اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

اخذ دیپلم مجدد – شرایط گرفتن دیپلم مجدد در رشته منتاظر و نظام جدید + هزینه آن

گاهی اوقات اتفاقاتی می افتد که شما مجبور به گرفتن دیپلم مجدد خواهید شد. اما گرفتن دیپلم جدید نظام جدید برای کسانی که نظام قدیم بوده اند ممکن است؟ اخذ دیپلم مجدد با نظام قدیم و جدید در تضاد نیست و شما می توانید برای گرفتن دیپلم مجدد در رشته های متناظر اقدام کنید.

در این مقاله از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام تا امتحانات و هزینه ثبت نام را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا به راحتی بتوانید دیپلم خود را بگیرید.

دیپلم جدید

در هر شاخه ای که تحصیل کرده باشید و دیپلم گرفته باشید می توانید در یک رشته متفاوت ثبت نام کنید و یک دیپلم جدید بگیرید. دلایل مختلفی می تواند باعث شود که شما سراغ دیپلم جدید یا دیپلم دوم بروید.

دلیل گرفتن دیپلم مجدد برای آموزش و پرورش مهم نیست و شما می توانید با هر دلیلی در مدرسه بزرگسالان ثبت نام کنید و دیپلم جدید بگیرید.

اما شرایطی وجود دارند که باید از آن آگاه باشید تا بتوانید به راحتی در این مسیر حرکت کنید و دیپلم جدید خود را بگیرید.

شرایط اخذ دیپلم جدید

اولین شرطی که برای اخذ دیپلم مجدد وجود دارد این است که شما نمی توانید درهمان رشته ای که قبلا دیپلم گرفته اید شرکت کنید و دوباره دیپلم همان رشته را بگیرید.

دیپلم جدید فقط و فقط برای رشته هایی غیر از رشته تحصیلی قبلی شماست و هیچ تبصره و قانونی برای دور زدن این قانون وجود ندارد.

در صورتی می توانید در همان رشته دیپلم بگیرید که دیپلم ناقص گرفته باشید. اگر رشته زمان تحصیل خود را قبلا با موفقیت به اتمام رسانده باشید نخواهید توانست آن را از اول بخوانید.

  • تطبیق واحد

باید واحد های مشترک را تطبیق واحد دهید. منظور از واحد های مشترک دروس مشترک بین دیپلم قدیم و دیپلم جدید است.

برخی دروس در برخی رشته ها مشترک هستند و شما قبلا در آن نمره قبولی گرفته اید. حالا نیاز نیست دوباره آن را امتحان دهید و می توانید با تطبیق درس ، آن ها را برای دیپلم جدید خود اعمال کنید.

برای اینکار باید به اداره آموزش و پروش بروید و درخواست دهید تا اینکار را برای شما انجام دهند.

هزینه گرفتن دیپلم جدید متناظر

اخذ دیپلم جدید

مراحل گرفتن دیپلم جدید

شما باید در مدارس بزرگسال شرکت کنید. در هر شهری که باشید، مدارس بزرگسال وجود دارند. می توانید مدارک تحصیلی و هویتی خود را ببرید تا شما را ثبت نام کنند.

مدارک مورد نیاز شامل:

اصل گواهی موقت دیپلم

کارنامه فارغ التحصیلی

گواهی دیپلم موقت را از کجا بگیرم؟

بعد از اینکه ثبت نام انجام شد و همه چیز تمام شد باید در امتحانان دروس غیر مشترک رشته اتان امتحان دهید و نمره مجاز یا قبولی را کسب کنید تا دیپلم جدید را تقدیم شما کنند.

روش گرفتن دیپلم نظری جدید

اگر قصد دارید دیپلم نظری بگیرید باید در امتحانات نهایی پایه دوازدهم شرکت کنید و نمره قبولی را بگیرید.

قبول شدن در این امتحانات به معنی صادر شدن دیپلم جدید برای شماست. امتحانات نهایی به صورت هماهنگ کشوری برگزار می شوند و اندکی با امتحانات کلاس متفاوت اند.

دروس دهم و یازدهم شما نیز کد ۹۶ را دریافت خواهند کرد. کد ۹۶ به معنی قبول شدن بدون نمره است.

نخوه اخذ دیپلم جدید کاردانش

دیپلم کاردانش هم همانند دیپلم نظری است اما اندکی تفاوت دارند. قبول شدن در دروس دینی، عربی زبان قرآن و قرآن مهم هستند و حتما باید این دروس را با موفقیت پاس کنید و قبول شوید.

گذراندن دروس مهارتی و شایستگی های فنی و غیر فنی نیز اولویت هستند. الزام است که نمره قبولی در آن کسب کنید. یکسری نکات کلیدی و مهم برای دیپلم کاردانش وجود دارند که آن ها را خواهیم گفت. آن ها را با دقت بخوانید.

