اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته فرش بدون کنکور و بازارکار آن – رتبه لازم برای قبولی، گرایش های ارشد

رشته فرش یکی از رشته های زیر شاخه هنر است که در دانشگاه نیز تدریس می شود. برای ورود به این رشته باید از موارد مختلف از جمله بازار کار تا رتبه لازم برای قبولی در رشته فرش و سایر موارد آن آشنا شوید. گرایش های رشته فرش متنوع هستند که به توضیح آن ها در این مقاله پرداخته ایم

به همین منظور برای آشنایی از رشته فرش با ما همراه باشید تا به صورت کامل شما را قبل از انتخاب آگاه کنیم تا با چشمان باز انتخاب کنید

رشته های دانشگاهی

در دانشگاه بی نهایت رشته و تنوع برای انتخاب رشته وجود دارد. در هر رشته ای که باشید محدود نیستید و می توانید در رشته دلخواه خود تحصیل کنید.

یکی از رشته های جذاب از زیر شاخه هنر، رشته فرش است. برای ورود به هر رشته باید اطلاعاتی راجب آن داشته باشید سپس وارد آن شوید تا پشیمان نشوید.

بیشتر بخوانید: معرفی رشته های دانشگاهی

رشته فرش

اگر در کنکور هنر شرکت کرده باشید یکی از انتخاب های شما رشته فرش است.

فرش در ایران پیشینه قدیمی دارد و می توان گفت در جهان در زمینه فرش حرف های زیادی برای گفتن داریم زیرا فرهنگ ما از قدیم تا به امروز به فرش گره خورده است.

اما از قدیم آموزش های مرتبط با فرش به صورت سنتی بوده اما امروزه به صورت آکادمیک می توانید راجب فرش آموزش ببینید و سپس به صورت عملی آن را اجرا کنید.

وقتی که علم در کنار مهارت قرار بگیرد هم کیفیت کار بالاتر می رود و هم سرعت تولید بالاتر می رود.

بسیاری از رشته های شغلی هستند که بدون آموزش آکادمیک نیز قابل انجام اند اما اگر آن افراد علم آکادمیک را با آن مهارت ترکیب کنند می تواند در سطح جهانی رشد صورت گیرد.

رشته فرش در دانشگاه دارای ۵ گرایش است که هر کدام به بخش های مختلف می پردازند. این گرایش ها شامل:

گرایش رنگرزی فرش

تکنولوژی رنگرزی بسیار در رشته فرش موثر است که اگر آن را یاد بگیرید بسیار می توانید در این زمینه فعالیت کنید و از آن درامد کسب کنید. در این گرایش به صورت جزئی و کلی راجب رنگرزی و شیمی تجزیه به شما آموزش داده می شود.

گرایش طراحی فرش

از مهم ترین بخش تولید یک فرش، طراحی آن است. اگر شما بتوانیددر زمینه طراحی خوب عمل کنید به اصطلاح نیمی از کار را پیش برده اید.

طراحی خوب می تواند فروش یک فرش را چندین برابر کند و اگر طراحی بد باشد می تواند یک فرش با بهترین جنس الیاف را به شکست برساند زیرا فروش مهم ترین بخش برای یک کارخانه فرش است.

در این گرایش طراحی گلیم، قالی، قالی ایرانی و سایر موارد مربوط به طراحی به دانشجویان آموزش داده می شوند.

گرایش بافت

بافت فرش می تواند متفاوت باشد زیرا الیاف های متفاوت طبیعی و مصنوعی هستند که می توانند بافت یک فرش را تشکیل دهند.

به همین خاطر باید با انواع آن آشنا باشید تا بتوانید بنا به فضا های مختلف و موارد مختلف از موارد مختلف استفاده کنید برای تولید یک فرش.

هرچقدر آگاهی شما از بافت یک فرش بیشتر باشد می توانید با دقت و حرفه ای تر کار کنید. بنابراین این گرایش به صورت تخصصی به بافت فرش می پردازد و به دانشجویان صفر تا صد بافت را یاد می دهند.

گرایش مرمت و تکمیل

برخی از فرش ها دارای قدمت زیادی هستند و در طول زمان نیاز به مرمت دارند. ارزش زیاد این فرش ها باعث شده است تا گاها در موزه نیز نگه داری شوند.

به همین خاطر گرایش مرمت ایجاد شد تا به صورت تخصصی به این حوزه بپردازد. در دانشگاه نیز این گرایش به دانشجویان بافت، رنگ، رنگرزی سنتی و شیمیایی را یاد می دهد.

کارشناسی رشته فرش

رتبه لازم برای قبولی رشته فرش

بازار کار رشته فرش

هر رشته دانشگاهی نیاز به بازارکار دارد در غیر اینصورت دانشجویان کمتری وارد آن می شوند.

بازار کار رشته فرش در ایران به نسبت خوب است اما این رشته بیشتر برای افرادی مناسب است که کار آفرین باشند و قصد دارند خودشان یک مجموعه را از صفر بسازند.

