اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

نحوه انتخاب واحد – پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد – انتخاب واحد در ترم اول

انتخاب واحد کردن شاید به نظر ساده بنظر بیاید اما اگر اشتباه و با شیوه درست انجام نشود ممکن است شما را به دردسر بیندازد. یکی از موارد مهم رعایت کردن پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد است. یکی از معضلات دانشجویان نحوه انتخاب واحد در ترم اول است که باعث ایجاد استرس می شود.

همه این موارد به صورت دقیق و با جزئیات در این مقاله شرح داه شده اند تا با خیالت راحت دست به انتخاب واحد بزنید.

شروع دانشگاه

اگر کنکور داده باشید و قصد ورود به دانشگاه را داشته باشید باید با مفهوم انتخاب واحد آشنا شوید. اگر ندانید انتخاب واحد و شرایط آن چیست به مشکل برخواهید خورد. انتخاب واحد در دانشگاه کار سختی نیست اما قوانین خاص خود را دارند که این قوانین اصولا در تمامی دانشگاه ها یکسان هستند.

یکی از انتخاب واحد های مهم، انتخاب واحد در ترم یک دانشگاه است که دانشجویان ترم اولی استرس آن را دارند.

انتخاب واحد ترم یک در دانشگاه

اصولا در تمامی دانشگاه ها، ترم یک توسط خود سیستم برای دانشجویان انتخاب واحد می شود اما ممکن است در برخی موارد این اتفاق رخ ندهد و شما مجبور به انتخاب واحد باشید.

اولین نکته ای که باید بدانید این است که می توانید از کارشناس رشته خود درخواست کنید تا در این کار به شما کمک کند.

دومین مورد شناخت قوانین مربوط به انتخاب واحد است که در ادامه همه این قوانین ها را بیان خواهیم کرد تا در هر شرایطی بتوانید به تنهایی انتخاب واحد خود را انجام دهید.

قوانین انتخاب واحد چیست؟

اگر در مقطع کاردانی و کارشناسی باشید، در ترم یک حداکثر می توانید ۲۰ واحد درسی را بردارید. اما در مقطع کارشناسی ارشد نهایت تعداد واحد های مجاز برای ترم یک، ۱۲ واحد است.

در ترم دوم به بعد مانند ترم یک نیست و انتخاب واحد براساس معدل شما صورت می گیرد. اگر در ترم قبل خود موفق به کسب معدل ۱۷ به بالا شده باشید، در ترم جدید می توانید تا ۲۴ واحد بردارید.

اما اگر معدل شما در ترم قبل بین ۱۲ تا ۱۷ باشد، ماکزیمم واحدی که مجاز هستید در انتخاب واحد بردارید، ۲۰ واحد خواهد بود.

اگر معدل شما در ترم قبل زیر ۱۲ باشد در واقع شما مشروط شده اید و فقط مجاز هستید که ۱۴ واحد بردارید. به هیچ عنوان در زمان مشروطی نمی توانید بیشتر از این تعداد واحد برارید.

اگر می خواهید از محدودیت های زمان مشروطی آشنا شوید و بدانید مشروطی چیست، می توانید مقاله زیر را بخوانید.

مقاله صفر تا صد مشروطی در دانشگاه

پیش نیاز و هم نیاز در انتخاب واحد چیست؟

یکی از مهم ترین موارد که نیاز است حتما قبل از انتخاب رشته بدانید، دروس هم نیاز و پیش نیاز است. اگر این موارد را در انتحاب واحد رعایت نکنید به مشکل برخواهید خورد.

برای مثال، درس فیزیک یک، پیش نیاز درس فیزیک دو است. اگر درس فیزیک یک را پاس نکرده باشید نمی توانید درس فیزیک دو را انتخاب کنید زیرا درس فیزیک یک، پیش نیاز فیزیک دو است و اول باید پاس شود.

برای اینکه دروس پیش نیاز و هم نیاز را بشناسید باید در سایت دانشگاه، چارت درسی خود را دانلود و مشاهده کنید.

چارت درسی برای هر رشته متفاوت است و حواستان باشد چارت درسی رشته خود را دانلود کنید و طبق آن انتخاب واحد کنید تا به مشکل برنخورید.

سامانه های انتخاب واحد

در هر دانشگاهی که باشید باید در سایت مخصوص آن اقدام به انتخاب واحد کنید و یک سایت یکپارچه برای انتخاب واحد تمامی دانشگاه ها وجود ندارد.

