اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

ارزیابی مدارک تحصیلی خارج از کشور – مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی

ارزیابی مدارک تحصیلی خارج از کشور برای افرادی مورد نیاز است که در مدارس یا دانشگاه های خارج از کشور تحصیل کرده اند و حالا قصد بازگشت به ایران را دارند. مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی در ایران به صورت منظم و دقیق است فقط کافی است مدارک مورد نیاز را تهیه و ارائه دهید تا مراحل آن طی شود و معادل سازی صورت گیرد.

نحوه ارزیابی مدارک خارج از کشور

اگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده و دوستانتان در خارج از کشور تحصیل کرده باشند، چه در دوره های ابتدایی چه در کالج، ممکن است قصد برگشت به ایران را بنا به دلایلی داشته باشید.

برای اینکه بتوانید در ایران معادل مدرک خود را بدست آورید یا در ادامه مقطع تحصیلی خود ادامه تحصیل دهید باید مدرک شما ارزیابی و معادل سازی با استاندار های آموزش و پرورش ایران شود.

اولین اقدامی که باید انجام دهید تشکیل پرونده است. برای تشکیل پرونده نباید عجله کرد. باید اول مدارک مورد نیاز را فراهم کرد و بعد آن ها را ارائه داد زیرا ارزیابی مدرک اندکی زمانبر است و اگر هر بار مدارک شما ناقص باشد باید زمان بیشتری را طی کنید.

مدارک مورد نیاز را که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم را باید به امور دانش آموختگان تحویل دهید تا آن ها این مدارک را به بخش کمیسیون ارزشیابی ارسال کنند و روال قانونی آن طی شود.

اطلاعات لازم برای ارزیابی مدارک:

باید بدانید که این مدارک با حساسیت بسیار بالا ارزیابی می شوند. در اولین قدم مدارک به امور خارجه فرستاده می شوند تا به صورت دقیق صحت آن مدارک تایید شوند.

اگر مدارک شما ناقص باشد حق انتخاب و اعتراض نخواهید داشت و باید طبق شرط و شروطی که برای شما تعیین می کنند عمل کنید.

مدارک شما حتما باید مهر رسمی داشته باشند در غیر اینصورت باید تاییدیه اسناد کنسولی را بگیرند که این اقدام باید در سامانه تاک صورت گیرد.

اینکار ممکن است زمان ببرد اما شما چاره ای ندارید تا این مدارک تایید و مهر دار شوند.

مراحل ارزیابی و ارزشیابی مدارک تحصیلی

ارزیابی مدارک تحصیلی خارج از کشور

  • مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده

برای اینکه بتوانید مدرک خود را ارزیابی کنید باید یکسری مدارک را تحویل دهید. مهم ترین نکته در تحویل مدارک، اصل بودن مدارک و ارائه دادن اصل مدرک است نه صرفا کپی مدارک.

عکس ۴*۳

کپی و اصل مدرک تحصیلی

ترجمه دقیق مدارک به فارسی

کارت ملی، پاسپورت وشناسنامه

آخرین مدرک گرفته شده در ایران

کارت پایان خدمت یا دارا بودن معافیت تحصیلی

تاییدیه تحصیلی( ملزم برای دارندگان مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی)

ترجمه مدارک به زبان فارسی ضروری است و در صورت ترجمه نکردن، ناقص بودن مدارک برای شما ثبت خواهد شد که قطعا مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی:

بعد از تحویل دادن مدارک اصلا نیاز به مراجعه حضوری و پیگیری ندارید و همه مراحل انجام می شوند و سپس با شما تماس می گیرند. اگر نیاز به حضور و مصاحبه شفاهی باشد با شما تماس خواهند گرفت.

تمامی مدارک باید توسط خودتان یا وکیلتان به صورت حضوری تحویل داده شوند و هیچ راه دیگری وجود ندارد.

رای صادر شده قطعی است و جای اعتراض و بررسی مجدد ندارد مگر اینکه شما مدارک جدید را به مدارک قبلی اضافه کنید که در این صورت از اول برای شما جلسه گرفته می شود و بررسی می شود.

تمامی این کار ها و مراحل در حداقل هفت روز کاری الی چهارده روز کاری صورت می گیرند. تعطیلی های میان هفته ای و تعطیلات نوروز باعث تاخیر در این زمان ها خواهند شد.

در نهایت مدارک شما در صورت تایید باید به تایید نهایی برسند که نیازمند امضای رئیس کمیسیون است. بعد از آن به دبیر خانه فرستاده می شوند و سپس به دست کارشناس مربوطه می رسند.

حالا به پایان مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی رسیده اید و می توانید مدارک معادل خود را دریافت کنید و در مدارس یا دانشگاه یا سرکار از آن استفاده کنید.

مدارک اول باید به تایید سفارت ایران در خارج از کشور برسند

سوالات پرتکرار

مدارکم ناقص است، چه اتفاقی رخ می دهد؟

مدارک ناقص کار را سخت می کنند و باید به شیوه ای که به شما اعلام می کنند عمل کنید و آزادی عمل از سمت شما نخواهد بود.

اصولا اعلام می کنند که باید در آزمون های خرداد یا شهریور در همان پایه شرکت کنید و نمره قبولی کسب کنید تا به شما مجوز تحصیل در پایه بعدی را بدهند.

تحویل مدارک باید توسط محصل باشد؟

مدارک شما یا باید توسط خودتان، والدین و یا وکیلتان به صورت حضوری تحویل داده شوند. هر فردی نمی تواند مدارک شما را بردارد و تحویل دهد. در هنگام تحویل مدارک، حتما چک خواهد شد که چه کسی مدارک را می خواهد تحویل دهد.

فرزندم درخارج در پایه اول تحصیل کرده آیا باز می تواند در ایران پایه اول را بخواند؟

بله این امکان فراهم است و با یک درخواست ساده می توانید تکرار پایه برای فرزند یا فرزندان خود را داشته باشید. ممکن است این سوال پیش بیاید که نمرات قبولی را گرفته و مدارک برای ارزیابی و وارد شدن به مقطع بعدی آماده است اما می خواهید یکبار دیگر آن پایه را در ایران تکرار کند که در پاسخ به این سوال باید بگوییم کاملا ممکن و قابل انجام است.

جمع بندی:

پروسه ارزیابی و معادل سازی مدرک بسیار حساس است. اگر مدارک شما کامل باشد به راحتی جلو می رود و کار برای شما آسان خواهد بود. فقط باید صبر کنید تا مراحل قانونی آن طی شود.

تنها نکته بسیار مهم این است که حتما باید مدارک شما اصل و مهر دار باشند. مدرک کپی اصلا قابل استناد نیست و صد در صد در ارزیابی و مدرک معادل برای شما مشکلاتی پیش خواهد آمد.

به هیچ وجه هر روز مراجعه نکنید برای پیگیری پرونده و فقط منتظر بمانید تا مراحل کاری طی شوند سپس به شما اطلاع خواهند داد.

پایان مقاله ارزیابی مدارک تحصیلی خارج از کشور


با تاسیس دانش پژوه فضایی ایجاد شد تا هر محصل بتواند مشکلات خود را چه درسی چه تحصیلی را بپرسد.

علاوه بر این برای مشاوران و معلمان فضایی فراهم شد تا به این سوالات پاسخ دهند و دیده شوند

چگونه از این خدمات استفاده کنم؟

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+