اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

وقفه تحصیلی دانش آموزان در ابتدایی، دبیرستان و دانشگاه – شرایط بازگشت به مدرسه

وقفه تحصیلی یکی از مواردی است که هر دانش آموزی ممکن است تجربه آن را در دوران تحصیل خود داشته باشد. این وقفه می تواند در پایه های تحصیلی مختلفی از جمله در ابتدایی، دبیرستان و دانشگاه رخ دهد. در این میان اشتباهاتی پیش می آید تحت عنوان ترک تحصیل. به صورت کامل تفاوت میان ترک تحصیل و وقفه تحصیلی را توضیح خواهیم داد.

وقفه تحصیلی چیست؟

در زمان مدرسه و در طول تحصیل ممکن است اتفاقاتی برای شما رخ دهد که نتوانید یکسال کامل را به مدرسه بروید. آموزش و پرورش قوانینی را وضع کرده است تا به این مشکل پاسخ دهد و دانش آموزان را به تحصیل بازگرداند.

وقفه تحصیلی مفهومی متفاوت است و ارتباطی با ترک تحصیل یا اخراج از مدرسه ندارد. در ادامه هر یک از مفاهیم ترک تحصیل و اخراج از مدرسه را نیز بررسی خواهیم کرد.

 • چه چیزی باعث استفاده از وقفه تحصیلی می شود؟

این امتیاز خوبی است تا دانش آموزانی که دچار اتفاقات غیر منتظره می شوند بتوانند از آن استفاده کنند و در مدرسه بماند.

ممکن است بیماری، مسائل خانوادگی، مرگ، ازدواج و دیگر مسائل مرتبط باعث شوند یک دانش آموز نتواند در کلاس های درس حاضر شود و در امتحانات شرکت کند. در همچین مواقعی وقفه تحصیلی خودش را نشان می دهد و دانش آموز را نجات می دهد. این وقفه باعث می شود که دانش آموز همزمان درگیر مدرسه و مشکلات نشود.

همچنین دانش آموز ممکن است از لحاظ روحی و جسمی نتواند دو مساله را با هم پیش ببرد بنابراین وقفه تحصیلی ایجاد شده است تا دانش آموز نیاز نباشد به مدرسه بیاید و درگیر مدرسه و درس شود.

شرایط عمومی :

این ماده قانونی شرایطی را دارد و اینگونه نیست که هر فردی بتواند از این ماده قانونی استفاده کند.

اولین قانون این است که دانش آموز باید در مدرسه و در پایه تحصیلی خود ثبت نام کرده باشد. اگر ثبت نام نکرده باشید وقفه تحصیلی به هیچ عنوان شامل شما نخواهد شد.

دومین قانون این است که باید در همه امتحانات پایانی غیبت کرده باشید و این غیبت ها را موجه کنید تا بتوانید از وقفه تحصیلی استفاده کنید.

سومین قانون، قانون غیبت در کلاس های مدرسه است. اگر در کلاس ها شرکت کنید به این معنی است که شما دلیل موجه ندارید و می توانید مدرسه را ادامه دهید پس وقفه در تحصیل شامل همچین فردی نخواهد شد.

چگونه غیبت ها را برای وقفه تحصیلی موجه کنیم؟

موجه کردن یکی از موارد مهم برای استفاده از قانون وقفه تحصیلی است. اگر نتوانید غیبت ها را موجه سازی کنید باید یک فکر اساسی کنید زیرا تمامی نمرات شما صفر خواهد شد و این نمرات به صورت مستقیم در معدل شما تاثیر خواهند گذاشت.

خوشبختانه موجه سازی غیبت به مدرسه شما مربوط است و در مدرسه سخت گیری کمتری صورت می گیرد تا آموزش و پرورش. اما اگر امتحانات پایانی شما نهایی باشد باید غیبت های امتحان نهایی را برای اموزش و پروش موجه سازی کنید که اندکی دشوار تر است.

باید مدارک لازم را برای مدیر مدرسه خود ببرید و آن ها را توجیه کنید که غیبت های شما بی دلیل نبوده و کاملا موجه هستند. آن موقع در صورت تایید مدارک ارائه شده، به شما وقفه تحصیلی تعلق می گیرد.

 • وقفه تحصیلی بگیرم چه می شود؟

اگر بتوانید با موفقیت مدارک موجه سازی را ثبت کنید به شما وقفه تحصیلی تعلق می گیرد. وقفه تحصیلی به این معناست که در کارنامه شما کد ۹۷ ثبت می شود یا غیبت موجه ثبت می شود.

بعد از اینکه این کد ثبت شد به شما اجازه تکرار پایه تحصیلی غیبت شده را می دهند(انگار بار اول است شما در این پایه تحصیل می کنید)

هیچ یک از دروس را نمره صفر نمی گیرید و می توانید این غیبت یکساله را جبران کنید.

اگر در سن متعارف باشید که نیاز به تکرار پایه نیست و مستقیم از شما امتحان پایانترم می گیرند که در صورت کسب نمره قبولی می توانید وارد پایه تحصیلی بعدی شوید.

