اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

شرایط ثبت نام و مراحل المپیاد نانو چیست؟ چگونه در آن موفق شویم

المپیاد نانو به صورت تخصصی در ایران برگزار می شود. مراحل برگزاری و شرایط ثبت نام در المپیاد نانو تقریبا مشابه سایر المپیاد های علمی است. در ادامه این شرایط و مراحل را توضیح داده ایم و به سوال چگونه در المپیاد نانو موفق شویم نیز پاسخ کاملی داده ایم.

رقابت علمی نانو

المپیاد نانو یک رقابت علمی است که در زمینه فناوری های نوین و علوم نانو برگزار می شود . هدف از برگزاری این مسابقه علمی، شناسایی و پرورش استعداد های نوجوان در زمینه علوم نانو و ترویج دانش و آگاهی در این زمینه است.

سازمان ملی المپیاد علمی ایران برگزار کننده این المپیاد علمی است که با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان نظام مهندسی ایران به برگزاری می انجامد. این مسابقه علمی در سه مرحله انجام می شود.

دانش آموزان شرکت کننده در مرحله استانی در المپیاد نانو در استان خود به رقابت می پردازند. دانش‌ آموزان برتری که به مرحله بعد صعود کنند، در هر استان در یک مرکز تخصصی گرد هم جمع می شوند و دور دوم یا مرحله دوم مسابقات برگزار می شود. و در نهایت دانش آموزان صعود کننده به مرحله بعد، در یک شهر انتخابی برای مرحله آخر حضور پیدا می کنند و در مرحله نهایی رقابت می کنند.

در مسابقه المپیاد نانو، سوالات در زمینه علوم نانو هستند و دانش آموزان باید در این زمینه آگاهی و علم داشته باشند.استفاده از مهارت‌ های تحلیلی، تجربی و نظری در این المپیاد بسیار ضروری هستند. کتاب ها، مقالات و موارد مرتبط با علوم نانو از مواردی هستند که افراد باید قبل از آزمون دادن توسط دانش آموزان خوانده شوند.

المپیاد نانو فرصتی است برای دانش آموزان و افراد علاقمند به این علم تا خودشان را نشان دهند و از این فرصت برای گسترش در این علم تلاش کنند.

شرایط ثبت نام المپیاد نانو

افرادی که در حال تحصیل در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم هستند مجاز اند در المپیاد نانو شرکت کنند. لازم به ذکر است که افراد نباید دارای وقفه تحصیلی و یا ترک تحصیل در دوره تحصیل خود باشند. در ضمن در هر رشته ای که باشید می توانید در المپیاد نانو شرکت کنید.

اتباع خارجی نمی توانند در المپیاد نانو شرکت کنند. فقط افرادی که دارای کد ملی ایرانی هستند مجاز به صبت نام در المپیاد نانو هستند.

اگر در دو دوره المپیاد نانو شرکت کرده باشید، دیگر مجاز به ثبت نام نخواهید بود. شرایط ثبت نام در المپیاد نانو موارد ذکر شده بود و مورد دیگری در ثبت نام اثر گذار نیست.

بیشتر بخوانید: وقفه تحصیلی چیست؟

مراحل المپیاد نانو

المپیاد نانو شامل سه مرحله تئوری و علمی است که دو مرحله اول تئوری هستند و باید آزمون دهید.

  • مرحله اول

در این مرحله ۴۵ سوال طرح شده است و مدت زمان پاسخگویی به این تست ها ۱۲۰ دقیقه است. نمره منفی در این مرحله وجود دارد و باید سوالات را با دقت بالا پاسخ دهید تا نمره منفی گریبان گیر شما نشود.

برای اینکه وارد مرحله دوم شوید باید ۵۰ درصد نمره کل چنج نفر اول را کسب کرده باشید تا مجوز شرکت در مرحله بعد برای شما صادر شود.

  • مرحله دوم

در این مرحله برخلاف مرحله اول، سوالات فقط تستی نیست و با سوالات تشریحی نیز روبرو خواهید شد. این مرحله نیز نمره منفی دارد و باید حواستان به این موضوع باشد.

اگر در این مرحله جز نفرات برتر شوید می توانید به مرحله سوم یعنی مرحله آخر راه پیدا کنید.

