اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

روش های صحیح مطالعه و درس خواندن در دوره ابتدایی

شاید تا حالا مقالات زیادی را در اینترنت در مورد روش صحیح مطالعه و درس خواندن برای مقطع ابتدایی خوانده باشید اما نتیجه نگرفته باشید. گاهی اوقات فکر می کنید تمام این روش های صحیح درس خواندن اشتباه است و گاهی به خودتان می گویید مگر می شود همه این روش ها اشتباه باشند و شاید اشکال از من باشد.

این مقاله جامع برای کسانی است که می خواهند اول از همه مشکل را پیدا کنند و بعد از آن روش های صحیح درس خواندن در دوره ابتدایی را یاد بگیرند و موفق شوند.

اصول مطالعه

هر کاری اصول خاص خود را دارد. اگر جوشکار باشید و اصولی کار نکنید نمی توانید یک جوشکار موفق باشید و اگر درس بخوانید اما این درس خواندن اصولی نباشد نمی توانید فرد موفقی در مدرسه، دانشگاه و کنکور شوید.

اما نکته ای که بسیار مهم است این است که اصول موفقیت زیادی را در مقالات مختلف خوانده اید و نتیجه نگرفته اید، آیا این اصول اشتباه بوده اند؟

اصول اشتباه!!

برخی اصول و قواعد مطالعه اثبات نشده اند و متاسفانه در اینتنرت به وفور همچین مقالاتی را پیدا می کنید. اما تمامی اصول های موجود در مقالات در سطح اینترنت اشتباه نیستند و گاهی شما مسیر را اشتباه می روید.

اصول های غلط و اشتباه به سادگی خودشان را نشان می دهند فقط کافی است یکبار آن هار امتحان کنید تا متوجه شوید.

روش های درس خواندن در دبستان

روش صحیح درس خواندن و مطالعه در ابتدایی

مسیر اشتباه!

منظورمان از مسیر اشتباه این است که اصول را برعکس متوجه می شوید و خلاف چیزی هایی که گفته شده است عمل می کنید.

علت این اشتباه هم توضیحات ناقص نویسنده و یا خلاصه نوشتن نویسنده است که همه چیز را به صورت واضح و کامل توضیح نمی دهد و گاهی هم این اتفاقات به دلیل بد خواندن و بد برداشت کردن شما از متن است.

اما باز هم ممکن است بگویید که اصول درست را پیدا کرده ام و درست عمل کرده ام اما نتیجه نگرفته ام، اشتباه سوم چیست؟

متعهد نبودن به اصول، اشتباه سوم

خوب شما اصول درست را فهمیده اید و به مدت یکماه به این اصول عمل می کنید و نتایج کوچکی هم می گیرید و به علت کوچک بودن نتایج، ادامه دادن اصول مطالعه را رها می کنید.

اینجا است که کاملا ناامید می شوید و فکر می کنید راهی وجود ندارد و شما دانش آموز ضعیفی هستید که استعداد درس خواندن را ندارید.

یکسری اصول صحیح درس خواندن را توضیح می دهیم و سپس می گوییم چقدر و چگونه باید این اصول را ادامه دهید.

بیشتر بخوانید: اصول موفقیت در کنکور

روش های صحیح درس خواندن در ابتدایی

این مقاله مختص به افرادی است که در دبستان یا ابتدایی در حال تحصیل هستند. به همین خاطر اصولات گفته شده بیشتر برای افرادی است که در این دوره فعالیت می کنند.

اگر کنکوری هستید می توانید از مقاله بالا اصول موفقیت در کنکور را بخوانید تا بتوانید در کنکور هم نتیجه خوبی کسب کنید.

  • گوش دادن

شاید بگویید گوش دادن که از اصول درس خواندن نیست اما اولین اصول برای داشتن مطالعه مفید، گوش دادن در کلاس درس است.

هرچه در کلاس بیشتر روی درس دادن معلم خود تمرکز کنید و حواس پرتی ها را کنار بگذارید می توانید با کیفیت تر شروع به مطالعه کنید. زیرا خیلی از موارد را در کلاس یاد گرفته اید.

  • خواندن اجمالی

اجمالی خواندن یعنی اینکه یکبار بخش مورد نظر را بدون اینکه دقت خاصی کنید بخوانید. یا به عبارتی دیگر یکبار بخش تدریس شده را کیفی بخوانید و از مطالعه آن بخش لذت ببرید.

