اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته کتابت و نگارگری – گرایش ها و بازار کار

رشته کتابت و نگارگری یکی از رشته های خاص است که برای افراد خاص ایجاد شده است. گرایش های رشته کتابت و نگارگری این فرصت را به افراد می دهند تا در زمینه دلخواه خود یک متخصص تمام عیار شوند. بازار کار رشته کتابت و نگارگری بسیار خاص است که به توضیح آن پرداخته ایم.

رشته هنری

رشته کتابت و نگارگری با هدف تولید و خلق آثار هنری با استفاده از نگاره‌ ها و حروف متن ایجاد شده است. مهارت‌ های طراحی، کتابت، نقاشی و تزئین متون از مواردی است که در این رشته یاد داده خواهند شد.

هنرمندان به کمک خودکار و قلم و به صورت دستی، حروف و کلمات را بر روی کاغذ یا سایر سطوح می‌ نویسند. در انجام این فرایند، نوشتار باید به صورت زیبا و دقیق باشد و افراد باید با استفاده از فونت ها و استایل های مختلف، یک آثار هنری زیبا و منحصر به فرد ایجاد کنند.

در نگارگری، یک هنرمند باید از طریق ترسیم و رنگ‌ آمیزی تصاویر و نقاشی‌ ها، آثار هنری را خلق کند. این تصاویر شامل طبیعت، صورت‌ ها و سایر موضوعات متنوع می تواند باشد. نگارگری را می شود به صورت دستی و با استفاده از مداد، قلم یا رنگ‌ های روغنی انجام داد. یا با استفاده از نرم افزار های گرافیکی به صورت دیجیتال انجام داد.

در رشته کتابت و نگارگری، هنرمندان با استفاده از تکنیک‌ های متفاوت مانند تزئینات، رنگ‌ آمیزی، طرح‌ ها و نقش‌ ها می توانند برای زیبا سازی آثار خود استفاده کنند. فقط ابزار های دستی در این رشته مورد استفاده قرار نمی گیرند و ابزار های مدرن نیز قابل استفاده اند. افراد می‌ توانند در زمینه های مختلف از جمله تولید کتاب‌ های هنری، تابلو، نقاشی، طراحی لوگو، تزئینات داخلی و خارجی و سایر موارد مرتبط فعالیت کنند.

رشته کتابت و نگارگری نیاز به مهارت های هنری و خلاقیت دارد و افراد می توانند در زمینه های مختلفی از جمله تبلیغات، هنر های تجسمی، طراحی گرافیک، موزه‌ ها و سایر موارد دیگر فعالیت کنند.

وظایف کاری فارغ التحصیلان رشته کتابت و نگارگری

وظایف مختلفی برای افراد فارغ التحصیل از این رشته معین شده است. بسته به شرایط و مسائل دیگر این وظایف می تواند متفاوت باشد. برخی از این موارد شامل موارد زیر هستند.

طراح لوگو و برندینگ

طراحی نماد و لوگو برای شرکت‌ ها، سازمان ها، بنرها و تابلو ها به عنوان بخشی از هویت آن ها و تبلیغات برای آن ها می تواند یک بخش برای فعالیت باشد.

طراح گرافیکی

طراحی جلد کتاب ها، برشور ها، کارت ویزیت، مجلات و سایر موارد مشابه نیز بخشی از وظایف کاری این رشته است.

نقاشی و تصویر ساز

خلق کردن آثاری مانند تصویر سازی کتاب‌، نقاشی، کارتون‌، تابلو و تصاویر هنری برای نمایشگاه های مختلف.

طراح دیجیتال

طراحی و توسعه رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX برای وب سایت‌، نرم افزار ها و اپلیکیشن ها.

تزئینات داخلی

طراحی فضا های داخلی مختلف از جمله رستوران ها، هتل ها، خانه ها و فضا های تجاری با استفاده از نقاشی و کتابت دیواری.

تولید کتاب‌ های هنری

طراحی کتاب های هنری و کتاب‌ های تزئینی با استفاده از کتابت و نگارگری.

طراحی تابلو و نشانه

ساخت و طراحی نماد های تجاری، جعبه‌ ها، تابلو های تبلیغاتی و سایر نماد های مختلف.

مدرسه های هنر

تدریس هنر های کتابت و نگارگری در مدارس و دانشگاه های هنر.

موارد بالا برخی از وظایف و موارد فعالیت برای دانشجویان این رشته است. بسته به علاقه و هنر و خلاقیت می تواند این موارد گسترده تر نیز باشند.

گرایش های کتابت و نگارگری

هر گرایش رشته کتابت و نگارگری به تربیت دانشجویان برای زمینه های متفاوت می پردازد. گرایش های مورد نظر موارد زیر هستند که به توضیح راجب آن ها پرداخته ایم:

  • گرایش تذهیب

معنای تذهیب یعنی زیبا سازی صفحات کتاب با تزئینات و الگو ها است. هنرمند های گرایش تذهیب به کمک ترکیباتی از رنگ‌ ها، طرح‌ ها، تزئینات و نماد ها، صفحات کتاب ها را زیبا می‌ کنند. این تزئینات اغلب شامل، گل‌ ها، خطوط شکسته، موزاییک‌ ها و الگو های هندسی هستند.

