اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

غیبت موجه و غیر موجه در امتحان نهایی – راه های موجه کردن غیبت

غیبت در امتحان نهایی پیامد های زیادی دارد. بسیاری از افراد خواسته یا ناخواسته در امتحانات نهایی سال دوازدهم یا سال نهم غیبت می کنند. در این مقاله به بررسی انواع غیبت در امتحانات نهایی و سرنوشت آن درس غیبت شده می پردازیم. راه های تبدیل غیبت غیر موجه به غیبت موجه در امتحان نهایی نیز از مسائل مهم  است که برای شما توضیح خواهیم داد.

امتحانات هماهنگ کشوری:

در سال های نهم و دوازدهم امتحانات پایان سال یعنی امتحانات خرداد ماه به صورت هماهنگ کشوری برگزار می شوند.به این معنی که تمام دانش آموزان رشته ریاضی در کل کشور باید به رقابت بپردازند و سوالات امتحان همه دانش آموزان یکی است. دقیقا مانند کنکور.

اما این مختص رشته ریاضی نیست و این یک مثال بود و همه رشته ها در پایه نهم و پایه دوازهم باید به این صورت با یکدیگر رقابت کنند.

غیبت در امتحان نهایی:

ممکن است خواسته یا ناخواسته در امتحان نهایی غیبت صورت گیرد. اما برای آموزش و پرورش مهم نیست که شما غیبت کرده اید. تنها چیزی که برای آموزش و پرورش مهم است این است که کسی نتواند سو استفاده کند و حق دیگران را ضایع کند.

به همین خاطر اگر غیبت کنید باید ثابت کنید که غیبت شما موجه بوده در غیر این صورت نمره شما صفر خواهد بود.

غیبت غیر موجه در امتحان نهایی:

اگر دانش آموزی در امتحان نهایی غیبت کند و نتواند ثابت کند که غیبتش با دلیل بوده، آموزش و پرورش آن غیبت را غیر موجه در نظر می گیرد و نمره صفر را برای دانش آموزی که غیبت کرده است در نظر می گیرد.

اما سوالی که پیش می آید این است که چگونه باید غیبت خود را موجه کنیم و غیبت موجه چه تفاوتی با غیبت غیر موجه دارد؟

غیبت موجه در امتحان نهایی:

اکثر دانش آموزان بعد از غیبت کردن به دنبال این موضوع می روند که غیبت خود را موجه کنند تا بتوانند فرصتی برای جبران داشته باشند.

غیبت موجه به این منظور است که شما به عنوان یک دانش آموز مشکل دار که مشکل به صورت غیر منتظره بوده است و شما نتوانسته اید به موقع در جلسه آزمون حاضر شوید. اگر بتوانید همچین حالتی را به کمیسیون آموزش و پرورش ثابت کنید، غیبت شما موجه خواهد شد.

 • مدارک موجه سازی غیبت

برای اینکه بتوانید ثابت کنید باید به آموزش و پرورش مدارک معتبری را ارسال کنید. آن ها با بررسی این مدارک رای به موجه بودن یا نبودن غیبت شما می دهند.

اصولا دانش آموزان مریض می شوند و نمی توانند در آزمون شرکت کنند. مدرک معتبر پزشکی برای تاریخ و روز امتحان غیبت شده می تواند غیبت شما را به راحتی موجه کند.

لازم به ذکر است که آموزش پرورش به شدت روی این مساله حساس است و مدارک را با دقت بررسی می کند.

بعد از غیبت موجه چه اتفاقی رخ می دهد؟

قوانینی برای این دسته از افراد ایجاد شده است تا در این مواقع از آن ها استفاده کنند. تک تک این ماده ها را بررسی خواهیم کرد.

اگر دانش آموزی در امتحان نهایی خرداد ماه غیبت کند و غیبت او موجه اعلام شود، آن دانش آموز مجاز است در نوبت بعدی مجدد در آزمون شرکت کند(در نوبت شهریور ماه)

غیبت در امتحان نهایی اگر غیر موجه ثبت شود هیچ راهی وجود ندارد و نمره دانش آموز در کارنامه صفر ثبت خواهد شد.

