اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

معافیت سربازی فارغ التحصیلان علوم پزشکی – سربازی پزشکان

طرح معافیت سربازی برای پزشکان که جدیدا ارائه شده است باعث می شود که دانشجویان علوم پزشکی کمتر دغدغه سربازی بعد از تحصیل خود را داشته باشند. طرح معافیت سربازی پزشکان هنوز به صورت کلی اجرا نشده است اما با پیگیری های انجام شده این طرح به صورت گسترده اجرا خواهد شد.

به صورت جامع این طرح را بررسی کرده ایم و به سوالاتی که ممکن است برای شما پیش آید پاسخ داده ایم. پس همراه ما باشید تا پاسخ سوالاتتان را در این زمینه بگیرید.

سربازی و پزشکی

یکی از عوامل جدا نشدنی از دانشجویان، سربازی است. سربازی از رگ گردن به شما نزدیکتر است و فرقی ندارد در چه رشته ای باشید و در چه دانشگاهی تحصیل کنید.

اما اگر رشته پزشکی باشید خبر خوب این است که طرح هایی در مرحله اجرایی شدن و درحال اجرا هستند که شما را از سربازی دور می کنند یا شرایط سربازی را برای شما آسان می کنند.

معافیت سربازی فارغ التحصیلان علوم پزشکی

سربازی برای دانشجویان رشته علوم پزشکی بسیار دردناک است زیرا بعد از اتمام ۷ سال دوره دانشجویی، تازه باید به سربازی روند و دو سال دیگر نیز صبر کنند تا وارد بازار کار اصلی خود شوند.

بعد از تحصیل، اگر اقدام نکنید برای خدمت سربازی، غیبت می خورید و هر بار غیبت خوردن باعث افزایش دوره خدمت سربازی برای شما خواهد شد.

به صورت پیش فرض دو ماه بعد از فارغ التحصیلی باید خودتان را معرفی کنید و اگر اینکار را انجام ندهید، مدرک تحصیلی تحویلتان داده نخواهد شد.

بعد از تحصیل اگر در مناطق محروم خدمت کنید، این خدمت جز سابقه سربازی حساب می شود. اما جدیدا طرحی در مرحله اجرا قرار گرفته است که این مشکلات را برای شما بوجود نخواهد آورد.

طرح معافیت سربازی پزشکان

در این طرح دوره ای تحت عنوان دوره ضرورت شکل گرفته است که بسیار بهتر از حالت قبل است. علاوه بر دوره ضرورت، دوره احتیاط نیز وجود دارد که مشابه دوره ضرورت است.

اگر در این دوره ها شرکت کنید، مدت زمان این دوره ها جز سابقه سربازی حساب می شود و در نهایت از دوره خدمت سربازی شما کسر می شود.

خبر خوب این است که این دوره ها تا حد زیادی می توانند دوره سربازی را برای شما به حداقل برسانند. با شرکت در این دوره ها، عملا سربازی شما مدت محدود و کمی خواهد داشت.

وقتی در دوره سربازی شرکت کنید، از طرح دو ساله اجباری نیز معاف خواهید شد و دیگر نیاز به حضور در دو سال طرح نخواهید داشت.

معافیت سربازی فارغ التحصیلان علوم پزشکی

معافیت سربازی علوم پزشکی

شرایط استفاده از این دو دوره

برای اینکه در دوره ضرورت و احتیاط شرکت کنید نیاز به داشتن شرایط خاصی ندارید. فقط کافی است فارغ التحصیل شده باشید و آماده شرکت در این دو دوره باشید.

خرید خدمت سربازی برای دانشجویان

ممکن است خرید سربازی شامل حال شما شود به همین خاطر قبل از هر اقدامی باید به این فکر کنید که آیا می توانید خدمت خود را بخرید یا خیر.

