اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

هدایت تحصیلی پایه نهم چیست؟ توضیح کامل و جامع

خیلی از افراد و والدین نمی دانند هدایت تحصیلی پایه نهم چیست و به اشتباه فکر می کنند یک چیز بی مورد و بی اهمیت است. به همین خاطر خیلی آن را جدی نمی گیرند اما در زمان انتخاب رشته که دیگر دیر شده است تازه می دانند که هدایت تحصیلی چیست.

به صورت جزئی و کامل به بررسی هدایت تحصیلی در این مقاله پرداخته ایم تا با این اصطلاح آشنا شوید و بتوانید یک انتخاب رشته خوب داشته باشید.

انتخاب رشته متوسطه دوم

برای اینکه در متوسطه دوم یعنی در سال های دهم، یازدهم و دوازدهم ادامه تحصیل دهید باید قبل از ورود به سال دهم، انتخاب رشته کنید.

انتخاب رشته به این صورت نیست که شما هر رشته ای را که بخواهید انتخاب کنید و ادامه تحصیل دهید. مبحثی به عنوان هدایت تحصیلی شما را به رشته ای هدایت می کند که برای آن مناسب هستید.

بیشتر بخوانید: تست انتخاب رشته دبیرستان

هدایت تحصیلی چیست؟

در متوسطه اول یا راهنمایی یا در سال های هفتم، هشتم و نهم شما مورد آزمایشاتی قرار خواهید گرفت که به مجموع آن هدایت تحصیلی می گویند. برای مثال میانگین نمرات شما یکی از موارد تاثیر گذار در هدایت تحصیلی است.

موارد تاثیر گذار در هدایت تحصیلی چیست؟

همه چیز دست به دست هم می دهند تا هدایت تحصیلی را برای دانش آموزان بوجود آورند. برخی از این موارد خیلی مهم هستند و برخی کم اهمیت تر هستند.

همانطور که گفته شد مهم ترین مورد، نمرات شما در این سه سال تحصیلی است. تک به تک موارد مهم را مثال می زنیم تا بدانید دقیقا چه چیز هایی برای آینده شما تصمیم می گیرند و هدایت تحصیلی را ایجاد می کنند.

نمرات متوسطه اول

اگر درصد خود را روی صد در نظر بگیریم، ۳۰ درصد هدایت تحصیلی را نمرات شما تعیین می کنند. منظورمان از نمره، میانگین نمرات شما در این سه سال است.

آیا همه نمرات شما مهم هستند؟

همه نمرات شما مهم هستند مگر اینکه تصمیم گرفته باشید که چه رشته ای را می خواهید بروید.

برای مثال اگر تصمیم گرفته اید در رشته ریاضی ادامه تحصیل دهید، نمره درس عربی شما آنقدر ها هم مهم نیست و نیازی نیست در درس عربی زیاد تلاش کنید. بنابراین باید تمام تلاش خود را روی دروس اختصاصی بگذارید زیرا اولویت هدایت تحصیلی با نمره شماست.

آزمون هوش

دومین و مهم ترین مورد آزمون هایی است که در این سه سال از شما می گیرند. یکی از این آزمون ها، آزمون هوش است که در هدایت تحصیلی شما تاثیر بسزایی دارد.

آزمون هوش آنقدر ها هم سخت نیست و به راحتی می توانید در آن نمره خوبی کسب کنید. اگر بتوانید در آزمون هوش نمره ۱۲۰ به بالا را کسب کنید به عبارتی خودتان را برای ورود به هر رشته ای تایید کرده اید. اما نمره بالای ۹۰ می تواند برای شما بسیار خوب باشد و مشکلی در هدایت تحصیلی شما ایجاد نخواهد کرد.

آزمون رغبت

یکی از آزمون هایی که در طول متوسطه اول از شما گرفته ی شود، آزمون رغبت است که به صورت مستقیم در هدایت تحصیلی شما تاثیر گذار است.

