اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

شرایط دریافت و نحوه صدور دیپلم المثنی – ایا دیپلم المثنی دارد؟

مدرک دیپلم یکی از مدارک مهم است که المثنی نیز ندارد. اما اگر مدرک دیپلم خود را گم کرده باشید باید چه کنید؟ شرایط صدور مدرک دیپلم المثنی بسیار پیچیده است و چون تاکید شده است که مدرک دیپلم المثنی ندارد، در این مورد بسیار سخت گیری می شود.

دور راه ممکن برای گرفتن المثنی دیپلم وجود دارد که در این مقاله این دو راه گفته شده اند که می توانید از این روش ها استفاده کنید و مدرک المثنی بگیرید.

گم شدن مدرک دیپلم

خیلی از افراد هستند که اصل دیپلم خود را دریافت می کنند و بنا به دلایلی آن را گم می کنند یا اتفاقاتی برای آن مدرک می افتد که دیگر قابل استفاده نیست. مدرک دیپلم یکی از مدارک بسیار مهم است که ممکن است بسیار زیاد مورد استفاده قرار گیرد.

اولین نکته ای که باید بدانید این است که باید دیپلم المثنی دریافت کنید. وقتی مدرک خود را از دست داده باشید تنها یک راه برای داشتن دوباره مدرک دیپلم برای شما وجود دارد.

دریافت دیپلم المثنی

وقتی دیپلم شما گم شده باشد چاره ای جز المثنی ندارید. باید برای دریافت دیپلم المثنی خود اقدام کنید. البته دریافت دیپلم المثنی کار ساده ای نیست و نیاز به تلاش و پیگیری شما دارد. اقداماتی باید انجام دهید تا در نهایت موفق به کسب دیپلم المثنی خود شوید.

مدرک دیپلم، المثنی ندارد و در شرایط بسیار خاص و مهم برای شما المثنی صادر می شود. اینگونه نیست که دیپلم خود را گم کنید و سپس درخواست المثنی دهید و ۱۰ روز بعد آن را دریافت کنید. خیر، دیپلم مانند شناسنامه نیست. اما دو راه برای اینکار وجود دارد که می توانید در صورت مفقود شدن دیپلم خود انجام دهید.

مراحل صدور دیپلم المثنی

اولین گام، استفاده از استشهاد محلی است. استشهاد محلی شما باید توسط خود شما نوشته شود و توسط ۵ نفر امضا و اثر انگشت زده شوند.

متن این استشهاد باید به گونه ای باشد که تایید کند شما مدرک دیپلم خود را گم کرده اید و به گونه ای باشد که تایید کند شما در چه سالی دیپلم گرفته اید و این دیپلم با موفقیت گرفته شده است.

بعد از اینکه استشهاد نامه را آماده کردید باید به کلانتری محل خود مراجعه کنید و آن را به کلانتری تحویل دهید.

کلانتری استشهاد نامه را تایید می کند. تایید شدن توسط کلانتری بسیار مهم است و جز مراحل بسیار مهم است که حتما باید انجام دهید.

بعد از آن باید با در دست داشتن مدارک هویتی خود و تاییدیه، به بخش امتحانات آموزش و پرورش مراجعه کنید. در این مرحله به شما فرم بررسی مربوطه را می دهند که باید با دقت این فرم را پر کنید.

فرم پر شده را به همراه تاییدیه و مدارک هویتی و تحصیلی خود را تحویل بخش مربوطه دهید. درخواست شما ثبت می شود و مراحل اداری صدور دیپلم المثنی شروع می شود.

بیشتر بخوانید: گرفتن دیپلم مجدد

چه مدت طول می کشد تا دیپلم المثنی صادر شود؟

برای اینکه دیپلم المثنی صادر شود باید ۶ مرحله طی شود. این مراحل صرفا بخاطر امنیت و جلوگیری از سواستفاده افراد است.

