اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

اخذ دیپلم مجدد – شرایط گرفتن دیپلم مجدد در رشته منتاظر و نظام جدید + هزینه آن

گاهی اوقات اتفاقاتی می افتد که شما مجبور به گرفتن دیپلم مجدد خواهید شد. اما گرفتن دیپلم جدید نظام جدید برای کسانی که نظام قدیم بوده اند ممکن است؟ اخذ دیپلم مجدد با نظام قدیم و جدید در تضاد نیست و شما می توانید برای گرفتن دیپلم مجدد در رشته های متناظر اقدام کنید.

در این مقاله از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام تا امتحانات و هزینه ثبت نام را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا به راحتی بتوانید دیپلم خود را بگیرید.

دیپلم جدید

در هر شاخه ای که تحصیل کرده باشید و دیپلم گرفته باشید می توانید در یک رشته متفاوت ثبت نام کنید و یک دیپلم جدید بگیرید. دلایل مختلفی می تواند باعث شود که شما سراغ دیپلم جدید یا دیپلم دوم بروید.

دلیل گرفتن دیپلم مجدد برای آموزش و پرورش مهم نیست و شما می توانید با هر دلیلی در مدرسه بزرگسالان ثبت نام کنید و دیپلم جدید بگیرید.

اما شرایطی وجود دارند که باید از آن آگاه باشید تا بتوانید به راحتی در این مسیر حرکت کنید و دیپلم جدید خود را بگیرید.

شرایط اخذ دیپلم جدید

اولین شرطی که برای اخذ دیپلم مجدد وجود دارد این است که شما نمی توانید درهمان رشته ای که قبلا دیپلم گرفته اید شرکت کنید و دوباره دیپلم همان رشته را بگیرید.

دیپلم جدید فقط و فقط برای رشته هایی غیر از رشته تحصیلی قبلی شماست و هیچ تبصره و قانونی برای دور زدن این قانون وجود ندارد.

در صورتی می توانید در همان رشته دیپلم بگیرید که دیپلم ناقص گرفته باشید. اگر رشته زمان تحصیل خود را قبلا با موفقیت به اتمام رسانده باشید نخواهید توانست آن را از اول بخوانید.

 • تطبیق واحد

باید واحد های مشترک را تطبیق واحد دهید. منظور از واحد های مشترک دروس مشترک بین دیپلم قدیم و دیپلم جدید است.

برخی دروس در برخی رشته ها مشترک هستند و شما قبلا در آن نمره قبولی گرفته اید. حالا نیاز نیست دوباره آن را امتحان دهید و می توانید با تطبیق درس ، آن ها را برای دیپلم جدید خود اعمال کنید.

برای اینکار باید به اداره آموزش و پروش بروید و درخواست دهید تا اینکار را برای شما انجام دهند.

هزینه گرفتن دیپلم جدید متناظر

اخذ دیپلم جدید

مراحل گرفتن دیپلم جدید

شما باید در مدارس بزرگسال شرکت کنید. در هر شهری که باشید، مدارس بزرگسال وجود دارند. می توانید مدارک تحصیلی و هویتی خود را ببرید تا شما را ثبت نام کنند.

مدارک مورد نیاز شامل:

اصل گواهی موقت دیپلم

کارنامه فارغ التحصیلی

گواهی دیپلم موقت را از کجا بگیرم؟

بعد از اینکه ثبت نام انجام شد و همه چیز تمام شد باید در امتحانان دروس غیر مشترک رشته اتان امتحان دهید و نمره مجاز یا قبولی را کسب کنید تا دیپلم جدید را تقدیم شما کنند.

روش گرفتن دیپلم نظری جدید

اگر قصد دارید دیپلم نظری بگیرید باید در امتحانات نهایی پایه دوازدهم شرکت کنید و نمره قبولی را بگیرید.

قبول شدن در این امتحانات به معنی صادر شدن دیپلم جدید برای شماست. امتحانات نهایی به صورت هماهنگ کشوری برگزار می شوند و اندکی با امتحانات کلاس متفاوت اند.