حتما و حتما روی این آزمون ها سرمایه گذاری کنید تا بتوانید در آن نتیجه بگیرید و هدایت تحصیلی خوبی را کسب کنید که بتوانید در موقع انتخاب رشته وارد رشته دلخواه خود شوید.

هر آزمون حدودا ۱۵ درصد بر روی هدایت تحصیلی شما تاثیر گذار هستند و این یک عدد بسیار خوب است و خبر از این می دهد که باید این آزمون ها را جدی گرفت.

ارزیابی معلمان

یکی از موارد مهم بعد از موارد گفته شده در بالا که حدودا ده درصد در هدایت تحصیلی شما موثر است، نظر و ارزیابی معلمان است. زمانی معلمان به شما امتیاز خوب می دهند که در کلاس فعال باشید و فعالیت کلاسی داشته باشید.

برای مثال اگر قصد ورود به رشته ریاضی را دارید سعی کنید در کلاس ریاضی خودتان را نشان دهید و مرتب فعالیت کنید تا معلمتان در زمان ارزیابی به شما امتیاز خوبی دهد.

نظرات والدین

مورد تاثیر گذار دیگر در هدایت تحصیلی، نظرات والدین شماست. این قسمت نیز حدود ده درصد از نتیجه هدایت تحصیلی را شامل خود می کند.

حتما و حتما با والدین خود هماهنگ باشید و از آن ها بخواهید در مسیر هدف شما قدم بردارند. تمامی این ارزیابی ها به صورت پر کردن فرم است و نیاز به مراجعه حضوری نیست.

نظر مشاور شما در مدرسه

مشاور شما در مدرسه نیز بر روی نتیجه هدایت تحصیلی تاثیر گذار است. تاثیر مشاور نیز حدودا ده درصد از نتیجه هدایت تحصیلی را رقم می زند. پس سعی کنید در طول این سه سال با مشاور خود در ارتباط باشید و با آن صحبت کنید.

خیلی از افراد مشاور خود را در مدرسه نادیده می گیرند و در زمان هدایت تحصیلی به مشکل بر خورد می کنند زیرا با مشاور خود صحبت نکرده اند و علایق و سلایق خود را به مشاور نگفته اند. این باعث می شود در زمان ارزیابی مشاور نتواند به خوبی شما را گزینش کند و اطلاعات ناقص را تحویل آموزش و پرورش دهد.

نظر دانش آموز

همیشه نظر خود دانش آموز نیز مهم است و از خود شما نیز نظر سنجی می شود که باید فرم نظر سنجی را پر و ارسال کنید. نظر شما نیز حدودا ده رصد از نتیجه نهایی هدایت تحصیلی را رقم می زند که رقمی تاثیر گذار است.

بنابراین خودتان را تجزیه و تحلیل کنید و بهترین موارد را در فرم نظر سنجی برای خودتان وارد کنید تا در آینده پشیمان نشوید.

هدایت تحصیلی پایه نهم

نمرات تاثیر گذار در هر رشته

برای رشته های نظری، فی و حرفه ای و کاردانش این نمرات متفاوت است که به صورت جداگانه هر کدام را در جداول مختلف برای شما آورده ایم.

در نظر داشته باشید این نمرات میانگین نمرات سه سال شما باید باشند نه فقط نمره شما در یکی از سال های تحصیل در متوسطه اول

رشته ریاضی و فیزیک رشته علوم تجربی رشته علوم انسانی
نمره درس ریاضی  14 به بالا نمره درس ریاضی ۱۳ به بالا نمره درس ادبیات ۱۴ به بالا
نمره درس علوم ۱۳ به بالا نمره درس علوم ۱۴ به بالا نمره درس مطالعات ۱۳ به بالا
__ __ نمره درس عربی ۱۲ به بالا

 