به صورت کلی روند صادر شدن دیپلم المثنی طولانی است و پیگیری شما را می طلبد. سعی کنید پیگیر قضیه شوید و هر چند روز یکبار به آموزش و پرورش مراجعه کنید.

شرایط صدور دیپلم المثنی

برای اینکه درخواست شما تایید شود باید بتوانید موجه سازی انجام دهید.

اگر دلایل شما موجه نباشد و صرفا یک استشهاد نامه پر کنید و تحویل دهید، انتظار نداشته باشید سریعا تایید شوید و دیپلم المثنی برای شما صادر شود.

مهم ترین کاری که شما باید انجام دهید، ایجاد یک استشهاد نامه موجه است. این استشهاد نامه باید دقیق باشد و شامل همه موارد از جمله تاریخ اخذ دیپلم، ریز نمرات(در صورت داشتن ضمیمه کنید)، تاریخ گم شدن و ۵ نفر عاقل و بالغ که تایید کنند شما در چه سالی با موفقیت دیپلم گرفته اید.

مدارک مورد نیاز

حتما مدارک افراد امضا کننده را اسکن و پرینت بگیرید و به همراه استشهاد نامه و تاییدیه به بخش امتحانات آموزش و پرورش تحویل دهید.

هر چقدر مدارک شما کامل تر باشند، مراحل سریع تر طی و تایید می شوند. سعی کنید استهشاد نامه تایید شده را مهر و موم کنید سپس تحویل بخش مربوطه دهید.

همه این موارد در تایید شدن برای صدور دیپلم المثنی تاثیرگذارند و رعایت کردن همین ریزه کاری ها باعث می شود مراحل سریعتر پیش روند.

راه دوم برای گرفتن دیپلم المثنی

به دلایل زیاد ممکن است راه اول جواب ندهد و تایید نشوید. تایید نشدن یک امر بسیار طبیعی است زیرا صدور دیپلم المثنی به این سادگی ها رخ نمی دهد.

در صورت نیاز می توانید از راه دوم استفاده کنید که ممکن است جواب دهد. در اولین قدم باید تاییدیه تحصیلی خود را دریافت کنید و بعد از آن باید توسط اداره اسناد بررسی شود .

با در دست داشتن تاییدیه تحصیلی خود به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید و برایشان توضیح دهید که قصد گرفتن دیپلم المثنی را دارید. بقیه کار ها توسط خود دفتر پیشخوان پیگیری می شود و به اداره اسناد ارجاع داده می شود و بررسی ها صورت می گیرد. در نهایت مدرک جدید دیپلم که المثنی است برای شما صادر خواهد شد.

این روش ممکن است جواب ندهد اما آخرین راه است و چاره ای ندارید. پیشنهاد می شود در صورت موفق نشدن در روش اول، حتما روش دوم را تست کنید زیرا هزینه خاصی ندارد و در صورت جواب گرفتن بسیار ارزشش را خواهد داشت.

مراحل صدور دیپلم المثنی

چرا باید دیپلم المثنی بگیریم؟

ممکن است بگویید مدرک دیپلم خود را گم کرده ام اما نیازی به آن ندارم پس درخواست المثنی نمی دهم. بله حق با شماست اما زمانی درست است که آخرین مدرک تحصیلی شما دیپلم نباشد و قصد نداشته باشید کار خاصی انجام دهید.

اگر آخرین مدرک تحصلی شما دیپلم است و آن را گم کرده اید، حتما و حتما پیگیر المثنی شوید. ممکن است در موارد مختلف گیر بیفتید. حتی اگر قصد ادامه تحصیل نداشته باشید، داشتن آخرین مدرک تحصیلی بسیار مهم است و در صورت نداشتن آن، در واقع شما یک فرد بدون مدرک هستید که ۱۲ سال تحصیلتان هدر رفته است.

