اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ارسال پیام

ورود

اکنون ثبت نام کنید

موفقیت در کنکور(بخش اول)

بنام خدا و سلام خدمت تمامی کاربران سایت دانش پژوه.در این مقاله قصد داریم تفکراتی را به شما بگوییم که نه تنها باعث موفقیت در کنکور بلکه باعث موفقیت در تمامی عرصه های زندگی شما می شود.(خواستن توانستن است) و یاد میگیریم که چگونه باورهای قدرتمند کننده برای کنکور بسازیم

باورها و عقاید ذهنی ما:

باورها و عقاید ذهنی ما که به دو دسته تقسیم می شوند ، شامل مجموعه ای از افکار غالب ما هستند که بارها و بارها در طول زندگی ما تکرار شده اند ، که ما به آنها باور ها و عقاید ذهنی می گوییم.

باورهای قدرتمند کننده:

باورهای قدرتمند کننده باورهایی هستند که راه را برای رسیدن به موفقیت های ما چه در کنکور چه در تمامی مراحل زندگی هموار می کند.باورهای قدرتمند کننده در واقع همان جملات مثبتی هستند که با تکرار کردن آنها، در ما احساس خوب ایجاد می شود.

باورهای محدود کننده:

باور های محدود کننده همان افکاری هستند که ذهن ما را محدود و محکوم می کنند،محدود و محکوم به فقر،شکست،نا امیدی. در واقع باور های محدود کننده باعث می شوند که ما قدرت را از خدا بگیریم و آن را به غیر خدا بدهیم.

چگونه باورهای خود را شناسایی کنیم؟

ما با سوال کردن از خود در مورد هر موضوعی و احساسمان نسبت به آن سوال می توانیم باورهای خود را شناسایی کنیم و اگر احساسمان خوب بود آن باور قدرتمند کننده است و اگر احساسمان بد بود ،آن باور محدود کننده است.چون این مقاله در رابطه با کنکور است قصد داریم چند نمونه از باورهای محدود کننده و قدرتمند کننده در مورد کنکور را بررسی کنیم.

باور توانستن:

باور توانستن(عکس آن) یک باور بسیار ریشه ای است که از نسل های قبل به ما منتقل شده است.باور نتوانستن به شکل های مختلفی به ما گفته شده است.مثلا اینکه تو نمی توانی و تلاش بیهوده نکن، تو عقل نداری و نمی توانی رتبه بیاوری و یا جملات مشابه این که بارها و بارها به ما گفته شده است.

باور لیاقت:

باور لیاقت،همان باور ارزشمندی است.ما هرچقدر برای خودمان ارزش قائل باشیم،حهان هم به همان اندازه برای ما ارزش قائل است.وقتی که ما خودمان برای خودمان ارزش قائل باشیم(خود را لایق بدانیم)،دیگران هم برای ما ارزش قائل هستند و به ارزش های ما احترام می گذارند.وقتی خودتان را لایق دانشگاه صنعتی شریف بدانید،قطعا آن را تجربه خواهید کرد.اگر خودتان را لایق دانشگاه تهران ندانید،حتی اگر سالیان سال هم درس بخوانید و کنکور بدهید ،قطعا آن را تجربه نخواهید کرد.

چگونه باورهای قدرتمند برای کنکور بسازیم؟

باورهای قدرتمند کننده را می توان از چند طریق در خودمان پرورش بدهیم.ولی باید این را یادمان باشد که باورهای محدود کننده یک شبه در ما ایجاد نشده اند که حالا باورهای قدرتمند کننده بخواهد یک شبه در ذهن ما ساخته بشوند و باید همیشه تکرار شوند تا نتایج به صورت دائمی باشند.

الگو:

الگو هایی در جهان هستند که ما می توانیم باورهای قدرتمند کننده را در آنها پیدا کنیم و آن را تایید کنیم.مثلا نفر اول کنکور ریاضی سال ۹۶ را پیدا کنید و مصاحبه های آن را بخوانید و باورهای  آن را در مورد کنکور در آن مصاحبه پیدا کنید . باورها و خود او را به عنوان یک الگوی موفق تحسین کنید و باورهای قدرتمند کننده آن را در خود تایید کنید تا جزئی از وجود شما شود.مثلا باور توانستن،وقتی او توانسته پس من هم می توانم،اگر یک نفر در جهان توانسته کاری را انجام دهد،شما هم می توانید.

گوش دادن به عبارات تاکیدی:

گوش دادن به عبارات تاکیدی نقش مهمی را در ساختن باورهای قدرتمند کننده بازی می کند.شما می توانید عبارات تاکیدی مثبت را با صدای خودتان ضبط کنید و در طول روز آن را بارها و بارها گوش کنید،حتی موقع خواب.این روش ،اصلی ترین روش برای ساختن باورهای خوب است.

می توانید یک فایل صوتی همراه با چهار باور قوی در زمینه موفقیت در کنکور با یک موسیقی انگیزشی ضبط کنید و در طول دوره کنکور و یا در دوره مدرسه گوش کنید.

بخش دوم مقاله

جهت پرسیدن سوالات درسی و غیر درسی خود به اینجا مراجعه کنید.(بهترین ها به شما پاسخ خواهند داد)

ارسال یک پاسخ