اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته طراحی لباس | بازار کار، توانایی لازم و فرصت مهاجرت

رشته طراحی لباس یک رشته هنری است که برای افرادی مناسب است که ویژگی های خاصی داشته باشند. بازار کار رشته طراحی لباس در ایران و در خارج از وضعیت متفاوتی برخوردار است. فرصت مهاجرت با رشته طراحی لباس نیز وجود دارد که در ادامه همه موارد گفته شده بررسی شده است.

معرفی اولیه

رشته طراحی لباس، رشته‌ هنری و خلاقانه است که به طراحی و ایجاد لباس‌ های مختلف می پردازد. مفاهیمی که در این رشته دانشجویان با آن آشنا می شوند شامل مفاهیم الگو سازی، طراحی، مدل‌ سازی، برش و دوخت لباس‌ ها است. طراحی لباس، نیاز به ترکیبی از هنر، مهارت های دستی و طراحی دارد.

در رشته طراحی لباس، مهارت های اصولی و ضروری در زمینه طراحی لباس، الگو سازی و دوخت به دانشجویان یاد داده می شوند. علاوه بر این، افراد با تاریخچه مد و فرآیند های خلاقانه مرتبط با طراحی لباس آشنا می‌ شوند. همچنین راهکار ها و روش های مختلف را برای طراحی و تولید لباس‌ ها مورد بررسی قرار می‌ دهند.

در دوره تحصیل در این رشته، دانشجویان باید با استفاده کردن از نرم افزار های طراحی مانند نرم‌ افزار های مدل سازی و الگو سازی، به طراحی لباس‌ های خلاقانه بپردازند. افراد می‌ توانند از تکنیک‌ های دستی مانند مدل‌ سازی دستی و نقاشی، برای ایجاد طرح‌ ها استفاده کنند.

علاوه بر طراحی لباس، دانشجویان در رشته طراحی لباس نیز با مباحث مرتبط با بازار یابی و صنعت مد آشنا می‌ شوند. مهارت‌ های تجاری و مدیریتی لازم برای رشد و توسعه در این صنعت جز مواردی است که به دانشجویان آموزش داده می شوند.

فارغ‌ التحصیلان بعد از به اتمام رساندن رشته طراحی لباس می‌ توانند به عنوان طراح لباس در صنعت مد، طراح مستقل، طراح لباس‌ های تئاتر و سینما، مشاوران مد و در سایر حوزه های مشابه مشغول به کار شوند. علاوه بر این افراد می توانند به صورت مستقل خط تولید اختصاصی خود را راه اندازی کنند و در بازار کار کنند.

به صورت کلی رشته طراحی لباس به دانشجویان این فرصت را می دهد تا هنر، خلاقیت و مهارت‌ های فنی خود را در طراحی و ایجاد لباس‌ های گوناگون و منحصر به‌ فرد مورد استفاده قرار دهند و دراین صنعت خود نمایی کنند.

توانایی لازم برای ورود به رشته طراحی لباس

طراحی لباس نیز مانند سایر رشته ها نیازمند داشتن توانایی های خاص خود است. در ادامه توانایی های مورد نیاز برای نتیجه گیری بهتر در این رشته بررسی شده اند.

 • خلاقیت

ایده پردازی و خلاقیت داشتن در ارائه دادن ایده های مختلف در این رشته و شغل بسیار ضروری است. تا در این صنعت نتوانید ایده های خلاقانه و خوب دهید، نمی توانید در سطوح بالا فعالیت کنید.

 • قدرت مشاهده

توجه و درک جزئیات در این رشته و شغل بسیار مهم است. توجه به جزئیات فرم، رنگ، الگو ها و بافت ها از درجه بالایی از اهمیت برخوردار است.

 • مهارت‌ هنری

داشتن مهارت‌ های هنری مانند طراحی، نقاشی و ترسیم خطوط در این زمینه کاری بسیار مهم است. مسلط بودن بر تکنیک‌ های هنری و قدرت بیان ایده‌ ها، می تواند شما را در این صنعت متمایز کند.

