اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

اخراج شدن از دانشگاه دولتی، آزاد و پیام نور – دلایل و هزینه اخراج از دانشگاه

اخراج شدن از دانشگاه دولتی، آزاد و پیام نور و سایر دانشگاه ها می تواند رخ دهد. اینکه یک روز از خواب بیدار شوید و ببینید بدون دلیل نامه اخراجی شما را آورده اند اصلا ممکن نیست مگر اینکه برخلاف قوانین دانشگاه عمل کرده باشید. حالا اگر با دلایل محکم از دانشگاه اخراج شدیم، هزینه اخراج از دانشگاه چقدر است؟

در این مقاله جامع از صفر تا صد اخراجی از دانشگاه و دلایلی که باعث اخراج شدن می شوند را گفته ایم

دانشگاه و دردسرهایش

وقتی بعد از کلی استرس و درس خواندن کنکور می دهید و در دانشگاه قبول می شوید فکر می کنید همه چیز تمام شده است. قراره از این به بعد در دوره تفریح و سرگرمی باشید. اما تازه قراره شروع بشه. تا بخواهید مدرک خود را بگیرید باید خیلی هوشمندانه عمل کنید وگرنه با موارد مختلفی روبرو خواهید شد.

اخراج شدن از دانشگاه

وقتی حرف از اخراجی می آید ترس دانشجویان را فرا می گیرید چون زحمت این همه سال تحصیلشان قرار است از بین برود.

اما چه چیزی باعث می شود که دانشجویان از دانشگاه اخراج شوند؟

دلایل اخراج از دانشگاه

چیز های مختلفی هستند که باعث می شوند شما از دانشگاه اخراج شوید. اولین مورد مرتبط با درس و نمره است و دومین مورد مربوط به حرکت کردن خارج از چارچوب قوانین دانشگاه است.

  • اخراج تحصیلی

هر دانشجو یک زمان مشخص برای اتمام دوره تحصیل خود دارد. به این زمان سنوات مجاز می گویند. یا به عبارتی ساده تر، اگر یک دانشجو نتواند در ۸ ترم دوره کارشناسی رشته مهندسی مکانیک را تمام کند، سنوات مجازش تمام شده و باید از دانشگاه خارج شود.

دومین مورد که منجر به اخراج تحصیلی می شود، مشروط شدن است. مشروط شدن به معنی کسب معدل زیر ۱۲ در یک ترم است.

اگر شما در دوره کارشناسی سه ترم و در دوره کاردانی دو ترم مشروط شوید یعنی باید دانشگاه را ترک کنید.

در مورد اخراجی با مشروطی در یک مقاله جداگانه شرایط مشروطی و اخراج شدن را توضیح داده ایم. می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر، این مقاله را مطالعه کنید.

مشروط شدن در دانشگاه

  • رعایت نکردن خط قرمز ها = اخراج شدن

هر دانشگاه خط قرمز های خاص و جداگانه خود را دارد. اما برخی قوانین در تمامی دانشگاه ها یکسان هستند و فرقی نمی کند در دانشگاه آزاد باشید یا پردیس خودگردان یا دانشگاه دولتی. اگر این خط قرمز ها را رعایت نکنید ممکن است منجر به اخراج شدن شما شود.

این خط قرمز ها شامل رعایت نکردن موارد انضباطی، تقلب در امتحانات به شیوه های مختلف است. برای مثال اگر به جای فرد دیگری امتحان دهید یا فرد دیگری جای شما امتحان دهد.

فحاشی در دانشگاه و رعایت نکردن قوانین مربوط به خوابگاه و … انجام این موارد باعث می شوند برای شما جلسه تشکیل شود و ممکن است به اخراج شدن شما منجر شوند.

هزینه اخراج از دانشگاه

وقتی از دانشگاه اخراج شوید باید با دانشگاه تسویه حساب کنید و اگر تسویه حساب نکنید برای شما مشکلات قانونی پیش خواهد آمد.

