اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ارسال پیام

ورود

اکنون ثبت نام کنید

انتخاب رشته دبیرستان (نهم): مشاوره و معرفی رشته ها | دانش پژوه

بعد از گذراندن ۹ سال به صورت عمومی سرانجام به مرحله انتخاب رشته دبیرستان رسیدید و حالا باید یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی اتان را بگیرید.ما به شما در این مسیر کمک می کنیم تا با آگاهی کامل تصمیم بگیرید که وارد چه رشته ای شوید.

یادتان باشد که نتیجه انتخاب درست و حرکت در مسیر آن، نتیجه درست را در بر دارد و باعث موفقیت تحصیلی و شغلی شما در آینده نزدیک می شود.

شروع دبیرستان یا متوسطه دوم

بعد از انتخاب رشته دبیرستان شما وارد یک دوره جدید سه ساله خواهید شد.یک دوره که به صورت تخصصی تدریس می شود.

افراد زیادی بعد از گذراندن یکسال در رشته انتخابی اشان پشیمان می شوند و اقدام به تغییر رشته می کنند.این عمل سختی ها و مشکلات خاص خودش را دارد اما اگر باعث شود مسیر خودتان را پیدا کنید، ارزشش را دارد.اما ما می خواهیم که شما با چشمانی باز این مسیر سه سال آخر را انتخاب و شروع کنید.

انتخاب رشته نهم

بعد از گذراندن کلاس نهم شما باید دست به انتخاب رشته بزنید.باید بین رشته های موجود بررسی کنید و یکی از آنها را انتخاب کنید و در آن ادامه تحصیل دهید تا مدارج بالاتر.

اما سوالی که در ذهن همه دانش آموزان است را می خواهیم پاسخ دهیم.

چه رشته ای بروم؟

بر اساس نمرات پیشین شما، رشته هایی به شما پیشنهاد می شود که باید از این اولویت ها، یکی را انتخاب کنید.اینکه چه رشته را با چه ذهنیتی انتخاب می کنید بسیار مهم است.

برخی بخاطر بازارکار یک رشته را انتخاب می کنند

برخی بخاطر والدینشان وارد رشته انتخابی انها می شوند

برخی بخاطر آسان بودن آن رشته نسبت به دیگر رشته ها وارد آن می شوند

و هزاران دلایل دیگر که باعث می شود شما یک انتخاب رشته بد داشته باشید. که البته نتیجه انتخاب رشته نادرست، نتیجه نگرفتن است.در ادامه می خواهیم برخی از رشته ها را مورد بررسی قرار دهیم.

رشته ریاضی

رشته ریاضی در این دوره سه ساله شامل درس های تخصصی زیادی از جمله هندسه تحلیلی، دیفرانسیل، جبر و … است. این دروس شما را برای رشته های دانشگاهی آماده می کنند.

پس در این رشته با دروس کاملا محاسباتی و تحلیلی روبرو هستید که نیازمند داشتن یک ذهن با منطق و استدلال قوی است.

رشته تجربی

در رشته تجربی با دروس تخصصی مختلفی در ارتباط نیستید و فقط دو درس تخصصی به این رشته اضافه می شود.

دروس زیست شناسی و زمین شناسی.

زیست شناسی در کنکور بسیار تاثیر دارد در حالی که زمین شناسی درس خیلی تاثیر گذاری نیست و می توانید در کنکور از زدن آن صرف نظر کنید.

رشته انسانی

رشته انسانی یک رشته بسیار جذاب است برای افرادی که علاقه به مباحثی همچون فلسفه و منطق و ادبیات و الهیات دارند.

اگر اهل تفکر، استدلال و منطق هستید می توانید در دانشگاه وارد رشته های این سبکی شوید و اگر اهل شعر و معنویت هستید می توانید وارد رشته هایی شوید در دانشگاه که این ویژگی ها را در شما برجسته تر می کند.

