اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

محرومیت از کنکور سراسری – عوامل محرومیت ⛔

عوامل محرومیت از کنکور سراسری می تواند مختلف باشد. در صورت رعایت نکردن قوانین و شرایط کنکور محرومیت سراغ داوطلبان می آید و می تواند فرد کنکوری را از درس دور کند و عقب بیندازد.

خط قرمز های کنکور از قبل مشخص شده اند و در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری نوشته شده اند. در این مقاله موارد مختلف محرومیت را بررسی می کنیم و شما را از محرومیت های کنکور آگاه می کنیم.

خط قرمز های کنکور

یکی از مهم ترین موارد قابل اهمیت در کشور، کنکور است. به دلیل حساسیت بالا در این آزمون تستی، شرایط و قوانین سختگیرانانه ای برای آن وضع شده است.

به همین دلیل باید حواستان جمع باشد و این قوانین را بشناسید تا به مشکل برخورد نکنید. محرومیت های کنکور از موارد مهمی هستند که باید به آن ها دقت کافی را داشته باشید.

محرومیت از کنکور سراسری

به دلایل مختلف شما از شرکت در کنکور محروم خواهید شد. در سال های اخیر اکثر این محرومیت ها برداشته شده اند و برخی نیز در حال رفع و اصلاح هستند.

اما همچنان یکسری محرومیت های خاص وجود دارند که در صورت نادیده گرفتن آنها ممکن است جریمه شوید و عواقب جبران ناپذیری برای شما در نظر گرفته شود.

برخی از محرومیت های مهم

دانشجو بودن و کنکور دادن

اگر دانشجوی رشته روزانه باشید نمی توانید تا زمانی که تحصیل می کنید در کنکور شرکت کنید. این قانون همچنان پابرجا و در حال اجرا است.

فقط یک راه وجود دارد که در کنکور شرکت کنید، آن هم انصراف از دانشگاه است. برای مثال اگر قصد دارید در کنکور ۱۴۰۲ ثبت نام کنید باید تا قبل از تاریخ ۱۴۰۱.۱۲.۲۵ از دانشگاه انصراف داده باشید و دیگر دانشجو آن دانشگاه نباشید که این به منزله انصراف قطعی است.

اگر این روند را به درستی طی کنید می توانید در کنکور پیش روی خود ثبت نام کنید و مجدد کنکور دهید و انتخاب رشته کنید و وارد دانشگاه شوید.

معرفی رشته های دانشگاهی

دوبار پذیرفته شدن در رشته های روزانه

قبلا یک نوع محرومیت از کنکور سراسری وجود داشت که اگر دوبار در دوره های روزانه پذیرفته می شدید دیگر نمی توانستید کنکور دهید. اما این قانون لغو شده است و شما اگر چندبار هم قبول شوید و ثبت نام نکنید مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

فارغ التحصیلان گروه پزشکی

اگر در رشته های پزشکی قبول شده باشید و طرح اجباری داشته باشید، نمی توانید کنکور دهید و مجدد در یک رشته دیگر در همان مقطع تحصیل کنید زیرا طرح اجباری دارید. بعد از گذراندن طرح می توانید مجدد کنکور دهید.

اما یک تبصره برای این مورد وجود دارد. اگر کنکور دوباره دهید و در یکی از رشته های داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی قبول شوید می توانید در آن تحصیل کنید و طرح خود را به پایان این دوره تحصیلی و رشته جدید منتقل کنید.

لازم به ذکر است که این طرح در حال بررسی است و هنوز تایید نشده است. در صورت تایید در این مقاله ذکر خواهد شد اما تا به امروز خبری از تایید شدن این تبصره نشده است.

عواقب محرومیت از کنکور

عوامل محرومیت از کنکور سراسری

نظام وظیفه و محرومیت کنکور

یکی از مهم ترین محرومیت های کنکور مربوط به پسران است زیرا پسران مشکل نظام وظیفه دارند و اگر با مشکل نظام وظیفه در کنکور ثبت نام کنند، دچار محرومیت خواهند شد.

اگر تا بحال در کنکور شرکت نکرده باشید و غیبت نخورده باشید می توانید همزمان با پست کردن دفترچه سربازی، در کنکور نیز شرکت کنید. در صورت قبولی می توانید سربازی را کنسل کنید و به دانشگاه روید و معافیت تحصیلی بگیرید.

لازم به ذکر است که این طرح برای کسانی است که تا بحال در هیچکدام از مقاطع تحصیلی در دانشگاه تحصیل نکرده اند.

جمع بندی

بسیاری از افراد از محدودیت های کنکور و محرومیت ها آگاه هستند اما فکر می کنند می توانند محرومیت ها را دور بزنند و باید بگوییم در صورت انجام اینکار شما به محرومیت های سنگین تر دچار خواهید شد.

برای مثال اگر دانشجو باشید و بدون اینکه از دانشگاه انصراف دهید، مجدد کنکور دهید و رتبه تک رقمی هم کسب کنید، از ورود شما به دانشگاه جلوگیری خواهد شد. بنابراین زحمات خود را هدر ندهید و اول بررسی کنید که در صورت محرومیت، در کنکور شرکت نکنید.

سوالات پرتکرار

در کنکور قبول شدم اما در دانشگاه ثبت نام نکردم. آیا محروم می شوم؟

اگر در کنکور سراسری شرکت کرده باشید و انتخاب رشته نیز کرده باشید و قبول شده باشید، اگر در دانشگاه و آن رشته ثبت نام نکنید مشکلی وجود نخواهد داشت و می توانید سال دیگر بدون هیچ محدودیت و محرومیتی مجدد در کنکور شرکت کنید.

دانشجو روزانه ام و می خواهم دوباره کنکور دهم و وارد پردیس خودگردان شوم، باید انصراف دهم؟

اگر شما دانشجو رشته های روزانه باشید باید تا پایان ۲۵ اسفند از دانشگاه انصراف داده باشید تا بتوانید در کنکور آینده بدون محرومیت شرکت کنید و وارد پردیس خودگردان یا سایر دانشگاه ها شوید.

در دو رشته در مقطع کارشناسی مدرک دارم آیا می توانم دوباره کنکور دهم و پزشکی بخوانم؟

شما نمی توانید بیشتر از دوبار در رشته های روزانه تحصیل کنید. بنابراین شما دچار محرومیت خواهید شد و تحصیل در دانشگاه های روزانه برای شما رایگان نخواهد بود.

با سوابق تحصیلی در دانشگاه قبول شدم. اگر نروم چه می شود؟

چه با سوابق چه با کنکور اگر در دانشگاه قبول شوید و ثبت نام نکنید مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد و به راحتی و بدون محدودیت و محرومیت می توانید در کنکور سال آینده شرکت کنید.

در رشته های تعهدی قبول شدم، می توانم نروم؟

فرقی نمی کند در چه رشته ای قبول شده باشید، اگر ثبت نام به عمل نیاید برای شما مشکل تحصیلی به وجود نخواهد آمد. می توانید سال آینده نیز در کنکور سراسری شرکت کنید.

پایان مقاله عوامل محرومیت از کنکور سراسری


اگر به دنبال یک هدیه هستید، دانش پژوه هدیه ما به شماست

بهترین هدیه برای کنکوری ها و دانش آموزان. مکانی برای رفع سوالات درسی و غیر درسی محصلان و کنکوری ها

وبسایتی برای دیده شدن معلمان و مشاوران و تمامی افراد با سواد و توانمند که می خواهند فعالیت کنند و دیده شوند

آشنایی و استفاده از خدمات ما

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+