اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

ترک تحصیل از دانشگاه بدون انصراف – شرایط دانشگاه دولتی و آزاد

ترک تحصیل از دانشگاه برای همه رخ نمی دهد اما افراد زیادی هستند که سالانه ترک تحصیل می کنند. ترک تحصیل کردن فرایند خاص خود را دارد و سوال اکثر دانشجو ها این است که ترک تحصیل از دانشگاه بدون انصراف مستقیم دادن و بدون هزینه دادن ممکن است؟

اگر به دنبال شرایط ترک تحصیل از دانشگاه دولتی و آزاد هستید و می خواهید بدون انصراف از دانشگاه ترک تحصیل کنید، با ما همراه باشید.

تحصیل و انصراف

شاید به فکر شما هم آمده باشد که از دانشگاه انصراف دهید. هر فرد برای انصراف دادن از دانشگاه دلایل خاص خود را دارد.

برخی افراد به علت علاقه نداشتن به رشته تحصیلی خود قصد ترک تحصیل را می گیرند و برخی افراد به علت ناتوانی در پرداخت شهریه و هزاران دلایل دیگر که منجر می شود فکر انصراف از دانشگاه به سر شما بزند.

سوالی که پیش می آید این است که آیا انصراف از دانشگاه هزینه دارد؟

آیا می توانم ترک تحصیل کنم بدون آنکه از دانشگاه انصراف دهم؟

این سوالات ذهن دانشجویان و کنکوری ها را درگیر خود کرده است که به آن ها پاسخ های دقیقی خواهیم داد

شرایط ترک تحصیل بدون انصراف از دانشگاه

اگر دانشجو باشید و یک ترم یا یک نیمسال دانشگاه نروید و انتخاب واحد نکنید،  به عنوان دانشجوی انصرافی تلقی خواهید شد.

لازم به ذکر است که بدانید در این صورت به مدت یکسال نمی توانید در کنکور شرکت کنید. اما بعد از یکسال مجاز هستید که در کنکور سراسری ثبت نام کنید و کنکور دهید.

اما اگر به صورت رسمی درخواست انصراف دهید، در همان سال مجاز به شرکت در کنکور هستید و محدودیتی شامل شما نخواهد شد.

شرایط ترک تحصیل از دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد هم همانند دانشگاه روزانه است و اگر یک ترم را بدون انتخاب واحد بگذرانید و در دانشگاه حضور پیدا نکنید، از دانشگاه اخراج خواهید شد.

  • انصراف از دانشگاه به صورت رسمی

اگر قرار است که از دانشگاه انصراف دهید می توانید روال قانونی آن را طی کنید و از دانشگاه انصراف دهید.

وقتی با این روش پیش روید، بعد از اتمام مراحل، تا سه ماه فرصت دارید که انصرافی خود را پس بگیرید. اما در حالت قبل که بدون حضور در دانشگاه بود، شما اخراج می شوید و دیگر نمی توانید به دانشگاه و رشته تحصیلی خود برگردید.

انصراف دادن از دانشگاه هزینه هایی برای شما در بر خواهد داشت. این هزیه ها زیاد نخواهد بود و پیشنهاد ما این است که به صورت رسمی از دانشگاه انصراف دهید تا اینکه غیبت کنید و دانشگاه نروید.

هر دانشگاه اعم از دانشگاه های سراسری تا دانشگاه های شهریه پرداز قوانین خاص خود را برای گرفتن هزینه در قبال انصراف دانشجو دارند که برای آگاهی از این هزینه ها باید به بخش آموش دانشکده خود مراجعه کنید و سوال بفرمایید.

ترک تحصیل بدون هزینه

اگر شما در هر دانشگاهی قبول شوید و در آن ثبت نام اولیه نکنید و دانشگاه نروید، می توانید ترک تحصیل کنید بدون اینکه هزینه خاصی را بپردازید. به صورت کلی تا زمانی که مدارک خود را تحویل دانشگاه نداده اید، انصرافی شما مشمول هزینه نخواهد شد.

انصراف از دانشگاه بدون هزینه هزینه های ترک تحصیل ز دانشگاه

شرایط انصراف از دانشگاه چیست؟

برای اینکه از دانشگاه انصراف دهید شرایط خاصی در نظر نگرفته شده است. شما به عنوان دانشجو در هر زمان که بخواهید می توانید ترک تحصیل کنید و یا از دانشگاه انصراف دهید.

