اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

موفقیت در کنکور(بخش اول)

بنام خدا و سلام خدمت تمامی کاربران سایت دانش پژوه.در این مقاله قصد داریم تفکراتی را به شما بگوییم که نه تنها باعث موفقیت در کنکور بلکه باعث موفقیت در تمامی عرصه های زندگی شما می شود.(خواستن توانستن است) و یاد میگیریم که چگونه باورهای قدرتمند کننده برای کنکور بسازیم

چگونه باورهای قدرتمند برای کنکور بسازیم؟

باورها و عقاید ذهنی ما که به دو دسته تقسیم می شوند ، شامل مجموعه ای از افکار غالب ما هستند که بارها و بارها در طول زندگی ما تکرار شده اند ، که ما به آنها باور ها و عقاید ذهنی می گوییم.

باورهای قدرتمند کننده:

باورهای قدرتمند کننده باورهایی هستند که راه را برای رسیدن به موفقیت های ما چه در کنکور چه در تمامی مراحل زندگی هموار می کنند.باورهای قدرتمند کننده در واقع همان جملات مثبتی هستند که با تکرار کردن آنها، در ما احساس خوب ایجاد می شود.

با تکرار و دیدن نشانه های مثبت، احساس خوب در ما ایجاد می شود و با هر بار تکرار، این احساس خوب قوی تر می شود و در دراز مدت به احساس خوب دائمی تبدیل می شود.احساس خوب دائمی باعث ایجاد نتایج بسیار بزرگ در زندگی می شود.

باورهای محدود کننده:

باور های محدود کننده همان افکاری هستند که ذهن ما را محدود و محکوم می کنند،محدود و محکوم به فقر،شکست،نا امیدی. در واقع باور های محدود کننده باعث می شوند که ما قدرت را از خدا بگیریم و آن را به غیر خدا بدهیم.

نتیجه باورهای محدود، زندگی محدود است. موفقیت های محدود و ناپایدار، ثروت کم و محدود و در نهایت لذت نبردن از زندگی.

چگونه باورهای خود را شناسایی کنیم؟

ما با سوال کردن از خود در مورد هر موضوعی و احساسمان نسبت به آن سوال می توانیم باورهای خود را شناسایی کنیم. اگر احساسمان خوب بود آن باور قدرتمند کننده است و اگر احساسمان بد بود ،آن باور محدود کننده است.چون این مقاله در رابطه با کنکور است قصد داریم چند نمونه از باورهای محدود کننده و قدرتمند کننده در مورد کنکور را بررسی کنیم.

باور توانستن:

باور توانستن(عکس آن) یک باور بسیار ریشه ای است که از نسل های قبل به ما منتقل شده است.باور نتوانستن به شکل های مختلفی به ما گفته شده است.مثلا اینکه تو نمی توانی و تلاش بیهوده نکن، تو عقل نداری و نمی توانی رتبه بیاوری و یا جملات مشابه این که بارها و بارها به ما گفته شده است.

حالا که زمان کنکور فرارسیده است و ما باید کنکور دهیم، مدام این جملات به صورت عملی برای ما رخ می دهند.در نهایت خودمان به این نتیجه می رسیم که نمی توانیم و استعداد نداریم که در کنکور موفق شویم.

باور لیاقت:

باور لیاقت،همان باور ارزشمندی است.ما هرچقدر برای خودمان ارزش قائل باشیم،حهان هم به همان اندازه برای ما ارزش قائل است.وقتی که ما خودمان برای خودمان ارزش قائل باشیم(خود را لایق بدانیم)،دیگران هم برای ما ارزش قائل هستند و به ارزش های ما احترام می گذارند.وقتی خودتان را لایق دانشگاه صنعتی شریف بدانید،قطعا آن را تجربه خواهید کرد.اگر خودتان را لایق دانشگاه تهران ندانید،حتی اگر سالیان سال هم درس بخوانید و کنکور بدهید ،قطعا آن را تجربه نخواهید کرد.

