اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

موفقیت در کنکور(بخش دوم)

با سلام خدمت تمامی دانشجویان و کنکوری های عزیز،امروز می خواهیم برای موفقیت در کنکور موضوعی را بیان کنیم(برنامه ریزی) که دغدغه خیلی از کنکوری ها و خصوصا کسانی است که یک یا دو سال دیگر کنکور دارند.درس خواندن با روش صحیح برنامه ریزی مانند کوهنودری است که نقشه مسیر را دارد و هیچوقت از اینکه مسیر را درست می رود شگفت زده نمی شود(بدیهی است).شما هم با برنامه ریزی اصولی می توانید حجم زیاد دروس کنکور را مدیریت کنید و موفقیت خودتان در کنکور را تضمین کنید.

حجم زیاد دروس کنکور

یکی از مهم ترین دغدغه ها برای شخص دانش آموزی که امسال یا سال آینده کنکور دارد این است که این همه کتاب و درس های مختلف هستند که باید برای کنکور بخواند و تازه اگر هم بتواند درس ها را به موقع تمام کند ،چیزهایی که خوانده شده را فراموش نکند.
اگر دانش آموزی بتواند حجم زیاد درس ها را اصولی مدیریت کند می تواند موفقیت خود را در کنکور تا حد زیادی تضمین نماید.در ادامه متن، توضیحات و راهکار هایی اصولی در مورد برنامه ریزی برای کنترل این حجم از کتاب ها برای کنکور را خواهیم داد.

 راهکار اشتباه افراد برای برنامه ریزی درسی در کنکور سراسری چیست؟

هزینه برای مشاوره:حجم زیاد دروس کنکور

بعضی ها می گویند بروید پیش فلان مشاور و بگویید برای شما برنامه ریزی کند آن هم چه برنامه ریزی ای!؟که ساعت به ساعت شما را ایشان برنامه ریزی کنند درحالیکه شرایط زندگی و حال روز شما ممکن است هیچ شباهتی به ایشان نداشته باشد.

آقای مشاور می گوید شما بیایید روزی دو ساعت ریاضی بخوانید و بعدش نیم ساعت یک درس سبک و عمومی و بعد باز یک درس تخصصی در حالیکه ممکن است امروز شما حوصله درس ریاضی را نداشته باشید ولی خیلی داخل جو فیزیک باشید و یک ساعت برای فیزیک وقت گذاشتن برای شما کم باشد و بتوانید نصف روز یا کل روز را فیزیک بخوانید بدون اینکه خسته بشوید.پس اینکه برای تک تک ساعت های روزتان از قبل برنامه بگذارید که فلان ساعت باید این درس را بخوانم و فلان ساعت درس دیگر،هیچ فایده ای که ندارد هیچ، تازه شما را هم محدود میکند که مثل یک ربات بخواهید یک کار را به اجبار انجام بدهید در حالیکه شما انسان هستید و باید آزادی عمل داشته باشید تا از کاری که انجام می دهید(که الان درس خواندن است) لذت ببرید.

راهکار چیست؟

همان طور که گفتیم برنامه ریزی کوتاه مدت و ساعتی برای کنکور فایده ای که ندارد هیچ، تازه بعد از گذشت چند مدت ما را از انجام آن کار زده می کند و انجام آنها ما را کسل خواهدکرد، پس حالا باید چکار کنیم!؟ بدون برنامه و عشقی جلو برویم!!! برای موفقیت در کنکور باید برنامه داشت،ولی این برنامه باید تا حد امکان میانه باشد و نه آنقدر آدم را محدودکند که از انجامش سر باز بزند و نه آنقدر سهل بگیرد که به هدفش نرسد.

حچم زیاد دروس کنکور و روش صحیح برنامه ریزی

حجم دروس

روش صحیح برنامه ریزی:

برای برنامه ریزی کنکور بهترین کار این است که دید ما حداقل یک هفته و حداکثر سه هفته باشد، یعنی اینطور باشد که مثلا ما هدف داریم تا دو هفته آینده دو فصل ریاضی،سه فصل فیزیک و سه فصل شیمی وچهار درس دین وزندگی و… را انجام بدهیم،این هدفی است که باید از امروز تا دو هفته آینده برایش تلاش کنیم که حتما به آن برسیم.

حالا باید به این نکته هم توجه کرد که باید منطقی و روراست با خودمان باشیم که دروس تخصصی به زمان بیشتری نیاز دارند و باید  برای آنها وقت بیشتری  گذاشت(به این نکته هم توجه کنید که دروس تخصصی برای کنکور خیلی تاثیر بیشتری در بهبود رتبه و تراز شما خواهد داشت به نسبت دورس عمومی)،پیشنهاد من به شما این است که هر روز که از خواب بلند شدید ببینید بین کتاب های تخصصی،امروز در حس وحال کدام یک، ((بیشتر)) از بقیه هستید و از آن شروع به خواندن بکنید و ادامه دهید که یکی از دو حالت زیر پیش بیاید:

۱- به هدفی که برای دو هفته اینده گذاشته بودید برسید.

۲- خسته بشوید از آن درس.

اگر حالت اول پیش آمد که خوب است و باید به همان منوال به جلو بروید و بین بقیه درس ها انتخاب کنید و بخوانید.سعی کنید به صورت مداوم این روند تکرار شود تا نتیجه دهد.
اگر حالت دوم پیش آمد، یک درس عمومی را شروع به خواندن کنید و بعد از آن، باز بین دروس تخصصی، درسی که حوصله اش را بیشتر از بقیه دارید را انتخاب کرده و بخوانید.

جمع بندی:

در نهایت اینگونه شد که برنامه ریزی برای کنکور باید حداقل با دید یک هفته ای تا حداکثر سه هفته ای باشد و حالا برای هر درسی یه میزان معین ،تعیین میکنید(که اینکار میتواند با استفاده از برنامه خود ساخت خودتان باشد که در نهایت تا قبل از کنکور دروس را کامل خوانده باشید و حداقل یک دور هم زده باشید یا اینکه از برنامه کانون قلمچی(ترجیح من است.)و یا سنجش و… استفاده کنید برای تعیین میزانی که باید تا دو هفته آینده برای هر درس مطالعه کنید.)

نکته مهم:

هر فردی ممکن است داخل بعضی دروس تخصصی قوی تر باشد و دربعضی دروس، درک بالایی نداشته باشد وخوب آن را یاد نگیرد، این شخص باید بیشتر وقت خودش را صرف درسی از دروس تخصصی بکند که احساس می کند بهتر آن را درک می کند و داخل ان قوی تر است.

پایان مقاله روش صحیح برنامه ریزی و کنترل حجم زیاد دروس کنکور

صادق صالحی نسب،رتبه ۱۱۶ آزمون سراسری ریاضی

بخش اول مقاله

جهت پرسیدن سوالات درسی و غیر درسی خود به اینجا مراجعه کنید.(بهترین ها به شما پاسخ خواهند داد)

ارسال یک پاسخ