اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

کنکور خارج از کشور چیست؟ شرایط ثبت نام

افرادی بسیار زیادی هستند که در خارج از ایران زندگی می کنند و دوست دارند در دانشگاه های ایران تحصیل کنند. به همین خاطر شرایطی فراهم شده است تا این افراد نیز از این فرصت بهره ببرند. اما شرایط ثبت نام در کنکور خارج از کشور چیست و نتایج اولیه کنکور خارج از کشور کی اعلام می شود و چه کسانی می توانند در آن شرکت کنند.

به صورت کامل و دقیق تمام موارد مورد نیاز را ذکر کرده ایم اعم از نحوه ثبت نام و مدارک مورد نیاز تا زمان انتخاب رشته و اعلام نتایج

کنکور خارج از کشور

در ایران هر ساله دو کنکور تحت عنوان کنکور داخل و کنکور خارج برگزار می شوند. افرادی که در ایران هستند در کنکور ایران و افرادی که در خارج از کشور هستند می توانند در کنکور خارج از کشور شرکت کنند.

همه افراد مجاز به شرکت در کنکور خارج از کشور نمی باشند و باید شرایط شرکت را در آن داشته باشید تا بتوانید اقدام به ثبت نام و شرکت در کنکور خارج از کشور کنید.

شرایط مجاز برای ثبت نام

اولین و مهم ترین شرط برای ثبت نام در کنکور خارج از کشور، داشتن اقامت جهموری اسلامی ایران است. شما باید به عنوان یک اتباع خارجی، اقامت ایران را داشته باشید.

در صورتی که اتباع خارجی باشید و اقامت نداشته باشید باید اول اقدام به گرفتن اقامت ایران کنید سپس در کنکور خارج از کشور شرکت کنید و در نهایت در یکی از دانشگاه های ایران تحصیل کنید. با داشتن همین شرط می توانید در کنکور خارج از کشور شرکت کنید.

ثبت نام در کنکور خارج ۱۴۰۲

برای ثبت نام در کنکور خارج از کشور ۱۴۰۲ باید در تاریخ مشخص شده به سایت سنجش مراجعه کنید و روند ثبت نام را طی کنید.

زمان ثبت نام کنکور خارج همزمان با کنکور داخل است و هیچ تفاوتی از بابت زمان ثبت نام بین این دو کنکور نیست.

برای ثبت نام باید وارد بخش قسمت سراسری سایت سازمان سنجش شوید و توسط لینک ثبت نام برای اتباع خارجی، روند ثبت نام را که کاملا مشابه ثبت نام کنکور داخلی است را پیش ببرید.

هیچ پیچیدگی خاصی در روند ثبت نام وجود ندارد و کافی است هزینه ثبت نام را بپردازید و فرم های مربوطه را پر کنید تا ثبت نام شما تکمیل شوند.

ممکن است در روند ثبت نام اطلاعات خود را اشتباه وارد کنید و ثبت نام کنید. در این صورت چه باید کرد؟ برای اینکه این مشکل را برطرف کنید می توانید با با فشردن دکمه زیر وارد مقاله مربوطه شوید.

ویرایش اطلاعات ثبت نام در کنکور

 

زمان ثبت نام کنکور خارج

برای اینکه در کنکور خارج از کشور ثبت نام کنید باید از زمان ثبت نام کنکور داخل آگاه باشید زیرا دقیقا همزمان با کنکور داخل ثبت نام کنکور خارج نیز شروع می شود.

در جدول زمانبندی ثبت نام کنکور در سایت سنجش می توانید به صورت دقیق از زمان ثبت نام آگاه شوید.

کارت ورود به جلسه

زمانی که برای کارت رود به جلسه کنکور داخلی اعلام می کنند، در همان زمان کارت ورود به جلسه کنکور خارج نیز صادر می شود و می توانید در همان زمان به سایت سنجش بروید و کارت ورود به جلسه خود را دانلود کنید و پرینت بگیرید تا در روز کنکور همراه خود داشته باشید تا به راحتی احراز هویت شوید و وارد جلسه کنکور شوید.

بیشتر بخوانید: نحوه دریافت کارت ورود به جلسه

نتایج اولیه کنکور خارج از کشور

از مهم ترین موضوع برای کنکوری ها، موضوع اعلام نتایج است. نتایج اولیه کنکور خارج از کشور دقیقا با کنکور داخل اعلام می شود.به محض انتشار نتایج اولیه کنکور داخلی می توانید وارد سایت سازمان سنجش شوید و با وارد کردن اطلاعات لازم وارد سایت شوید و نتیجه خود را ببینید.

نتیجه نهایی نیز که شامل نتیجه انتخاب رشته است را نیز می توانید هنگام انتشار نتیجه نهایی کنکور داخل مشاهده کنید.

نتایج اولیه کنکور خارج از کشور

نتایج اولیه کنکور خارج از کشور

انتخاب رشته کنکور خارج

این مورد بسیار مهم و حساس است و باید با دقت بالا انجام شود. اولین موردی که باید بدانید این است که انتخاب رشته شما اولویتی است و به ترتیب اولویت های شما بررسی می شوند تا جایی که قبول شوید.

اگر اولویت ۱۲ ام را قبول شوید دیگر کار تمام شده است. الباقی اولویت های شما بررسی نمی شوند. پس دقت کنید که انتخاب رشته را به درستی و با دقت انجام دهید که بعدا پشیمان نشوید.

باید بدانید که اتباع خارجی در برخی استان ها مجاز به تردد نیستند و نمی توانند در کل کشور ایران تردد کنند.به همین خاطر شما به عنوان اتباع خارجی باید دانشگاه هایی را انتخاب کنید که حق تردد در آن شهر را داشته باشید.