پیام نور گلستان

فنی و حرفه ای ناد

غیرانتفاعی سما لایو

دانشگاه آزاد آموزشیار

علمی و کاربری گلستان

دانشگاه دولتی روزانه و شبانه گلستان

شهریه و انتخاب واحد

در دانشگاه ها و رشته های روزانه نیاز به پرداخت هزینه ندارید چون تحصیل در دانشگاه های سراسری در رشته روزانه رایگان است و شما می توانید تا زمانی که سنوات مجاز تحصیلی دارید، رایگان انتخاب واحد و تحصیل کنید.

اما در دانشگاه های شهریه پرداز و رشته های شبانه دانشگاه دولتی، باید شهریه پرداخت کنید تا بتوانید انتخاب واحد کنید و این انتخاب رشته برای شما ثبت شود. هر واحد درسی هزینه خاص خود را دارد که باید پرداخت شوند.

تا زمانی که در سامانه دانشگاه خود بدهکار باشید، سیستم انتخاب رشته برای شما فعال نمی شود. پس اولین کار این است که بدهی و شهریه خود را پرداخت کنید تا بتوانید بدون دردسر انتخاب واحد کنید.

انتخاب واحد پیام نور

نحوه انتخاب واحد

حذف و اضافه چیست؟

در زمان انتخاب واحد ممکن است نتوانید برخی دروس را ثبت کنید. این موضوع می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. ممکن است ظرفیت کلاس مورد نظر پر شود یا آن کلاس با کلاس دیگر شما در یک زمان باشد و نتوانید آن را بردارید.

یک زمان تحت عنوان حذف و اضافه در نظر گرفته شده است تا مشکلاتی از این قبیل را پوشش دهد. در این زمان می توانید به سامانه مراجعه کنید و انتخاب واحد خود را اصلاح کنید و ثبت نهایی را انجام دهید.

بعد از این زمان دیگر قادر به تغییر انتخاب واحد خود نخواهید بود زیرا ثبت نهایی صورت گرفته است.

حذف و اضافه بهترین زمان برای دانشجویانی است که انتخاب واحد ناقص دارند یا می خواهند دروس گرفته شده ای که اشتباه آن را گرفته اند را حذف کنند.

سوالات پرتکرار

اگر تعداد واحد های بیشتر از حد مجاز بردارم چه می شود؟

در مرحله اول باید بدانید که این کار امکان پذیر نیست. اما اگر امکانپذیر باشد، به صورت اتوماتیک توسط سیستم آموزشی دانشگاه حذف می شوند.

اگر برای انتخاب واحد خود شهریه پرداخت کرده اید و این کار را انجام داده اید، به احتمال بسیار زیاد هزینه انتخاب واحد های اضافی به شما برگشت داده نمی شود.

اگر نتوانم در زمان مشخص شده انتخاب واحد کنم چه می شود؟

جای نگرانی نیست و فرصتی تحت عنوان حذف و اضافه برای همچین دانشجویانی ایجاد شده است تا بتوانند انتخاب واحد کنند اما طبیعی است که دروس محدود باشند و زمان کلاس ها نیز مانند انتخاب رشته اصلی متنوع نیست و ممکن است یک درس با یک استاد فقط ارائه شود.

جمع بندی

انتخاب واحد زمان مشخصی دارد که توسط دانشگاه به دانشجویان اعلام می شود. باید در زمان مقرر شده به سایت های دانشگاه خود مراجعه کنید و انتخاب واحد خود را انجام دهید.

هر دانشگاه سامانه خاص خود را برای انتخاب واحد مشخص کرده است که در عنوان مقاله سامانه هر دانشگاه را نام بردیم اما نحوه انتخاب رشته در هر دانشگاه یکسان است.

انتخاب واحد براساس معدل صورت می گیرد و باید طبق معدل خود انتخاب واحد کنید زیرا هر معدل مجاز به برداشتن تعداد مشخص شده ای از واحد است.

در انتخاب واحد حتما باید دروس هم نیاز و پیش نیاز را رعایت کنید تا در ادامه روند تحصیل و انتخاب واحد های آتی به مشکل نخورید.

پایان مقاله نحوه انتخاب واحد


دانش پژوه می تواند به سادگی هر محصل را به پاسخ سوال هایش برساند و می تواند هر مشاور و معلمی را در بین دانش آموزان و کنکوری ها معرفی کند.

همه این موارد به صورت اتوماتیک و با یک ترفند ساده در سایت صورت می گیرند

سیستم پرسش و پاسخ ما این روند را انجام می دهد و باعث رسیدن هر دو گروه به خواسته اشان می شود.

معرفی خدمات سایت

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+