اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رتبه بندی معلمان چیست – تاثیر مدرک تحصیلی و سهمیه در رتبه بندی

رتبه بندی معلمان طرحی است که توسط آموزش و پرورش اجرا می شود. این طرح باعث انگیزه بیشتر در معلمان می شود تا فعالیت آن ها با کیفیت تر و بروز تر شوند. تاثیر مدرک تحصیلی در رتبه بندی معلمان از اساسی ترین موردی است که به آن توجه می شود.

موارد بسیار زیادی در روند رتبه بندی دخیل هستند که شامل سهمیه ها، کارت صلاحیت، روش های تدریس و … که به صورت کامل به بررسی آن ها پرداخته ایم. اگر سوالی در ذهن شما باقی ماند در قسمت نظرات مشتاق پاسخ دادن به سوالات شما هستیم

رتبه بندی معلمان

همه معلمان همانند هم نیستند و یکسری از معلم ها روش ها و ایده های متفاوتی را برای آموزش بکار می گیرند. افرادی که بهتر کار می کنند و روش های بهتری را برای آموزش بکار می گیرند باید مزایای بیشتری را نسبت به سایر همکاران خود دریافت کنند. طرح رتبه بندی معلمان با این هدف ایجاد شد تا به معلمانی که عملکرد بهتری دارند مزایای بیشتری داده شود.

گروه های معلمی

معلمان در پنج گروه مشغول به کار هستند که بسته به موارد مختلف در گروه های مختلف قرار می گیرند.

  • گروه استاد معلم

معلمانی در این گروه جای دارند که دارای سابقه خدمت ۲۲ سال به بالا باشند. گروه استاد معلم را می توان به عنوان آخرین گروه معلمی در نظر گرفت.

  • گروه دانشیار معلم

معلم هایی که سابقه خدمتی آن ها بین ۱۷ سال تا ۲۲ سال است در این گروه قرار می گیرند. این گروه بعد از گروه استاد معلم، گروه دوم از نظر اعتبار و سابقه است.

  • گروه استاد یار معلم

معلمانی که سابقه کاری آن ها بین ۱۲ سال تا ۱۷ سال است در گروه استادیار معلم قرار می گیرند. این گروه سومین گروه از نظر اعتبار و سابقه کار است.

  • گروه مربی معلم

معلم هایی که سابقه کاری آن ها بین ۷ سال تا ۱۲ سال است در گروه مربی معلم قرار می گیرند.

  • گروه آموزشیار معلم

افرادی که تازه وارد حرفه معلمی شده اند و سابقه کار آنچنانی ندارند، در این گروه قرار می گیرند. این گروه برای تازه کاران است و رفته رفته با کسب سابقه کار وارد گروه های بعدی می شوند.

مدرک تحصیلی و رتبه بندی معلمان

افرادی که شامل طرح طبقه بندی مشاغل معلمان کشور که در حال تدریس در واحد های آموزشی هستند تا دو مقطع تحصیلی و کارکنان مشاغل اداری تا یک مقطع تحصیلی می توانند مدرک خود را لحاظ کنند.

کارمند های آموزش و پرورش که با دیپلم استخدام شده اند، در صورتی که شرایط آن باشد، آخرین مدرک تحصیلی جدید آن ها لحاظ و معادل سازی می شود.

استاد معلمی که مدرک ارشد دارد باید حداقل تجربه و سابقه کاری آن ۲۴ سال باشد و اگر مدرک دکتری داشته باشد حداقل سابقه کاری آن ۲۰ سال است.

دانشیار معلمی که مدرک کارشناسی داشته باشد نیازمند به ۲۲ سال سابقه کار و اگر مدرک ارشد داشته باشد نیازمند ۱۸ سال سابقه کار است.

استاد یار معلمی که مدرک تحصیلی کارشناسی داشته باشد نیازمند ۱۵ سال سابقه و اگر مدرک کارشناسی ارشد داشته باشد نیازمند ۱۲ سال سابقه کاری است.

مربی معلمی که مدرک کارشناسی داشته باشد نیازمند ۵ سال سابقه کاری نیز است. موارد تاثیر گذار دیگری نیز در رتبه بندی تاثیر می گذارند که شامل سهمیه، کارت صلاحیت و … هستند.

رتبه بندی معلمان چیست

تاثیر مدرک تحصیلی در رتبه بندی معلمان

کارت صلاحیت تدریس چیست؟

کارت صلاحیت تدریس همان مجوز برای تدریس، یک مدرک رسمی است که توسط وزارت علوم به افرادی که شرایط تدریس در اموزشگاه ها و مدارس دولتی و غیر دولتی را دارند داده می شود.

این کارت نشان می ‌دهد که فرد مورد نظر مهارت‌، دانش و توانایی های لازم برای تدریس را دارد و این فرد می تواند در آموزشگاه‌ ها و مراکز آموزشی به عنوان معلم، استاد و یا مربی فعالیت خود را شروع کند.

در ایران کارت صلاحیت تدریس توسط سازمان سنجش برای افرادی که می‌ خواهند در آموزشگاه‌ های دولتی و غیر دولتی تدریس کنند صادر می شود و الزامی نیز است.

 این کارت شامل اطلاعات مربوط به شخص، مدارک تحصیلی، رشته تحصیلی، و تاریخ صدور و انقضای کارت می باشد.

تاثیر سهمیه ها در رتبه بندی معلمان

سهمیه های مختلفی وجود دارند که در رتبه بندی معلمان تاثیر می گذراند. اگر شما سهمیه خاصی دارید می توانید با ارائه دادن مدارک مربوطه و اثبات کننده، از سهمیه خود استفاده کنید و در رتبه بندی از آن استفاده کنید تا رتبه بهتری را کسب کنید.

جمع بندی

رتبه بندی معلمان شامل موارد مختلفی می شود و بسیاری از عوامل در آن نقش بازی می کنند. همانطور که در متن مقاله گفته شد مهم ترین شاخص برای رتبه بندی، سابقه کاری است که از همه مهم تر و پر اهمیت تر است.

مدرک تحصیلی دومین شاخصی است که تاثیر به سزایی در رتبه بندی دارد. هرچه مدرک تحصیلی شما بالاتر باشد، رتبه بندی بهتری در انتظار شما خواهد بود.

سهمیه های مختلفی از جمله سهمیه های ایثارگران می تواند در رتبه بندی معلمان تاثیر زیادی داشته باشد.

به صورت کلی رتبه بندی می تواند حقوق و مزایای معلمان را افزایش دهد. البته در نظر داشته باشید که این افزایش حقوق و مزایا مبلغ زیادی نیست و صرفا باعث افزایش اعتبار شما می شود نه افزایش دریافت حقوق.

پایان مقاله تاثیر مدرک در رتبه بندی معلمان


هدف از ایجاد سایت دانش پژوه این بوده است که مشاوران و معلمان بتوانند به سادگی با دانشجویان، دانش آموزان و کنکوری ها در ارتباط باشند و بتوانند از توانایی های خود در جهت کسب درامد و کمک به افراد محصل استفاده کنند.

این سایت تاسیس شد تا هر محصل و کنکوری بتواند در هر ساعت از شبانه روز مشکلات تحصیلی و غیر تحصیلی خود را در آن حل کند.

اما ما کمال گرا هستیم و ماجرا به اینجا ختم نمی شود و کلی خدمات در انتظار استفاده شما است

خدمات ما چیست و چگونه کار می کند

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+