  • گرایش خیالی نگاری

معنای خیالی نگاری، تصویر سازی موضوعات فانتزی و خیالی است. هنرمند های خیالی نگاری با استفاده کردن از طرح ها، رنگ ها و خلاقیت، آثار هنری خلق می‌ کنند. این آثار شامل موجودات خیالی، شخصیت‌ های افسانه‌ ای و مناظر فانتزی و داستان‌ های خیالی اند.

  • گرایش نگارگری

نقاشی و تصویر سازی، معنای نگارگری است. هنرمند های نگارگری از ابزار های متفاوتی مانند رنگ روغنی، مداد، قلم و آبرنگ برای ایجاد تصاویر و نقاشی‌ های هنری استفاده می‌ کنند. آثار نگارگری شامل مناظر طبیعی، تصاویر پرتره، طبیعت‌ گردی، حیوانات و سایر موارد مشابه است.

  • گرایش خوشنویسی

معنای خوشنویسی یعنی نوشتن زیبا و هنرمندانه حروف و کلمات است. هنرمند های خوشنویسی مهارت‌ های خاصی در نگارش حروف و قلمزنی را دارند. این افراد می‌ توانند نوشته‌ ها را به شکل‌ های مختلفی با استفاده از فونت‌ها، سبک‌ ها و تزئینات زیبا در آورند.

هر کدام از گرایش‌ های معرفی شده به مهارت و تکنیک های خاص خود نیاز دارند و هنرمندان می‌ توانند در زمینه های خاصی از آن ها تخصص داشته باشند و در زمینه‌ های مختلف هنری به فعالیت بپردازند.

بازار کار رشته کتابت و نگارگری

بازار کار رشته کتابت و نگارگری بسته به نوع تخصص افراد و گرایش های انتخابی می تواند بسیار متفاوت و گسترده باشد. در ادامه به برخی از این موارد پرداخته ایم که می توانید از آن ها آگاه شوید.

  1. طراح گرافیک: آژانس های گرافیکی زیادی هستند که به طراح نیاز دارند تا پوستر های تبلیغاتی را طراحی کنند. به صورت کلی اگر طراح گرافیک باشید می توانید در موسسه های مختلفی مشغول به فعالیت شوید.
  1. نقاش و تصویر ساز: نقاشی و تصویر سازی از مهم ترین بخش کاری این رشته تحصیلی است. اگر بتوانید به نقاشی و تصویر سازی های مختلف در زمینه های مختلف بپردازید، می توانید از این فرصت شغلی استفاده خوبی ببرید.

 

  1. طراحی داخلی: طراحی دکوراسیون و طراحی فضاهای داخلی فرصت شغلی بسیار خوبی برای افرادی است که در این زمینه تخصص و مهارت کافی را دارند.

 

  1. تولید کتاب‌ های هنری: استودیو و انتشارات به دنبال افرادی هستند تا در تولید از آن افراد استفاده کنند. همچنین می توانید به تولید کتاب های هنری نیز بپردازید.

 

  1. طراحی تابلو: طراحی تابلو های مغازه ها، رستوران ها و سایر موارد مشابه می تواند یک بخش جذاب برای فارغ التحصیلان این رشته باشد.

 

  1. مدرسه های هنر: مدرس بودن در مدارس و دانشگاه های هنر یکی از قسمت های مهم شغلی است که طرفداران بسیار زیادی دارد.

رشته نگارگری و گرایش ها و بازار کار آن چیست

این رشته برای چه کسانی مناسب است؟

رشته کتابت و نگارگری برای افرادی مناسب است که علاقه به کتاب و نوشتار و طراحی هستند. اگر فردی به موارد گفته شده در زیر علاقه داشته باشد، این رشته مناسب آن است.

علاقه به هنر

رشته کتابت و نگارگری به شما فرصت می دهد تا هنر تصویری را با نوشتار و حروف به نمایش بگذارید.

استعداد در طراحی

طراحی و ترسیم حرف اول و آخر را در این رشته می زند. اگر به این مورد علاقمند هستید، این رشته مناسب شما است.

دقت و تمرکز

دقت و توجه به جزئیات رکن اصلی این رشته است که باید به آن توجه شود. اگر فردی با دقت و تمرکز در این زمینه هستید می توانید در این رشته موفق شوید.

خلاقیت

خلاقیت در ترکیب رنگ ها و الگو ها می تواند شما را در این رشته جلو بیندازد. پس اگر در این زمینه با استعداد هستید، به شما تبریک می گوییم.

صبر و استقامت

پروژه های کتابت و نگارگری بسیار پیچیده و طولانی هستند. اگر فرد با حوصله ای باشید می توانید در این رشته ادامه دهید و موفق شوید.


در وبسایت دانش پژوه فرصتی ایجاد شده است تا در سال کنکور و در سال های تحصیل بتوانید مشکلات درسی و تحصیلی خود را به سادگی در هر ساعت از شبانه روز حل کنید.

فرصتی در اختیار مشاوران و معلمان است تا با فعالیت در سایت و کمک به دیگران، دیده شوند. مزایای این دیده شدن بسیار زیاد است.

اما این خدمات چگونه توسط ما اجرا می شوند؟

چگونه از این خدمات استفاده کنیم؟

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+