بری مثال اگر مجاز به تردد در استان بوشهر نباشید و در انتخاب رشته یکی از دانشگاه های شیراز را انتخاب کنید و قبول شوید، مجاز به تحصیل در رشته قبول شده نخواهید بود.

به همین خاطر دقت داشته باشید که در چه شهر هایی ممنوعیت تردد دارید تا آن دانشگاه ها را انتخاب نکنید که نتیجه زحماتتان از بین رود.

دانشگاه های مجاز برای ثبت نام

ممکن است این سوال برایتان پیش امده باشد که آیا می شود در دانشگاه آزاد ثبت نام کرد؟ بله شما می توانید در دانشگاه های دولتی اعم از روزانه و شبانه، دانشگاه پیام نور و آزاد نیز ثبت نام و تحصیل کنید.

کنکور تجربی خارج از کشور

برای افرادی که خارج از کشور هستند، هر ۵ کنکور در شاخه های تجربی، ریاضی، انسانی و … برگزار می شوند و هیچ مشکلی برای ثبت نام در رشته های مختلف نیست. بنابراین نگران این نباشید که کنکور خارج از کشور محدود باشد. به راحتی می توانید در هر کدام که تمایل داشتید ثبت نام کنید و در صورت قبولی در یکی از رشته های دانشگاهی ثبت نام و تحصیل کنید.

کنکور خارج از کشور سخت تره یا داخل؟

آزمون کنکور استاندارد های خاص خود را دارد و درجه سختی آن به استاندارد های آن برمی گردد. استاندارد های کنکور ثابت هستند و برخی استاندارد های آن متغیر هستند و بنا به شرایط مختلف تغییر می کنند. به همین خاطر ممکن است برخی دروس در برخی کنکور ها از سایر کنکور ها سخت تر باشند.

اما به صورت کلی درجه سختی کنکور ثابت است و نمی توان گفت که کنکور ۱۴۰۰ از کنکور ۱۴۰۳ سخت تر است زیرا استاندارد های طراحی سوال ثابت است. فقط می توانید بگویید سوالات درس دینی کنکور ۱۴۰۰ از کنکور سال قبل سخت تر بود و سوالات ادبیات کنکور ۱۳۹۹ از کنکور ۱۴۰۰ سخت تر بود.

حالا که از این موضوع آگاه شدید، می توانید حدس بزنید که درجه سختی کنکور داخل و خارج تفاوت خاصی ندارد و هر دو در یک سطح هستند. اما طبق بررسی های انجام شده و مقایسه های صورت گرفته، کنکور خارج از کشور به نسبت اندکی آسان تر است به نسبت کنکور داخل کشور.

کنکور خارج از کشور در کدام کشورهاست؟

کنکور خارج از کشور یک کنکور برای افرادی است که در خارج از کشور زندگی می کنند و مایل هستند تا در دانشگاه های ایران تحصیل کنند. هر فردی که بخواهد در این کنکور شرکت کند می تواند و در کشور های خاصی برگزار نمی شود و هرساله نام این کشور ها به نسبت تقاضا برای شرکت در این کنکور، تغییر می کند.

بنابراین آموزش و پرورش فرصتی را ایجاد کرده است تا ایرانیان مقیم در خارج و یا خارجیان فارسی زبان بتوانند در دانشگاه های ایران فرصت تحصیل داشته باشند و به واسطه کنکور خارج از کشور این فرصت فراهم شده است.

سوالات پرتکرار

در هر کشوری که باشم می توانم در کنکور خارج شرکت کنم؟

فقط و فقط در کشور هایی این کنکور برگزار می شود که تقاضا داشته باشند نه همه کشور ها. بیشتر این تقاضا ها از کشور های حاشیه خلیج فارس هستند.

می شود در کنکور ثبت نام کنم و در صورت قبولی اقامت ایران را بگیرم؟

از پیش نیاز های ثبت نام در کنکور خارج از کشور برای تحصیل در دانشگاه های ایران، داشتن اقامت ایران است. در صورتی که اقامت ایران را ندارید نمی توانید در این کنکور شرکت کنید. لذا اول باید اقامت بگیرید سپس می توانید در کنکور خارج شرکت کنید.

سوالات کنکور خارج سخت تر است یا کنکور داخل ایران؟

از نظر درجه سختی، این دو کنکور باهم تفاوتی ندارند و طبق استاندارد های سازمان سنجش و آموزش و پرورش طرح می شوند. بنابراین سوالات از نظر سختی و آسانی مشابه هم هستند.

جمع بندی

کنکور خارج از کشور هر ساله و همراه با کنکور داخل برگزار می شود تا دانش آموزانی که خارج از کشور هستند بتوانند در آن شرکت کنند و در دانشگاه های ایران تحصیل کنند.

همه موارد از ثبت نام تا انتخاب رشته و اعلام نتایج مشابه کنکور داخل است و زمانبندی مشابه ای دارند. بنابراین کافی است اخبار مربوط به کنکور داخل را پیگیری کنید تا بتوانید از صفر تا صد کنکور خارج را پیش ببرید.


خوشبختانه توانستیم فضایی را ایجاد کنیم که تمامی محصلان، کنکوری ها، مشاوران و معلمان بتوانند از آن استفاده کنند و در زمینه خودشان پیشرفت کنند.

بنابراین می توانید از این خدمات متنوع آگاه شوید و از آن استفاده کنید.

آشنایی با دانش پژوه

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+