اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

سنوات تحصیلی چیست؟ سنوات ارفاقی و مجاز کارشناسی ارشد

یکی از اصطلاحات بسیار پرکاربرد در زمان تحصیل در دانشگاه، اصطلاح سنوات تحصیلی است. اگر دانشجو باشید باید بدانید که سنوات تحصیلی چیست. سنوات تحصیلی به دو نوع تقسیم می شوند که یکی از آن ها سنوات تحصیلی مجاز و دیگری سنوات ارفاقی است. سنوات مجاز در مقطع ارشد، دکتری و کارشناسی و حتی کاردانی نیز وجود دارد و شامل یک مقطع خاص نمی شود.

با ما همراه شوید تا به صورت کامل از سنوات تحصیلی و قوانین مربوط به آن آگاه شوید.

سنوات تحصیلی چیست

اگر دانشجو باشید با اولین چیزی که سروکار خواهید داشت بحث سنوات تحصیلی است.

سنوات تحصیلی برای پسران بسیار مهم است زیر اگر سنوات تحصیلی مجاز آن ها تمام شود دیگر نمی توانند آزاد باشند و باید به سربازی بروند و یا باید غیبت سربازی را به جان بخرند.

پس اگر دانشجوی پسر هستید و نگران این موضوع هستید با ما همراه باشید تا به شما بگوییم سنوات چیست و چگونه باید از سنوات تحصیلی به نحو احسن استفاده کنید.

خرید سربازی برای دانشجویان

شما نمی توانید تا هر زمان که خواستید در دانشگاه بمانید و درس بخوانید. وقت محدودی برای شما در نظر گرفته شده است تا دانشگاه را تمام کنید.

به این وقت محدود سنوات تحصیلی مجاز می گویند. شما مجاز هستید که در این زمان آزادانه تحصیل کنید و دانشگاه را تمام کنید. اگر نتوانید در این مدت زمان مشخص شده دانشگاه را تمام کنید باید سنوات ارفاقی بگیرید. در ادامه راجب سنوات ارفاقی برای شما توضیح خواهیم داد.

دانشگاه ها و قوانینشان

بحث سنوات تحصیلی کلی است و قوانین یکسانی در دانشگاه های سراسر کشور دارد اما سنوات به دو سنوات اصلی و سنوات ارفاقی تقسیم می شوند.

قوانین مرتبط با سنوات مجاز یا سنوات اصلی در تمامی دانشگاه ها یکی هستند اما قوانین سنوات ارفاقی متفاوت هستند.

ممکن است در دانشگاه دولتی درخواست سنوات ارفاقی دهید و قبول نکنند. در دانشگه های شهریه پرداز اصولا با سنوات ارفاقی راحت ترند و درخواست شما را قبول می کنند.

سنوات در مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است و باید بدانید که در هر مقطع تحصیلی شما چقدر سنوات تحصیلی مجاز دارید.

سنوات تحصیلی دانشگاه آزاد سنوات مجاز کاردانی

سنوات مجاز کاردانی

اگر در مقطع کاردانی پذیرفته شده باشید فقط سه سال وقت دارید تا در این مقطع فارغ التحصیل شوید. سه سال یعنی ۶ نیمسال یا ۶ ترم تحصیلی. سنوات  شما می توانند در قالب سنوات ارفاقی  تا یکسال و نیم یا ۳ ترم دیگر تمدید شوند.

سنوات مجاز کارشناسی

دوره کارشناسی به دو دوره کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته تقسیم می شوند که هر کدام سنوات مجاز خود را دارند.

اگر در دوره کارشناسی ناپیوسته تحصیل می کنید سنوات مجاز شما ۳ سال است و می توانید این سنوات را به عنوان سنوات ارفاقی تا ۱.۵ سال دیگر تمدید کنید یعنی تا سه ترم دیگر.

اگر در کارشناسی پیوسته تحصیل کنید سنوات مجاز تحصیلی شما ۶ سال است که به مدت ۲.۵ سال قابل تمدید است.

باید بدانید که در دوره کارشناسی پیوسته دانشگاه دولتی سخت گیری بیشتری می شود و ممکن است سنوات ارفاقی کمتری به شما تعلق گیرد و یا سنوات ارفاقی به شما تعلق نگیرد.

