اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

شرایط درخواست و دریافت خوابگاه متاهلی – مزایا و معایب

خوابگاه متاهلی مختص دانشجویان متاهل است که یا تازه وارد دانشگاه شده اند یا در حین تحصیل متاهل شده اند و حالا می خواهند خوابگاه عادی خود را به خوابگاه متاهلی تبدیل کنند تا بتوانند با همسر خود زندگی کنند. شرایط دریافت و درخواست خوابگاه متاهلی بسیار ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد. مزایا و معایب خوابگاه متاهلی چیست؟

موارد مرتبط به خوابگاه متاهلی به صورت کامل توصیح داده شده است تا سوالات شما برطرف شود. اگر همچنان بعد از خواندن مقاله سوالی در ذهن شما وجود داشت، در قسمت نظرات منتظر شما هستیم😊

خوابگاه دانشجویی چیست؟

در ایران دو نوع خوابگاه وجود دارد که شامل خوابگاه عادی و خوابگاه متاهلی است.

خوابگاه عادی مختص دانشجویانی است که مجرد هستند و در یک شهر دور از محل زندگی خود تحصیل می کنند. دانشگاه این خوابگاه را در اختیار این دانشجویان گذاشته است تا مشکل اقامت آن ها با کمترین هزینه حل شود.

خوابگاه متاهلی برای دانشجویانی ایجاد شده است که همسر دارند و شرایط آن را ندارند که بتوانند در جایی غیر از خوابگاه زندگی کنند. به همین دلیل خوابگاه متاهلی ایجاد شد تا دانشجویانی که متاهل هستند به مشکل مکان برای زندگی برنخورند.

شرایط دریافت خوابگاه متاهلی

برای اینکه خوابگاه متاهلی را دریافت کنید باید امتیازات لازم را داشته باشید. این امتیازات در جدول زیر آورده شده است و اولویت با کسی است که امتیاز بیشتری دارد.

جدول امتیاز خوابگاه متاهلی
دارا بودن فرزند هر فرزند ۱۰ امتیاز، نهایت ۳۰ امتیاز
دانشجو بودن همسر در دانشگاه محل تحصیل خود ۱۰ امتیاز
دانشجو بودن همسر در یکی از شهر های استان محل تحصیل ۵ امتیاز
فرزند شهید، ایثارگر، جانباز و خانواده شهدا ۱۰ تا ۱۵ امتیاز
دانشجویان تحت پوشش بهزیستی یا کمیته  ۱۰ تا ۲۰ امتیاز
رتبه برتر بودن در المپیاد های ورزشی، فرهنگی و علمی ۵ تا ۳۰ امتیاز
فعال بودن در بخش های فرهنگی و یا استعداد های درخشان ۱۵ امتیاز
دارا بودن بیماری های خاص ۱۵ امتیاز
رتبه ۱ تا ۳ بودن تحصیلات تکمیلی ۵ تا ۱۵ امتیاز
متاهل های ورودی جدید ۱۰ امتیاز
پاس کردن هر ۶ واحد در مقطع دکتری ۴ امتیاز
پاس کردن ۹ واحد در مقطع ارشد ۳ امتیاز
هر ۱۵ واحد در مقطع کارشناسی ۲ امتیاز
دستیار و دانشجو مقطع دکتری تخصصی ۱۰ امتیاز
حکم انضباطی منفی ۲۰ امتیاز
هر ترم مشروطی منفی ۱۰ امتیاز
شاغل بودن همسر منفی ۱۰ امتیاز
  • مدارک مورد نیاز جهت دریافت

سند ازدواج

مدارک هویتی (شناسنامه، کارت ملی، کارت دانشجویی)

اگر ایثارگر هستید و یا تحت پوشش کمیته یا بهزیستی هستید باید مدارک را ارائه دهید.

  • مدت زمان اقامت در خوابگاه متاهلی

اگر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باشید می توانید به مدت ۲ نیمسال و اگر در مقطع دکتری هستید می توانید به مدت ۴ نیمسال اقامت داشته باشید.

نحوه درخواست برای ثبت خوابگاه

درخواست خوابگاه متاهلی به صورت غیر حضوری است و توسط سامانه گلستان صورت می گیرد.