هزینه اخراج شدن از دانشگاه در دانشگاه های مختلف متفاوت است و باید از بخش آموزش از هزینه دقیق مطلع شوید.

در دانشگاه دولتی اصولا اخراجی هزینه ای ندارد و فقط باید در پرتال خود نگاه کنید و اگر بدهکار هستید، مبلغ بدهکاری را پرداخت کنید.

در دانشگاه های شهریه پرداز بحث اندکی متفاوت است و دانشجوی اخراجی موظف است که هزینه شهریه ثابت و متغیر ترم فعلی خود را بپردازد.

به این دلیل در دانشگاه های شهریه پرداز اول پول می گیریند و بعد انتخاب رشته صورت می گیرد. شما شهریه ها را پرداخت کرده اید از قبل و هزینه ای از شما دریافت نخواهد شد.

مدرک معادل بعد از اخراجی

بعد از اینکه اخراجی دانشجو قطعی می شود، دانشجو می تواند درخواست مدرک معادل را دهد. مدرک معادل به این معنا است که اگر شما ۵ ترم را با موفقیت پاس کرده باشید و اخراج شوید، به شما مدرک فوق دیپلم می دهند.

تنها چیزی که باید بدانید این است که اگر در دانشگاه دولتی باشید و به هر دلیلی اخراج شوید، نمی توانید درخواست مدرک معادل دهید. مدرک معادل فقط زمانی به شما تعلق می گیرد که در دانشگاه شهریه پرداز باشید و از دانشگاه شهریه پرداز اخراج شده باشید.

مراحل اخراج شدن از دانشگاه

به هر دلیلی که باشد برای شما جلسه می گیرند و به اخراجی شما رای می دهند. بعد از آن تمامی کار ها سیستمی انجام می شود و در ظرف مدت کوتاهی پروسه اخراجی صورت می گیرد.

لازم به ذکر است که اگر در کمیسیون تصمیم بر اخراج شما بگیرند دیگر کار تمام شده است. دیگر نمی شود کاری کرد. مگر اینکه مدارکی را ارائه دهید که منجر به جلوگیری از اخراج شما شود. در این صورت مجدد برای شما جلسه می گیرند و اخراجی شما را بررسی می کنند.

هرچه سریعتر تسویه حساب کنید این عمل زودتر انجام خواهد گرفت.

اخراج از دانشگاه و سربازی

خیلی از دانشجو ها می ترسند که بعد از اخراجی، اجبار به سربازی شوند. اگر اخراج شوید و معافیت تحصیلی شما تمام شده باشد حتما باید سربازی روید. یا اینکه باید قید کار های دولتی را بزنید و سربازی خود را به تعویق بیندازید. در این صورت مشمول غیبت خواهید شد. این غیبت باعث افزایش مدت زمان خدمت شما خواهد شد.

برای اینکه بدانید آیا می توانید سربازی خود را بخرید یا از رفتن به سربازی جلوگیری کنید می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید تا از شرایط خرید سربازی آگاه شوید.

شرایط خرید سربازی برای دانشجویان

جمع بندی

دانشگاه هم مانند مدرسه است و اگر نمرات شما قابل قبول نباشند و یا مشکلات انضباطی داشته باشید باعث می شود شما اخراج شوید. اخراج شدن در دانشگاه جدی تر است تا در مدرسه زیرا مدرسه یک محیط کوچکتر است و قوانین آن ساده تر است.

اینگونه نیست که شما در یک امتحان در دانشگاه تقلب کنید و فورا اخراج شوید. اصولا بار اول نادیده می گیرند و به یک تعهد بسنده می کنند که اگر دوباره این موضوع تکرار شد بدون قید و شرط اخراج شوید.

حتی اگر سه ترم مشروط شوید نیز احتمال اخراج نشدن شما وجود دارد و ممکن است دانشگاه به شما فرصت جبران دهد.

