اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

منظور از نظام سالی واحدی و ترمی واحدی چیست؟ تفاوت ها

خیلی از افراد نظام های تحصیلی را نمی دانند حتی نمی دانند نظام تحصیلی خودشان چیست. نظام تحصیلی در گذشته به صورت ترمی واحدی بود و الان حدودا ۲۰ سال است که نظام ترمی واحدی وجود ندارد و به نظام سالی واحدی تغییر یافته است. منظور از نظام سالی واحدی چیست و تفاوت میان نظام سالی واحدی و ترمی واحدی در چیست؟

موارد مربوط به نظام تحصیلی بررسی شده اند تا جای سوالی برای شما باقی نماند. اگر سوالی همچنان ذهن شما را بعد از خواندن مقاله درگیر کرد، در قسمت نظرات منتظرتونیم 😍

نظام سالی واحدی چیست؟

نظام تحصیلی سالی – واحدی سیستمی جدید و نوین است که با هدف بهبود کیفیت آموزش در ایران اجرا شده است. این سیستم برای هر درس یک واحد مشخص دارد که با توجه به تعداد آن، ساعات تدریس و برگزاری کلاس آن مشخص می شود.

در سیستم سالی واحدی، دو نیمسال آموزشی وجود دارد که هر کدام حدودا ۱۵ هفته است. به این صورت که دانش آموزان یک تعداد واحد مشخصی را برای سال تحصیلی خود دارند که باید در دو نیمسال آن ها را مطالعه و امتحان دهند و در نهایت یک کارنامه واحد در اثر میانگین نمرات آن ها در طول این دو نیمسال برای آن ها صادر می شود.

در این نظام، نمرات از ۰ تا ۲۰ می تواند قرار گیرد و میانگین نمرات هر درس، معدل آن ها را تشکیل می دهد. علاوه بر این در نظام سالی واحدی دروسی تحت عنوان دروس اختیاری وجود دارند که می توانید در کنار دروس اصلی آن را انتخاب کنید.

نظام سالی، به صورت ۵ سال ابتدایی، ۳ سال راهنمایی و ۳ سال دبیرستان + پیش دانشگاهی است. برای اینکه بتوانید در کنکور شرکت کنید حتما باید در پیش دانشگاهی تحصیل کرده باشید.

به صورت کلی نظام سالی واحدی آمد تا مشکلات نظام ترمی واحدی را حل کند که تا حد زیادی نیز موفق بوده است.

این سیستم تحصیلی نوین یا نظام سالی برای افزایش کیفیت آموزش و پرورش ایجاد شده و توانسته با روش های آموزشی خود در ایران باعث ارتقاء آموزش شود. اما باز هم این سیستم مشکلات و چالش هایی دارد.

مزایا و معایب نظام جدید

سیستم تحصیلی سالی، سال تحصیلی را به یک دوره طولانی با تعدادی واحد مشخص تبدیل می کند که باعث افزایش کیفیت تدریس و یادگیری می شود.

پایداری در برنامه ریزی از دست آورد های نظام سالی واحدی است. این سیستم باعث می شود یک دانش آموز و حتی معلمان برای یکسال تحصیلی برنامه ریزی کنند. چون این برنامه ریزی به صورت کل است و باعث نتیجه بهتر برای دانش آموزان و یادگیری بیشتر آن ها می شود.

تدریس عمیق دیگر دستاورد نظام سالی واحدی است که معلمان به واسطه فرصت طولانی تری که برای تدریس دارند می توانند دروس را با حوصله و جزئیات بیشتری تدریس کنند.

نظام ترمی واحدی چیست؟

نظام تحصیلی ترمی واحدی یک سیستم منسوخ شده تحصیلی در ایران بود که تا سال ۱۳۷۹ در ایران اجرا می شد. تحصیل به صورت ترمی بود و هر سال دارای سه ترم تحصیلی بود.

این ترم ها شامل ترم مهر، بهمن و خرداد بود که بازه زمانی آن ها مهر تا بهمن، بهمن تا خرداد، خرداد تا شهریور بود.

نظام ترمی واحدی در دبیرستان به صورت دو دوره برگزار می شد. دوره اول شامل سه سال تحصیلی بود که بعد از گذراندن آن، مدرک دیپلم به دانش آموز داده می شد.

در دوره دوم فقط پیش دانشگاهی وجود داشت که برای افرادی بود که قصد شرکت در کنکور را داشتند ضروری بود. پیش دانشگاهی به صورت دو ترم در سال بود.

در این نظام تحصیلی نمره قبولی مهم نبود و افراد در صورتی که در درسی قبول نمی شدند مشکلی برایشان برای تحصیل در ترم بعدی ایجاد نمی شد.