دانش آموزی که در نوبت های خرداد و شهریور در همه امتحانات غیبت کند و این غیبت موجه ثبت شود توسط کمیسیون آموزش و پرورش، واحد های درسی اش حذف خواهند شد و به اصطلاح وقفه در تحصیل برایش ثبت خواهد شد.

چنانچه دانش آموزی امتحان نوبت اول نداده باشد و غیبتش موجه باشد، نمره امتحان نهایی او برای نمره نوبت اول آن دانش آموز لحاظ خواهد شد. همچنین اگر نمره مستمر نیز نداشته باشد، معلم می تواند از نمره امتحان نهایی استفاده کند و آن را جایگزین نمره مستمر کند.

اگر در نوبت اول غیبت موجه داشته باشید و در نوبت خرداد که امتحان به صورت نهایی برگزار می شود نیز غیبت موجه داشته باشید، نمره امتحان نهایی شهریور شما به عنوان نمره این دو نوبت غیبت شده لحاظ خواهد شد.

یعنی اگر امتحان نوبت اول و نوبت دوم درس ریاضی را غیبت کرده باشید و این غیبت موجه باشد، هر نمره ای در شهریور کسب کنید، در قسمت نوبت اول و دوم کارنامه شما ثبت می شود.

غیبت موجه و غیر موجه در امتحان نهایی سال نهم و دوازدهم

در صورت غیبت، در کارنامه چه ثبت می شود؟

اگر غیبت کنید، چه در امتحانات نوبت اول چه در امتحانات نوبت دوم، اگر این غیبت موجه نباشد در کارنامه صفر ثبت می شود. اگر غیبت موجه باشد در قسمت نمره آن درس جمله غیبت موجه ثبت می گردد تا اینکه شما در آزمون مجدد شرکت کنید و نمره بگیرید. بعد از نمره گرفتن، نمره جدید جایگزین جمله غیبت موجه خواهد شد.

 • چرا افراد غیبت می کنند؟

اکثر دانش آموزان بر این باورند که امتحانات خرداد سخت است پس غیبت می کنند تا در شهریور ماه در یک امتحان ساده تر شرکت کنند که کاملا اشتباه است.

دسته دیگری از دانش آموزان می گویند امادگی شرکت در ازمون را نداریم پس به جای این ازمون در ازمون بعدی شرکت می کنیم و نمره عالی میگیریم. این قضیه اندکی درست است اما غیبت کردن اشتباه است زیرا شما باید ثابت کنید غیبتتان موجه بوده و این یک پروسه ریسکی است. می توانید در خرداد امتحان دهید و در صورت نمره بدگرفتن در ترمیم معدل به راحتی شرکت کنید.

غیبت در امتحان نهایی فقط برای افرادی ایراد ندارد که واقعا مشکل دارند در غیر اینصورت غیبت کردن اصلا منطقی و درست نیست.

بیشتر بخوانید: شرایط استفاده از تک ماده

امتحان نهایی شریور برای چه کسانی است؟

چند دسته از افراد می توانند در شهریور ماه در امتحانات نهایی شرکت کنند.

دسته اول کسانی هستند که نمره قبولی در خرداد ماه نگرفته اند و حالا فرصت دومی دارند تا در شهریور ماه جبران کنند.

دومین دسته کسانی هستند که در امتحانات خرداد غیبت موجه داشته اند. این افراد می توانند در شهریور ماه در امتحان نهایی درس غیبت شده آزمون دهند و نمره بگیرند.

سومین دسته کسانی هستند که نمره خوبی در خرداد نگرفته اند و از نمره خود رضایت ندارد. به این افراد فرصت ترمیم نمره داده شده است و می توانند در شهریور ماه نمره خود را بهبود ببخشند و جایگزین نمره خرداد ماه کنند.

چه کسانی در دی ماه امتحان می دهند؟

امتحانات نهایی در دی ماه فرصت مناسبی برای ترمیم معدل است. اکثر کنکوری ها در این طرح شرکت می کنند و نمرات خود را ارتقا می دهند. با مصوبه حذف کنکور سراسری و جایگزین کردن معدل و تاثیر معدل به صورت قطعی در کنکور های آتی، ترمیم معدل حساس تر و پرطرفدار تر خواهد شد.

