اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

طرح سرباز دانشجو چیست – تحصیل همزمان با خدمت سربازی | دانش پژوه

طرح سرباز دانشجو چندسالی است که با هماهنگی نظام وظیفه و دانشگاه علمی و کاربردی در حال اجرا و آزمایش است. تحصیل همزمان با خدمت سربازی یکی از موارد مورد علاقه دانشجویان است زیرا دانشجویان نمی خواهند دو سال به سربازی بروند و از درس فاصله بگیرند. رشته های طرح سرباز دانشجو متنوع است و می توانید بنا به سلیقه خود در یکی از این رشته ها شروع به تحصیل کنید.

اگر سوالاتی در مورد طرح سرباز دانشجو دارید که پاسخ آن را نمی دانید، این مقاله به صورت کامل به سوالات شما پاسخ داده است

تحصیل و خدمت مقدس

در سال های اخیر، به هیچ عنوان فردی که سرباز بود نمی توانست همزمان با سربازی خود تحصیل کند. اما از چند سال پیش تا به امروز این امکان فراهم شده است اما نه به صورت گسترده و در تمامی دانشگاه ها.

اما خبر خوب این است که این طرح آغاز شده است و در حال گسترش است و هر سال گسترده تر می شود. با وضعیت کمبود سرباز و نیاز به سرباز، این طرح در سال های آتی قطعا پیشرفت هایی خواهد داشت و عمومی تر نیز می شود.

طرح سرباز دانشجو

این طرح اولین و چند سال پیش با هماهنگی نظام وظیفه و دانشگاه علمی کاربردی استارت زده شد. همچنان این طرح پابرجاست و توسط دانشگاه علمی کاربردی به صورت محدود اجرا می شود.

قطعا که این طرح قابل استفاده و مفید برای همه افراد نیست ولی همینکه این طرح موفق به اجرا شده است خبر خوبی است.

تحصیل همزمان با خدمت سربازی

دانشگاه علمی و کاربردی با طرح دوره های تک پودمانی این امکان را فراهم کرده است. به راحتی هر سربازی می تواند در این دوره ها شرکت کند و همزمان با سربازی خود نیز تحصیل کند و مدرک بگیرد.

آخرین بار یکسال پیش این طرح و دوره ها برای ثبت نام قرار گرفت. طبق پیش بینی ما امسال نیز شاهد برگزاری آن خواهیم بود.

تاریخ دقیقی برای این دوره ها دسترس نیست. طبق برنامه سال قبل، پیش بینی می شود از اواخر بهمن ثبت نام شروع شود و تا اوایل اسفند ادامه دار باشد. ثبت نام به صورت اینترنتی است و نیاز به مراجعه حضوری برای ثبت نام اولیه ندارید.

این ثبت نام در سایت زیر انجام می شود و کافی است اطلاعات هویتی و مدارک خواسته شده را در آن بارگذاری کنید تا ثبت نام اولیه شما انجام شود.

سایت ثبت نام طرح سرباز دانشجو

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام

اطلاعات و مدارک هویتی شما باید به صورت اصل به همراه شما باشند اعم از شناسنامه و کارت ملی. عکس ۴*۳ از موارد ضروری است که باید حتما همراه شما باشد. پیشنهاد می شود ۱۲ قطعه عکس داشته باشید که به مشکل برنخورید.

آخرین مدرک تحصیلی شما به صورت اصل باید همراه شما باشد که به مسئول مربوطه ارائه دهید.

مهم ترین و اصلی ترین مورد برای ثبت نام، معرفی نامه از محل خدمت سربازی است که حتما باید به همراه مهر و امضا باشد.

دانشگاه های ارائه دهنده طرح سرباز دانشجو

در تمامی دانشگاه های ایران فقط یک دانشگاه این طرح را ارائه می دهد و آن هم نه در همه واحد ها و شهر ها.

دانشگاه های علمی و کاربردی استان های خوزستان، بلوچستان، گیلان، کرمانشاه، فارس، خراسان، تهران و آذربایجان در سال قبل این طرح را ارائه داده اند.

اما به تدریج در تمامی استان ها و دانشگاه های علمی کاربردی این طرح گسترش می باید و می توانید در هر شهری که باشید از این فرصت استفاده کنید و همزمان با سربازی، تحصیل کنید.

سربازی در حین تحصیل شهریه طرح سرباز دانشجو چقدر است

رشته های طرح سرباز دانشجو

رشته های ارائه شده در این طرح چیست؟

تنوع زیادی در رشته ها وجود دارد اما برخی رشته ها بسیار پرطرفدار هستند که شامل رشته برق، دامپروری، گردشگری، باغبانی، مکانیک ماشین افزار، جوشکاری، مکانیک خودرو و سایر رشته ها.

