اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته طراحی صحنه | بازار کار، توانایی های لازم و مهاجرت

رشته طراحی صحنه جز رشته هایی است که دانشجویان خاص خود را دارد. این رشته فقط علاقه را می طلبد و برای همه مناسب نیست. بازار کار و مهاجرت با رشته طراحی صحنه را به صورت کامل در این مقاله مورد بررسی قرار داده ایم تا بیشتر از جزئیات این رشته آگاه شوید.

خطوط و طراحی

رشته طراحی صحنه که نام کامل آن همان طراحی صحنه و نور پردازی است، شاخه‌ ای از هنر و طراحی است که به برنامه‌ ریزی و خلق طرح‌ ها و صحنه‌ های مرتبط با سینما، تئاتر، تلویزیون، کنسرت‌ ها و سایر رویداد های صحنه‌ ای می‌ پردازد. این رشته ارائه دهنده ایده‌ های خلاقانه برای صحنه‌ های متفاوت، طراحی دکوراسیون صحنه، انتخاب و توجه کردن به جزئیات مانند صدا و نور پردازی و سایر موارد دیگر است.

یک طراح صحنه، مسئول این است که به طراحی صحنه و ساختار ظاهری مکان‌ مورد نظر بپردازد. طراح صحنه باید با توجه به نیاز ها و خواسته‌ های تولید کننده و کارگردان، طرح‌ های مناسب را با خلاقیت بالا به اجرا در بیاورد. این موارد می تواند شامل انتخاب الگو ها و رنگ‌ های مناسب، تعیین قالب‌ های فضایی و موقعیت اشیا، ایجاد کردن تناسب و تعادل بین عناصر مختلف موجود در صحنه و ایجاد حس جذابیت برای تماشاچیان است.

نور پردازی جز اصلی ترین اجزای یک صحنه است که نور مناسب و طراحی اجرای آن می تواند تاثیر بسزایی در حس مخاطبان و تماشاگران ایجاد کند. طراح نور پرداز باید با استفاده از نور های متفاوت، افکت های نوری، سایه ها و بکار گیری موارد دیگر، محیطی مناسب را برای اجرای طرح های صحنه ایجاد کند.

بازار کار رشته طراحی صحنه در ایران و خارج

بازار کار رشته طراحی صحنه در ایران و خارج از کشور به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. این موارد شامل نیاز صنعت تلویزیون، تئاتر، سینما و رویداد های فرهنگی و هنری هر بخش، تقاضا و عرضه و سیاست‌ های دولتی و سایر موارد مرتبط دیگر بستگی دارد. به صورت کلی می توان گفت هر چقدر صنعت سینما و تئاتر یک کشور قوی تر باشد، بازار کار رشته طراحی صحنه در آن رونق ییشتری دارد.

در ایران با توجه به پیشینه سینما و تئاتر، وضعیت بازار کار در این رشته فعال و پویا است. اما همین موضوع باعث ایجاد رقابت بالا نیز می شود که همین موضوع برخی از متخصصان طراحی صحنه را با چالش های مختلفی روبرو کرده است.

در خارج از ایران، بازار کار برای طراحان صحنه متفاوت و متغیر است و بسته به منطقه جغرافیایی و فرهنگ موجود در آن متفاوت است. در برخی کشور ها صنعت تئاتر و سینما بسیار فعال است و فرصت‌ های شغلی مناسبی برای طراحان صحنه بوجود آورده است. علاوه بر این رویداد های موسیقی، کنسرت‌ ها، نمایشگاه‌ ها و جشنواره‌ ها نیز فرصت های شغلی در این حوزه را بسیار افزایش داده اند.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد رشته بازیگری

توانایی های لازم برای ورود به رشته طراحی صحنه

برخی از توانایی های مورد نیاز وجود دارد که افراد را در آن حیطه تحصیلی و شغلی موفق تر می کند. برخی از توانایی های مورد نیاز برای موفق تر شدن در رشته تحصیلی و شغلی طراحی صحنه شامل موارد زیر است:

 1. خلاقیت: از ویژگی های مهم در رشته طراحی صحنه، داشتن خلاقیت و ابتکار و نوآوری است. این خصوصیت بسیار در این رشته تاثیر گذار است.

 

 1. مهارت‌ های هنری: تسلط داشتن بر اصول و فنون هنری مانند نقاشی، طراحی، رنگ‌ آمیزی، انتخاب رنگ، ترکیب و تناسب رنگ‌ ها و شکل‌ ها، طراحی دکوراسیون و استفاده از فضای سه بعدی و دو بعدی از مهارت هایی است که بسیار مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید: رشته نقاشی در دانشگاه

 1. مهارت‌ های کامپیوتری: نرم افزار های کامپیوتری بال اصلی این رشته اند و باید بر نرم افزار های مورد نیاز تسلط داشته باشید. برخی از این نرم افزار ها شامل تری دی مکس، فتوشاپ، اتوکد و سایر نرم افزار های معروف و مشابه است.

