اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

شرایط جهشی خواندن – هزینه جهشی خواندن دهم به دوازدهم + بخشنامه

احتمالا تا الان کلمه جهشی خواندن را شنیده باشید. شاید به این فکر افتاده باشید که از فرصت جهش تحصیلی استفاده کنید و یکسال جلو بیفتید. شرایط جهشی خواندن در مقطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم چیست؟ هزینه جهشی خواندن بالا است یا خیر؟

در این مقاله به سوالاتی از قبیل شرایط و هزینه جهشی خواندن تا تعداد مجاز برای هر پایه و مراحل انجام جهش تحصیلی را پاسخ داده ایم.

جهشی خواندن یعنی چه

از این اصطلاح زمانی استفاده می شود که یک دانش آموز قصد دارد یکی از پایه های تحصیلی را بدون گذراندن دوره تحصیل به اتمام برساند و به اصطلاح یک جهش در پایه تحصیلی داشته باشد.

برای مثال فرض کنیم شما کلاس سوم دبستان هستید و می خواهید جهشی بخوانید.

به این صورت است که شما بعد از پایان پایه سوم دبستان باید در امتحانات پایه چهارم دبستان ثبت نام کنید و اگر قبول شوید دیگر نیازی به خواندن پایه چهارم نیست و شما می توانید در پایه پنجم تحصیل خودتان را ادامه دهید.

اما سوالی که پیش می آید این است که در همه پایه ها می توان جهشی خواند؟

پایه های مجاز جهشی کدام اند؟

اصولا شما نمی توانید در هر پایه ای که دوست دارید جهشی بخوانید. برا مثال در پایه های آغازین مجاز به جهشی خواندن نیستید و حتما باید آن پایه را اصولی بگذرانید. مثل پایه های هفتم و دهم.

نمی توانید از پایه ششم به هشتم جهشی بخوانید زیرا هفتم پایه آغازین است. یا مثلا نمی توانید از پایه نهم به پایه یازدهم جهشی بخوانید زیرا پایه دهم پایه آغازین متوسطه دوم است.

اما پایه های مجاز برای جهش تحصیلی عبارتند از:

پایه اول به سوم

دوم به چهارم

سوم به پنجم

چهارم به ششم

پنجم به هفتم

هفتم به نهم

دهم به دوازدهم

در سال های قبل جهشی خواندن از پایه اول به سوم ممکن نبود اما جدیدا این پایه نیز مجاز است و در حال حاضر می توانید در این پایه هم جهش تحصیلی داشته باشید.

هر مقطع شرایط خاص خود را برای جهشی خواندن دارد که به بیان آن ها می پردازیم. تنها چیزی که باید بدانید این است که در هر مقطع فقط یکبار می توانید جهش تحصیلی داشته باشید.

برای مثال یکی از شرایط جهشی خواندن در ابتدایی این است که نمی توانید دوبار پشت سر هم جهشی بخوانید و فقط یکبار امکان آن وجود دارد.

شرایط جهشی خواندن در ابتدایی

در مقطع ابتدایی نمره ها کیفی است بنابراین باید تمامی نمرات شما خیلی خوب باشند در غیر اینصورت مجاز به جهشی خواندن در ابتدایی نخواهید بود.

اگر نمرات شما به صورت گفته شده بود باید به مدرسه خود مراجعه کنید و آنجا این درخواست را برای جهشی خواندن در ابتدایی ارائه دهید.

درخواست شما بررسی می شود و به آموزش و پرورش فرستاده می شود. آموزش و پررورش مجدد کارنامه شما را بررسی می کند و در صورت تایید به اموزش و پرورش بخش استثنایی فرستاده می شود.

حالا وقت این است که از شما تست هوش گرفته شود. بعد از گذراندن تست هوش و کسب امتیاز مورد نظر، می توانید در امتحانات پایان ترم پایه مورد نظر شرکت کنید.

بعد از اینکه نمره قبولی در تمامی دروس آن پایه را گرفتید می توانید در آن پایه جهش داشته باشید و وارد پایه بعد شوید.

نمره تست هوش شما باید از ۱۲۰ به بالا باشد

شرایط جهشی خواندن در متوسطه اول

متوسطه اول شامل پایه های هفتم، هشتم و نهم می باشد. برای اینکه بتوانید جهشی بخوانید باید شرایطی را داشته باشید.

دارا بودن معدل کل ۱۸ به بالا در پایه هفتم

باید در هر درس نمره ۱۵ به بالا گرفته باشید

نمره امتحانات هر درس شما در امتحانات پایه هشتم باید ۱۶ به بالا باشد

اگر در تیزهوشان تحصیل می کنید باید معدل کل شما در پایه هفتم ۱۹ به بالا باشد و نمره هر درس شما نیز باید ۱۸ به بالا باشد تا مجاز باشید از جهش تحصیلی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه وارد تیزهوشان شوم

شرایط جهشی خواندن در متوسطه دوم

متوسطه دوم شامل پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم است. اصولا جهش تحصیلی در متوسطه دوم مجاز نیست و صورت نمی گیرد اما هیچ چیز قطعی نیست و باید منتظر بخشنامه باشید تا ارائه شود ببینید که آیا متوسطه دوم شامل می شود یا خیر.

در صورت ارائه بخشنامه و اجازه جهشی خواندن در مقطع متوسطه دوم باید شرایط زیر را داشته باشید:

معدل شما باید ۱۸.۵ به بالا باشد

باید در دروسی که امتحان می دهید برای جهشی نمره ۱۷ به بالا را کسب کنید.