 • توانایی مدل سازی و طراحی الگو ها

برای اینکه یک لباس فیزیکی و واقعی تولید کنید باید مدل سازی و الگو ها را بلد باشید. نرم افزار های زیادی هستند در این زمینه که باید به آن ها مسلط باشید.

 • آشنایی با بافت و مواد ها

برای اینکه بتوانید وارد این صنعت شوید باید با بافت ها و مواد های مختلف آشنایی داشته باشید. باید بدانید چه موادی را کجا بکار ببرید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 • ارتباطات و همکاری

مهم ترین موضوع در صنعت مد، ارتباط و همکاری تیمی است. باید بتوانید با تیم های مختلف کار کنید و از آن ها ایده بگیرید و همکاری های مختلفی را انجام دهید.

توانایی در زمینه های گفته شده می تواند کمک کند تا تجربه کاری و تحصیلی بهتری در این حوزه داشته باشید.

بازار کار و آینده شغلی رشته طراحی لباس

بازار کار رشته طراحی لباس بسیار متنوع و گوناگون است. این رشته شما را برای فعالیت در زمنیه مد و صنعت های مشابه آماده می کند تا در هر زمینه ای که علاقه داشتید، شغل خود را شروع کنید. برخی از حوزه های کاری بعد از فارغ التحصیلی شامل موارد زیر است:

 • طراح لباس

افراد فارغ التحصیل در این رشته می‌ توانند به عنوان یک طراح مستقل و یا در شرکت‌ ها و برند های مد مشغول به کار شوند.یکی از این سمت ها مجری پروژه است. افراد می توانند به مجری تولید لباس های زنانه، کودکانه، مردانه و … مشغول به فعالیت شوند.

 • طراح لباس تئاتر و سینما

افرادی که در این زمینه فارغ التحصیل شده اند می توانند به عنوان یک طراح لباس تئاتر، تلویزیون و سینما فعالیت کنند. افراد می توانند برای کاراکتر های مختلف لباس طراحی کنند.

 • طراح لباس صحنه و مجله

متخصصان در زمینه طراحی لباس توانایی کار در زمینه طراحی لباس برای صحنه و مجلات مد و فشن را خواهند داشت. افراد می توانند برای رویداد و جلسات مختلف لباس طراحی کنند و به بخش تولید ارسال کنند.

 • مشاوره در صنعت مد

افرادی که در رشته طراحی لباس تحصیل کرده اند می‌ توانند به عنوان یک مشاور مد فعالیت کنند. افراد می توانند به دیگران کمک کنند تا استایل های بهتری را تجربه کنند و به صورت کلی به افراد برای انتخاب استایل های مختلف کمک کنند.

 • ایجاد خط تولید اختصاصی

کارآفرینی از بخش هایی است که هر فرد به آن فکر خواهد کرد. ایجاد خط تولید اختصاصی می تواند ایده بسیار مناسبی باشد که برای به نتیجه رسیدن باید به سه قسمت طراحی، تولید و بازاریابی توجه زیادی کرد.

فرصت های شغلی در این زمینه تحصیلی و کاری با توجه به گسترده شدن صنعت مد در سراسر جهان بسیار زیاد است. هر فرد می تواند با تکیه بر توانایی و استعداد های خود در این زمینه، به موفقیت در این بازار دست یابد.

رشته طراحی لباس خوبه؟

مهاجرت با بازار کار رشته طراحی لباس

مهاجرت با رشته طراحی لباس ممکن است؟

قطعا مهاجرت با رشته و شغل طراحی لباس ممکن است. مهاجرت می‌ تواند به دو صورت مختلف باشد. مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی. اگر برای تحصیل قصد مهاجرت در دانشگاه های خارج از ایران را دارید، شرایط خاص خود را دارد و اگر قصد مهاجرت کاری در زمینه کاری طراحی لباس را دارید، باز هم باید طبق قوانین مهاجرت کاری پیش روید.

برای اینکه یک مهاجرت موفق داشته باشید باید موارد زیر را در نظر بگیرید

تعیین هدف: اولین موضوعی که در مهاجرت باید به آن توجه شود، هدف از مهاجرت کردن است. باید بدانید که برای کار می خواهید مهاجرت کنید یا برای تحصیل. هر مورد را که انتخاب کنید باید راه متفاوتی را شروع کنید و با یکدیگر متفاوت اند.