بیشتر بخوانید: نحوه گرفتن گواهی موقت دیپلم

سوالات پرتکرار

اعتبار دیپلم المثنی در چه وضعیتی قرار دارد؟

دیپلم المثنی همانند دیپلم عادی است و اعتبارشان یکی است و کلمه المثنی به معنی صدور جدید است و مشکلی از لحاظ اعتبار در دیپلم بوجود نخواهد آورد.

اعتبار مدرک دیپلم شما بستگی به نمرات و معدل شما دارد و صرفا کلمه المثنی برای مدرک شما تعیین اعتبار نمی کند.

برای درخواست باید به آموزش و پرورش محل خود مراجعه کنیم؟

اگر دیپلم خود را گم کرده اید و می خواهید درخواست المثنی آن را دهید باید به آموزش و پرورشی مراجعه کنید که با محل صدور دیپلم شما یکی است.

برای مثال اگر محل صدور دیپلم شما آموزش و پرورش کرمان است نمی توانید به آموزش و پرورش بوشهر مراجعه کنید.

چه مدت طول می کشد تا دیپلم المثنی صادر شود؟

اگر تایید شوید و مراحل به صورت عادی پیش روند، حداقل ۶ ماه زمان می برد تا دیپلم المثنی به دست شما برسد.

تاکید می شود که این پروسه بسیار زمانبر است و اگر می خواهید زودتر از موعد کار های شما انجام شود بهتر است مرتب مراجعه حضوری داشته باشید و پیگیر روند کار شوید.

جمع بندی

سخت گیری شدید برای دیپلم المثنی باعث شده است که افراد به دنبال روش تضمینی باشند. باید بگوییم که راه تضمینی وجود ندارد زیرا به صورت کلی نباید برای فردی دیپلم المثنی صادر شود زیرا پشت مدرک شما نوشته است که این مدرک المثنی ندارد.

بنابراین در وهله اول سعی کنید حواستان به مدرکتان باشد تا آن را گم نکنید و مشکلی برای آن پیش نیاید.

اما حالا که گم شده است نباید نگران باشید، مراحل گفته شده را با حوصله و دقت پیش ببرید، مشکلتان حل می شود. ما با استفاده از همین روش برای ده ها نفر درخواست داده ایم و موفق به گرفتن دیپلم المثنی شده اند. باید بدانید که روند کاری صدور دیپلم المثنی طولانی و زمانبر است و باید حوصله کنید.


ایجاد سایت دانش پژوه این فرصت را فراهم کرده است تا هر فردی از جمله محصلان و کنکوری ها که سوال دارند و مشکلات درسی و تحصیلی آن ها را کلافه کرده است را در اینجا بپرسند.

این فضا، فضای رشد و شکوفایی برای معلمان و مشاوران است زیرا می توانند خودشان را در میان انبوهی از کنکوری ها و دانشجویان نشان دهند.

خدمات ما بسیار متنوع و رایگان هستند و همیشه در دسترس شما برای استفاده هستند

همی حالا می خواهم با این خدمات آشنا شوم

دیدگاه ها ( ۷ )

 1. سلام دیپلم من توسط هنرستان گم شده و الان از خودم می‌خوان که برم دنبال کارای المثنی
  جایی هست که برم برای ثبت شکایت از هنرستان که دیپلممو گم کردن؟

 2. سلام من مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی رو گم کردم، با داشتن کپی شون ممکنه مراحلش زودتر پیش بره؟

 3. سلام خسته نباشید
  من نظام قدیم هستم و میخام کنکور فرهنگیان ک بهمن برگزار میشه شرکت کنم .از طرفی مدرک اصلی دیپلم و پیشم گم شدن فقط کپی هاشون رو دارم با ریز نمرات
  حالا میخوام هم برای ترمیم معدل و هم کنکور ثبت نام کنم .
  تا وقتی که درخواست بدم و دوباره مدرک بهم بدن .آموزش پرورش تاییدیه تحصیلی یا مدرک دیگه ای بهم میدن ک بتونم ترمیم معدل و کنکور شرکت کنم ؟خواهش میکنم جوابمو بدین ممنون میشم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+