 

ساخت باور برای موفقیت در کنکور

چگونه باورهای قدرتمند برای کنکور بسازیم؟

 

نحوه ساخت باور برای موفقیت در کنکور:

باورهای قدرتمند کننده را می توان از چند طریق در خودمان پرورش بدهیم.ولی باید این را یادمان باشد که باورهای محدود کننده یک شبه در ما ایجاد نشده اند که حالا باورهای قدرتمند کننده بخواهد یک شبه در ذهن ما ساخته بشوند و باید همیشه تکرار شوند تا نتایج به صورت دائمی باشند.

روش های متفاوتی برای ساخت یک باور وجود دارند.اما هر فرد ذهن منحصر به فرد خودش را دارد و نحوه جایگزین کردن باورهای قدرتمند کننده به جای باورهای محدود کننده می تواند متفاوت باشد.دو روش گفته شده در زیر برای تمامی افراد جواب می دهد اما شما می توانید با روش های دیگر مانند نوشتن و صحبت کردن با خود، این باور ها را بسازید.

الگو:

الگو هایی در جهان هستند که ما می توانیم باورهای قدرتمند کننده را در آنها پیدا کنیم و آن را تایید کنیم.مثلا نفر اول کنکور ریاضی سال ۹۶ را پیدا کنید و مصاحبه های آن را بخوانید و باورهای  آن را در مورد کنکور در آن مصاحبه پیدا کنید . باورها و خود او را به عنوان یک الگوی موفق تحسین کنید و باورهای قدرتمند کننده آن را در خود تایید کنید تا جزئی از وجود شما شود.مثلا باور توانستن،وقتی او توانسته پس من هم می توانم،اگر یک نفر در جهان توانسته کاری را انجام دهد،شما هم می توانید.

گوش دادن به عبارات تاکیدی:

گوش دادن به عبارات تاکیدی نقش مهمی را در ساختن باورهای قدرتمند کننده بازی می کند.شما می توانید عبارات تاکیدی مثبت را با صدای خودتان ضبط کنید و در طول روز آن را بارها و بارها گوش کنید،حتی موقع خواب.این روش ،اصلی ترین روش برای ساختن باورهای خوب است.برخی از این عبارت های تاکیدی عبارتند از:

  • موفقیت در کنکور بسیار آسان است
  • تمامی سوالات کنکور قابل حل هستند
  • من می توانم در کنکور به رتبه دلخواه خود برسم
  • برای موفقیت در کنکور نیاز به هزینه گزاف کردن نیست
  • سوالاتی که در کنکور می آیند همان سوالاتی هستند که آن ها را بلد هستم

می توانید یک فایل صوتی همراه با چهار باور قوی در زمینه موفقیت در کنکور با یک موسیقی انگیزشی ضبط کنید و در طول دوره کنکور و یا در دوره مدرسه گوش کنید.

جمع بندی:

در اولین مرحله برای اینکه بتوانید در کنکور موفق شوید نیاز به داشتن احساس خوب دارید.احساس خوب با داشتن تفکرات خوب بوجود می آید.هرچه بتوانید باورهای قدرتمند کننده بسازید، به همان نسبت می توانید به احساس خوب برسید.هرچه به احساس خوب دائمی تر برسید، نتیجه بهتری در کنکور خواهید گرفت.

تفکرات و باورهای قدرتمند با تکرار کردن و دیدن الگوهای موفق رخ می دهد.شما باید دائما دنبال افرادی بگردید که با شرایطی که شما دارید یا حتی با شرایط بدتر از شما به موفقیت در کنکور رسیده اند.با دیدن این الگو ها، باور توانستن در شما ایجاد می شود.نتیجه ایجاد این باور، حرکت کردن و درس خواندن با کیفیت بالا است.

بخش دوم مقاله

جهت پرسیدن سوالات درسی و غیر درسی خود به اینجا مراجعه کنید.(بهترین ها به شما پاسخ خواهند داد)

ارسال یک پاسخ