سرانجام حذف کنکور، از صفر تا صد

سوالات پرتکرار

امتحانات نهایی شهریور سخت تر است یا خرداد؟

تمامی امتحانات نهایی استاندارد های خاص خود را برای طراحان سوال دارند و از نظر سختی و آسانی چه در خرداد چه در شهریور و چه در دی ماه یکسان هستند. حواستان باشد دروغ سودجویان را نخورید که می گویند امتحانات نهایی در شهریور ماه آسان تر است.

چرا نمرات امتحان نهایی مهم هستند؟

این نمرات تاثیر مستقیم در نتیجه کنکور دارند. بنابراین باید خیلی با حساسیت در آزمون های نهایی سال دوازدهم شرکت کنید. آن ها را جدی بگیرید.

فرصت ترمیم برای شما وجود دارد. اما اگر یکبار برای همیشه تمرکز بگذارید و نمره خوب بگیرید بسیار بهتر از این است که هر بار وقت بگذارید و در ازمون ترمیم معدل شرکت کنید.

مدرک دیپلم و دانشگاه چه ارتباطی با هم دارند؟

برای اینکه بتوانید بعد از کنکور یا بدون آزمون کنکور در دانشگاه ثبت نام کنید باید مدرک دیپلم خود را ارائه دهید.

اگر نمرات امتحان نهایی شما زیر نمره مجاز باشد و آن درس را قبول نشده باشید به شما مدرک دیپلم تعلق نخواهد گرفت. تا وقتی در این مقطع فارغ التحصیل نشده باشید نمی توانید در مقطع بعدی که لیسانس است شرکت کنید.

پس شما باید تمامی دروس خود را قبول شوید تا مدرک دیپلم برای شما صادر شود که این مدرک به منزله گذراندن دوره دیپلم با موفقیت کامل است.

در یکی از امتحاناتم غیبت کردم و غیبت موجه برایم ثبت شد، چه باید کرد؟

اگر مدارک شما تایید شده و غیبت موجه نیز ثبت شده است شما می توانید در نوبت بعد که شهریور است در امتحان نهایی درس غیبت شده شرکت کنید. با شرکت در این امتحان نمره جدید در کارنامه شما به جای عبارت غیبت موجه ثبت خواهد شد.


بهترین راهکار برای حل مشکلات درسی و تحصیلی هر دانش آموز و کنکوری، استفاده از خدمات رایگان سایت دانش پژوه است.

هر محصل به راحتی می تواند سوالات خودش را بپرسد تا دیگر مشاوران و معلمان و افراد با تخصص به آن سوال پاسخ دهند

پاسخ دهی به سوالات در دانش پژوه چه مزیتی برای مشاوران و معلمان و سایر افراد دارد؟

چرا باید از دانش پژوه استفاده کرد؟

دیدگاه ها ( ۱۴ )

 1. سلام امروز ۳۱ مرداد امتحان تجدیدی فیزیک داشتم و به اشتباه فکر کردم که ۱ مرداد یعنی فردا دارم این امتحانو
  آیا کاری میشه کرد که برم امتحانو بدم که به دی سال بعد نکشه ، کلی پول معلم خصوصی دادم

 2. سلام من دوازدهمم و یک امتحان رو غیبت کردم، چه زمانی باید مدارکم رو برای آموزش پرورش بفرستم؟ باید از طریق مدرسه اقدام کنم یا خودم برم؟

 3. اگه کسی امتحان نهاییشو خواب بمونه و گوشیش خراب بشه و نتونه بره امتحان بده ، چیکار باید بکنه؟

 4. سلام .من دانش اموز تطبیقی ریاضی ب تجربی هستم نتونستم امتحان فیزیک شرکت کنم با دلیل موجه اگر شهریور امتحان بدم نمره ما شهریور برای کنکور حساب میشه واگه نمیشه نمره دیپلم ریاضی رو ممکنه حساب کنند یا اینکه صفر میشه

 5. سلام منظور از مدارک پزشکی یعنی کسی که سرما خورده میتونه گواهی پزشکی ببره؟ آیا گواهی پزشکی قابل قبوله؟

 6. مطالب واقعا کامل و مفید بودن
  دستون درد نکنه ????

  • الان غیبت موجه با غیرموجه فرقش چیه خلاصه ک هردو باید شهریور امتحان بدن
   ینی اگ غیبتت موجه باشه و شهریور اون امتحانو بدی تاثیر میدن توی کنکور همون سال؟

ارسال یک پاسخ