اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

معرفی رشته بینایی سنجی:بازار کار + درامد

معرفی رشته بینایی سنجی و تفاوت بینایی سنجی و چشم پزشکی و پاسخ اینکه اپتومتریست یا بینایی سنجی چیست در این مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.همچنین به توضیح کامل از رتبه لازم برای قبولی در رشته بینایی سنجی، بازار کار، حقوق و درامد رشته بینایی سنجی پرداخته ایم.

هدف و تعریف:

بینایی سنجی یکی از رشته های پرطرفدار پیراپزشکی است که به معاینه و بررسی قسمت های بینایی می پردازد.به فردی که در این رشته فارغ التحصیل شده است،اپتومتریست می گویند

تفاوت بینایی سنجی و چشم پزشکی

تفاوت این دو متخصص،در جراحی است.یک چشم پزشک می تواند بیماری های چشمی مانند آب مروارید و جراحی های چشمی را علاوه بر تجویز لنز و عینک های طبی و … را انجام دهد.

زمینه فعالیت اپتومتریست

کار یک اپتومتریست تشخیص مشکلات بینایی و درمان اختلالات و بیماری های چشمی است.دیگر زمینه های فعالیت شامل تجویز عینک و لنز،انحرافات چشمی،درمان تنبلی چشم در کودکان و تجویز وسایل برای کم بینایان است.

بازار کار رشته بینایی سنجی و حقوق بینایی سنجی

درامد رشته بینایی سنجی

گرایش های رشته بینایی سنجی

بینایی سنجی در مقطع کارشناسی به صورت یک دوره ۴ ساله بدون گرایش برگزار می شود.گرایش های ارشد بینایی سنجی بسیار زیاد است که شامل موارد زیر می شوند

مهندسی پزشکی    ♦بیوتکنولوژی پزشکی

فیزیک پزشکی       انفورماتیک پزشکی

تکنولوژی آموزشی   اپیدمیولوژی بینایی

اپتومتری سالمندی نانوتکنولوژی پزشکی

آمار زیستی

در ایران تا مقطع دکتری می توان پیش رفت که گرایش های مقطع دکتری شامل موارد زیر است

بینایی سنجی درمان دید کم

بینایی سنجی کودکان

بینایی سنجی رفتاری

نورو اپتومتری

شما با داشتن یک سری شرایط می توانید با مدرک کارشناسی هم مطب بزنید

بازار کار + درامد

تعداد دانشگاه های بسیار کمی رشته بینایی سنجی را ارائه می دهند و در دانشگاه ازاد هم ارائه نمی شود.همین موضوع باعث شده افراد بعد از تحصیل بتوانند مستقیم به کار مشغول شوند.

افراد فارغ التحصیل می توانند در بیمارستان ها اعم از دولتی و خصوصی، مراکز بهداشت، کلینیک های بینایی سنجی و چشم پزشکی مشغول به فعالیت شوند.

درامد رشته بینایی سنجی عدد مشخصی ندارد و بنا به نوع فعالیت و سابقه شما بسیار متفاوت است.اگر در مراکز دولتی شاغل باشید و قرارداد رسمی نیز داشته باشید، حداقل حقوق دریافتی شما ده میلیون تومان در سال ۱۴۰۰ است.

بازار کار بینایی سنجی در خارج از کشور از وضعیت خوبی برخوردار است.شما می توانید برای کار در این رشته مهاجرت کنید.حقوق و درامد رشته بینایی سنجی در خارج از کشور به یورو و دلار است.همین امر باعث می شود تا افراد انگیزه مهاجرت پیدا کنند.

برای مهاجرت کاری با رشته بینایی سنجی باید درخواست ویزای کار دهید و مدارک خود را ترجمه کنید و ضمیمه آن کنید.

مزایا و معایب:

افرادی که دوست دارند پزشک شوند اما با خون مشکل دارند، می توانند از این مزیت رشته بینایی سنجی استفاده کنند.همچنین افراد شاغل در این رشته به هیچ عنوان شیفت شب ندارند و در ایام و روز های تعطیل نیز تعطیل می باشند.همچنین شما می توانید با یک رتبه متوسط پزشک شوید.