شرایط خرید خدمت سربازی برای دانشجویان بسیار خاص است و هر کسی نمی تواند از این فرصت استفاده کند. به همین خاطر در مقاله ای جداگانه به بررسی این موضوع پرداخته ایم که به راحتی می توانید از مقاله زیر از جزئیات آن آگاه شوید.

خرید سربازی دانشجویان

سوالات پرتکرار

اگر در خارج از کشور پزشکی خوانده باشم باید طرح دوساله را بروم؟

ممکن است شما در یکی از انشگاه های خارج از ایران تحصیل کرده باشید. بعد از برگشت به ایران نیاز به گذراندن طرح دو ساله اجباری وزارت بهداشت نخواهید داشت و می توانید مستقیم به بازار کار راه پیدا کنید.

اگر بعد از فراغ التحصیل شدن در رشته پزشکی سربازی روم، طرح هم باید بروم؟

شما باید بلافاصله بعد از دوره تحصیل خود به سربازی روید یا از طرح دوره ضرورت و احتیاط استفاده کنید. در این صورت نیازی نیست دوباره در طرح دو ساله اجباری شرکت کنید.

اگر طرح دو ساله شما در مناطق محروم باشد، جز سابقه سربازی شما حساب می شود و نیاز نیست بعد از طرح به سربازی بروید.

مدت اعتبار این طرح چند ساله است؟

این طرح محدودیت زمانی ندارد و ممکن است امسال سال اخر اجرای آن باشد و ممکن است تا سالیان سال این طرح اجرا شود و در جای خود باقی بماند. اگر شرایط استفاده از آن را دارید در سریع ترین زمان از آن استفاده کنید.

طرح سرباز دانشجو چیست؟

یکی از طرح های مفید در حال اجرا، طرح سرباز دانشجو است. این طرح به گونه ای است که در زمان سربازی مجاز به درس خواندن نیز باشید.

این طرح ربطی به رشته های پزشکی و همه رشته ها و دانشگا ها ندارد و توسط دانشگاه علمی و کاربردی در حال حاضر در حال اجرا است.

می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر به صورت کامل از جزئیات این طرح آشنا شوید.

طرح سرباز دانشجو چیست

جمع بندی

سربازی برای دانشجویان پزشکی با سایر دانشجو ها اندکی تفاوت دارد.

با پیگیری های وزارت علوم، طرحی با عنوان دوره ضرورت و احتیاط شکل گرفته است. به سادگی با شرکت در آن می توانید مدت زمان سربازی خود را به حداقل برسانید.

برای استفاده از این طرح نیاز به شرایط یا معدل خاصی نیست. تمامی افراد فارغ التحصیل در رشته علوم پزشکی مجاز به استفاده از این طرح عالی هستند.

اگر از این فرصت استفاده کنید و دوره سربازی خود را کم کنید و سپس سربازی را به اتمام برسانید، از طرح اجباری ۲۴ ماهه نیز معاف خواهید بود و نیازی به شرکت در این طرح نخواهید داشت. پس عملا می توانید مستقیم وارد بازار کار شوید و زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت کنید یا ادامه تحصیل دهید.

پایان مقاله طرح معافیت سربازی علوم پزشکی


دانش پژوه خبر خوبیست برای مشاوران، معلمان، محصلان و کنکوری ها.

در این پلتفرم به سادگی می توانید با یکدیگر تعامل برقرار کنید و به یکدیگر کمک کنید و باعث رشد هم شوید.

وبسایت ما به صورت ۲۴ ساعته در دسترس است و در تمامی ساعت ها می توانید از این خدمات بدون هیچ هزینه ای استفاده کنید.

آشنایی و استفاده از خدمات ما

دیدگاه ها ( ۲ )

  1. سلام. منظور از دوره ضرورت و احتیاط چیه؟ من‌ مطلبی در موردش پیدا نکردم. الان برای پزشکانی که قراره جای طرح سرباز بشن این دوره به چه صورت میشه؟

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+