کاردانش

افرادی که به دنبال یادگرفتن یک فن و مهارت به صورت مستقیم هستند می توانند وارد هنرستان ها شوند. در هنرستان فن مورد علاقه خودشان را به صورت مستقیم و با جزئیات بیشتری فرا بگیرند و بعد از آن برای خودشان و شرکت ها کار کنند.

چگونه انتخاب رشته کنم؟

بعد از کلاس نهم در سامانه همگام بخش انتخاب رشته برای شما فعال می شود که می توانید با ورود به آن از این خدمات بهره ببرید.برای ورود به سایت همگام نیاز به کد ملی و رمز عبور دارید.رمز عبور را باید از مدرسه محل تحصیلتان دریافت کنید.

حالا که تا حدودی رشته ها را شناختید، آیا این شناخت در انتخاب رشته شما تاثیر زیادی دارد؟ قطعا جواب خیر است.

اما چرا ما با شناختی که از خودمان و رشته امان داریم، وارد رشته مورد نظر خود نمی شویم؟

بررسی عوامل بازدارنده
  • بازارکار

در این دوره بازارکار به یک امر مهم تبدیل شده. این موضوع باعث شده افراد رشته تحصیلی خود را طبق بازارکار آن انتخاب کنند.مثلا در گذشته وارد رشته ریاضی میشدند بخاطر بازارکار بهتر ولی امروزه وارد رشته تجربی می شوند.

  • نداشتن حق انتخاب

بسیاری از دانش آموزان در سن انتخاب رشته، وابسته به نظر والدین خود هستند و حق انتخاب به صورت مستقل را برای خود ندارند.این مشکل باعث می شود دانش آموز وارد رشته ای شود که توسط والدینش انتخاب شده است.

  • آگاه نبودن از رشته های دانشگاهی

برخی افراد نمی دانند که با انتخابِ رشته تجربی یا دیگر رشته ها می توان در چه زیر شاخه ای در دانشگاه ادامه تحصیل داد به همین خاطر دست به یک انتخاب اشتباه می زنند که نتیجه آن تغییر رشته است.

انتخاب رشته دبیرستان و انتخاب رشته نهم تجربی

اما راهکار چیست؟

تمامی افراد موفق در دنیا در زمینه تحصیلی و کاری، سراغ علاقه اشان رفته اند.سراغ چیزی رفته اند که عاشق انجام دادن آن بوده اند.وارد رشته ای شوید که با تمام وجود به آن علاقه دارید.

وقتی بعد از تحصیل وارد حوزه مورد علاقه خود شوید، با عشق کار می کنید و آن وقت است که می توانید از زندگی لذت ببرید.اما وقتی به اجبار و از روی بازارکار وارد رشته مکانیک یا پزشکی می شوید، هر روز را با غم و ناراحتی از خواب بیدار می شوید و سر کلاس یا محل کار خود حاضر می شوید. این روند تا روز مرگ شما ادامه دار خواهد بود.

محاله نتیجه نگیری

وقتی می توانید در یک کار حرفه ای شوید و نتیجه بگیرید که روی آن کار تمرکز داشته باشید. و وقتی می توانید روی کار یا درس تمرکز کنید که به آن علاقه داشته باشید.پس انتخاب رشته دبیرستان خود را سطحی نگیرید.

پس اگر در مسیر رشته و کار مورد نظرتان قدم بردارید و از انجام دادن آن لذت ببرید، محال است که از آن کار به ثروت و شادمانی نرسید.

این قول صد در صد افراد موفق دنیا به شماست.

 

پایان مقاله انتخاب رشته دبیرستان


 

موفقیت تحصیلی برای هر دانش آموز، کنکوری و دانشجو بسیار مهم است.

همچنین

موفقیت شغلی برای اساتید، مشاوران و معلمان نیز بسیار اهمیت دارد.

وبسایت دانش پژوه شما را در مسیر تجربه این موفقیت قرار می دهد.

خدماتی کاملا رایگان برای شما!!

همین حالا می خواهم این خدمات را ببینم

ارسال یک پاسخ