یکی از معایب رشته بینایی سنجی این است که هنوز تا حدی که باید شناخته شده باشد نشده است.افراد آگاهی کاملی از اپتومتریست ندارند و برای مشکلات چشمی خود به صورت مستقیم به مطب چشم پزشکی می روند.

اما خبر خوب این است که با پیشرفت تکنولوژی و شبکه های اجتماعی و وبسایت های آموزشی، عده بیشتری با  این رشته و حیطه فعالیت آن آشنا می خواهند شد و در آینده بازار کار این رشته بسیار قوی تر خواهد شد.

رتبه لازم برای قبولی:

رتبه لازم برای قبولی در رشته بینایی سنجی عدد مشخصی ندارد.دلایل این موضوع کمبود ارائه این رشته در دانشگاه ها است.بومی بودن و سهمیه های مختلف نیز باعث می شوند رتبه ها دستخوش تغییر شوند.اما با در نظر گرفتن همه این موارد، تا رتبه ۲۵ هزار کشوری رشته تجربی نیز شانس قبولی در این رشته را خواهید داشت.

دانشگاه های ارائه دهنده…

تعداد دانشگاه های ارائه دهنده رشته بینایی سنجی در ایران انگشت شمار است.به همین علت رقابت به نسبت خوبی در این رشته برای ورود به آن وجود دارد. قطعا در سال های آینده به تعداد این دانشگاه ها افزوده می شود.اما در حال حاضر فقط دانشگاه های زیر ارائه دهنده این رشته هستند.

دانشگاه علوم پزشکی ایران

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

این رشته دارای طرح اجباری نمی باشد

بینایی سنجی چیست و تفاوت بینایی سنجی و چشم پزشکی

معرفی رشته بینایی سنجی

فعالیت یک فارغ التحصیل
  • انجام تست بینایی و تحلیل نتایج ان
  • تجویز عینک و لنزهای طبی و غیر طبی
  • انجام مراقبت های قبل از عمل و بعد از عمل
  • تشخیص بیماری های چشمی و مشکلات بینایی
اپلای بینایی سنجی:

تحصیل در خارج اگر شرایطش را داشته باشید بسیار آسان است.بورسیه تحصیلی نیازمند یکسری مدارک است.با بورسیه تحصیلی شهریه شما صفر می شود و هزینه اقامت خوابگاه شما نیز رایگان می شود.

اگر مدرک زبان داشته باشید و معدل بالای ۱۴ نیز ضمیمه آن باشد، اپلای تحصیلی تا حد زیادی آسان می شود.داشتن تافل و یا آیلتس با نمره ۶ به بالا شما را از بقیه جلو می اندازد.

آیا این رشته برای من مناسب است؟

رشته بینایی سنجی به فردی با دقت و تمرکز بالا و مسلط به ابزار ها و یادگیری ابزارهای جدید و ارتباط موثر با کودکان نیاز دارد.اگر شما دارای چنین ویژگی هایی هستید، این رشته مناسب شماست.

بینایی سنجی مانند دیگر رشته های علوم تجربی از هیجان و شلوغی زیادی برخوردار نیست.شما در یک فضای آرام مشغول به فعالیت خواهید شد.در ضمن فعالیت شما نیز بسیار حساس نیست که استرس زا باشد.

در ایران به دلیل کم بودن دانشگاه های ارائه دهنده این رشته، رقابت برای ورود به این رشته تا حدی سخت است.اما خبر خوب این است که بازار کار بسیار عالی در انتظار شما خواهد بود.

پایان معرفی رشته بینایی سنجی


دانش پژوه محلی برای موفقیت یک محصل،کنکوری،استاد و مشاور است.

محصلان و تمام افرادی که سوالات درسی و مشکلات تحصیلی دارند می توانند در سایت دانش پژوه مشکل خود را مطرح کنند.

هر فردی که پاسخ و راه حلی برای این مشکلات داشته باشد می تواند ارائه دهد.این فعالیت مزیت های زیادی برای افراد پاسخ دهنده دارد.

همی حالا می خواهم این مزایا ببینم

ارسال یک پاسخ