وقفه تحصیلی در ابتدایی دبیرستان و تفاوت آن با ترک تحصیل

تفاوت ترک تحصیل و وقفه تحصیلی

ترک تحصیل چیست؟

برخی افراد به اشتباه گمان می کنند وقفه در تحصیل همان ترک تحصیل است. تفاوت اصلی این دو مفهوم در ثبت نام کردن و نکردن است.

کسی که در مدرسه ثبت نام نمی کند را ترک تحصیل کرده می نامند و کسی که ثبت نام می کند و نمی تواند در مدرسه شرکت کند به وقفه در تحصیل می شناسند.

اخراج از تحصیل چیست؟

این مورد تفاوت هایی با ترک تحصیل و وقفه در تحصیل دارد. فردی که قوانین آموزش پرورش و مدرسه را رعایت نکند از مدرسه اخراج می شود. به همچین افرادی افراد اخراجی از مدرسه می گویند.

اخراج از مدرسه می تواند دائمی و موقتی باشد. اگر اخراج شدن شما تصمیم مدرسه باشد به این معنی است که در هیچکدام از مدارسی که تحت نظر آموزش و پرورش است نمی توانید شرکت کنید.

گاهی دانش آموز قوانین یک مدرسه را رعایت نمی کند و فقط از آن مدرسه اخراج می شود که به این نوع اخراج، اخراج از مدرسه می گویند.

یعنی آن فرد اجازه تحصیل در آن مدرسه را ندارد اما می تواند در دیگر مدارس ثبت نام کند و تحصیل خود را ادامه دهد.

 • به چه کسانی وقفه تحصیلی تعلق می گیرد؟

داشتن غیبت موجه در تمامی امتحانات پایانی

کسی که در مدرسه ثبت نام کامل کرده است

ارائه مدارک مورد تایید برای موجه کردن غیبت ها

عدم حضور در هیچ یک از کلاس های درس در طول سال

سوالات پرتکرار

اگر در مدرسه بزرگسال باشم چگونه باید وقفه تحصیلی بگیرم؟

در مدرسه بزرگسال قوانین مانند دیگر مدارس است و شما باید مدارک موجه سازی داشته باشید و باید در تمامی کلاس ها و امتحانات پایانی غیبت کرده باشید.

سپس باید مدارک خود را به آموزش و پرورش ناحیه تحصیلی خود ارائه دهید تا در مورد غیبت های شما تصمیم گیری شود.

امسال زایمان دارم آیا می توانم از این طریق وقفه تحصیلی بگیرم؟

بله همچین فردی کاملا شرایط گرفتن وقفه را دارد فقط باید مدارک خود را به مدرسه ارائه دهد تا تایید شود.

اگر در امتحانات پایانی شرکت کنم چه می شود؟

ممکن است در تمامی کلاس ها غیبت کرده باشید اما اگر در امتحانات پایانی شرکت کنید دیگر نمی توانید از وقفه استفاده کنید.

اگر وقفه تحصیلی بگیرم در کارنامه چه چیزی ثبت می شود؟

با موجه سازی غیبت در کارنامه شما کد ۹۷ نوشته می شود که یعنی شما شامل وقفه تحصیلی با غیبت موجه شده اید. نمره ای برای شما ثبت نخواهد شد تا اینکه سال بعد این پایه را تکرار کنید و نمرات جدید بگیرید.

اگر نتوانید غیبت های خود را موجه کنید در کارنامه شما کد ۹۸ ثبت می شود که به معنی غیبت غیر موجه است و نمره های شما همگی صفر می شوند.


چه دانش آموز باشید چه کنکوری و چه دانشجو هیچ تفاوتی ندارد. اگر مشکل درسی یا مشکل تحصیلی دارید می توانید روی دانش پژوه حساب کنید.

در اینجا کافی است سوالات خودتان را بپرسید تا مشاوران و معلمان مشتاق به شما پاسخ دهند

هر مشاور و معلم مشتاق می تواند در اینجا به سوالات پاسخ دهد و از مزیت های این فعالیت در سایت دانش پژوه بهره ببرد

آشنایی با خدمات ما

دیدگاه ها ( ۴ )

 1. سلام وقت بخیر
  من امسال دوازدهمم و طبق قوانین غیبت ،اگه سه ماه متوالی غیبت کنم به منزله ترک تحصیل هستش .
  من حدودا از امتحانات نوبت اول به بعد یعنی از اول بهمن ماه تا الان فقط یک روز مدرسه رفتم و یک امتحان هم شرکت کردم …
  خواستم بپرسم که چون بعد یک ماه و نیم در روز ۱۷ اسفند مدرسه رفتم و امتحان شبه نهایی استانی زبان رو دادم دیگه ترک تحصیل رد نمیشه برام؟ یعنی چون اون یک روزو مدرسه رفتم و امتحان رو با نمره بالا پاس کردم نمیتونن ترک تحصیل رد کنن برام و معرفی شم نظام وظیفه ؟
  ترو خدا جواب بدید دارم دیونه میشم بخدا

 2. سلام بنده مقطع دهم رو یک سال غیبت کردم و سال دیگه کنکور دارم میخواهم ببینم چطور میتونم خودم رو به کنکور برسونم آیا مشکلی برای ثبت نام پایه دوازدهم ایجاد میشه؟

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+