دروس دهم و یازدهم شما نیز کد ۹۶ را دریافت خواهند کرد. کد ۹۶ به معنی قبول شدن بدون نمره است.

نخوه اخذ دیپلم جدید کاردانش

دیپلم کاردانش هم همانند دیپلم نظری است اما اندکی تفاوت دارند. قبول شدن در دروس دینی، عربی زبان قرآن و قرآن مهم هستند و حتما باید این دروس را با موفقیت پاس کنید و قبول شوید.

گذراندن دروس مهارتی و شایستگی های فنی و غیر فنی نیز اولویت هستند. الزام است که نمره قبولی در آن کسب کنید. یکسری نکات کلیدی و مهم برای دیپلم کاردانش وجود دارند که آن ها را خواهیم گفت. آن ها را با دقت بخوانید.

کسانی که در دوره های سه سال و سه سال و نیم سالی- واحدی فارغ التحصیل شده اند باید دروس پایه دوازدهم را به صورت کامل پاس کنند

موظف به گرفتن گواهی مهارت های فنی هستید

حتما باید گواهی شایستگی های غیر فنی را بگیرید

سوالات پرتکرار

هزینه ثبت نام برای اخذ دیپلم جدید چقدر است؟

برای اینکه دیپلم جدید بگیرید باید هزینه ای بپردازد که هر ساله این هزینه ها بروز و آپدیت می شوند.

هزینه ها در بخش های مختلف متفاوت اند و نمی توان یک عدد دقیق گفت. اما تنهای چیزی که مشخص است این است که هزینه گرفتن دیپلم مجدد بسیار کم است.

زمان ثبت نام چه تاریخی است؟

ثبت نام اصولا در مهر آغاز می شود و در اواخر آبان به پایان می رسد اما ممکن است بنا به اتفاقات مختلف زمان ثبت نام ها اندکی جابجا شوند اما به صورت کلی در همین تاریخ گفته شده ثبت نام ها صورت می گیرند.

سربازی نرفته ام آیا می توانم دیپلم جدید بگیرم؟

کسانی که سربازی نرفته اند یا در کل کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی ندارند نمی توانند از این گزینه استفاده کنند و دیپلم مجدد بگیرند. باید اول مشکل سربازی خود را حل کنید سپس برای ثبت نام اخذ دیپلم مجدد اقدام کنید.

برای خانم ها که سربازی ندارند هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت و به راحتی می توانید برای گرفتن دیپلم جدید اقدام کنید.

شرایط خریدن سربازی برای دانشجویان

 نمرات دروس مشترکم کم است، نمی شود از اول امتحان دهم؟

ممکن است نمرات دروس مشترکتان راضی کننده نباشد و بخواهید دیپلم جدید را با نمرات و معدل بهتر کسب کنید که هیچ اشکالی ندارد. برای تطبیق دروس اقدام نکنید و تمامی دروس را از اول امتحان دهید و نمره جدید کسب کنید.

پیشنهاد ما این است که نمرات خود را تطبیق دهید چون ممکن است در امتحانات جدید نتوانید خوب عمل کنید و نمره خوب بگیرید. اگر به خودتان مطمعن هستید عمل تطبیق واحد را انجام ندهید.

جمع بندی:

برای اخذ دیپلم مجدد نیاز نیست پیچیدگی خاصی را طی کنید. فقط کافی است مدارک مورد نیاز را تهیه کنید و در مدرسه بزرگسالان ثبت نام کنید. بعد از ثبت نام همه چیز مشخص است و نیاز نیست کار خاصی کنید فقط باید در امتحانات نمره قبولی بگیرید.

اگر سن شما زیاد باشد به شما در گرفتن دیپلم جدید سخت نخواهند گرفت و می توانید از این بابت خیالتان راحت باشد که افرادی هستند که بسیار به شما کمک خواهند کرد.