ابتدا وارد سیستم گلستان شوید سپس وارد بخش خوابگاه متاهلی شوید و در آن قسمت، توضیحات را بنویسید و ارسال کنید. به پنل کاربری خود برگردید و روی درخواست ثبت شده کلیک کنید و مدارک مورد نیاز را نیز در پیوست ارسال کنید.

  • موارد کمک کننده برای دریافت خوابگاه متاهلی شامل

نداشتن منزل

روزانه بودن

غیر بومی بودن

سنوات مجاز داشتن

مشورط نبودن

شرایط درخواست خوابگاه متاهلی

مزایا و معایب خوابگاه متاهلی

مزایا و معایب خوابگاه متاهلی

به صورت کلی زندگی در خوابگاه متاهلی چالش هایی را برای افراد متاهل دارد که باید با آن روبرو شوند.

  • حریم خصوصی

اولین موردی که در خوابگاه متاهلی ممکن است شما را به چالش بکشاند، حریم شخصی است. شما در خوابگاه و در یک اتاق زندگی می کنید و باید بدانید که با منزل شخصی تفاوت های زیادی دارد. بنابراین انتظار نداشته باشید یک فضای کاملا خصوصی در اختیار شما باشد زیرا شما فقط یک اتاق دارید و مابقی امکانات مشترک بین همه افراد خوابگاه است.

  • کمبود جا

فضای خوابگاه متاهلی بسیار محدود و کوچک است. این باعث می شود نتوانید فضای دلخواه خود را بچینید و وسایل خود را به راحتی جا کنید. بنابراین کمبود فضا می تواند شما را تا حدی اذیت کند و این یکی از معایب بزرگ خوابگاه متاهلی است.

مزایای خوابگاه متاهلی نیز کم نیست و برای دانشجویانی که هزینه اجاره خانه را ندارند بسیار مناسب است. کوچک بودن فضای خوابگاه و اتاق باعث صرفه جویی در زمان شما می شود زیرا نیاز نیست هر روز وقت بگذارید و یک فضای بزرگ را تمیز کنید.

جمع بندی

خوابگاه متاهلی گزینه مناسبی است برای دانشجویانی که در حال تحصیل هستند و مشکل فضا برای زندگی متاهلی دارند. در واقع این فضا فراهم شده است تا دانشجویان متاهل این مشکل بزرگ دامن گیرشان نشود و بتوانند از این فرصت برای تمرکز بیشتر روی تحصیل خود استفاده کنند.

شرایط ورود به خوابگاه متاهلی اصولا ساده است و در متن مقاله شرایط و امتیازات نوشته شده است. کافی است اندکی پیگیر باشید تا بتوانید خوابگاه متاهلی دریافت کنید. چون متاهل هستید شما را اذیت نمی کنند و به سادگی به شما یک فضا برای زندگی متاهلی با همسرتان می دهند.

هر چیزی را که در نظر بگیرید مزایا و معایب خاص خود را دارد و چالش های متفاوتی را ایجاد می کند. خوابگاه متاهلی هم از این قاعده پیروی می کند و شما را به چالش دعوت می کند. اما انگران نباشید و این یک فضای موقت است و بعد از تحصیلتان وضعیت شما بهتر خواهد شد و می توانید یک فضای خصوصی و مجهز تر را اجاره کنید و یا بخرید.

پایان مقاله شرایط دریافت خوابگاه متاهلی


هدف از تاسیس پلتفرم دانش پژوه این بوده است که همه دانشجویان و کنکوری ها بتوانند مشکلات تحصیلی و غیر تحصیلی خود را در آن در هر ساعت از شبانه روز بپرسند تا مشکلشان حل شود و همواره در تلاشیم تا این پلتفرم را بهینه تر کنیم.

هر فردی اعم از مشاور، معلم و افرادی که دانش دارند و می توانند مشکلات این افراد را حل کنند. این افراد می توانند در سایت دانش پژوه فعالیت کنند و به واسطه فعالیت خود از مزایای در نظر گرفته شده بهره مند شوند.

اما خبر خوب این است که تیم ما بسیار کمالگرا است و ماجرا به همین جا ختم نمی شود و کلی امکانات برای شما ایجاد شده است

منظور از شما، مشاوران، معلمان، کنکوری ها، دانش آموزان و دانشجویان سراسر جهان با زبان فارسی است

همین حالا این خدمات را بشناسید

ارسال یک پاسخ