رشته های گفته شده در میان سربازان مورد استقبال تر هستند. برای اطلاع از سایر رشته ها می توانید به دانشگاه علمی و کاربردی مراجعه کنید تا لیست کامل رشته ها به شما داده شود.

قطعا در سال های آتی با افزودن این طرح به سایر دانشگاه ها، رشته ها نیز متنوع تر می شوند و می توانید در رشته های معروف تر و مهم تر نیز تحصیل کنید.

شهریه طرح سرباز دانشجو

در هر رشته و به نسبت ساعت های آموزشی، شهریه می تواند متفاوت باشد. بنابراین باید در زمان ثبت نام بنا به رشته خود و ساعت های آموزشی برای شما شهریه تعیین شود که به صورت اینترنتی و سیستمی می توانید آن را پرداخت کنید.

حداقل ساعت آموزشی برای این دوره ها ۲۰۰ ساعت و حداکثر ۴۵۰ ساعت است.

اگر شما حداقل ساعت آموزشی را داشته باشید باید شهریه حدودودی ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان را پرداخت کنید و اگر حداکثر ساعت آموزشی را داشته باشید باید شهریه ای حدود ۲ میلیون تومان را به دانشگاه پرداخت کنید.

به طور کلی شهریه دانشگاه علمی و کاربردی زیاد نیست و این شهریه ارزشش را دارد که همزمان با سربازی مدرک تحصیلی خود را بگیرید زیرا دو سال قرار است سربازی روید.

بیشتر بخوانید : خرید سربازی برای دانشجویان

سوالات پرتکرار

در دانشگاه های دولتی این طرح وجود ندارد؟

در حال حاضر خیر همچین طرحی در دانشگاه های دولتی و دانشگاه آزاد ارائه نمی شوند. ممکن است در سال های آتی این طرح پیگیری شود و در سایر دانشگاه ها نیز قابل ارائه باشد.

اگر دیپلم نداشته باشم می توانم در طرح سرباز دانشجو شرکت کنم؟

حداقل مدرک مورد نیاز برای شرکت در دوره های تک پودمانی دانشگاه علمی و کاربردی، داشتن مدرک دیپلم است.

اگر دیپلم ندارید می توانید اول برای دریافت دیپلم اقدام کنید و بعد موفقیت در کسب دیپلم، مجاز هستید در این طرح در زمان سربازی خود استفاده کنید.

آیا در طرح سرباز دانشجو در زمان تحصیل سخت گیری می شود؟

قطعا دانشگاه متوجه این است که شما سرباز هستید و نمی توانید در هر زمانی حضور داشته باشید به همین صورت زمان هایی کلاس ها برگزار می شوند که شما توانایی حضور را داشته باشید و امتحانات نیز به نسب ساده تر از حالت عادی هستند.

به این دلیل که نظام وظیفه با دانشگاه هماهنگ است، پادگان محل خدمت شما نیز سخت گیری نمی کنند و می گذارند شما در کلاس ها حاضر شوید.

جمع بندی

اگر سرباز هستید و می خواهید در زمان سربازی خود وقت تلف نکنید و تحصیل خود را ادامه دهید، طرح دانشگاه علمی کاربردی بسیار برای شما می تواند مفید واقع شود.

شرکت در طرح سرباز دانشجو علمی و کاربردی پیچیده نیست و نیاز به انجام مراحل زیادی ندارد. فقط کافی است یک معرفی نامه از محل خدمت خود + اخرین مدرک تحصیلی خود را به دانشگاه علمی و کاربردی ارائه دهید تا روند ثبت نام شما طی شود.

رشته های متنوعی در طرح سرباز دانشجو ارائه می شوند. می توانید بنا به سلیقه خود وارد هر کدام از این رشته ها شوید و تحصیل کنید. هر رشته شهریه و ساعت های آموزشی خاص خود را دارد که در زمان ثبت نام این موارد به صورت دقیق به شما گفته می شوند.


اگر محصل باشید یا کنکوری، حتما تا بحال دنبال فضاهای زیادی گشته اید که مشکلات و مسائل درسی خود را در آن مطرح کنید

و اگر مشاور و یا معلم باشید قطعا به دنبال فضایی بوده اید تا با دانش آموزان و کنکوری ها ارتباط برقرار کنید و خودتان را نشان دهید.

دانش پژوه این فضا را به صورت رایگان برای شما فراهم کرده است تا به سادگی مشکلات خود را حل کنید.

اما این خدمات چگونه هستند و به چه صورت می شود از آن استفاده کرد؟

همین حالا می خواهم با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