در هر رشته ای که قبلا تحصیل کرده باشید الان می توانید در رشته های دیگر(هر رشته ای که مد نظرتان باشد) دیپلم بگیرید و از مدرک آن استفاده مورد نیاز را ببرید و هیچ محدودیتی نیست.

فقط باید آگاه باشید که در رشته ای که قبلا دیپلم گرفته اید نمی توانید دیپلم جدید با نمرات جدید بگیرید. اگر آن دیپلم ناقص باشد می توانید آن را تکمیل کنید و با موفقیت مدرک آن را بگیرید.


وقتی یک دانش آموز و کنکوری مشکل درسی دارد و سوالاتی دارد که پاسخ آن را بلد نیست دیگر نمی تواند مطالعه کند تا به پاسخ سوال خود نرسد.

این سوال می تواند درسی باشد یا مربوط به مشکلات تحصیلی باشد.

دانش پژوه آماده است تا شما سوالات و مشکلات خود را در آن مطرح کنید

این سوالات توسط مشاوران و معلمان مشتاق پاسخ داده می شوند و در عوض پاسخ دهی به سوالات شما، در سایت به واسطه فعالیتشان دیده می شوند و می توانند در کارشان پیشرفت کنند.

آشنایی کامل با خدمات ما

دیدگاه ها ( ۱۰۸ )

 1. هم دیپلم تجربی نظام قدیم دارم
  هم دیپلم مجدد ریاضی نظام جدید
  نمیتونم دیپلم مجدد تجربی بگیرم از طریق داشتن دیپلم ریاضی که دارم ؟؟؟؟
  فرصت ترمیمم امسال سوخت

 2. سلام وقت بخیر
  من کلاس ۹ که بودم برای انتخاب رشته معدلم کافی نبود و مجبور شدم برم فنی و دیپلم بگیرم الان میخوام برم رشته نظری انسانی بگیرم مشکلی پیش نمیاد ؟؟
  و اینکه الان من معافیت دانشگاه دارم مشکل ایجاد نمیشه ؟ کلا الان مدارکم دست دانشگاهه میتونم ثبت نام کنم دیپلم جدید ؟

 3. سلام
  من دیپلم نظام قدیم انسانی دارم معدلم ۱۳، برای شرکت در کنکور ۱۴۰۳ ، راهی هست که تو رشته خودم انسانی معدلم بالا ببرم ؟ باید ترمیم معدل کنم یا دوباره دیپلم انسانی بگیرم ؟ چون شرط قبولی فرهنگیان معدل ۱۵ !

 4. سلام ببخشید من دیپلم تجربی ام سال ۹۴ گرفتم معدلم ۱۷/۶۰
  تو کنکور برای بچه های امسال تراز بالاتری دادن بخاطر تاثیر سوابق تحصیلی میتونم دوباره دیپلم تجربی بگیرم؟

 5. سلام من دیپلم مجدد از رشته ریاضی میخوام بگیرم مدرسه بزرگسالان میگه نمیتونی فلا امتحان بدی برات نامه زدیم ک تو سامانه ثبت بشی امتحانات شهریور رو نتونستم شرکت کنم کنکور هم دادم منتظر جوابشم با این شرایط میتونم تو دانشگاه ثبت نام کنم بگم دیپلممو دی ماه ارائه بدم یا نه هیچ راهی وجود نداره لطفا راهنمایی کنید ممنون

 6. سلام من دیپلم ریاضی دارم از سال ۹۲( ینی همراه با پیش دانشگاهی) اون زمان معدل پیش دانشگاهی مهم نبود معدلم پایینه…می‌خوام کنکور تجربی شرکت کنم برای دیپلم مجدد فقط باید توی پایه دوازدهم شرکت کنم؟ یا از دهم باید شروع کنم ؟ میشه فشرده تمومش کرد و به کنکور ۴۰۳ برسم؟

