اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

شرایط تغییر رشته در دبیرستان ❤️ پایه دهم، یازدهم – ریاضی و تجربی

شاید شما هم به این موضوع فکر کرده اید که تغییر رشته دهید اما شرایط آن را نمی دانید و بلد نیستید که چگونه باید اینکار ار انجام دهید. ممکن است ترس از تغییر رشته دادن داشته باشید. مراحل و شرایط تغییر رشته در دبیرستان (پایه دهم و یازدهم) چیست؟

به صورت کامل راجب اینکه چرا باید تغییر رشته دهید و چگونه انجام تغییر رشته ممکن است در این مقاله توضیح داده ایم. سوالاتی  مانند تغییر رشته در وسط سال دهم و یازدهم ممکن است یا خیر را نیز بررسی کرده ایم.

پشیمانی در انتخاب

اگر سال نهم را تمام کرده باشید باید در سال دهم وارد رشته تخصصی بر اساس هدایت تحصیلی شوید. ممکن است وارد یک رشته شوید و در سال دهم پشیمان شوید و قصد تغییر رشته را داشته باشید.

تغییر رشته در پایه دهم و در پایه یازدهم امکانپذیر است و روند پیچیده ای ندارد. برای اینکه بتوانید رشته خود را عوض کنید باید یکسری مراحل را طی کنید و در برخی دروس جدید آزمون دهید. شرایط تغییر رشته در دبیرستان بسیار ساده و آسان است.

فقط می توانید به رشته ای تغییر رشته دهید که در هدایت تحصیلی نهم مجاز به ورود به آن شده باشید.

با چه معدلی چه رشته ای را می توان رفت؟

تغییر رشته در پایه دهم

اولین چیزی که باید بدانید این است که در طول سال تحصیلی نمی شود تغییر رشته داد. مثلا در آذر ماه نمی شود از رشته ریاضی به انسانی تغییر رشته داد.

تغییر رشته زمان خود را دارد. برای تغییر رشته باید قبل از امتحانات خرداد و یا قبل از امتحانات شهریور ماه اقدام کنید. این موضوع به این دلیل است که در خرداد ماه یا شهریور ماه باید دروس مربوط به رشته جدید را امتحان دهید.

این درخواست باید چند هفته قبل از شروع امتحانات باشد زیرا تا درخواست بررسی و فرستاده شوند و مهر تایید بگیرند اندکی زمان خواهد برد.

مراحل تغییر رشته پایه دهم

اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که به سامانه سنا مراجعه کنید( برای ورود به این سایت عبارت سامانه سنا را در گوگل سرچ کنید)

در این سامانه باید فرم الف تغییر رشته را دانلود کنید و از آن پرینت بگیرید و آن را پر کنید. حتما و حتما از فرم پر شده کپی بگیرید. فرم پر شده را به مدرسه خود تحویل دهید.

این فرم توسط مدرسه بررسی می شود و اگر تایید شود به آموزش پرورش فرستاده می شود تا مورد بررسی قرار گیرد. آموزش و پرورش این درخواست را بررسی می کند و جواب نهایی آن را به مدرسه می دهد.

اگر در مدرسه خودتان ظرفیت لازم برای ورود به رشته درخواستی شما نباشد آموزش و پرورش شما را به مدرسه ای که ظرفیت لازم را داشته باشد معرفی خواهد کرد.

بعد از گذراندن این مراحل وقت این است که دروس جدید رشته جدید را در آزمونات خرداد و یا شهریور ماه امتحان دهید. با کسب نمره قبولی می توانید وارد رشته جدید شوید.

مراحل تغییر رشته پایه دهم به همین سادگی بود فقط کافی است مراحل را قدم به قدم طی کنید.

تغییر رشته در وسط سال دهم

شرایط و مراحل تغییر رشته در دبیرستان و پایه دهم

دروس مشترک و غیر مشترک:

اگر قصد ورود به رشته ریاضی را داشته باشید باید دروس تخصصی این رشته را امتحان دهید و نمره قبولی بگیرید.

دروس تخصصی این رشته شامل هندسه، فیزیک، ریاضی و شیمی است.

دروس تخصصی رشته تجربی شامل زیست، فیزیک، ریاضی و شیمی است.

در رشته انسانی دروس تخصصی شامل جامعه شناسی، اقتصاد و منطق، علوم و فنون ادبی است.

برای اینکه از رشته ریاضی وارد تجربی شوید نیاز نیست فیزیک و شیمی را امتحان دهید زیرا این دروس مشترک هستند و فقط کافی است در درس زیست شناسی نمره قبولی را کسب کنید.

دروس مشترک شامل دروس عمومی می شوند که در بین تمام رشته ها مشترک اند.

اگر در این دروس نمره قبولی را گرفته باشید نیاز به آزمون مجدد نیست و با یک عمل تطبیق واحد، واحد های عمومی قبول شده را به رشته جدید انتقال می دهند.

تغییر رشته یازدهم به دوازدهم:

اگر در سال دهم تغییر رشته نداده باشید و در سال یازهم به فکر تغییر رشته افتاده اید باید بگوییم در سال یازدهم نیز این امکان وجود دارد و می توانید مانند پایه دهم تغییر رشته دهید.

برای تغییر رشته در سال یازدهم باید فرم تغییر رشته را تکمیل و به مدیر مدرسه دهید و مدیر مدرسه آن را به آموزش و پرورش می دهد و روند تغییر رشته پیگیری می شود.

در صورت تایید در آزمون های دروس غیر مشترک شرکت می کنید و در صورت قبولی مجاز هستید وارد رشته جدید درخواستی خود شوید.