اخراج شدن از دانشگاه و سربازی

دلایل اخراج از دانشگاه

سوالات پرتکرار

سنوات ارفاقی چیست؟

اگر شما نتوانید در سنوات مجاز دانشگاه را تمام کنید، در یک صورت می توانید ادامه تحصیل دهید و تعداد واحد های باقی مانده را پاس کنید که به شما سنوات ارفاقی تعلق گیرد.

اگر سنوات مجاز شما تمام شده باشد و واحد های پاس نکرده داشته باشید باید به آموزش دانشکده خود مراجعه کنید. باید از آن ها درخواست کنید که به شما سنوات اضافی دهند تا بتوانید اندک واحد های باقی مانده را پاس کنید.

ممکن است با این درخواست شما موافقت کنند. و ممکن است درخواست شما را رد کنند. اگر درخواست شما رد شود، از دانشگاه اخراج می شوید. و اگر درخواست شما قبول شود می توانید ادامه تحصیل دهید و در نهایت فارغ التحصیل شوید.

از دانشگاه اخراج شدم، می توانم باز کنکور دهم؟

شما مجاز هستید دوباره کنکور دهید و وارد دانشگاه شوید و تحصیل کنید. اما این منوط بر این است که شما معافیت تحصیلی داشته باشید یا کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی داشته باشید. اگر معافیت تحصیلی شما تمام شده باشد حتما باید سربازی روید زیرا مجاز به شرکت در کنکور نخواهید بود.

از دانشگاه روزانه اخراج شدم، دوباره می توانم روزانه بخوانم؟

شما مجاز هستید که دوباره کنکور دهید و در رشته های روزانه تحصیل کنید. از این بابت مشکلی پیش روی شما نخواهد بود.

لازم به ذکر است که اگر دوباره در رشته های روزانه اخراج شوید دیگر مجاز نیستید در رشته های روزانه تحصیل کنید. فقط یکبار بعد از اخراجی مجاز هستید در رشته های روزانه تحصیل کنید.

آیا می شود از خوابگاه اخراج شد اما از دانشگاه نه؟

قوانین خوابگاه با قوانین دانشگاه متفاوت است. اگر قوانین خوابگاه را رعایت نکنید ممکن است شما را از دانشگاه اخراج نکنند اما شما را قطعا از خوابگاه اخراج می کنند.

این در صورتی است که دانشگاه مراعات شما را کند. به صورت کلی دانشگاه موظف است کسانی که قوانین را بارها نادیده می گیرند بدون هچ تخفیف و ارفاقی اخراج کند.

پایان مقاله دلایل اخراج از دانشگاه


اگر سایت دانش پژوه را نمی شناسید می توانیم در یک کلام بگوییم بهشت محصلان و مشاوران و معلمان است.

دانش پژوه یک سایت بر پایه پرسش و پاسخ و امکانات زیاد دیگر است. این سایت باعث شناخته شدن مشاوران و معلمان می شود و محصلان می توانند با یکدیگر به صورت خصوصی و عمومی در سایت ارتباط برقرار کنند.

فعالیت کردن به عنوان فرد پاسخ دهنده در سایت چه مزایایی دارد؟

چگونه در دانش پژوه دیده می شوید؟

دیدگاه ها ( ۴ )

  1. سلام من دانشجوکارشناسی حسابداری هستم ۲۳واحدم مونده برایه فارغ التحصیلی واین ترم اخرین سنوات ارفاقیم هستش میخوام بدونم درصورت پاس نکردن واحدهابازبهم سنوات میدن که پاس کنم یابایدبرم سربازی واگه سربازی برم مجددامیتونم بیام واحدهای باقیمانده روپاس کنم

  2. سلام من دانشجوکارشناسی حسابداری هستم ۲۳واحدم مونده برایه فارغ التحصیلی واین ترم اخرین سنوات ارفاقیم هستش میخوام بدونم درصورت پاس نکردن واحدها میتونم برایه ازمون ارشدامتحان بدم یانه

ارسال یک پاسخ