 7. سلام
  من سال ۹۹ فارغ التحصیل شدم و وارد دانشگاه شدم و اونجا مدرک دیپلم رو به دانشگاه تحویل دادم . الان میخوام برای دیپلم مجدد رشته تجربی اقدام کنم ولی اصل مدرک دیپلمم دست دانشگاهه و دسترسی بهش ندارم . آیا میتونم با کپی مدارکم دیپلم مجدد بگیرم ؟ اگر نمیشه باید الان چیکار کنم ؟ چون شرایط فوری واسم پیش اومده و برای مهاجرت به یه دیپلم نیاز دارم

 8. سلام من رشته تجربی ام امسال درسم تموم شد و تجدیدی دارم و نمیتونم پاس کنم خواستم بدونم میشه به جای دیبلم تجربی دیبلم فنی حرفه ای بگیرم ؟
  مثلا شهریور همه دروس فنی حرفه ای رو امتحان بدم و دیبلم فنی بگیرم؟

 9. سلام وقت بخیر
  اگر توی امتحان نهایی ریاضی درس افتاده داشته باشیم
  برای امتحان تغییر دیپلم به رشته تجربی قبلش باید اونارو پاس کنیم یا میشه توی همون آزمون تغییر دیپلم پاسشون کرد؟

 10. با سلام برای گرفتن دیپلم مجدد ریاضی ایا میتوانم بعضی از دروس مشترک با دیپلم تجربی ام را مثل دینی یا عربی تطبیق بزنم و بعضی دیگر مثل ادبیات و زبان را تطبیق نداده و دوباره بگیرم؟؟

 11. من تجدیدی دارم رشتمم تجربیه باید شهریور اونارو امتحان بدم باز و در قبال ی سریارو قبول شدم امکان دیپلم مجدد در همین رشته تجربی دارم باز واسه این که باز همرو امتحان بدم؟؟

 12. سلام وقتتون بخیر
  من دانش اموز سال دوازدهم تجربی هستم
  معدل ترم اول من خیلی کم شد ۱۶.۴۷ شده و اینکه بعضی از معلم ها هم مستمری هارو خیلی کم دادن و الان امتحان های نهاییم رو هم چون در طول سال نخوندم خراب می‌کنم، چون میخوام خارج از کشور تحصیل کنم برای پذیرش اونجا میخوام نمراتم خوب باشن امکان این وجود داره که بتونم سال دوازدهم رو مجدد بخونم؟
  باید چه کار هایی انجام بدم؟

 13. سلام من پشت کنکوری ام رشتم انسانیه
  هنوز دیپلم انسانیو نگرفتم چون دوتا افتادگی دارم باید اونا رو امتحان بدم تا دیپلم بدن
  ولی سوالم اینه من دوسدارم دیپلم تجربی بگیرم و تجربی کنکور بدم
  میتونم بدون امتحان دادن اون افتادگی هام که مربوط به رشته انسانیه برم تغییر رشته کنم برای تجربی و دیپلم تجربی میتونم بگیرم؟؟!
  درحالیکه انسانی هنوز ناقصه

 14. سلام من سال ۹۵ دیپلم تجربی گرفتم میخواستم دیپلم مجدد تجربی بگیرم…همه مدارکم بردم ولی برام زدن همه امتحان دوازدهم امتحان بده …من دینی سوم دبیرستان ۲۰ و پیش دانشگاهی ۱۹.۵ شدم … یعنی این دو تا بی تاثیر هست؟ فک کنم دینی امسال خوب نشم یعنی نمره ۲۰ سوم یا ۱۹.۵ پیش میذارن اگر خوب نشم؟ اصلا نمی‌فهمم چیکار کردن

 15. سلام
  من الان دانشجوی کارشناسی هستم و تا ۴ سال دیگه معافیت تحصیلی دارم.میتونم توی این زمان اقدام کنم برای دیپلم مجدد؟

