اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

غیبت در جلسه امتحان دانشگاه آزاد، دولتی، پیام نور – اگر در امتحانات دانشگاه غیبت کنیم

غیبت کردن عضو جدا نشدنی از تحصیل است. دانشگاه مانند مدرسه نیست و آزادی عمل بیشتری به شما می دهد اما در عین حال سختگیری های خاص خود را دارد. یکی از این سختگیری ها غیبت کردن در جلسه امتحان دانشگاه دولتی و سایر دانشگاه ها است. غیبت کرد در جلسه امتحانات دانشگاه دولتی، پیام نور، آزاد و سایر دانشگاه ها عواقب خاص خود را دارند.

در طول این مقاله از صفر تا صد عواقب غیبت در امتحانات دانشگاه تا نحوه موجه سازی غیبت ها و فرار از زیر نمره صفر را گفته ایم.

غیبت در امتحانات

همیشه ممکن است غیبت کردن رخ دهد، از غیبت در کلاس های درس تا غیبت در امتحانات. اگر در امتحانات غیبت کرده اید و می خواهید بدانید چه عواقبی در انتظار شماست یا قصد غیبت در امتحانات دانشگاه را دارید، اول با قوانین آن آشنا شوید بعد غیبت کنید.

غیبت در امتحانات دانشگاه آزاد

اگر غیبت در امتحانات دانشگاه آزاد داشته باشید دو حالت ممکن است رخ دهد. حالت اول اینکه غیبت شما موجه باشد و حالت دوم اینکه غیبت شما غیر موجه باشد.

اگر غیبت شما موجه باشد باید مدارک موجه سازی غیبت خود را به دانشگاه ارائه دهید تا بررسی شوند. بعد از بررسی تصمیم می گیرند که آیا غیبت شما را موجه کنند یا خیر. اگر موجه سازی با موفقیت رخ دهد آن درس از کارنامه شما حذف خواهد شد.

اما غیبت دیگری تحت عنوان غیر موجه وجود دارد که در دانشگاه آزاد محدودیت دارد. اگر تا سه درس را غیبت غیر موجه داشته باشید مشکلی نیست و آن سه درس برای شما لحاظ نخواهند شد و از انتخاب واحد شما حذف می شوند.

در تمامی دانشگاه ها قانون این است که تعداد واحد های درسی شما نباید زیر ۱۲ واحد باشند.

اگر تا سه غیبت غیر موجه داشته باشید این قانون نادیده گرفته می شود و اگر بیش از سه درس غیبت غیر موجه داشته باشید، تمامی دروس برای شما صفر در نظر گرفته می شوند.

اگر غیبت های شما بیش از حد باشند، از طرف دانشگاه برای شما حذف آموزشی صورت می گیرد و کل دروس ترم برای شما حذف خواهند شد. انگار که در آن ترم اصلا دانشگاه نرفته اید و مرخصی گرفته اید.

غیبت در جلسه امتحان دانشگاه دولتی

دانشگاه دولتی نیز مانند سایر دانشگاه ها دارای قوانین خاص خود جهت غیبت در جلسه امتحان است. همانطور که می دانید دو نوع غیبت داریم. غیبت موجه و غیر موجه.

دانشگاه دولتی بسیار روی غیبت ها حساس است به خصوص غیبت های غیر موجه و بی دلیل. اگر غیبت های خود در امتحانات را نتوانید موجه کنید برای شما در کارنامه صفر در نظر گرفته می شود و مستقیم در معدلتان تاثیر خواهد گذاشت.

اما اگر بتوانید غیبت را موجه کنید آن درس از کارنامه شما حذف خواهد شد. باید بدانید که برای موجه کردن غیبت باید مدارک مرتبط را به دانشگاه ارائه دهید تا برای شما جلسه بگیرند و نتیجه نهایی را اعلام کنند.

اگر غیبت شما جهت مسابقات علمی و فرهنگی باشد و یا مسافرت های مرتبط با دانشگاه باشد، می توانید با شورای دانشگاه درمیان بگذارید تا به غیبت شما رسیدگی کنند و آن را موجه کنند.

غیبت در امتحانات دانشگاه پیام نور

از محدود دانشگاهی که در غیبت کردن در امتحانات سخت گیری نمی کند دانشگاه پیام نور است. اگر در دانشگاه پیام نور غیبت کنید، چه غیبت موجه چه غیبت غیر موجه، دروس غیبت شده حذف می شوند و نمره صفر به شما تعلق نمی گیرد.

اگر در دانشگاه پیام نور هستید خیلی نگران غیبت در امتحانات نباشید زیرا سخت گیری به شدت کم است اما باید بدانید با غیبت کردن بی مورد فقط خودتان عقب خواهید ماند و باید دانشگاه را در مدت زمان بیشتری بگذرانید. این ممکن است باعث تمام شدن سنوات مجاز تحصیلی شما شود.