از مزایای این سیستم تحصیلی می توان به مدت زمان کوتاه تحصیلی اشاره کرد. این سیستم سریع تر تمام می شود و افراد می توانند سریع تر وارد بازار کار شوند.

مشکل نظام ترمی واحدی این است که سال تحصیلی به ترم های مجزا تقسیم می شود و این باعث می شود هر ترم زودتر تمام شود و اما فشار بیشتری روی دانش آموز برای تحصیل وجود دارد.

از مشکلات دیگر این نظام تحصیلی، فشار زیاد روی معلمان مدرسه است. زیرا معلمان باید به صورت فشرده در هر ترم تعداد زیادی دروس را تدریس و جمع بندی کنند که همین موضوع باعث افت کیفیت تدریس معلمان می شود.

از کجا بفهمیم سالی واحدی هستیم یا ترمی واحدی

ثبت نام در کنکور

تفاوت نظام سالی واحدی و ترمی واحدی مشکلی برای کنکور ایجاد نمی کند. برای اینکه بتوانید در کنکور ثبت نام کنید نیاز نیست که در نظام تحصیلی سالی تحصیل کرده باشید. جدید ترین سیستم سالی واحدی به صورت نظام جدید ۳-۳-۶ است. اگر در نظام ترمی واحدی نیز تحصیل کرده باشید فقط کافی است در زمان ثبت نام، تیک مربوط به این بخش را بزنید تا بتوانید به سادگی در کنکور ثبت نام و شرکت کنید.

باید به یاد داشته باشید که منابع استفاده شده برای طراحی سوال در کنکور بر طبق نظام جدید است و ممکن است سوالات منطبق با منابع درسی قدیمی شما نباشند. بنابراین باید خودتان را با منابع جدید بروز کنید.

اولن قدم این است که تاییدیه تحصیلی خود را ثبت کنید. برای تاییدیه تحصیلی باید وارد سایت گفته شده در ویدئو شوید و طبق مراحل زیر، کار را پیش ببرید.

اگر با موبایل قصد مشاهده ویدئو زیر را دارید لطفا چرخش گوشی خود را روشن کنید و در حالت افقی فیلم زیر را ببینید

 

 
نظام تحصیلی من چیست؟

برای اینکه بدانید نظام تحصیلی اتان چیست باید ببینید در چه سالی دیپلم خود را گرفته اید و مطابقت دهید. اگر دیپلمتان را قبل از سال ۱۳۸۰ گرفته باشید نظام تحصیلی شما ترمی واحدی است و اگر بعد از سال ۱۳۸۰ دیپلم خود را گرفته باشید، نظام تحصیلی شما سالی واحدی است.

در مقاله ای مجزا تمامی نظام های تحصیلی را از قبل از انقلاب بررسی کرده ایم و راجب آن ها توضیح داده ایم که می توانید از دکمه زیر وارد آن مقاله شوید.

نظام های تحصیلی و تبدیل دیپلم

جمع بندی

نظام سالی واحدی جدید ترین نظام آموزشی در ایران است که سال های سال است که جایگزین نظام ترمی واحدی شده است. از زمانی که نظام سالی واحدی آمده است مرتب بررسی و بروزرسانی می شود تا نواقص آن رفع شوند.

در آخرین بروزرسانی این نظام، سیستم آموزشی تحت عنوان نظام جدید ایجاد شد که دوره دبستان را به ۶ سال و دوره متوسطه اول و دوم را ایجاد کرده که هر کدام سه سال هستند.

در هر نظام تحصیلی که باشید مشکلی از بابت ثبت نام و شرکت در کنکور و دانشگاه ندارید. تنها چیزی که مهم است مدرک پیش دانشگاهی است که باید داشته باشید. در صورت نداشتن مدرک پیش دانشگاهی می توانید از مدارس بزرگسال استفاده کنید و مدرک مورد نظر را دریافت کنید تا مشکل حل شود.

پایان مقاله تفاوت نظام سالی واحدی و ترمی واحدی


سیستمی تحت عنوان وبسایت دانش پژوه شکل گرفت تا محصلان، کنکوری ها، مشاوران و معلمان هیچ نیازی به فضاهای دیگر برای تحصیل و مشاوره نداشته باشند.

فضایی رایگان که این فرصت را می دهد که گروه های مختلف با هم در ارتباط باشند تا بتوانند مشکات درسی و تحصیلی خود را حل کنند

اما این خدمات چگونه ارائه می شوند؟

همین الان با این خدمات آشنا شوید

ارسال یک پاسخ