باید بدانید به محض اینکه از دانشگاه انصراف دهید به مدت یکسال وقت دارید تا وضعیت سربازی خودر ا مشخص کنید. یا باید سربازی روید یا باید سریعا در یک دانشگاه و رشته دیگر ثبت نام کنید.

به صورت کامل این موضوع را در مقاله ای جداگانه توضیح داده ایم که می توانید از طریق لینک زیر به آن دسترسی پیدا کنید.

انصراف از دانشگاه و سربازی

چرا باید از دانشگاه انصراف دهید؟

با اندکی تامل می بینید که انصراف دادن از دانشگاه تنها راه ممکن نیست مگر آنکه دلیل محکمی برای انصراف دادن داشته باشید. اگر رشته خود را دوست ندارید می توانید از روش تغییر رشته در دانشگاه اقدام کنید.

اگر مشکلاتی از قبلی مشکلات خانوادگی و بیماری سراغ شما آماده است می تواند از مرخصی در دانشگاه استفاده کنید که در مقاله زیر تمامی شرایط مرخصی گرفتن را توصیح داده ایم.

بیشتر بخوانید: شرایط مرخصی گرفتن در دانشگاه

اما ممکن است دلایلی دیگر و محکم تری برای خودتان داشته باشید. در هر صورت می توانید به سادگی و با پرداخت هزینه اندکی از دانشگاه انصراف دهید و اگر می خواهید بدون هزینه اینکار را انجام دهید و قصد ندارید دیگر وارد دانشگاه شوید می توانید به سادگی انتخاب واحد نکنید و در دانشگاه حضور پیدا نکنید.

سوالات پرتکرار

در حال تحصیلم، می توانم دفترچه خدمت پست کنم؟

تا زمانی که در حال تحصیل هستید، معافیت تحصیلی دارید و نمی توانید هم معافیت تحصیلی داشته باشید و هم دفترچه سربازی ارسال کنید.

در دانشگاه فعلی خود انتخاب واحد نکرده ام و در یک دانشگاه دیگر ثبت نام کرده ام، آیا مشکلی ایجاد می شود؟

باید به دانشگاه اول خود مراجعه کنید و وضعیت تحصیلی خود را بررسی کنید. اگر شما را دانشجوی انصرافی ثبت کرده اند خیر مشکلی نخواهد بود.

اما اگر وضعیت تحصیلی شما برقرار است و به عنوان دانشجوی ترک تحصیل نکرده در سیستم آن دانشگاه هستید باید حتما انصراف دهید.

از دانشگاه دولتی انصراف نداده ام، می توانم در آزاد تحصیل کنم؟

خیر شما نمی توانید همزمان در دو دانشگاه تحصیل کنید و این خلاف قانون است. بنابراین اول باید از دانشگاه دولتی انصراف دهید و تسویه حساب کنید سپس در دانشگاه آزاد تحصیل کنید.

جمع بندی

انصراف از دانشگاه چیز وحشتناکی نیست و نیاز نیست که نگران این موضوع باشید. اگر تصمیمتان جدی است و راهی ندارید به راحتی برای انصراف اقدام کنید.

در این مقاله دو راه برای دانشگاه نرفتن گفته شد که پیشنهاد ما استفاده از روال درست و رسمی برای ترک تحصیل است. هزینه ترک تحصیل آنقدر ها زیاد نیست که خودتان را به دردسر بیندازید.

اما اگر مطمعن نیستید که از دانشگاه انصراف دهید یا ندهید، حتما با یک مشاور صحبت کنید و از این بابت مطمعن شوید زیرا بعد از انصراف دیگر راه برگشتی نیست و رسما شما از آن رشته و دانشگاه باید خداحافظی کنید.


دانش پژوه با ایجاد پلتفرم پرسش و پاسخ بر مبنای شبکه اجتماعی فرصتی را فراهم کرده است تا علاوه بر رفع مشکلات محصلان توسط مشاوران و معلمان مشتاق، فرصتی برای تعامل و آشنایی این دو گروه با هم را ایجاد کند.

این خدمات به سادگی و با چند کلیک ساده در دسترس همه است.

معرفی خدمات+ نحوه استفاده

ارسال یک پاسخ