  • خواندن دقیق

روش صحیح درس خواندن در ابتدایی زمانی به بار می نشیند که از خواندن بسیار دقیق استفاده کنید. حالا که به صورت اجمالی مطالعه کردید وقت این است که به صورت دقیق متن را بخوانید و نکات مهم را استخراج کنید.

لازم به ذکر است که فاصله بین اجمالی خواندن و دقیق خواندن باید بین ۳۰ الی ۶۰ دقیقه باشد. دقیق خواندن متن بسیار مهم است زیرا باید نکات و اصل مطلب را از درون متن بیرون بکشید.

  • تند خوانی

حالا که یکبار اجمالی خوانده اید و سپس دقیق خوانده اید و نکات را بیرون کشیده اید، وقت این است که این دست آورد را به حافظه بلند مدت خود انتقال دهید.

تند خوانی به این معنا است که در یک زمان کم و با سرعت بالا نکات و مطالب مهم را بخوانید تا در ذهن شما مرور شوند.

تند خوانی باید هر هفته انجام شود تا اینکه مطالب از حافظه کوتاه مدت وارد حافظه بلند مدت شما شوند. آن موقع است که شما به یک دانش آموزش قوی تبدیل می شوید.

مقاله چگونه شاگرد زرنگ باشیم

اصول نهایی و مهم:

با همین سه روش و اصول بالا می توانید یک دانش آموز قوی در مقطع ابتدایی شوید. اما یک شرط و اصول نهایی وجود دارد که اگر آن را رعایت نکنید تمامی روش های گفته شده بی فایده است.

این مراحل باید و باید به مدت طولانی و همیشگی تکرار شوند تا در نهایت بتوانید در تمامی دوره تحصیل شما از ابتدایی تا متوسطه دوم نمرات خوب بگیرید و در کنکور بدرخشید.

مشکل همه دانش آموزان این است که اصولات و روش های گفته شده را به مدت یکماه یا چند روز ادامه می دهند و انتظار دارند نفر اول کلاس شوند یا نمره بیست را کسب کنند.

نه به هیچ وجه اینگونه نیست. اگر می بینید دانش آموز بسیار زرنگی در کلاستان است به خاطر این است که این دانش آموز همواره در حال انجام این روش ها است.

جمع بندی روش صحیح مطالعه در ابتدایی:

به جای اینکه انواع روش های مطالعه و اصولات مختلف را امتحان کنید و نتیجه نگیرید باید یک مجموعه از روش ها را پیدا کنید و به صورت دائمی آن ها را ادامه دهید تا همیشه نمرات خوب بگیرید و در مدرسه بدرخشید.

اکثر دانش آموزان انتظار دارند ما روش هایی را بیان کنیم که با استفاده ده روزه از این روش ها در مدت کمی شاگرد اول کلاس شوند. یا این اصول را در شب امتحان رعایت کنند و نمره بیست بگیرند.

باید خیلی ساده و واضح این را بیان کنیم که همچین روش هایی وجود ندارند. هر فردی که این وعده را به شما می دهد که با روش های ما یک ماهه شاگر اول کلاس شوید، کلاهبردار است و از آن فرد دور شوید.

ما به شما قول می دهیم که از این روش ها و روش های اختصاصی خودتان استفاده کنید و ادامه دهید تا نتایج پررنگ تر شوند. اگر بیشتر ادامه دهید نتایج پایدار تر می شوند و می توانید همیشه نمره اول کلاس شوید و از این بابت خوشحال باشید.

پایان مقاله روش صحیح درس خواندن و مطالعه در ابتدایی


آیا می دانید در این وبسایت شما قادر به حل مشکلات خود به صورت آنلاین و شبانه روزی هستید؟

در اینجا هر فردی که در حیطه تحصیل و مشکلات تحصیلی سوال دارد می تواند با چند کلیک سوال خود را در سایت منتشر کند

خوب حالا می دونید چه کسانی به سوالات پرسیده شده پاسخ می دهند؟

هر معلم، مشاور و فرد مهارت داری که بتواند به این سوالات پاسخ دهد می تواند با ایجاد یک حساب کاربری ساده به این سوالات پاسخ دهد

شاید بگویید چرا این افراد باید به سوالات شما پاسخ دهند؟

خوب مشخصه چون با شما تعامل برقرار می کند. از همه مهمتر از مزایای وبسایت دانش پژوه بهره مند می شوند. میدونی این تعامل چقدر می تونه برای افراد پاسخ دهنده درامد داشته باشه؟

همین حالا می خواهم از این خدمات استفاده کنم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+