 16. سلام من دیپلم ریاضی دارم الان میخام برای دیپلم تجربی اقدام کنم میشه دروس و از اول امتحان بدم تطبیق ندم آخه معدلم پایینه دیپلم مجددم برای تغیر معدلمه ممنون میشم پاسخگو باشید

 17. سلام من رشته تجربی هستم وتجدید دارم ونمیتونم خرداد ترمیم کنم ایا امکان دیپلم مجدد هست که بتونم تمامی دروس رو امتحان بدهم؟

 18. سلام من دیپلم فنی رشته کامپیوتر دارم می خوام رشتم رو عوض کنم و تجربی بخونم باید چه کار کنم در سال ۸۵ دیپلم فنی گرفتم

  • اگر منظورتان خواندن رشته های تجربی در دانشگاست که باید در کنکور شرکت کنید و یا رشته های بدون کنکور تجربی رو شرکت کنید.
   اگر می خواهید دیپلم تجربی بگیرید که باید طبق مقاله پیش روید.

 19. وقت بخیر
  ببخشیدمن دیپلم ریاضی سال۹۳دارم اما دردانشگاه ازمون گرفتن
  الان بخام کنکورتجربی بدم میخام دیپلم تجربی بگیرم میشه بدون اصل مدرک دیپلم ریاضی اقدام کرد
  واینکه دروس عمومی ها تطبیق داده میشن یاکل امتحان نهایی های دوازدهم را باید امتحان بدم؟
  اگه باهمون دیپلم ریاضی کنکورتجربی شرکت کنم معدلم چنددرصدتاثیر داره
  ممنون از پاسخگوییتون

 20. سلام من دیپلم فنی دارم (رشته حسابداری) ،الان می‌خوام دیپلم فنی تربیت بدنی بگیرم آیا امکان پذیره؟
  لطفا جواب بدین خواهشمندم

 21. سلام
  من قبلا دانشگاه دولتی تحصیل کردم مدارک دیپلم ریاضیم تو قسمت آموزش دانشگاه هست
  میخوام دیپلم مجدد تجربی نظام جدید بگیرم
  که به یسری مدارک نیاز هست یکیش ارائه اصل مدرک گواهی موقت دیپلم

  آیا با توجه به اینکه اصل مدرک دیپلمم(دیپلم ریاضی) تو دانشگاه هست، دبیرستانی که من دیپلم ریاضی گرفتم مجددا برای من مدرک گواهی موقت دیپلم ریاضی صادر میکند تا بتوانم برای گرفتن دیپلم مجدد تجربی ازش استفاده کنم؟

  • اگر اصل مدرک دیپلم شما تحویلتان شده است، دیگر نمی توانید گواهی موقت دیپلم بگیرید از مدرسه(در مواردی نیز این امر امکانپذیر است).
   گواهی موقت برای زمانی است که شما اصل دیپلم را تحویل نگرفته باشید.
   به دانشگاه مراجعه کنید و درخواست دهید یک نسخه از مدرک دیپلم را به شما برای اخذ مجدد دیپلم به شما دهند
   در صورت انجام ندادن به مدرسه مراجعه کنید و موضوع را با مدیر مدرسه در میان بگذارید.

   • پس اگر من به دانشگاه بروم و درخواست یه نسخه کپی از مدرک دیپلمم بکنم و مٌهر دانشگاه رو نسخه کپی مدرک دیپلمم باشه
    آموزش و پروش شهرستان این نسخه کپی را برای ثبت نام و اخذ دیپلم مجدد غیر متناظر قبول میکند؟

    • بله سخت گیری شدیدی از این بابت ندارند.
     اگر قبول نکردند مجبورید که گواهی موقت بگیرید از مدرسه(که احتمالا امکانش نخواهد بود) یا اینکه اصل مددک را از دانشگاه بگیرید.