سنوات مجاز کارشناسی ارشد

در کارشناسی ارشد سنوات مجاز ۶ ترم یا نیسمال است که یعنی سنوات مجاز شما سه سال است. سنوات ارفاقی نیز ۱.۵ سال یا سه ترم است که می توانید در صورت نیاز درخواست دهید تا در صورت داشتن شرایط آن، به شما داده شود.

سنوات مجاز دکتری

مقطع دکتری به صورت پیوسته و ناپیوسته است و هر کدام سنوات مجاز خود را دارند. سنوات مجاز در مقطع دکتری پیوسته ۸ سال است و می توانید تا دو سال و نیم نیز سنوات ارفاقی بگیرید. در مقطع ناپیوسته سنوات مجاز شما ۵ سال است یعنی ده نیمسال یا ترم تحصیلی.

سربازی و سنوات تحصیلی

اگر دانشجوی پسر باشید و سنوات شما چه ارفاقی و چه مجاز تمام شده باشد، چه از دانشگاه انصراف داده باشید یا اخراج شده باشید فرقی نمی کند. در هر صورت یکسال وقت دارید تا وضعیت سربازی خود را مشخص کنید.

اگر در این یکسال وضعیت خود را مشخص نکنید شامل غیبت در سربازی می شوید که درآینده ممکن است برای شما مشکلاتی از قبیل اضافه خدمت و … بوجود آید.

سنوات ارفاقی چیست؟

اگر شما به عنوان دانشجو نتوانید در مدت معین شده دانشگاه را تمام کنید به مشکل بر خواهید خورد.

اگر برای شما سنوات ارفاقی لحاظ نکنند از دانشگاه اخراج خواهید شد اما اگر برای شما سنوات ارفاقی در نظر بگیرند می توانید درس خواندن را در مدت تعیین شده جدید ادامه دهید و فارغ التحصیل شوید.

در مقاله ای جداگانه مواردی که باعث اخراجی شما از دانشگاه می شوند را مطرح کرده ایم که می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر آن مقاله را بخوانید.

اخراج شدن از دانشگاه

سوالات پرتکرار

کارشناسی تمام کرده ام. آیا می توانم سال بعد ارشد دهم؟

بعد از اتمام دوره کارشناسی یک سال وقت دارید وارد مقطع ارشد شوید در غیر اینصورت باید وضعیت سربازی خود را مشخص کنید و سربازی روید در غیر اینصورت شامل غیبت سربازی خواهید شد.

اگر در سنوات ارفاقی نیز دانشگاه را تمام نکنم چه می شود؟

در صورتی که نتوانید در سنوات ارفاقی فارغ التحصل شوید برای شما جلسه می گیرند و به احتمال خیلی زیاد به اخراج شما رای می دهند و از دانشگاه اخراج می شوید.

از دانشگاه اخراج شوم می توانم دوباره وارد دانشگاه شوم؟

بله اخراج شدن از دانشگاه به معنی پایان تحصیل نیست و می توانید مجدد از اول تحصیل کنید و ادامه دهید.

جمع بندی

سنوات مجاز تحصیلی به اندازه کافی زیاد هستند که بتوانید در این مدت به راحتی تحصیل خود را تمام کنید.

برای مثال در مقطع کارشناسی شما ۱۲ ترم فرصت مجاز دارید برای اتمام تحصیل که زمان زیادی است که اگر در این زمان هم نتوانید باز به شما فرصت اضافه می دهند پس نگران این موضوع و اخراج شدن بعد از سنوات مجاز نباشید.

در تمامی دانشگاه ها شرایط و سنوات مجاز یکسان است و فقط در مقطع های مختلف زمان سنوات مجاز متفاوت است که به صورت کامل در متن مقاله توضیحاتش را داده ایم.

پایان مقاله سنوات تحصیلی چیست


رسالت ما در این است که دانش آموزان را به پاسخ سوال هایشان برسانیم و آن ها را با مشاوران و معلمان آشنا کنیم تا رسالت دوم خود یعنی ایجاد شغل برای مشاوران و معلمان کار بلد را نیز به انجام رسانده باشیم.

سوالی که پیش می آید این است که چگونه این خدمات توسط ما انجام می شوند و چگونه می شود از این خدمات استفاده کرد

آشنایی صفر تا صد با خدمات ما

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+