زمان ثبت نام جهش تحصیلی

هر ساله بخشنامه برای جهش تحصیلی از سمت آموزش پرورش ارائه می شود که قوانینی و شرایط در آن نوشته شده است. در همان زمان نیز زمان ثبت نام است که حدودا هر ساله اواخر خرداد است یعنی بعد از امتحانات خرداد ماه و اعلام نتایج امتحانات.

مدت زمان برای ثبت نام هم زیاد است و حدودا یک و ماه و نیم است یعنی تا اواسط مرداد.

زمان شروع هم اوایل شهریور است که تا آخر شهریور نتیجه مشخص شود تا متقاضیان قبول شده بتوانند اول مهر در پایه بالاتر شروع به تحصیل کنند.

  • مراحل جهش تحصیلی

در قدم اول باید به مدرسه بروید و با مدیر خود صحبت کنید. مدیر مدرسه شرایط تحصیلی شما را بررسی می کند، به خصوص کارنامه شما و نظرات معلمان شما را می پرسد.

بعد از آن باید هزینه ۷۵ هزار تومانی برای ثبت نام را پرداخت کنید تا مدارک شما به آموزش و پرورش فرستاده شوند و تایید شوند.

سپس باید در آزمون هوش شرکت کنید که بسته به سن شما درجه و سختی این آزمون متفاوت است اما فرقی نمی کند که برای کدام پایه قصد جهشی خواندن را دارید، در هرصورت باید نمره هوش شما از ۱۲۰ بالاتر باشد.

بعد از آن فرصت شرکت در امتحانات را به شما می دهند که باید دروس آن پایه را با موفقیت قبول شوید. حالا کار تمام است و شما یک پایه را جهشی خوانده اید.

  • مدارک مورد نیاز

شما به مدارک زیادی نیاز ندارید فط باید کارنامه خود و توضیحات و ارزیابی معلم خو را ارائه دهید و مدارک هویتی خود را مانند شناسنامه و کارت ملی را ارائه دهید.

این مراحل توسط مدیر مدرسه شما در سامانه سناد ثبت می شوند و نیازی نیست خودتان در سامانه سناد درخواست دهید. فقط باید ۷۵ هزار تومان را به عنوان هزینه جهشی خواندن پرداخت کنید.

سوالات پرتکرار

❓️ اگر در تست هوش یا در امتحانات نمره قبولی کسب نکنم نمی توانم سال بعد دوباره درخواست دهم؟

اگر شما یکبار اقدام به جهشی خواندن کرده اید و نتوانسته اید با موفقیت جهش تحصیلی داشته باشید مشکلی نیست و سال بعد می توانید از اول درخواست دهید و مراحل را طی کنید.

❓️ سطح سوالات امتحانی بالا است؟

امتحانات دروس پایه مورد نظر برای جهشی خواندن در سطح امتحانات پایان ترم و یا نوبت دوم دانش آموزان عادی است و تفاوتی از این بابت ندارند.

❓️ سوالات تست هوش آسان است؟

تست هوش به صورت مفهومی است و باید با استفاده از الگوهایی که به شما می دهند، نتیجه نهایی را حدس بزنید، مانند تصویر زیر

شرایط جهشی خواندن

هزینه جهشی خواندن

❓️ می توانم از هشتم به دهم جهشی بخوانم؟

خیر نمی توانید از پایه هشتم به دهم جهشی بخوانید. پایه های مجاز برای جهشی در اول مقاله نوشته شده است و به غیر از این پایه ها در دیگر پایه ها مجاز به جهش تحصیلی نیستید.

❓️ اگر در یکی از درس ها نمره خوب گرفته باشم می توانم جهشی بخوانم؟

تاکید اموزش و پرورش بر این است که همه دروس شما باید دارای نمره خیلی خوب باشند و حتی اگر یکی از دروس نمره ای غیر از خیلی خوب داشته باشد از شرکت شما در جهش تحصیلی جلوگیری می شود.

❓️ اگر در تست IQ نمره گفته شده را نگیرم چه می شود؟

همانطور که گفته شد اگر نتوانید نمره حداقلی ۱۲۰ را بگیرید نمی توانید جهش تحصیلی داشته باشید. در سال بعد می توانید دوباره درخواست دهید و مجدد تلاش کنید برای جهشی خواندن.

پایان مقاله شرایط و هزینه جهشی خواندن


دانش پژوه یک فضای امن و رایگان ایجاد کرده است تا به راحتی محصلان، مشاوران، کنکوری ها و معلمان بتوانند در آن با یکدیگر تعامل کنند.

نتیجه این تعامل، آشنایی این دو گروه با هم است که می تواند برای همه سودمند باشد.

اما سایت دانش پژوه چگونه این خدمات رایگان را برای شما ارائه می دهد؟

آشنایی با خدمات ما

دیدگاه ها ( ۵ )

  1. سلام وقت بخیر من در هنرستان مشغول به تحصیلم ایا امکانش هست الان که دهمم سال ۱۱رو توی تابستون جهشی بخونم و سال دیگه برم ۱۲

  2. سلام برای جهشی از دهم به دوازدهم رشته ی انسانی،باید چه امتحاناتی داد؟منظورم دروسه، یعنی تمامی کتاب های یازدهم به همراه دهم رو باید امتحان داد یا یک سری از کتاب ها؟

  3. ببخشید میشه پایه دهم رو جهشی خوند ؟
    از کلاس نهم بری کلاس یازدهم
    معدلم پایانی ۱۹/۴۰

  4. سلام من رفتم برای جهشی دهم به دوازدهم گفتن باید همون مدرسه ای که دهم خوندی همونجا امتحان بدی برای جهشی و برای دوازدهم میتونی مدرسه رو عوض کنی راهی نداره که مدرسه عوض کنم و جهشی بخونم؟

ارسال یک پاسخ