غیبت در امتحان دانشگاه غیرانتفاعی

این دانشگاه نیز مانند سایر دانشگاه ها روی غیبت حساس است و غیبت را در دسته بندی موجه و غیر موجه می بیند. اگر در دانشگاه غیرانتفاعی تحصیل می کنید باید بدانید که اگر غیبت شما در امتحان دانشگاه موجه باشد، درس غیبت شده از کارنامه شما حذف خواهد شد و تاثیری بر نمرات و معدل شما نخواهد داشت.

اما گر غیبت شما غیر موجه باشد، مستقیم آن درس برای شما صفر در نظر گرفته می شود و تاثیر آن در معدل شما مثبت خواهد بود. پس به هیچ عنوان در دانشگاه غیرانتفاعی غیبت غیر موجه نداشته باشید که معدلتان بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

غیبت در امتحان دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه علمی کاربردی نیز آئین نامه و شرایط خاص خود را برای دانشجویانی که در امتحانات غیبت می کنند دارد.

اگر غیبت شما در امتحانات موجه باشد و بتوانید مدارک موجه سازی را ارائه دهید و تایید شوند، درس مورد نظر حذف می شود و اگر تعداد دروس شما زیاد باشند و باعث شوند تعداد واحد های شما زیر ۱۲ تا بیایند، مشکلی نیست و این قانون به جهت موجه بودن غیبت، در نظر گرفته نمی شود.

اما اگر غیبت شما در امتحان دانشگاه علمی کاربردی غیر موجه باشد، نمره شما صفر خواهد شد و در کارنامه نمره صفر سهم شماست.

اگر سهمیه دار باشید مانند سهمیه ایثاگران و غیبت غیر موجه داشته باشید به شما یک فرصت جدید می دهند که در ترم بعد آن درس را امتحان دهید و اگر امتحان ندهید آن درس حذف می شود.

غیبت در امتحانات دانشگاه فنی و حرفه ای

اگر غیبت شما موجه باشد درس حذف می شود و اگر غیر موجه باشد نمره صفر در نظر گرفته می شود. قوانین دانشگاه فنی و حرفه ای بسیار ساده است و به همین صورت گفته شده است.

اکثر دانشگاه ها به همین منوال هستند اما اندکی تبصره دارند که همگی آن ها گفته شد. اگر در دانشگاه های شهریه پرداز غیبت کنید باید شهریه را به صورت کامل پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید: غیبت در امتحانات نهایی مدرسه

چرا نباید در امتحانات دانشگاه غیبت کنیم

غیبت کردن برای مواقع اضطراری است و اگر بدون دلیل در امتحانات غیبت کنید فقط باعث ضربه زدن به خودتان می شوید. با غیبت کردن مشکل شما حل نمی شود و مشکلات جدیدی نیز به مشکلات قبلی شما اضافه می شود.

اگر شما مشکل پزشکی داشته باشید و یا موارد غیر قابل انتظار مانند مرگ آشنایان و یا موارد مشابه، حق دارید در امتحانات شرکت نکنید. زیرا غیبت شما موجه است و می توانید به دانشگاه ثابت کنید که دلیل محکمی داشته اید برای شرکت نکردن در امتحانات. در اینصورت آن ها به شما ارفاق می کنند و آن درس را حذف می کنند.

اما اگر غیر از این باشد اصلا ایده خوبی نیست و پیشنهاد می شود امتحانات را جدی بگیرید و به خودتان ضربه نزنید.

اگر در امتحانات دانشگاه غیبت کنیم

سوالات پرتکرار

حذف اضطراری به چه معناست؟

حذف اضطراری به این معنی است که درس مورد نظر را قبل از اینکه آن را امتحان دهید حذف کنید تا نیاز نباشد در امتحان آن درس غیبت کنید و بعدا دنبال موجه سازی آن باشید. این کاربرد حذف اضطراری است.

اگر در همه امتحانات دانشگاه دولتی غیبت موجه کنم چه می شود؟

اگر غیبت های شما موجه باشند و در تمامی دروس غیبت کنید، آن ترم برای شما حذف می شود و در ترم بعد باید تمامی این دروس را از اول بگیرید و پاس کنید.


دانش پژوه حلال مشکلات تمامی محصلان و دانش آموزان و افرادی است که مشکلات تحصیلی و مشکلات درسی دارند.

این فضا را ساخته ایم تا بتوانید به راحتی و در هر زمانی که مشکل داشتید مراجعه کنید و سوالات خود را بپرسید

چگونه به پاسخ سوال هایتان می رسید؟

نحوه استفاد از خدمات دانش پژوه

ارسال یک پاسخ