شبکه‌ سازی: ایجاد شبکه و ارتباط با صاحبین کسب و کار های مشابه بسیار در مهاجرت کاری مهم است. باید آشنایی اولیه را داشته باشید سپس دست به مهاجرت بزنید. مهاحرت به صورت خام و بدون ارتباط می تواند بسیار سخت باشد.

تحصیلات و مهارت‌ ها: برای اینکه در کشور های خارجی فعالیت کنید باید مهارت داشته باشید. یک فرد بدون مهارت و مدرک تحصیلی خیلی اهمیتی برای خارجی ها ندارد. بنابراین مهارت های خود را بروز کنید و همچنین حرفه ای شوید تا برای شما صف بکشند.

آشنایی با بازار کار محلی: بررسی و تحقیق در مورد بازار کار یک کشور می تواند مهاجرت را برای شما ساده تر کند. هر کشور با توجه به فرهنگ و شرایط اقتصادی اش، بازار کار متفاوتی دارد که حتما باید قبل از مهاجرت از آن آگاه شوید.

با توجه به نکات گفته شده، مهاجرت با رشته طراحی لباس به کشور دیگر ممکن است. البته باید بدانید که عوامل مختلفی در مهاجرت تاثیر گذارند. مانند سیاست‌ های مهاجرتی کشور مقصد، تقاضای بازار کار و توانمندی‌ های شخصی.

این رشته برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که علاقمند به رشته طراحی لباس و مد هستند، این رشته مناسب آن هاست. افرادی که ویژگی های زیر را دارند می توانند در این رشته بیشتر نتیجه بگیرند.

خلاقیت: خلاقیت اولین قدم برای ورود به رشته طراحی لباس است. تا شما فرد خلاق و هنری نباشید نمی توانید بخش مهم طراحی را پیش ببرید.

ذوق زیبایی‌ شناسی: شناخت الگو ها، فرم ها، رنگ ها و موارد مشابه بسیار در این رشته تاثیر گذار است. باید ذوق زیبایی شناسی را داشته باشید تا بتوانید استایل های مختلفی را تجزیه و تحلیل کنید.

مهارت در طراحی و دوخت: طراحی و دوخت پایه این رشته است. در هر کدام که بخواهید به صورت تخصصی فعالیت کنید باید به مهارت برسید. رسیدن به مهارت نیز نیاز به عشق و علاقه و پشتکار دارد.

آشنایی با مواد و تکنولوژی‌ های مرتبط: باید با استفاده از تکنولوژی های مد روز به دوخت لباس ها و پارچه های مختلف بپردازید. بنابراین باید اهل تحقیق و مطالعه نیز باشید و خودتان را مرتب بروز کنید.

تحمل فشار کاری: در صنعت مد و لباس اظطراب موج می زند. فشار و حجم کاری بالا می تواند شما را تحت فشار قرار دهد. بنابراین باید روحیه انعطاف پذیری نیز داشته باشید تا بتوانید این موارد را کنترل کنید.

مهارت‌ های ارتباطی: داشتن ارتباطات قوی در این زمینه شغلی و تحصیلی بسیار مهم است. هرچه مهارت های این شکلی شما بیشتر باشد می توانید همکاری های بیشتری را در سطح های مختلف انجام دهید.

موارد گفته شده فقط برخی از ویژگی های مورد نیاز برای این رشته است. علاوه بر این باید تجربه، تحصیلات و فرصت‌ های آموزشی بیشتر می تواند شما را در این رشته موفق کند. پس افرادی که این موارد را دارا هستند، این رشته برایشان مناسب و عالی است.


وبسایت دانش پژوه با این هدف ایجاد شده است تا کار مشاوران، معلمان، دانشجویان، دانش آموزان و کنکوری ها را راحت تر کند.

با این هدف، خدماتی را ایجاد کردیم تا این مسیر برای شما ساده و ساده تر شود.

خدمات ما چیست و چگونه می توانید از آن استفاده کنید

ارسال یک پاسخ