برای رشته های فنی و حرفه ای به شرح زیر است

رشته های هنر رشته های کشاورزی رشته های خدمات رشته های صنعت
ریاضی نمره ۱۰ ریاضی _ ریاضی نمره ۱۰ ریاضی نمره ۱۰
علوم نمره ۱۰ علوم نمره ۱۰ علوم  _ علوم نمره ۱۰
فرهنگ و هنر نمره ۱۲ فرهنگ و هنر نمره ۱۲ فرهنگ و هنر نمره ۱۲ فرهنگ و هنر نمره ۱۲
کار و فناوری نمره ۱۲ کار و فناوری نمره ۱۲ کار و فناوری نمره ۱۲ کار و فناوری نمره ۱۲

برای رشته های کار دانش

رشته های هنر رشته های کشاورزی رشته های خدمات رشته های صنعت
ریاضی نمره ۱۰ ریاضی _ ریاضی نمره ۱۰ ریاضی نمره ۱۰
علوم _ علوم نمره ۱۰ علوم _ علوم _
فرهنگ و هنر نمره ۱۲ فرهنگ و هنر نمره ۱۰ فرهنگ و هنر نمره ۱۲ فرهنگ و هنر نمره ۱۰
کار و فناوری نمره ۱۲ کار و فناوری نمره ۱۲ کار و فناوری نمره ۱۲ کار و فناوری نمره ۱۲
سوالات پرتکرار

اگر در برگه هدایت تحصیلی رشته انسانی نباشد یعنی نمی توانم وارد رشته انسانی شوم؟

هر رشته ای که در برگه هدایت تحصیلی است را فقط می توانید ثبت نام کنید. باید بدانید که باید هدایت تحصیلی را جدی بگیرید. اگر فکر می کنید هدایت تحصیلی صرفا یک برگه است باید بگوییم در اشتباه هستید و آینده شما به نتیجه همین هدایت تحصیلی بستگی دارد.

می توانم در متوسطه دوم تغییر رشته دهم؟

بله تغییر رشته دادن کاملا ممکن است اما باید قواین و شرایط آن را بدانید. با کلیک بر روی دکمه زیر وارد مقاله ای می شوید که به صورت اختصاصی در مورد تغییر رشته در دبیرستان پرداخته است.

شرایط تغییر رشته در دبیرستان

جمع بندی

یکی از مهم ترین مقطع های تحصیلی، مقطع متوسطه اول است که باید بسیار جدی گرفته شود زیرا قرار است وارد رشته ای شوید در آینده که انتخاب و ورود به آن بستگی به این دوره تحصیلی شما دارد.

اگر بتوانید این دوره را با موفقیت بگذرانید و وارد رشته دلخواه خود شوید بسیار در آینده می توانید پیشرفت کنید. اگر وارد یک رشته نادلخواه شوید، ادامه تحصیل برای شما دشوار خواهد بود زیرا این علاقه است که شما را جلو میبرد.

والدین نقش پررنگی در نتیجه هدایت تحصیلی دارند. اگر والدین از تاثیر نقش هدایت تحصیلی در آینده فرزندانشان با خبر باشند، در سال های متوسطه اول دقت بیشتری به وضعیت درسی فرزندان خود می کردند. به همین خاطر توصیه می شود که این مقاله را والدین بخوانند و اگر شما والدینی را می شناسد که فرزندانشان در حال تحصیل در مقطع متوسطه اول و یا راهنمایی هستند، این مقاله را برایشان بفرستید تا از صفر تا صد برگه هدایت تحصیلی مطلع شوند.


دانش پژوه فرصتی است برای همه محصلان تا بتوانند در یک فضای همه چیز تمام مشکلات خود را حل کنند.

این فرصت فقط برای محصلان نیست و شامل مشاوران و معلمان نیز می شود.

همه معلمان و افراد کاربلد می توانند در این سایت فعالیت کنند و از نتیجه این فعالیت لذت ببرند

از صفر تا صد خدمات ما به صورت رایگان ارائه می شوند و بدون هیچ استرس و نگرانی می توانید به صورت شبانه روزی از آن ها استفاده کنید

نحوه استفاده و آشنایی با خدمات

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+