 

 1. دانش فنی: آشنا بودن با اصول فنی همانند نورپردازی، صحنه سازی، صدا گذاری و نحوه استفاده از تجهیزات گوناگون صحنه‌ سازی و نور پردازی با هدف ایجاد صحنه های جذاب تر.

 

 1. قدرت همکاری: توانمند بودن در همکاری با بازیگران، کارگردان و سایر عوامل مربوطه جز اصلی ترین نیاز های این رشته است که باید در خود تقویت کنید.

 

 1. تحلیل و تفسیر نماد ها: عناصر و داده های مختلفی در طراحی صحنه دخیل هستند که باید قادر به تجزیه و تحلیل و تفسیر آن باشید.

 

 1. مدیریت زمان و برنامه‌ ریزی: برنامه ریزی دقیق و مدیریت کردن زمان می تواند شما را به یک طراح صحنه معروف تبدیل کند.

 

 1. انعطاف‌ پذیری: توانمند بودن با سازگار کردن خود با شرایط و موارد متفاوت کاری از ویژگی های مورد نیاز برای موفق شدن در این رشته است.

معرفی رشته طراحی صحنه

مهاجرت با رشته طراحی صحنه

مهاجرت تحصیلی با رشته طراحی صحنه ممکن و کاملا امکان پذیر است. اما قبل از مهاجرت باید یکسری موارد را در نظر بگیرید. این موارد را در زیر معرفی کرده ایم:

 • تقاضا در بازار کار

قبل از مهاجرت به هر کشوری باید بازار کار و فرصت های شغلی برای این رشته را در آن کشور مورد بررسی قرار دهید. بعد از بررسی و مطمعن شدن می توانید کار های مهاجرت را انجام دهید.

 • مهارت‌ ها و تجربه

برای اینکه موفق شوید باید مهارت ها و تجربه فراوانی داشته باشید. وقتی رزومه قوی داشته باشید می توانید به راحتی در خارج از ایران کار پیدا کنید.

 • شبکه‌ سازی

ارتباط و شبکه سازی می تواند شما را در کشور های دیگر موفق کند. اگر توانایی تشکیل تیم و شبکه سازی را دارید می توانید مهاجرت را در بالای لیست خود قرار دهید.

به این نتیجه می رسیم که مهاجرت با رشته طراحی صحنه ممکن است. باید بدانید که آگاه بودن از شرایط کشور مورد نظر برای مهاجرت می تواند مهاجرت را برای شما آسان تر کند و پیشرفت شما را در این زمینه کاری و تحصیلی هموار تر و بیشتر کند.

بیشتر بخوانید: بهترین رشته ها برای مهاجرت کدام اند؟

این رشته برای چه کسانی مناسب است؟

وارد شدن به هر رشته ای به هر قیمتی اشتباهی است که از سوی کنکوری ها و دانشجو ها انجام می شود. هر رشته به افراد خاص خود نیاز دارد. رشته طراحی صحنه نیز از این قاعده پیروی می کند و به افراد خاص نیاز دارد. این رشته برای کسانی مناسب است که ویژگی های زیر را داشته باشند:

علاقمند بودن به هنر و صحنه‌ سازی

اگر علاقه زیادی به هنر و صحنه‌ سازی دارید و مشتاق استفاده از المان های مختلف و صحنه های مختلف هستید، این رشته برای شما می تواند مناسب باشد.

طراحان و هنرمندان تئاتر

اگر علاقه به همکاری با هنرمندان سینما و تئاتر و موسیقی دارید و دوست دراید برای این موضوعات صحنه سازی کنید و صحنه های جذاب خلق کنید.

علاقمندان به سینما و تولید فیلم

اگر علاقه به خلق صحنه های خیره کننده و حرفه ای برای سینما و تلویزیون هستید. این رشته این فرصت را به شما می دهد تا خودتان را در این زمینه نشان دهید.

علاقمندان به رویداد های فرهنگی و هنری

اگر دوست دارید برای نمایشگاه های و رویداد های فرهنگی صحنه طراحی کنید و جذابیت برای مخاطبین و بازدیدکنندگان ایجاد کنید می توانید روی این رشته حساب کنید.

افراد با مهارت‌ های هنری و فنی

اگر مهارت های هنری مانند رنگ آمیزی، نقاشی و موارد مشابه را دارید. و همچنین علاقمند به طراحی دو بعدی و سه بعدی با نرم افزار های مختلف هستید، می توانید همه این موارد را در این رشته تجربه کنید.


دانش پژوه فرصتیست برای مشاوران، معلمان، کنکوری ها و دانش آموزان تا کار را برای خودشان راحت و راحت تر کنند.

این فرصت مشکلات تحصیلی و درسی محصلان را حل می کند و به معلمان و مشاوران فرصت دیده شدن را می دهد تا با استفاده از آن به درآمد برسند.

اما این خدمات چیست و چگونه توسط ما ارائه می شوند؟

می خواهم از این خدمات استفاده کنم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+