اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

شرکت همزمان در دو کنکور -کنکور تجربی با رشته ریاضی و دیپلم فنی

خیلی از کنکوری ها بر این باورند که چون در رشته ریاضی هستند و دروس زیست و زمین را پاس نکرده اند نمی توانند در کنکور تجربی با رشته یا دیپلم ریاضی شرکت کرد. شرکت به صورت همزمان در کنکور های مختلف نیز با رعایت کردن شرایط سازمان سنجش امکانپذیر است. در این مقاله پاسخی جامع و کامل به سوالاتی از قبیل کنکور تجربی با دیپلم فنی و دیگر سوالات مشابه داده ایم.

دو کنکور در یکسال:

یکی از حرکات هوشمندانه کنکوری ها این است که در دو کنکور مختلف شرکت کنند که اگر در کنکور اول نتیجه نگرفتند در کنکور دوم نتیجه بگیرند.

این استراتژی برای رشته های مشترک جواب می دهد. مثلا دو رشته که می شود از طریق کنکور زبان و کنکور ریاضی در آن قبول شد.

افرادی که هدفشان رفتن به دانشگاه است و برایشان رشته خیلی مهم نیست نیز از این روش استفاده می کنند و در دو کنکور شرکت می کنند.

اما کسی که می داند قرار است فقط در رشته هوشبری تحصیل کند دیگر نیازی نیست کنکوری به غیر از کنکور رشته تجربی دهد.

چه کنکور هایی را می توان با هم شرکت کرد؟

برخی از کنکور ها با هم تضاد دارند و نمی توان همزمان در هردوی آن ها  شرکت کرد. شما نمی توانید به صورت همزمان در یکسال هم در کنکور تجربی شرکت کنید هم در کنکور ریاضی.

اما شما می توانید در کنکور ریاضی و کنکور زبان ثبت نام کنید و کنکور دهید. می توانید در کنکور تجربی و در کنکور هنر ثبت نام کنید و در هرکدام جداگانه کنکور دهید.

تنها چیزی که قابل ذکر است این است که در سه کنکور اصلی ریاضی، تجربی و انسانی نمی توانید به صورت مشترک ثبت نام کنید اما می توانید هر کدام از این سه رشته اصلی را با یکی از رشته های فرعی ماننند کنکور زبان و هنر ثبت نام کنید.

  • کنکور ریاضی با دیپلم تجربی

اگر شما دیپلم تجربی داشته باشید بدون هیچ مشکلی می توانید در کنکور ریاضی شرکت کنید و به رقابت بپردازید و در نهایت وارد دانشگاه شوید.

دلیل قابل انجام بودنش این است که دروس میان رشته تجربی و ریاضی مشترک است و چون اغلب دروس مشترک اند هیچ مانعی برای شرکت در کنکور ریاضی برای افرادی که دیپلم تجربی دارند وجود ندارد.

  • کنکور تجربی با دیپلم ریاضی

اگر دیپلم شما ریاضی باشد می توانید در کنکور تجربی شرکت کنید اما شما درس زیست و زمین شناسی را نخوانده اید و برای نتیجه گرفتن در کنکور تجربی نیاز است که در درس زیست شناسی درصد خوب کسب کنید.

اگر مدرک پیش دانشگاهی داشته باشید می توانید در ۵ کنکور بدون هیچ محدودیتی ثبت نام کنید. منظور ما از ۵ کنکور، کنکور های ریاضی، انسانی، زبان، هنر و تجربی است

آیا با دیپلم فنی می شود کنکور تجربی داد؟

مدرک دیپلم به تنهایی برای شرکت در کنکور تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان کافی نیست و شما بایستی مدرک پیش دانشگاهی داشته باشید.

بنابراین پاسخ این سوال که با دیپلم فنی می شود کنکور تجربی داد، خیر است

بعد از قبولی در هر دو کنکور می توانم انتخاب رشته کنم؟

اگر مجاز به انتخاب رشته شوید می توانید انتخاب رشته انجام دهید اما باید حواستان به محرومیت های انتخاب رشته و ثبت نام نکردن باشد.