اگر به دنبال کارهای دولتی هستید پیشنهاد می کنیم وارد این رشته نشوید زیرا این رشته برای همچین افرادی مناسب نیست.

کارخانجات زیادی در ایران هستند که در بخش فرش فعالیت می کنند. می توانید از علم خود استفاده کنید و در این کارگاه ها ستخدام شوید و کار خود را شروع کنید.

فرش جز کارهای تولیدی است و بخش فرش جز تولیدی های محدودی است که در ایران نتیجه خوبی داده است. اگر اهل فعالیت باشید می توانید کارگاه شخصی خود را کم کم راه اندازی کنید و در نهایت در سطح بین المللی کار کنید و حتی باعث رونق بازار کار رشته فرش نیز شوید.

دانشگاه های ارائه دهنده

رشته فرش در دانشگاه های بدون شهریه و شهریه پرداز ارائه می شود. دانشگاه های دولتی که این رشته را ارائه می دهند شامل

دانشگاه شیراز، سمنان، باهنر کرمان، کاشان، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، داشگاه هنر، زاهدان، اراک، دانشگاه هنر شیراز و هنر اصفهان.

آیا این رشته برای من مناسب است؟

بسیاری از افراد هستند که بنا به شرایطشان به صورت سنتی با فرش آشنا هستند. این افراد اگر علم فرش را نیز یاد بگیرند می توانند با ترکیب مهارت و علم خود بسیار زیاد در این زمینه پیشرفت کنند.

این رشته برای کسانی مناسب است که واقعا به این رشته علاقه دارند و پیش زمینه نیز دارند.

اگر فردی هستید که هدفتان دانشگاه رفتن و مدرک گرفتن است و سپس استخدام در یک شرکت، این رشته اصلا مناسب شما نخواهد بود.

اما اگر پیش زمینه ای از این رشته دارید و فردی هستید که مشتاق هستید در این زمینه به صورت تخصصی فعالیت کنید، پیشنهاد می شود حتما به صورت آکادمیک هم این رشته را یاد بگیرید تا بتوانید به صورت تخصصی تر و حرفه ای تر و با هزینه کمتر و کیفیت بیشتر در این زمینه کار و فعالیت کنید.

رشته فرش بدون کنکور

ورود به رشته فرش از طریق کنکور سراسری و از طریق سوابق تحصیلی ممکن است. در دفترچه کنکور سراسری می توانید کد رشته ورود به این رشته با سوابق تحصیلی را پیدا کنید و در انتخاب رشته خود وارد کنید.

راه دوم وارد شدن به این رشته بدون کنکور، شرکت در دانشگاه های شهریه پرداز است که می توانید در دانشگاه های شهریه پرداز ثبت نام کنید و بدون کنکور در این رشته ادامه تحصیل دهید.

ادامه تحصیل در مقطع ارشد

در ایران در مقطع کارشناسی و در مقطع ارشد می توانید در رشته فرش تحصیل کنید. بنابراین نگران مقطع کارشناسی ارشد رشته فرش نباشید. اما برای تحصیل در مقطع دکتری دستتان بسته است و می توانید در دانشگاه های خارج از کشور تحصیل کنید که نیاز به مهاجرت تحصیلی و گرفتن بورسیه تحصیلی دارید.

بیشتر بخوانید: آیلتس و تافل چیست؟

رتبه لازم برای قبولی در رشته فرش

برای اینکه در دانشگاه های روزانه و سراسری قبول شوید باید رتبه لازم برای قبولی را کسب کنید. طبق آمار ما از کنکور ۱۴۰۰، آخرین رتبه قبولی در دانشگاه شیراز در سهمیه منطقه دو، رتبه ۳ هزار است. آخرین رتبه قبولی در دانشگاه هنر تهران حدودا ۲۵۰۰ در منطقه دو در رشته هنر است.

جمع بندی

از باستان قدیم فرش در ایران رواج داشته است و این مهارت به صورت نسل به نسل منتقل شده است تا به جایگاه امروزی اش رسیده است.

دیگر مانند زمان قدیم نیست که مهارت به تنهایی کافی باشد زیرا اگر به صورت گسترده نتوانید کار کنید از بازار حذف خواهید شد.

به همین منظور رشته فرش در دانشگاه متولد شد تا هم این شغل گسترش یابد هم با استفاده از علم، کیفیت کار بالاتر رود و در مقیاس بزرگ تولید صورت گیرد.


در دانش پژوه به راحتی می توانید سوالات درسی و غیر درسی خود را به عنوان یک محصل و یا کنکوری بپرسید

معلمانی که مشتاق باشند می توانند به سوالات شما پاسخ دهند و مشاوران نیز می توانند مشکلات تحصیلی شما را پاسخ دهند و حل کنند

مزایای بسیار زیادی برای پاسخ دهی به سوالات در سایت برای افراد پاسخ دهنده در نظر گرفته شده است و دانش پژوه امکانات زیادی نیز در اختیار کنکوری ها و دانش آموزان قرار داده است.

آشنایی با خدمات و استفاده از آن ها

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+