مهم ترین نکته ای که باید دوباره ذکر شود این است که حتما باید یک الی دو هفته قبل از شروع امتحانات درخواست دهید که نامه شما تایید شود تا بتوانید در امتحانات شرکت کنید و دروس جدید مربوط به رشته جدید را امتحان دهید و در آن قبول شوید.

پیشنهاد ما این است که در سال یازدهم تغییر رشته دهید زیرا در سال یازدهم دروس تخصصی را کامل خوانده اید و امتحان داده اید. اگر در سال دهم اینکار ار انجام دهید عملا فقط دروس تخصصی رشته مورد نظر را امتحان داده اید و در کلاس های آن شرکت نکرده اید.

شرکت در کلاس درس میتواند شما را از نکات ریز آن دروس آگاه سازد. اگر قصد موفق شدن در کنکور را دارید حتما باید نکات ریز را بدانید و در کلاس ها حضور پیدا کرده باشید تا آن درس را با تمام جزئیات بدانید و در کنکور چیزی از شما پنهان نشود.

چرا باید تغییر رشته دهیم؟

رشته تحصیلی شما در دبیرستان در نهایت شما را به دانشگاه و به سرکار هدایت می کند.

شغلی که شما در آینده خواهید داشت از انتخاب رشته شما در سال دهم شروع می شود و در دانشگاه ادامه می یابد و در نهایت برای شما تبدیل به شغل می شود.

اگر وارد شغلی شوید که به آن علاقه ندارید و وارد رشته ای شوید که آینده شغلی خوبی ندارد زندگی برایتان به شدت دشوار خواهد شد.

پس تا در دبیرستان فرصت تغییر رشته دارید حتما رشته خود را تغییر دهید و وارد رشته مورد علاقه خود شوید. تاکید می کنیم که وارد رشته ای شوید که به آن علاقه دارید نه رشته ای که پرطرفدار است.

اگر به رشته ای علاقه نداشته باشید پیگیر نخواهید شد و تمرکز شما روی آن رشته نخواهد بود که در نهایت نتیجه ای نخواهید گرفت.

اغلب دانش آموزان بخاطر رشته پزشکی وارد رشته تجربی می شوند اما چون علاقه ای به این رشته و دروس آن ندارند نمی توانند با دقت و تمرکز درس بخوانند و درنهایت در رشته پزشکی قبول نمی شوند و افسردگی سراغشان می آید.

در بهترین حالت ممکن است آن فرد در رشته پزشکی قبول شود اما به دلیل نداشتن علاقه و پیگیر نبودن نمی تواند به درجه بالا در علم پزشکی برسد.

معرفی رشته های متوسطه دوم

سوالات پرتکرار

قصدم تغییر رشته به رشته ریاضی است. اگر در درس زیست تجدید شوم نمی توانم تغییر رشته دهم؟

رشته زیست شناسی جز دروس رشته ریاضی نیست و در صورت قبول نشدن در آن مشکلی برای شما در جهت تغییر رشته به وجود نخواهد آمد.

در هدایت تحصیلی رشته ادبیات را مجاز نشده ام ایا می توانم از تجربی به انسانی تغییر رشته دهم؟

شما به صورت عادی مجاز به تغییر رشته نیستید. باید اول در آزمون مجدد تعیین رشته شرکت کنید.

سال دوازدهم هستم و تغییر رشته نداده ام. رشته ام انسانی است ایا می توانم در کنکور تجربی شرکت کنم؟

بله شما می توانید در کنکور تجربی شرکت کنید. شرکت در کنکور ملزم به خواندن همان رشته نیست. اما شما نمی توانید همزمان در رشته انسانی و رشته تجربی در یکسال کنکور دهید.

شرکت در دو کنکور همزمان

فقط باید دروس تخصصی امتحان داده شوند یا باید دروس عمومی نیز امتحان داده شوند؟

برای اینکه وارد رشته جدید شوید باید دروس تخصصی آن رشته را امتحان دهید. دروس عمومی مشترک نیاز به امتحان مجدد ندارند و برای شما تطبیق واحد داده می شوند و جایگزین می شوند.

آیا می توان از رشته تجربی به رشته های فنی رفت؟

بله امکان تغییر رشته از هر رشته ای به رشته های دیگر وجود دارد فقط باید طبق مراحل تغییر رشته پیش بروید و در دروس های غیر مشترک نمره قبولی بگیرید.

پایان مقاله شرایط تغییر رشته در دبیرستان


فضایی فراهم شده است تا هیچ محصل و کنکوری مشکلات خود را به دوش نکشد و به سادگی آن را در سایت دانش پژوه مطرح کنند.

سوالات شما میتواند درسی باشد یا مربوط به تحصیل و شرایط مختلف تحصیلی.

این سوالات توسط مشاوران و معلمان پاسخ داده می شوند. کسانی که مشتاق اند که مشکلات شما را حل کنند.

دانش پژوه سیستمی را ساخته است که افرادی که به سوالات پاسخ می دهند نتیجه زحمات خود را ببینند.

مزایا پاسخ دهی در دانش پژوه چیست؟

همین حالا از این خدمات و مزایا استفاده کن

دیدگاه ها ( ۲ )

  1. سلام وقتتون بخیر
    من الان یازدهم انسانی ام و میخوام به دوازدهم تجربی تغییر رشته بدم.
    جدا از دروس اصلی پایه دهم و یازدهم یعنی زیست،ریاضی،فیزیک،شیمی که امتحان میدم، در نهایت باید ازمایشگاه،زمین شناسی، تاریخ معاصر هم امتحان بدم؟
    یا اصلا نمراتشون نیازی نیس

ارسال یک پاسخ