لازم به ذکر است به صورت جداگانه انتخاب رشته انجام نمی شود. برای مثال اگر در کنکور ریاضی و هنر ثبت نام کرده باشید مجموعا ۱۵۰ کد رشته را می توانید انتخاب کنید که در یک فرم این انتخاب رشته صورت می گیرد و با بررسی سازمان سنجش یک رشته را به عنوان رشته قبولی برای شما اعمال می کنند.

نکات مهم

اگر سهمیه داشته باشید و انتخاب رشته کنید و قبول شوید و نروید به دانشگاه، سال دیگر نمی توانید از سهمیه خود استفاده مجدد کنید.

لازم به ذکر است که شما نمی توانید در دانشگاه دولتی در دو رشته به صورت همزمان تحصیل کنید و لیسانس بگیرید. موارد خاص برای این سبک تحصیل وجود دارند که بسیار پیچیده است. پس مراقب باشید که در دو رشته ثبت نام نکنید که جریمه خواهید شد.

  • چگونه باید در دو کنکور ثبت نام کرد؟

ثبت نام در سایت سنجش و به صورت خرید کارت اعتباری انجام می شود. به سایت سنجش مراجعه کنید و برای هر آزمونی که می خواهید ثبت نام کنید کارت اعتباری سریالی تهیه کنید و در مراحل ثبت نام آن را وارد کنید.

برای شرکت در هر رشته باید به صورت جداگانه کارت اعتباری تهیه کنید و لازم به ذکر است که می توانید در حداکثر سه رشته ثبت نام کنید، یک رشته اصلی و دو رشته شناور.

استفاده ز سهمیه در دو کنکور:

در هر کنکور می توانید سهمیه خودتان را در حین ثبت نام ثبت کنید و از آن به صورت جداگانه استفاده کنید.

اگر از سهمیه ایثارگران یا دیگر سهمیه ها استفاده می کنید باید بدانید شما فقط یکبار مجاز به استفاده از سهمیه در هر مقطع هستید. در یک صورت می توانید دوباره از سهمیه در یک مقطع تکراری استفاده کنید که یا انتخاب رشته نکنید یا در انتخاب رشته مردود شوید.

اگر انتخاب رشته کنید و قبول شوید هرگز نمی توانید مجدد از سهمیه خود در همان مقطع استفاده کنید.

شرکت همزان در کنکور تجربی با رشته ریاضی و فنی

شرکت همزمان در دو کنکور

جمع بندی:

شرکت در کنکور در رشته های مختلف امکانپذیر است به شرطی که یکی از رشته ها اصلی باشد و مابقی رشته های شناور یا فرعی باشند.

شما می توانید در کنکور های زیر شرکت کنید(تا سه رشته مجاز است)

انسانی، هنر و زبان

ریاضی، هنرن و زبان

تجربی، هنر و زبان

رشته های اصلی شامل سه رشته ریاضی، انسانی و تجربی هستند و رشته های شناور شامل هنر و زبان هستند. برای اینه بتوانید در این کنکور ها شرکت کنید حتما باید مدرک پیش دانشگاهی داشته باشید.

در هر چند رشته که کنکور دهید، انتخاب رشته در یک فرم صورت می گیرد و جداگانه نمی توانید انتخاب رشته کنید. پس طبق اولویت بندی های خودتان انتخاب رشته کنید تا پشیمان نشوید.


دانش پژوه فرصتیست برای شکوفایی ودیده شدن مشاوران، معلمان و افراد متخصص در حوزه های آموزشی

در پلتفرم پرسش و پاسخ دانش پژوه هر محصل و کنکوری می تواند اشکالات درسی خودش را مطرح کند و هر مشاور و معلم می تواند به این سوالات پاسخ دهد.

نتیجه این فعالیت ها در سایت باعث دیده شدن شما مشاوران و معلمان می گردد و افراد زیادی توانایی های شما را می توانند ببیند که این باعث کسب درامد شما خواهد شد.

کار با سایت رو یاد بگیر

دیدگاه ها ( ۲ )

  1. سلام وقتتون بخیر، من میخوام دو کنکور تجربی و زبان رو همزمان شرکت کنم، از سهمیه ۵ درصدی میتونم توی هر دو استفاده کنم؟

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+