اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ارسال پیام

ورود

اکنون ثبت نام کنید

معرفی رشته مامایی

در این مقاله به معرفی رشته مامایی در کنکور و کارشناسی ارشد مامایی می پردازیم و گرایش های این رشته را برای شما شرح می دهیم تا با چشمانی باز بتوانید دست به انتخاب این رشته بزنید.

معرفی رشته مامایی

رشته مامایی مسئولیت زنان و نوزاد را در دوره حاملگی و بعد از بارداری را برعهده دارد و می کوشد تا با تشخیص دادن موارد بهداشتی و ضروری به یک خانم باردار کمک کند تا بتواند نوزادی سالم و بدون مشکل را به دنیا اورد.

در ایران فقط خانم ها می توانند در رشته مامایی مشغول به تحصیل شوند

گرایش های مامایی

در ایران شما می توانید تا مقطع دکتری در رشته مامایی تحصیل کنید.رشته مامایی گرایش های متفاوتی دارد که بسته به علاقه اتان می توانید وارد این گرایش ها شوید.

در مقطع ارشد می توانید در زیر شاخه های علوم پزشکی مثل علوم بهداشتی در تغذیه، اکولوژی انسانی، ژنتیک انسانی، علوم تغذیه، علوم تشریحی و دیگر زیر شاخه ها به تحصیل ادامه دهید.

همچینین می توانید در یکی از شش گرایش های مامایی که در زیر نوشه شده است ادامه تحصیل دهید

 • گرایش باروری
 • گرایش جامعه نگر
 • گرایش مامایی قانونی
 • گرایش آموزش مامایی
 • گرایش مدیریت مامایی
 • گرایش مشاوره در مامایی

در مقطع دکتری می توانید در دو رشته مختص رشته های ارشد مامایی ادامه به تحصیل دهید

 • دکتری مامایی

افرادی که در این گرایش دکتری می گیرند قادر به انجام زایمان های طبیعی به صورت تخصصی هستند.همچنین می توانند در دانشگاه تدریس کنند و عضو هیئت علمی شوند و در بخش مدیریت در زمینه مامایی مشغول به فعالیت شوند.

 • دکتری بهداشت باروری

فارغ الحصیلان این گرایش در مقطع دکتری به مهارت های مرتبط با سلامت جنسی و باروری دست خواهند یافت و همچنین می توانند عضو هیئت علمی دانشگاه شوند و به آموزش در زمینه های باروری و سلامت بپردازند.

وظایف یک ماما

یک ماما دارای چند مجموعه فعالیت است که برخی از این مجموعه ها عبارتند از:

 • تدریس به ماماها
 • معاینه و نظارت بر افراد باردار
 • مراقبت های قبل و بعد از زایمان
 • انجام تست های مربوط به غربالگری
 • کنترل و نظارت بر جنین در موقع زایمان
 • ارائه دادن اطلاعات مورد نیاز برای زنان باردار
 • شناسایی انواع حامگلی(مانند حاملگی پرخطر)

معرفی رشته مامایی و ارشد مامایی و کنکور مامایی

بازارکار رشته مامایی

به صورت کلی کار یک ماما کمک کردن به مادرانی است که می خواهند فرزندی سالم را با در نظر گرفتن سلامتی خودشان به دنیا بیاورند.هرسال که می گذرد به حضور ماما ها بیشتر نیاز است و با این وجود نتیجه می گیریم که کار این رشت تضمین شده است و نگرانی از این بابت برای دانشجویان فارغ التحصیل این رشته وجود ندارد.

آیا این رشته برای من مناسب است؟

اگر شما فردی هستید بسیار مسئولیت پذیر و دارای آستانه تحمل برای روبرو شدن با صحنه های عاطفی هستید و با خون مشکلی ندارید این رشته متناسب شماست.البته که شیفت های شب این رشته بسیار طاقت فرسا است.

حفظ روحیه در این رشته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چونکه لحظه ای درنگ می تواند جان مادر و یا جنین را به خطر انداخته و آسیب هایی جبران ناپذیری به مادر و فرند وارد شود که قابل وصف نباشد.

وبسایت دانش پژوه خدماتی را برای شما محصلان و مشاوران و اساتید ارائه می دهد که با استفاده از این خدمات،کار برای شما بسیار راحت و ساده می شود.

برای استفاده و آشنایی از خدمات دانش پژوه به آدرس زیر مراجعه کنید.

خدمات سایت


بیشتر بدانید رشته مامایی

یک ماما از قبل از شروع بارداری تا تولد نوزاد وظایفی را دارد که باید با دقت بالا به انجام آنها بپردازد تا یک مادر بتواند در سلامت کامل یک فرزند سالم را به دنیا آورد.

قبل از بارداری

هر خانمی که قصد باردار شدن را دارد باید قبل از هرگونه اقدامی به ماما مراجعه کند تا شرایطش بررسی شود تا معلوم شود که آیا توانایی بارور شدن را دارد و می تواند بدون خطر باردار شود یا خیر.

همانطور که می دانید افرادی که بیماری های زمینه ای دارند ممکن است در بارداری دچار مشکل شوند به همین خاطر حتما قبل از بارداری باید به ماما مراجعه شود.

در حین بارداری

هر مادر باردار باید در زمان حاملگی در فواصل منظم به ماما مراجعه کند.
با عمل کردن به توصیه های ماما سلامت مادر و نوزاد تضمین می شود و مشکلی پیش نمی آید.یک ماما تا سن شش سالگی کودک، این مسئولیت را برعهده دارد که رشد و تکامل فرزند شما را زیر نظر بگیرد تا بدون مشکل فرزند شما بزرگ شود.

پایان معرفی رشته مامایی

ارسال یک پاسخ