانید.

  • امنیت بیشتر

مهم ترین موضوع برای سازمان سنجش، امنیت سوالات کنکور و برگزاری امن تر کنکور است. با این روش تا حد زیادی از تقلب در کنکور جلوگیری می شود. هرچه این طرح بهینه تر اجرا شود، می شود تقلب در کنکور را تا حد صفر رساند.

  • صرفه جویی در هزینه

سالانه میلیون ها کنکوری در جلسه کنکور حاضر می شوند و تعداد زیادی کاغذ برای بخش سوالات و پاسخنامه مصرف می شود. فارغ از محیط زیست، هزینه زیادی روی دست دولت برای دستگاه های چاپ و هزینه تولید کاغذ وجود دارد. بنابراین با الکترونیکی شدن کنکور ارشد، این هزینه ها بسیار کم می شود و به حد تقریبا صفر می رسند.

  • سرعت اعلام نتایج

قطعا تصحیح برگه های فیزیکی با دستگاه ها زمان زیاد تری می برد تا اینکه بخواهید یک پاسخنامه الکترونیکی را تصحیح کنید. بنابراین دقت و سرعت اعلام نتایج به مراتب از روش سنتی که در حال حاضر اجرا می شود بیشتر است. این موضوع هم به نفع کنکوری ها است هم به نفع سازمان سنجش کشور.

  • راحتی در برگزاری کنکور

برگزاری کنکور به روش فعلی بسیار زمان نیاز دارد و کلی افراد باید حاضر شوند تا این آزمون برگزار شود. زمانی که کنکور به صورت الکترونیکی برگزار شود، بسیاری از تشریفات فعلی کنار می روند و کنکور بسیار سریعتر و راحت تر و با کمترین نیرو برگزار می شود. همچنین خطاهای انسانی نیز کمتر می شوند زیرا سیستم بسیار دقیق عمل می کند و بدون اشتباه موارد مهم پیش می روند.

جمع بندی

برگزاری کنکور به صورت الکترونیکی از برگزاری کنکور به صورت سنتی بسیار بهتر است اما این طرح نیاز به برگزاری و تکامل پیدا کردن دارد. شاید در وهله اول یک تغییر بزرگ و سخت بنظر آید اما این روش برای کنکوری ها بسیار بهتر است.

با روند موجود، پیش بینی می شود تا ۵ سال آینده تمامی کنکور ها از جمله کنکور ارشد به صورت الکترونیکی برگزار شود. شاید زیر ساخت های لازم را در حال حاضر نداشته باشیم اما قدم به قدم این زیر ساخت ها آماده می شوند و کنکور الکترونیکی با بالاترین کیفیت برگزار خواهد شد.


حل کردن مشکلات درسی و تحصیلی از معضلات زمان تحصیل در مدرسه و دانشگاه و کنکور است. خبر خوبی که باید به شما دهیم این است که ما از این معضل، فرصت ساخته ایم و کا را برای شما راحت کرده ایم.

همچنین برای مشاوران و معلمان با تجربه و افرادی که علم خوبی دارن فضا مهیا کرده ایم تا خودشان را به سادگی نشان دهند و از این فرصت استفاده کنند تا به اهداف خود برسند.

اما چگونه باید از این فرصت استفاده کنید؟

همین حالا از این خدمات استفاده کن

ارسال یک پاسخ