  • مرحله سوم

در این مرحله، افراد انتخابی مرحله قبل به یک اردوی علمی دعوت می شوند. حداقل مدت زمان این دوره ۱۰ روزه است. در این مرحله به شما آموزش داده می شود. قبل از اینکه وارد این دوره علمی شوید، طی یک وبینار موارد اولیه را به شما آموزش می دهند تا آماده باشید.

منابع امتحانی المپیاد نانو

دروس فیزیک، شیمی، و برخی از قسمت های دروس زیست شناسی جز منابع امتحانی مرحله اول و دوم هستند. بنابراین اصلی ترین منابع، کتب درسی شما هستند. هر چند می توانید از کتب های کمک درسی استفاده کنید تا قوی تر در این آزمون ها حاضر شوید.

لازم به ذکر است که سوالات در حوزه نانو است و منابع و مطالب اصلی آن در کتاب های درسی شما موجود نیست اما با استفاده از اطلاعات موجود در کتب درسی نیز می توان سوالات را پاسخ داد. پیشنهاد می شود حتما از کتب مرتبط در این زمینه بهره ببرید و مطالعاتی روی آن انجام دهید تا در المپیاد نانو غافل گیر نشوید.

المپیاد نانو چیست

چگونه در المپیاد نانو موفق شویم

چگونه در المپیاد نانو موفق شویم؟

مطالعه علوم نانو

کتاب ها و مقالات آموزشی در زمینه علم نانو می تواند شما را تا حد زیادی برای المپیاد نانو آماده کند.. اطلاعاتی در مورد نانو مواد، اصول نانو تکنولوژی، روش‌ های ساخت و شناسایی نانو ساختار ها و مفاهیم دیگر مرتبط با علم نانو می تواند بسیار کمک کننده باشد.

حل نمونه سوالات

برای اینکه در المپیاد بتوانید بدرخشید، نمونه سوالات سال های قبل و المپیاد های قبل را مورد بررسی قرار دهید و از نکات موجود در سوالات استفاده کنید.

مطالعه گروهی

با تشکیل یک گروه علاقمند به علم نانو می توانید اطلاعات زیادی را به اشتراک بگذارید و از تجربیات سایر افراد استفاده کنید و در المپیاد از آن استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

شرکت در کارگاه های آموزشی

کارگاه های مرتبط با علوم نانو اصولا توسط دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی برگزار می شوند که می توانید در آن ها شرکت کنید و موارد مهم و مرتبط با علم نانو را یاد بگیرید.

تجربه عملی

استفاده از آزمایشگاه ها و تجربه حضوری در آزمایشگاه ها و کار با ابزار ها شما را در زمینه نانو تکنولوژی آگاه تر می کند و استفاده از این آگاهی تجربی می تواند کمک بسیار زیادی به شما در المپیاد نانو کند.

مهارت‌ های عمومی

مهارت هایی مانند استدلال، تحلیل و حل مسائل در کنار موارد تخصصی علم نانو در نتیجه بسیار تاثیر گذار هستند. عمده موفقیت ها در المپیاد ها بر اساس این مهارت ها صورت می گیرد. پس فقط روی مهارت های علمی تمرکز نکنید و مهارت های عمومی را نیز در خود تقویت کنید.

استفاده از منابع آموزشی آنلاین

در هر کجای ایران که باشید می توانید از منابع های آموزشی انلاین در بستر اینترنت جهت آمادگی برای المپیاد استفاده کنید. مواردی مانند دوره های آموزشی، مقالات آنلاین، پادکست ها و سایر موارد مشابه.

هدف اصلی از برگزاری المپیاد نانو، افزایش و گسترش علوم نانو است. با تلاش و پشتکار می توانید در این المپیاد موفق شوید و در ادامه مسیر موفقیت را طی کنید.


فرصت فراهم شده در سایت دانش پژوه این امکان را به مشاوران و معلمان می دهد تا به سادگی علم و مهارت خود را در معرض دید قرار دهند تا دانشجویان و کنکوری های زیادی آن ها را بشناسند.

محصلان و کنکوری ها می توانند در هر ساعت از شبانه روز و از هر کجای جهان سوالات و مشکلات تحصیلی خود را در سایت بپرسند تا مشاوران و معلمان مشتاق به آن ها پاسخ دهند.

همین الان می خوام از این خدمات استفاده کنم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+