کسانی که در دوره های سه سال و سه سال و نیم سالی- واحدی فارغ التحصیل شده اند باید دروس پایه دوازدهم را به صورت کامل پاس کنند

موظف به گرفتن گواهی مهارت های فنی هستید

حتما باید گواهی شایستگی های غیر فنی را بگیرید

سوالات پرتکرار

هزینه ثبت نام برای اخذ دیپلم جدید چقدر است؟

برای اینکه دیپلم جدید بگیرید باید هزینه ای بپردازد که هر ساله این هزینه ها بروز و آپدیت می شوند.

هزینه ها در بخش های مختلف متفاوت اند و نمی توان یک عدد دقیق گفت. اما تنهای چیزی که مشخص است این است که هزینه گرفتن دیپلم مجدد بسیار کم است.

زمان ثبت نام چه تاریخی است؟

ثبت نام اصولا در مهر آغاز می شود و در اواخر آبان به پایان می رسد اما ممکن است بنا به اتفاقات مختلف زمان ثبت نام ها اندکی جابجا شوند اما به صورت کلی در همین تاریخ گفته شده ثبت نام ها صورت می گیرند.

سربازی نرفته ام آیا می توانم دیپلم جدید بگیرم؟

کسانی که سربازی نرفته اند یا در کل کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی ندارند نمی توانند از این گزینه استفاده کنند و دیپلم مجدد بگیرند. باید اول مشکل سربازی خود را حل کنید سپس برای ثبت نام اخذ دیپلم مجدد اقدام کنید.

برای خانم ها که سربازی ندارند هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت و به راحتی می توانید برای گرفتن دیپلم جدید اقدام کنید.

شرایط خریدن سربازی برای دانشجویان

 نمرات دروس مشترکم کم است، نمی شود از اول امتحان دهم؟

ممکن است نمرات دروس مشترکتان راضی کننده نباشد و بخواهید دیپلم جدید را با نمرات و معدل بهتر کسب کنید که هیچ اشکالی ندارد. برای تطبیق دروس اقدام نکنید و تمامی دروس را از اول امتحان دهید و نمره جدید کسب کنید.

پیشنهاد ما این است که نمرات خود را تطبیق دهید چون ممکن است در امتحانات جدید نتوانید خوب عمل کنید و نمره خوب بگیرید. اگر به خودتان مطمعن هستید عمل تطبیق واحد را انجام ندهید.

جمع بندی:

برای اخذ دیپلم مجدد نیاز نیست پیچیدگی خاصی را طی کنید. فقط کافی است مدارک مورد نیاز را تهیه کنید و در مدرسه بزرگسالان ثبت نام کنید. بعد از ثبت نام همه چیز مشخص است و نیاز نیست کار خاصی کنید فقط باید در امتحانات نمره قبولی بگیرید.

اگر سن شما زیاد باشد به شما در گرفتن دیپلم جدید سخت نخواهند گرفت و می توانید از این بابت خیالتان راحت باشد که افرادی هستند که بسیار به شما کمک خواهند کرد.

در هر رشته ای که قبلا تحصیل کرده باشید الان می توانید در رشته های دیگر(هر رشته ای که مد نظرتان باشد) دیپلم بگیرید و از مدرک آن استفاده مورد نیاز را ببرید و هیچ محدودیتی نیست.

فقط باید آگاه باشید که در رشته ای که قبلا دیپلم گرفته اید نمی توانید دیپلم جدید با نمرات جدید بگیرید. اگر آن دیپلم ناقص باشد می توانید آن را تکمیل کنید و با موفقیت مدرک آن را بگیرید.


وقتی یک دانش آموز و کنکوری مشکل درسی دارد و سوالاتی دارد که پاسخ آن را بلد نیست دیگر نمی تواند مطالعه کند تا به پاسخ سوال خود نرسد.

این سوال می تواند درسی باشد یا مربوط به مشکلات تحصیلی باشد.

دانش پژوه آماده است تا شما سوالات و مشکلات خود را در آن مطرح کنید

این سوالات توسط مشاوران و معلمان مشتاق پاسخ داده می شوند و در عوض پاسخ دهی به سوالات شما، در سایت به واسطه فعالیتشان دیده می شوند و می توانند در کارشان پیشرفت کنند.

آشنایی کامل با خدمات ما

دیدگاه ها ( ۱۲ )

  1. سلام اگر بخواهیم خرداد امتحان بدهیم کی باید ثبت نام بکنیم

  2. سلام برای ثبت نام فقط باید مهر باشه نمیشه تایم دیگه اقدام کنیم امتحانش کیه فقط دی ماه هست یا ماه های دیگه ام هست

  3. سلام وقت بخیر.ببخشید واسه دیپلم غیر متناظر ریاضی (نظام قدیم در سال ۸۵ ) به تجربی، دروس هویت اجتماعی و علوم اجتماعی رو باید امتحان نهایی بدم؟

ارسال یک پاسخ