     • اصل مدرک رو اگه بخوایم از دانشگاه آزاد کنیم باید هر ترم ۷، ۸ میلیون تومن الان بدیم که! :/
      یه سوال دیگه: اگر بخواهیم همون دیپلم قبلی فقط ترمیم معدل انجام بدیم هم نیاز به ارائه مدرک دیپلم هست؟ و اینکه وقتی سوابق تحصیلی تو سیستم ثبت هست چرا نیاز به ارائه مدرک دیپلم هست؟ (پس سوابق تحصیلی تو سیستم کاراییش چیه؟:) )

     • آزادسازی همانطور که خودتان آگاه هستید، هزینه دارد.
      جهت ترمیم معدل نیازی به ارائه مدرک ندارید.
      سوابق تحصیلی نیز با مدرک دیپلم متفاوت است.سوابق تحصیلی در واقع نمرات دوره دبیرستان شماست.

 22. سلام لطفا لیست مدارس بزرگسال برای دیپلم مجدد در سال ۱۴۰۱ را میفرمایید؟ و اینکه هر منطقه ای هستیم باید در مدرسه همون منطقه ثبت نام کنیم یا خیر ؟

 23. سلام اگر بخواهیم خرداد امتحان بدهیم کی باید ثبت نام بکنیم

 24. سلام برای ثبت نام فقط باید مهر باشه نمیشه تایم دیگه اقدام کنیم امتحانش کیه فقط دی ماه هست یا ماه های دیگه ام هست

  • زمان ثبت نام هر سال متفاوت است اما اصولا در مهر ماه و اوایل آبان ماه ثبت نام صورت می گیرد.
   امتحانات نهایی هستند و در زمان مشخص شده آموزش و پرورش برگزار می شوند نه در زمان دلخواه متقاضیان

  • سلام ایا با معافیت دانشجویی میشه در دیپلم مجدد در رشته متناظر ثبت نام کرد و دیپلم جدید گرفت

  • سلام من دانش آموز رشته ریاضی هستم
   امتحان نهایی زیاد خوب ندادم یعنی قبولم ولی با نمره پایین خواستم ببینم چند بار میشه دیپلم مجدد گرفت یعنی میشه چند تا دیپلم داشت ؟
   مثلا تجربی با انسانی هم گرفت یا نه فقط یک بار میشه این کار رو انجام داد ؟
   بعد اگر یک یا دو درس افتاده باشم و با تبصره دیپلم بگیرم میشه برای دیپلم مجدد اقدام کرد ؟
   سوال آخر من میخوام دیپلم مجدد غیر حضوری بگیرم یعنی فقط برای امتحان برم مدرسه بزرگسال آیا امکان پذیره اگر امکان پذیره نمره مستمر چجوری ثبت میشه برای اون درس هم ترم اول و هم ترم دوم
   ممنون میشم جواب بدید

   • فقط یکبار در یک رشته می توان دیپلم گرفت. برای دیپلم مجدد در رشته متناظر فرقی نمی کند درسی را با تبصره قبول شده باشید. همچنین می توانید به مدارس بزرگسال روید و ثبت نام کنید

 25. سلام وقت بخیر.ببخشید واسه دیپلم غیر متناظر ریاضی (نظام قدیم در سال ۸۵ ) به تجربی، دروس هویت اجتماعی و علوم اجتماعی رو باید امتحان نهایی بدم؟

  • تمامی دروسی که نهایی هستند باید امتحان داده شوند مگر اینکه نمره قبولی در دیپلم قبلی خود به صورت نهایی را در آن درس داشته باشید

   • سلام وقت بخیر دانش آموز نظام قدیم بودم
    و رشته ی انسانی خوندم و نمرات خیلی پایینی کسب کردم و چندین سال درگیر بودم و امتحانات پیش دانشگاهی رو شرکت کردم اما کارنامه رو نگرفتم و دیپلم ناقص هستم
    الان قصد ادامه تحصیل تو رشته ی تجربی رو دارم می خواستم ببینم چطور باید دیپلم تجربی بگیرم ؟
    سه سال رو باید بگذرونم ؟
    و اینکه حتمااااا می خوام دیپلم تجربی داشته باشم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+